Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Achizitionare masina ~19k

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Focus Active Break, cand/daca se aduce.

Suzuki S-Cross - il iei cu de toate in banii astia, inclusiv cutie automata si 4WD si se misca bine in depasiri.

#20
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 underb, on 26 octombrie 2018 - 15:03, said:

Focus Active Break, cand/daca se aduce.

Suzuki S-Cross - il iei cu de toate in banii astia, inclusiv cutie automata si 4WD si se misca bine in depasiri.
Focus Active doar din 2019 se va produce si pune in vanzare. Inca nu sunt publicate nici macar specificatiile tehnice, pe mine ma intereseaza la Active garda la sol si volumul portbagajului. La HR-V mi-ar place sa fie insonorizarea mai buna, in rest este ok, este o masina practica, este cel mai spatios SUV/Crossover din clasa subcompacta  si are o fiabilitate confirmata de proprietari. Cei de la Honda au promis ca la acest ultim facelift (prezentat la salonul auto de la Paris) insonorizarea va fi imbunatatita, dar inca nu am facut test-drive ca sa pot confirma acest lucru.

Edited by codesmm, 26 October 2018 - 15:26.


#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Portbagajul e ca la Focus normal ca e aceeasi masina. Garda, cativa cm in plus, cat sa treci mai linistit peste unele denivelari peste care altfel treceai cu emotii.

#22
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

 flasshunter, on 26 octombrie 2018 - 13:02, said:

Cu bancheta din spate pliata, 2 biciclete cu roata scoasa si daca se poate ar fi excelent cateva bagaje pe langa / un om (probabil ca cer prea mult).
Al treilea om în mașină mă cam îndoiesc că poți. Doar să ai mare noroc de formele/dimensiunile bicicletelor și forma portbagajului, să scoți ambele roți (față/spate) și poate reușești să le înghesui cumva în 2/3 de banchetă, și să-ți rămână un loc disponibil. Dar, zum ziceam, mă cam îndoiesc. 3 biciclete bagi lejer, dar 3 oameni, mai greu.

De bagaje, dacă nu sunt extra-voluminoase, intră jos, între bancheta spate și scaunele din față. Ai lejer loc de vreo 2/3 genți/rucsacuri, eventual și-o ladă frigorifică nu foarte mare. Cam astea încap la mine într-o mașină de clasă mică, iar la clasa compactă mă îndoiesc să fie prea mare diferență de spațiu între banchetă și scaune. Altfel, sus printre cadrele bicicletelor, ai loc să tot pui una-alta. Dar îți recomand călduros niște chingi, plasă de bagaje sau ceva mai sănătos să le ții locului, să nu te trezești cu ele peste tine la o frână sau, Doamne-ferește, la vreun accident. Pe cât posibil limitează-te la spațiul dintre banchetă și scaune, că măcar acolo bagajele stau cât de cât fixe.

Edited by alexcrist, 26 October 2018 - 15:56.


#23
alin---

alin---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.10.2018
Kia C'eed.

#24
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
La Hyundai discounturile sunt pe site. Fata de alea mai ciupesti foarte putin la dealer. Discounturile sunt mari fata de pretul de lista, dar sunt oficiale, pe fata, nu negociezi pentru ele. La Ford sunt discounturi asemanatoare, sau mai mari, dar trebuiesc negociate si vezi cu ce te alegi.

Eu din lista as alege Kia Ceed, dar varianta SW, break, care e cam 1000 euro mai scumpa parca, dar ai spatiu cat in Octavia din ce reiese din dimensiuni, mari sanse sa fie totusi mai mic in realitate, dar oricum este berechet.

#25
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 bobalex18, on 26 octombrie 2018 - 14:03, said:

mazda 3 o să fie prezentată Ă®n finalul acestui an (cred) și livrări Ă®n românia la anul pe vremea asta. așa cred...
Păi atunci probabil vor să scape de modelel vechi de pe stoc. Dacă cineva insistă să ia mașină nouă, cam ăsta e cel mai bun moment.

#26
alucky67

alucky67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2016
In cazul Mazda logica asta nu prea sta in picioare ! Am dat avans acum 2 saptamani pt. Mazda 3 Takumi sport,stiam ca urma sa apara modelul nou,in toata tara nu mai era niciuna cu echiparea si culoarea care doream eu,o aveau in showroom si cu toate astea mai mult de 1000 euro nu am reusit sa smulg ca discount .

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tin de pret la modelele vechi datorită duratei mari de onorare a comenzilor pentru masinile model nou, nu neaparat ca masina ar fi ceva extraordinar.
Am tot urmarit forumul Mazda si sunt plangeri pentru multe chestiuni, care nu prea sunt intâlnite la alte marci, spre exemplu discuri ovalizate, vopsea proasta, etc, plus niste revizii avand costuri nejustificate. Masina asta este supraapreciata la momentul actual. Singurul atu este cel estetic, mai exact la exterior.

Edited by MembruAnonim, 28 October 2018 - 14:32.


#28
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
Daca tot ai pomenit de Mazda, eu sunt unul din cei care se plange pe forumul lor acolo.
Nu e o masina rea, e corecta pentru ce cere comparativ cu altii, dar are exact problemele pe care le-ai mentionat:  discuri ovalizate (schimate de 3 ori in 30.000km), vopseaua pe botul masini are o gramada de urme de pietricele, etc.  Reviziile nu sunt scumpe, se incadreaza ca la restul.
Ce ma deranjeaza pe mine (acum), sunt motoarele prapadite pe care le ofera.  Cilindree mare, putere mica, benzine aspirate in 2018.
M-am uitat la M2 pt ai mei.... motor de 1.5 benzina aspirat cu 75CP in 2018? Serios?

In loc de M3, oricand un Civic/Golf.  Dar decat un Megane, i30... parca merge mai bine un M3.  Cam pe acolo se incadreaza, facand abstractie de pret si la aceleasi dotari.

La 19.000 - 20.000E... ai putea gasi ceva cu o clasa peste tot ce cauti, de exemplu M6-ul meu, 2.2, full, Revolution Top :)

#29
flasshunter

flasshunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.10.2011
Multumesc mult pentru sfaturi, sunt unele masini la care nu ma uitasem si acum le am in vedere. Ma voi duce la reprezentanta si voi programa test drive pentru

Kia C'eed,
Ford Focus (1.5),
Honda Civic (sa vad daca pot sa il aduc la 20k),
Seat Leon si simpla si varianta ST,
Seat Arona (as vrea sa o testez chiar daca este alta categorie fata de celelalte)
VW Golf.

Eu aveam in top i30-ul, dar dupa recomandarile voastre Kia C'eed pare o varianta mai buna.

La Honda Civic ar fi mai ok sa aleg 1.5-ul sau 1.0? Nu prea sunt comparatii intre cele doua variante, am inteles ca un HRV cu 1.0 s-ar descurca destul de bine si ma gandesc ca si Civicul o duce ok si pe un 1.0.

O sa cer preturi saptamana aceasta si pentru Auris Sport si Skoda Octavia, insa la Octavia are un portbagaj diferit fata de ceea ce cautam eu initial.

 alexcrist, on 26 octombrie 2018 - 15:55, said:

Al treilea om în mașină mă cam îndoiesc că poți.
Dar îți recomand călduros niște chingi, plasă de bagaje sau ceva mai sănătos să le ții locului, să nu te trezești cu ele peste tine la o frână sau, Doamne-ferește, la vreun accident. Pe cât posibil limitează-te la spațiul dintre banchetă și scaune, că măcar acolo bagajele stau cât de cât fixe.
Stiam ca cer cam mult si un om in spate, e ok cu 2 biciclete si bagaje Posted Image. Ma voi interesa si de metode de fixare cat mai buna a bicicletelor. Am mai avut suport de bicicleta in spatele masinii si mi s-a parut greu drumul si din cauza asta le prefer in masina.

 crocodiluQ, on 28 octombrie 2018 - 17:15, said:

La 19.000 - 20.000E... ai putea gasi ceva cu o clasa peste tot ce cauti, de exemplu M6-ul meu, 2.2, full, Revolution Top
Arata bine M6-le, dar tocmai mi-ai zis ca este lenesa Posted Image)

 alucky67, on 28 octombrie 2018 - 09:50, said:

In cazul Mazda logica asta nu prea sta in picioare ! Am dat avans acum 2 saptamani pt. Mazda 3 Takumi sport,stiam ca urma sa apara modelul nou,in toata tara nu mai era niciuna cu echiparea si culoarea care doream eu,o aveau in showroom si cu toate astea mai mult de 1000 euro nu am reusit sa smulg ca discount .
Faina tare masina, sa o stapanesti sanatos!

 underb, on 26 octombrie 2018 - 15:03, said:

Suzuki S-Cross - il iei cu de toate in banii astia, inclusiv cutie automata si 4WD si se misca bine in depasiri.
Cand am inceput sa caut masini am inceput cu mazda si cu Suzuki Vitara si apoi am vazut si SX4 S-Cross. Este ceea ce imi doresc si intr-adevar si in pret, insa pe forumuri sunt destul de multe probleme. O sa merg totusi sa il testez. Multumesc! O sa intreb si despre Ford active break, insa pe site-uri nu am gasit-o.

Edited by flasshunter, 28 October 2018 - 19:41.


#30
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Asa, de pe forumuri, nu cred ca iti mai iei masina. Mergi pe ce te atrage si aia e. Bafta!

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi si forumul Honda Civic, ca nu este ce pare. Motorul asta super laudat are nu stiu ce zgomot/rontaiala, sunt proprietari care au spus-o clar ca nu ar mai cumpara din nou Civicul daca ar da timpul inapoi.
Par interesante Megane cu noul motor pe benzina 1,3 TCe de 150 CP, noul Focus benzina 150 CP si Kia facelift tot pe benzina turbo.

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bicicletele le pui pe suport ( pe carlig , pe haion, pe plafon ) ca doar nu mergi toata ziua cu ele ! Deci orice masina se incadreaza la ce vrei tu . Daca vrei musai sa pui biclele in masina si inca o persoana + bagaje , deja te uiti la utilitare nu la turisme .

#33
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Kadjar !

#34
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 flasshunter, on 28 octombrie 2018 - 19:13, said:

SX4 S-Cross.
insa pe forumuri sunt destul de multe probleme. .
Cam ce fel de "multe probleme" ?  Pe care forumuri ?

Edited by adrian_r5, 29 October 2018 - 15:43.


#35
flasshunter

flasshunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.10.2011

 adrian_r5, on 29 octombrie 2018 - 15:43, said:

Cam ce fel de "multe probleme" ?  Pe care forumuri ?

Pe forumurile Suzuki sunt multe probleme cu tabla, atat la S-Cross cat si la Vitara.


Am fost sa vad toate masinile pe care le-ati enumerat mai sus + ceea ce gasisem eu deja si am ramas cu urmatoarele (toate in configuratia Automata Benzina):
Noul Ford Focus 1.5
Kia C'eed (1.4 T-GDI)
VW Golf (1.5 TSI)
Toyota Auris (1.8 Hybrid si cea normala)
Seat Arona (1.0 DSG7)

Am trecut si pe la Honda/Skoda insa preturile sunt destul de mari si stocul este foarte limitat. Mazda 3 nu mai exista deloc, se reinnoieste stocul abia anul viitor in primavara.

Voiam sa va intreb daca ar fi ok si un motor de 1.0, automata, 110 CP pe masinile: Skoda Fabia Combi / Skoda Rapid si pe Seat Arona daca a incercat cineva un 1.0 automata 115 CP DSG?

De asemenea, mi-ar fi de foarte mare ajutor sa stiu si la momentul intrarii in revizii daca preturile sunt mult mai mari la VW Seat Skoda fata de Kia Ford si Toyota.

Edited by flasshunter, 03 November 2018 - 22:19.


#36
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 flasshunter, on 03 noiembrie 2018 - 22:10, said:

Pe forumurile Suzuki sunt multe probleme cu tabla, atat la S-Cross cat si la Vitara..
Te rog pune citeva link-uri cu ceva concret ... m-ai facut curios.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate