Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Achizitionare masina ~19k

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
flasshunter

flasshunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.10.2011
Salut,

De ceva timp ma uit dupa o masina care sa aiba urmatoarele specificatii:
- Benzina
- Cutie automata
- Siguranta cat mai mare (pe langa teste ncap ma intereseaza sa stea bine in curbe si sa fie ok si iarna pe drumuri partial dezapezite)
- Nr. km/an: ~10.000, folosita in Bucuresti si pentru concedii (ski / biciclete / munte)
- Sa incapa ceva bagaje in spate si de preferat sa aiba loc si 2 biciclete
- As prefera sa se miste bine in depasiri

Am inceput cu crossovere / hybride insa nu prea am gasit ceea ce cautam asa ca au ramas urmatoarele:
- Hyundai i30 (~19k)
- Kia C'eed (~18k)
- VW Golf (stiu ca pretul este un pic mai mare) (~21k)
- Ford Focus (am vazut ca noul model are reviewuri foarte bune) (1.0 / 125CP 20k, 1.5 150 23K)
- Seat Arona (~19k)
- Hyundai Kona (~22k)
- VW T-Roc (~24k)
- Hyundai Ioniq (sunt ceva probleme cu el iarna din ce am citit pana acum) (20k)
- Honda HR-V (~25k)

M-ar interesa si la care dintre aceste masini se mai poate negocia (am inteles ca ford si hyundai ofera reduceri substantiale). Nu pot depasi 21k.

Daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi. Multumesc.

Edited by flasshunter, 26 October 2018 - 12:50.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Civic ?

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Pentru biciclete iti iei suport.

#4
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Auris Touring Sports

Seat Leon ST

Edited by cata, 26 October 2018 - 12:46.


#5
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Kia ceed 2018 mi se pare o varianta super, cred ca poti sa o scoti si sub 18000. Ala e pretul de configurator probabil, la reprezentanta e altceva.
Focus 2018 am condus, se tine super in curbe, dar as evita motoarele de 1L 125 cp, am auzit numai de rau de ele.

La o Octavia 1.5 TSI te-ai uitat? Cred ca e singura in care iti incap si bicicletele si se si incadreaza in buget Posted Image

Edited by MusafirulCreativ, 26 October 2018 - 12:49.


#6
flasshunter

flasshunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.10.2011
M-am uitat si la civic si la auris:
Auris, varianta de baza este 20k si nu are nici cutie automata. Cutie automata e pe o varianta benzina hibrida si este la 24000.
Civic, varianta de baza este 21500 si. As prefera o Honda, insa mi s-a parut ca ajung la un pret foarte mare, care nu poate fi negociat.

Edited by flasshunter, 26 October 2018 - 12:48.


#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
mie mi-a plăcut atât Kia ceed cât și focus. la ambele cred că te poți încadra în buget.

drivetest cu ele ca să vezi ce îți place cel mai mult

#8
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006

 flasshunter, on 26 octombrie 2018 - 12:36, said:

- Sa incapa ceva bagaje in spate si de preferat sa aiba loc si 2 biciclete
Să aibă loc unde/cum? În mașină, cu banchetele pliate, încap 2 biciclete și în vechiul Ford Ka (cel mic, din 2000). Mi-e greu să cred că vreo mașină de pe lista ta are probleme la capitolul ăsta.

Edited by alexcrist, 26 October 2018 - 12:53.


#9
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 flasshunter, on 26 octombrie 2018 - 12:48, said:

M-am uitat si la civic si la auris:
Auris, varianta de baza este 20k si nu are nici cutie automata. Cutie automata e pe o varianta benzina hibrida si este la 24000.
Civic, varianta de baza este 21500 si. As prefera o Honda, insa mi s-a parut ca ajung la un pret foarte mare, care nu poate fi negociat.
La Auris Hybrid am avut acum un an reducere de la 24450 euro la 21732, varianta sol. Poti intreba

#10
flasshunter

flasshunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.10.2011

 alexcrist, on 26 octombrie 2018 - 12:52, said:

Să aibă loc unde/cum? În mașină, cu banchetele pliate, încap 2 biciclete și în vechiul Ford Ka (cel mic, din 2000). Mi-e greu să cred că vreo mașină de pe lista ta are probleme la capitolul ăsta.
Cu bancheta din spate pliata, 2 biciclete cu roata scoasa si daca se poate ar fi excelent cateva bagaje pe langa / un om (probabil ca cer prea mult).

Octavia 1.5 - 21k suna bine, nu l-am avut in vedere, multumesc.
M-am uitat si la Seat Leon, e faina, insa mi-a luat ochii Arona si l-am sters de pe lista. O sa il iau si pe el in considerare.

Edited by flasshunter, 26 October 2018 - 13:29.


#11
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 flasshunter, on 26 octombrie 2018 - 13:02, said:

Cu bancheta din spate pliata, 2 biciclete cu roata scoasa si daca se poate ar fi excelent cateva bagaje pe langa / un om (probabil ca cer prea mult).

Octavia 1.5 - 21k suna bine, nu l-am avut in vedere, multumesc.
M-am uitat si la Seat Leon, e faina, insa mi-a luat ochii Arona si l-am sters de pe lista. O sa il iau si pe el in considerare.
Vezi timpul de asteptare la Arona, parca era mult de asteptat

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
cand aud 19.000 de euro si Bucuresti, imi vine sa recomand Logan sh pentru Bucuresti si sa inchirierzi masina pentru alea 3 excursii pe an.
in alta ordine de idei, daca tot vrei sa dai 19.000, as mai face un sacrificiu si as lua leaf electric.daca ai si unde sa o incarci:)
poti sa te uiti la reviewuri si chestii pe youtube la unu bjorn, asiatic.

#13
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007

 flasshunter, on 26 octombrie 2018 - 12:36, said:

Am inceput cu crossovere / hybride insa nu prea am gasit ceea ce cautam asa ca au ramas urmatoarele:
- Hyundai i30 (~19k)
- Kia C'eed (~18k)
- VW Golf (stiu ca pretul este un pic mai mare) (~21k)
- Ford Focus (am vazut ca noul model are reviewuri foarte bune) (1.0 / 125CP 20k, 1.5 150 23K)
- Seat Arona (~19k)
- Hyundai Kona (~22k)
- VW T-Roc (~24k)
- Hyundai Ioniq (sunt ceva probleme cu el iarna din ce am citit pana acum) (20k)
- Honda HR-V (~25k)

Mazda nu te intereseaza? Vine noul model M3 cat de curand, motorizare benzina compresie...

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Golf sau Leon

#15
flasshunter

flasshunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.10.2011
Am un Leaf pe strada si de fiecare data cand trec pe acolo ma mai uit putin la el, insa este problema incarcarii, stau la bloc.


 cata, on 26 octombrie 2018 - 13:05, said:

Vezi timpul de asteptare la Arona, parca era mult de asteptat
Pentru Arona, daca este timpul de asteptare mai mare nu ma deranjeaza (4 luni am vazut pe alte topicuri), poate mai negociez din pret si datorita timpului.

 bobitad, on 26 octombrie 2018 - 13:05, said:

cand aud 19.000 de euro si Bucuresti, imi vine sa recomand Logan sh pentru Bucuresti si sa inchirierzi masina pentru alea 3 excursii pe an.
in alta ordine de idei, daca tot vrei sa dai 19.000, as mai face un sacrificiu si as lua leaf electric.daca ai si unde sa o incarci:)
poti sa te uiti la reviewuri si chestii pe youtube la unu bjorn, asiatic.
M-am gandit si la varianta inchirierii pentru 3/4 excursii pe an, ies mult mai bine cu banii, insa fac in weekenduri (cel putin din doua in doua) ~160km.

 lsniculescu, on 26 octombrie 2018 - 13:13, said:

Mazda nu te intereseaza? Vine noul model M3 cat de curand, motorizare benzina compresie...
M-am uitat la Mazda3 si cx-3, au fost printre primele la care m-am uitat.
Insa Cx-3 este micut, iar mazda3 automata este 21.300, probabil o aduc sub 20.000, insa mi-e ca noua versiune o sa fie mai scumpa (exact ce s-a intamplat la Honda HR-V / Civic. Hr-vul era 22k acum cea noua este 24k.

Edited by flasshunter, 26 October 2018 - 13:28.


#16
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 flasshunter, on 26 octombrie 2018 - 13:15, said:

Am un Leaf pe strada si de fiecare data cand trec pe acolo ma mai uit putin la el, insa este problema incarcarii, stau la bloc.



Pentru Arona, daca este timpul de asteptare mai mare nu ma deranjeaza (4 luni am vazut pe alte topicuri), poate mai negociez din pret si datorita timpului.


M-am gandit si la varianta inchirierii pentru 3/4 excursii pe an, ies mult mai bine cu banii, insa fac in weekenduri (cel putin din doua in doua) ~160km.


M-am uitat la Mazda3 si cx-3, au fost printre primele la care m-am uitat.
Insa Cx-3 este micut, iar mazda3 automata este 21.300, probabil o aduc sub 20.000, insa mi-e ca noua versiune o sa fie mai scumpa (exact ce s-a intamplat la Honda HR-V / Civic. Hr-vul era 22k acum cea noua este 24k.
Masinile noi sau facelift vin cu imbunatatiri si dotari suplimentare in varianta standard fata de cele anterioare si de asta costa mai mult.

 lsniculescu, on 26 octombrie 2018 - 13:13, said:

Mazda nu te intereseaza? Vine noul model M3 cat de curand, motorizare benzina compresie...
Ai vreo informatie concreta despre cand vor aparea pe piata Mazda 3 cu motor pe benzina prin compresie?. Din ce spun cei de la Mazda (dealerii) vor lansa acest motor pe piata in 2019.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,430
  • Înscris: 30.08.2017

 flasshunter, on 26 octombrie 2018 - 13:15, said:

Am un Leaf pe strada si de fiecare data cand trec pe acolo ma mai uit putin la el, insa este problema incarcarii, stau la bloc.



Pentru Arona, daca este timpul de asteptare mai mare nu ma deranjeaza (4 luni am vazut pe alte topicuri), poate mai negociez din pret si datorita timpului.


M-am gandit si la varianta inchirierii pentru 3/4 excursii pe an, ies mult mai bine cu banii, insa fac in weekenduri (cel putin din doua in doua) ~160km.


M-am uitat la Mazda3 si cx-3, au fost printre primele la care m-am uitat.
Insa Cx-3 este micut, iar mazda3 automata este 21.300, probabil o aduc sub 20.000, insa mi-e ca noua versiune o sa fie mai scumpa (exact ce s-a intamplat la Honda HR-V / Civic. Hr-vul era 22k acum cea noua este 24k.

La Mazda 3 nu te astepta la cine stie ce reduceri, au marje foarte mici dealerii. Am vrut eu pentru Mazda 6 si mi-au dat reducere de la 33.000 la 31.000 iar dealerului nu-i mai ramanea mare lucru (aveam info din interior). Sunt mare fan Mazda si recomand 3, dar nu-i deloc ieftina. Totusi, as aleage-o in locul Golf-ului.

#18
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
mazda 3 o să fie prezentată în finalul acestui an (cred) și livrări în românia la anul pe vremea asta. așa cred...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate