Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Polita rca cumparata, masina apare neasigurata online

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Asteapta si mai verifica dupa cateva zile; polita e valabila, nu-ti fa probleme.
Daca nu apari in sistem dupa o luna, atunci faci petitie.

#20
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008

View Postalexa32, on 27 octombrie 2018 - 13:27, said:

Ti-o meriti.

In caz ca ma loveste cineva din vina lui cu asigurare city sau euroins merg la politie direct.
E dreptul tau dar mai mult de o amenda sau cel mult retinerea permisului (in functie de tipul accidentului) nu are ce sa pateasca.
Totusi exista amiabila pentru accidente usoare.
Adica preferi sa pierzi cateva ore la politie pentu o zgarietura?Posted Image

Edited by razvan_u, 27 October 2018 - 15:48.


#21
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View PostBiggie_mac, on 27 octombrie 2018 - 13:10, said:

...
Din pacate nu am gasit online pe niciunde posibilitatea sa verific o asigurare dupa nr politei, ci doar dupa nr auto sau serie sasiu asa ca am sunat la city insurance, le-am dictat nr de pe polita si au zis ca e ok, ca e valida.
...

Acum nu vreau sa fiu carcotas, dar in caz de probleme crezi ca are relevanta o confirmare telefonica?
In orice caz, din punctul meu de vedere, atata timp cat datele completate pe polita de asigurare coincid cu cele necesare, nu vad cum te-ar putea sanctiona si mai ales de ce... La un eventual incident/control oricum trebuie sa detii polita de asigurare la tine... Atata timp cat o detii, nu vad de ce ai avea probleme...

#22
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postrazvan_u, on 27 octombrie 2018 - 15:47, said:


Adica preferi sa pierzi cateva ore la politie pentu o zgarietura?Posted Image

De la un asigurator de genul asta vezi banii mai tarziu sau deloc.
Cu ceilalti n-am probleme.

Cand imi fac rca ma gandesc un pic si la eventualul pagubit, sa-si recupereze paguba cat mai repede.

#23
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
City Insurance here. Zero probleme de constiinta.

Sunt in completa legalitate, ma dau jos din masina cu fruntea sus daca il pocnesc pe vreunul. Mergem la ce politie vrea el, strangeri calduroase de mana, bine, pa.

Daca e ceva in neregula cu compania asta de asigurari, organele abilitate sa ia masurile necesare.

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Corect.

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGroot, on 27 octombrie 2018 - 17:26, said:

City Insurance here. Zero probleme de constiinta.

Si eu la fel la EUROINS... Nici nu voiam sa mai fac RCA (bani aruncati pe apa sambetei) dar e necesara pentru dosarul de loc de parcare.
Altfel pa-pa RCA.

#26
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postalexa32, on 27 octombrie 2018 - 16:40, said:

De la un asigurator de genul asta vezi banii mai tarziu sau deloc.
Cu ceilalti n-am probleme.

Cand imi fac rca ma gandesc un pic si la eventualul pagubit, sa-si recupereze paguba cat mai repede.

E posibil sa fugi de dracu si dai de tacsu.....sa te loveasca unul cu Allianz sau Uniqa si sa-ti faca mai multe probleme decat City sau Euroins. Diferentele (solutii in favoarea reclamantilor) intre City si Allianz sunt de doar 15%, intre Euroins si Allianz de doar 11%.

Urmare activităţii de analiză şi soluţionare a petiţiilor primite la ASF, s-a realizat un procent de  peste 50% al petiţiilor finalizate în favoarea petenţilor  pentru şase societăţi de asigurare din cele opt analizate: CITY Insurance SA (68,50%), ASIROM VIG SA (67,97%), EUROINS SA (64,78%), ALLIANZ-TIRIAC SA (53,18%), UNIQA Asigurări SĂ (52,54%), OMNIASIG VIG SA (50,90%).

Quote

In caz ca ma loveste cineva din vina lui cu asigurare city sau euroins merg la politie direct.
La politie va inmaneaza amiabila. Daca incidentul e simplu si refuzati amiabila , s-ar putea ca politistul sa faca exces de zel si caute `sa va arda` pe amandoi (fie prin amenzi , fie prin subiectivitate fata de caz)

La politie ajungeti doar in cazul in care nu va intelegeti sau in cazul in care accidentul este neclar ori prezinta ambiguitati legislative.

Edited by polizei, 27 October 2018 - 18:48.


#27
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postrosix, on 27 octombrie 2018 - 17:41, said:

Si eu la fel la EUROINS... Nici nu voiam sa mai fac RCA (bani aruncati pe apa sambetei) dar e necesara pentru dosarul de loc de parcare.
Altfel pa-pa RCA.

Pe cate luni ai facut RCA?

Eu multumesc cerului ca ma lasa sa fac pe o luna, ca locuiesc in strainatate. Doua luni pe an maxim vede masina RCA. Normal ca il aleg pe al mai ieftin.

42 de lei (9 euro) m-a costat RCA la City Insurance cu reducere bonus 20%. Doamne cat de ieftina e asigurarea RCA in Romania...

Edited by Groot, 27 October 2018 - 20:06.


#28
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

View Postalexa32, on 27 octombrie 2018 - 13:27, said:

In caz ca ma loveste cineva din vina lui cu asigurare city sau euroins merg la politie direct.

View Postrosix, on 27 octombrie 2018 - 13:29, said:

Eu am EUROINS (cea mai ieftina posibil).  Zi-mi unde stai sa pot sa vin sa te lovesc.. dupa care du-te la politie... Nu am trecut nimic pe numele meu (nici macar masina) asa ca o sa-mi iei boii de la bicicleta sau te speli pe cap cu EUROINS.

Nu toata lumea e conectata la realitate. Chestia cu boii si cu bicicleta trebuiau explicate mai prozaic. Sunt sigur ca nu s-a inteles. Deci?

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGroot, on 27 octombrie 2018 - 20:04, said:

Pe cate luni ai facut RCA?

Pe 6 luni am facut RCA. Nu despre pret e vorba ci despre faptul ca RCA e o escrocherie de colectat bani de la fraieri (cu ocazia asta m-am inclus si eu in aceasta categorie)
O asigurare de acest tip ar trebui sa se ocupe integral de masina pagubitului, fara ca acesta sa-si bata capul.. doar sa-l sune cand e masina gata.   Intrucat acest lucru nu se intampla, nu recomand RCA.

Edited by rosix, 27 October 2018 - 21:53.


#30
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De cand este baza de date comuna , nu brokerul ci asiguratorul este obligat sa "verse " datele . Vina este la broker, care nu a inregistrat polita desi ti-a facut-o si ti-a luat banii ...si probabil are nevoie de bani . Nu a inregistrat polita ca sa nu fie nevoit sa depuna si banii. Asiguratorul nu are nici o vina . In mod normal este caz penal si te indrepti impotriva brokerului sau suni la asigurator si ii explici situatia . Probabil va renunta la serviciile brokerului respectiv dar il va presa sa depuna banii sub amenintarea unei reclamatii la politie . De fapt este un fel de talharie .

Edited by JurasikMan, 27 October 2018 - 22:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate