Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Polita rca cumparata, masina apare neasigurata online

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004
Am cumparat rca pe masina mea acum 11 zile la city insurance (inainte sa expire aveam la altii). Ieri, de curiozitate, cand am verificat online, am avut surpriza sa vad ca de fapt masina nu apare ca fiind asigurata. Am verificat pe cateva siteu-uri (ca rcam, asfromania) si pe aplicatia de android. Am verificat si dupa nr auto, si dupa nr de sasiu, peste tot apare ca fiind neasigurata. Site-urile si aplicatia merg ok ca am cautat masina sotiei (care a reinoit ieri asigurarea la masina ei) si a socrului si apar ok.

Din pacate nu am gasit online pe niciunde posibilitatea sa verific o asigurare dupa nr politei, ci doar dupa nr auto sau serie sasiu asa ca am sunat la city insurance, le-am dictat nr de pe polita si au zis ca e ok, ca e valida. Totusi, faptul ca niciunde nu pot valida/confrma ca e masina asigurata parca nu imi miroase bine. S-a mai lovit cineva de problema asta? sa aiba polita valida dar online sa nu apara ca fiind inregistrata polita respectiva?

Nu de alta dar am mai auzit povesti in trecut cu brokeri care au emis polita dar nu au inregistrat efectiv asigurarea si au pastrat banii (sau alte smecherii de genul).

Edited by Biggie_mac, 27 October 2018 - 13:11.


#2
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 Biggie_mac, on 27 octombrie 2018 - 13:10, said:

...city insurance ...

Ti-o meriti.

In caz ca ma loveste cineva din vina lui cu asigurare city sau euroins merg la politie direct.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Biggie_mac, on 27 octombrie 2018 - 13:10, said:

Am cumparat rca pe masina mea acum 11 zile la city insurance (inainte sa expire aveam la altii). Ieri, de curiozitate, cand am verificat online, am avut surpriza sa vad ca de fapt masina nu apare ca fiind asigurata. Am verificat pe cateva siteu-uri (ca rcam, asfromania) si pe aplicatia de android. Am verificat si dupa nr auto, si dupa nr de sasiu, peste tot apare ca fiind neasigurata.

Daca apare neasigurata si te prinde politia.. o patesti ca si ei tot acolo verifica.. Esti sigur ca ai introdus corect numarul de inmatriculare, seria de sasiu.. tot?

 alexa32, on 27 octombrie 2018 - 13:27, said:

Ti-o meriti.

In caz ca ma loveste cineva din vina lui cu asigurare city sau euroins merg la politie direct.

Eu am EUROINS (cea mai ieftina posibil).  Zi-mi unde stai sa pot sa vin sa te lovesc.. dupa care du-te la politie... Nu am trecut nimic pe numele meu (nici macar masina) asa ca o sa-mi iei boii de la bicicleta sau te speli pe cap cu EUROINS.

Edited by rosix, 27 October 2018 - 13:29.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Verifica polita de asigurare sa aibe scrise datele corect pe ea .

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 alexa32, on 27 octombrie 2018 - 13:27, said:

Ti-o meriti.

In caz ca ma loveste cineva din vina lui cu asigurare city sau euroins merg la politie direct.
O sa te indrume catre prima judecatorie.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Stati calmi. Nu apare de la toti brokerii pe site-ul ala.. Nu inseamna ca nu esti in regula.

 rosix, on 27 octombrie 2018 - 13:29, said:

Daca apare neasigurata si te prinde politia.. o patesti ca si ei tot acolo verifica.. Esti sigur ca ai introdus corect numarul de inmatriculare, seria de sasiu.. tot?



Eu am EUROINS (cea mai ieftina posibil).  Zi-mi unde stai sa pot sa vin sa te lovesc.. dupa care du-te la politie... Nu am trecut nimic pe numele meu (nici macar masina) asa ca o sa-mi iei boii de la bicicleta sau te speli pe cap cu EUROINS.

Ha..ha..adica militia ma amendeaza ca nu apar pe un site??
Exista asigurare cu decontare directa pentru fricosi de Euroins sau City.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Atata timp cat asigurarea e valabila nu conteaza unde o faceti, o aveti... circulati legal si gata ;)

Initiator: mergi unde ai facut asigurarea si intreaba sau intreaba un politist, zi sa verifice daca masina ta are asigurare si spune-i ce ai patit. Desigur, nu fi inteligent sa mergi cu masina ta :)) Nu iti da in cap politistul daca il intrebi si il pui sa verifice...

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 TruculMagic, on 27 octombrie 2018 - 13:39, said:

Atata timp cat asigurarea e valabila nu conteaza unde o faceti, o aveti... circulati legal si gata Posted Image

Initiator: mergi unde ai facut asigurarea si intreaba sau intreaba un politist, zi sa verifice daca masina ta are asigurare si spune-i ce ai patit. Desigur, nu fi inteligent sa mergi cu masina ta Posted Image) Nu iti da in cap politistul daca il intrebi si il pui sa verifice...

Daca ii da amenda pe loc pentru lipsa asigrurarii si ii retine talonul si placutele?  Pe mine nu m-ar manca undeva sa abordez Politia in aceata speta, pana nu inteleg singur ce s-a intamplat.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si eu ce am zis ? Sa nu mearga cu masina lui cand intreaba :))

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 Remicade, on 27 octombrie 2018 - 13:33, said:

O sa te indrume catre prima judecatorie.
imediat ce a aplicat legea, eventual permis suspendat.
Judecatorul va pune sa plateasca pe cel ce a facut paguba, asiguratorul e tert, eventual chemat in garantie.
La judecatorie amiabila e hartie igienica, procesul verbal de la politie e sfant.

De aceea toti care sunt pagubiti de asiguratii la euroins sau city trebuie sa mearga la politie.

Sunt destui care au platit nesimtirea (cu buna stiinta....ca suntem romani ....si e mai ieftin)  de a-si face asigurarea la carpatica, astra....acum city si euroins.

 rosix, on 27 octombrie 2018 - 13:29, said:


Eu am EUROINS (cea mai ieftina posibil).  Zi-mi unde stai sa pot sa vin sa te lovesc.. dupa care du-te la politie... Nu am trecut nimic pe numele meu (nici macar masina) asa ca o sa-mi iei boii de la bicicleta sau te speli pe cap cu EUROINS.
Sigur ca ma duc ....si vii si tu....ca altfel ramai fara permis ;)

Edited by alexa32, 27 October 2018 - 13:53.


#11
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Stai linistit. La mine abia dupa 16 zile a aparut pe site. Important e ca pe respectiva polita sa ai datele trecute corect, sa fie stampilata si inregistrata. Mai verifica peste citeva zile. La cei care se ocupa de site-urile respective inca nu s-a terminat vacanta!

#12
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Sa faci nesimtit un om (cum face alexa32) doar pentru ca a ales un asigurator mai ieftin, trebuie sa fii idiot. Daca asiguratorul respectiv nu lucreaza cum trebuie, nu e vina clientului, e vina autoritatilor ca le permite sa functioneze in continuare. Eu am tot dreptul sa aleg oferta cea mai buna cand imi asigur masina. Sa mai spui si ca clientul ar trebui sa sufere nu stiu ce consecinte daca asiguratorul nu isi respecta obligatiile, inseamna sa fii si mai idiot. Da, si eu aleg asiguratorul cel mai ieftin de fiecare data si voi continua sa fac asta.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Conform ordinului CSA 10/2012, societatea de asigurare are obligatia de a transmite catre baza de date CEDAM, in termen de 5 zile de la data emiterii politelor de asigurare.
Daca acest lucru nu s-a intamplat, recomand mai mult decat calduros o sesizare la Comisia de Supraveghere a Asigurărilor (CSA)
Vezi aici;
https://asfromania.r...umatori/petitii

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 alexupit, on 27 octombrie 2018 - 14:29, said:

Sa faci nesimtit un om (cum face alexa32) doar pentru ca a ales un asigurator mai ieftin, trebuie sa fii idiot. Daca asiguratorul respectiv nu lucreaza cum trebuie, nu e vina clientului, e vina autoritatilor ca le permite sa functioneze in continuare. Eu am tot dreptul sa aleg oferta cea mai buna cand imi asigur masina. Sa mai spui si ca clientul ar trebui sa sufere nu stiu ce consecinte daca asiguratorul nu isi respecta obligatiile, inseamna sa fii si mai idiot. Da, si eu aleg asiguratorul cel mai ieftin de fiecare data si voi continua sa fac asta.
In sfarsit un raspuns de bun simt. In rest, numai "jmekeri", cu tot felul de aplicari ale legii pe genunchi.

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 06.07.2005
Aolo neaparat sa faci 3 asigurari simultan la companii diferite, sa nu fie probleme. Posted Image
Cat timp polita e reala si valabila, nu patesti nimic. O sa apari in sistem mai tarziu.

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 alexa32, on 27 octombrie 2018 - 13:56, said:


imediat ce a aplicat legea, eventual permis suspendat.
Judecatorul va pune sa plateasca pe cel ce a facut paguba, asiguratorul e tert, eventual chemat in garantie.
La judecatorie amiabila e hartie igienica, procesul verbal de la politie e sfant.

De aceea toti care sunt pagubiti de asiguratii la euroins sau city trebuie sa mearga la politie.

Sunt destui care au platit nesimtirea (cu buna stiinta....ca suntem romani ....si e mai ieftin)  de a-si face asigurarea la carpatica, astra....acum city si euroins.


Sigur ca ma duc ....si vii si tu....ca altfel ramai fara permis ;)
Ce permis suspendat nene? Daca te-am agatat in parcare voi lua o amenda. Apoi judecatorul ma va sufla de praf. Daca am un RCA valabil la Euroins, nici un judecator de pe planeta asta nu ma va putea pune sa platesc dauna din banii mei. Tu, ca pagubit, te vei judeca cu firma de la care am eu Rca, nu cu mine.
Nu stiu de unde ai informatiile de mai sus, dar sunt proaste. Ti-o poate confirna orice avocat mediocru de Spiru Haret.

Edited by dan1980_25, 27 October 2018 - 15:08.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 alexa32, on 27 octombrie 2018 - 13:56, said:

imediat ce a aplicat legea, eventual permis suspendat.
Judecatorul va pune sa plateasca pe cel ce a facut paguba, asiguratorul e tert, eventual chemat in garantie.
La judecatorie amiabila e hartie igienica, procesul verbal de la politie e sfant.


Te inseli, amice, judecatorul iti va indica usa, cat timp exista o asigurare EUROINS valabila si iti va spune "sa te speli pe cap cu ea", cum se spune, adica acelasi lucru pe care ti-l voi spune si eu in calitate de titular al asigurarii.

#18
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004

Quote

Sunt destui care au platit nesimtirea (cu buna stiinta....ca suntem romani ....si e mai ieftin)  de a-si face asigurarea la carpatica, astra....acum city si euroins..
Tu ori esti imbecil sau ori te prefaci foarte bine.  O sa merg pe prima varianta. Si da, fac parte din aia 90% din romani care fac asigurarea dupa pret. Asta dupa ce am avut si casco si rca la generali care era cel mai scump acum 5 ani si am avut probleme cu ei. Deci fii tu destept si dai 300 de lei in plus fata de astia prosti.

Quote

Cat timp polita e reala si valabila, nu patesti nimic
Pai tocmai asta incerc sa aflu. Doar ca ai foaia teoretic nu inseamna ca e reala si valabila. Brokerul care ti-o emite poate sa ramana cu banii si sa nu trimita mai departe datele (sau sa nu le bage in sistem). De aia incerc sa aflu daca exista alta metoda de validare a politei in afara site-urilor online.

O sa fac o petitie oricum si vad mai departe cum procedez. Mersi celor care au dat un raspuns util

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate