Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Ce pot construi?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Am un teren in bucurești de 400mp cu laturile de 20ml. Doresc sa construiesc un triplex pe acest teren cu 3 intrari separate. Este posibil?

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pare usor de obtinut asta. (P+2+1R+1S, 60%, 2,5)
Insa trebuie sa verifici toate complicarelile care iti pot pune frane (locatie, vecinatati, soarele, subterane).

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
https://forum.softpe...ru-constructie/

1. Vezi in PUG ce zona este, ce se permite a se construi acolo.
2. Ceri un certificat de urbanism oentru ceea ce vrei.
Explici ce vrei sa faci.

3. Problema este ai doar 400mp, iar sa faci triplex in 300mp, e o "provocare".
Vezi cat e POT si CUT + ce retrageri standard ai.
Mai mult ca sigur va fi nevoie de PUD, iar pt asta te lamureste un arhitect.

La asta adauga si minim 3 locuri de parcare, in incinta (obligatorii).

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 bogdan_world, on 27 octombrie 2018 - 05:16, said:

Am un teren in bucurești de 400mp cu laturile de 20ml. Doresc sa construiesc un triplex pe acest teren cu 3 intrari separate. Este posibil?
Daca locatia nu este secreta , poti spune aici , si poate sint ceva idei pina la un PUG .
Problema este ca triplex , ce sigur tu vezi ca pe trei case lipite , se poate rezolva arhitectonic si in alt mod , mult mai estetic si eficient , " cazind " pe un PUG , si respectind conditia de intrare separata .

#5
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Ca si zona terenul se află în cartierul andronache. Terenul are lipit pe 2 laturi alte 2 case ale vecinilor.  Deci presupun ca am si eu acest drept?

#6
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 bogdan_world, on 27 octombrie 2018 - 08:14, said:

Ca si zona terenul se află în cartierul andronache. Terenul are lipit pe 2 laturi alte 2 case ale vecinilor.  Deci presupun ca am si eu acest drept?
In Andronache sunt multe case construite pe calcan, deci, probabil, ca asa vei construi si tu. Cel mai bine, mergi la Primarie si vezi ce spun. Inarmeazate cu multa rabdare, este sectorul 2.

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Zona Andronache este in mare zona L1e
http://www4.pmb.ro/w...e verificat.htm

2. Prin CU ti de va da standard un POT si un CUT, care nu vor permite ce vrei tu.
Se va da si posibilitatea alipirii la calcan, pe o singura latura, iar pe cealalta retragere de jumatate din inaltima la cornisa, minim 5m.

3. Pentru a ocupa mai mult, precum si pt Calcan, ai nevoie de acordul notarial al vecinilor + sper ca nu are vreunul fereastra pe terenul tau, pt ca in acest caz, nu mai poti aplica calcan.

4. Toate te vor indreptat spre PUD (Plan Urbanism de detaliu), ce necesita acordul vecinilor, un arhitect specializat pe PUD, cu pile, intre 5000-10000 EUR si minim 6 luni de la depunerea documentatiei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate