Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Achizitie laptop ultraportabil 13,3"

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
In urma unor experiente neplacute cu produsele din magazin (noi sau resigilate) cu procesoare Celeron si Pentium (unele chiar cu W10preinstalat), am gasit o varianta in a cumpara ori SH ori reconditionat/refurbished cu garantie.
Exclusiv m-am orientat catre HP, am avut pentru cateva ore un HP Probook 430 G1 care era ok ca dimensiuni, baterie detasabila...
Studiind piata am ajuns sa aleg dintre 2-3 modele (toate HP 430) si anume:
- 430 G3 cu I5-6200U la 1000 de lei-din judetul meu, fara factura si garantie dar pot sa-l vad inainte
si
- 430 G2 cu I3-4200U respectiv 5010U la 830 si 900 de lei cu garantie un an (sau 3 ani daca mai achit o licenta W10 cu 90 de lei).

G2 au SSD si 4Gb RAM  iar G3 are 8Gb RAM.

E vorba de un laptop pe care il voi lua in deplasari, mai am un desktop si un laptop de 15,6" folosit doar la AC (stationar).

Sunt in trilema: in jurul a 100 de lei diferenta pot sa iau un produs mai slab dar cu garantie sau unul mai potent/nou dar fara. Voi ce ati lua dintre cele 3 laptopuri?

Probabil o sa aleg intre https://www.olx.ro/o...hd-IDbrBb3.html la 1000 de lei fara garantie si https://www.olx.ro/o...am-IDbC6n5.html cu garantie un an. Daca vreau sa am garantie 3 ani voi plati o licenta W10 si pretul celor doua vor fi identice.
Cu/fara garantie, mai slab sau mai potent?

Edited by danghetau, 25 October 2018 - 14:49.


#2
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdanghetau, on 25 octombrie 2018 - 14:31, said:


Probabil o sa aleg intre https://www.olx.ro/o...hd-IDbrBb3.html la 1000 de lei fara garantie si https://www.olx.ro/o...am-IDbC6n5.html cu garantie un an. Daca vreau sa am garantie 3 ani voi plati o licenta W10 si pretul celor doua vor fi identice.
Cu/fara garantie, mai slab sau mai potent?

Eu cred ca stii deja raspunsul, dar ai nevoie de confirmare.
As alege prima varianta. Pe principiul decat un Logan nou cu garantie, dar mai slab, mai bine o masina SH dar cu mai multe dotari si mai buna, fara garantie. Comparatia e putin exagerata, dar ai inteles ideea.

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Mi-ar placea sa cred ca prima varianta este aia corecta insa in a doua e vorba totusi de 1-3 ani de garantie...
Acum, depinde si de ce implica acea garantie, cat de stricta e treaba, daca pentru orice modificare trebuie sa trimit laptopul la ei samd. Apoi chestia cu eventualele zagrieturi, e posibil sa mi se impute desi ele sunt deja prezente.
Pe site se prezinta conditie perfecta DAR am cerut poze si pe capac un laptop avea o zgarietura de vreun ca urata/adanca... Eticheta cu I3 nu are ce sa caute acolo, ea sta langa tastatura, dreapta jos.

Attached File  IMG-20181023-WA0003.jpg   60.28K   48 downloads

Edited by danghetau, 25 October 2018 - 14:57.


#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdanghetau, on 25 octombrie 2018 - 14:55, said:

Mi-ar placea sa cred ca prima varianta este aia corecta insa in a doua e vorba totusi de 1-3 ani de garantie...
Acum, depinde si de ce implica acea garantie, cat de stricta e treaba, daca pentru orice modificare trebuie sa trimit laptopul la ei samd. Apoi chestia cu eventualele zagrieturi, e posibil sa mi se impute desi ele sunt deja prezente.
Pe site se prezinta conditie perfecta DAR am cerut poze si pe capac un laptop avea o zgarietura de vreun ca urata/adanca... Eticheta cu I3 nu are ce sa caute acolo, ea sta langa tastatura, dreapta jos.

Attachment IMG-20181023-WA0003.jpg
Poza e pt cel cu garantie 1-3 ani, nu ? Parca se vede un i3 acolo. Cu atat mai mult, daca are deja zgarieturi...Poate pentru ei, conditie perfecta inseamna doar functionare, nu si estetica.
Acum sa fim seriosi. Garantia e cu cantec. Ca e cam greu la electronice sa dovedesti ca nu e din cauza utilizatorului. Te pot invarti ei pana cedezi si te lipsesti. Daca vrei garantie pe bune, il iei din magazine online, consacrate. Dar, ma tem ca vei plati mult mai mult pt o hartie, pana la urma.
Plus ca, e un domeniu unde, pretul scade destul de mult de la un an la altul si apar tot timpul tehnologii noi. Deci, pana la finalul garantiei de 3 ani, oricum va fi depasit. Pe cand acel i5 va fi inca bun de ceva. Daca mai ai ocazia sa il iei si de la cineva care l-a intretinut bine si l-a protejat corespunzator, nu si-a batut joc de el, pt mine, raspunsul e si mai clar...dar, pentru mine.
Acum, decizia iti apartine in totalitate. Pune in balanta performanta mai slaba + garantie (relativa) vs performanta mai buna (simtitor) + fara garantie.

Edited by Magicwisewolf, 25 October 2018 - 15:10.


#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
As putea sa-i rog sa aleaga unul care este si in conditie perfecta. Cu procesor I5 nu au scos la vanzare; de fapt au dar cica "nu corespunde". Si ala e G1 adica si mai vechi.
In plus, teoretic as putea sa returnez produsul luat de la acel magazin (preturibune.ro), chiar daca voi plati un 25 de lei taxa de curierat. Macar 30 de zile am aceasta posibilitate.

Edited by danghetau, 25 October 2018 - 15:20.


#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
G1 e cam vechi, chiar daca e i5. Nu stiu ce sa zic...

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Clar G1 nu, mi s-a propus un G1 cu Celeron 2955U dar am refuzat. Si pretul era de 910 lei, peste oricare din astea cu I3.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Decat HP mai bine orice altceva.
Cred ca in ultimii 10 ani toate au avut probleme de alimentare mai devreme sau mai tarziu. Eu stiu de cel putin 15 - pe la diversi prieteni.
Nu zic de cei cu probleme care au deschis topice.

Daca vrei SH vezi de ceva IBM/Lenovo seria ThinkPad. Alea nu au moarte.

Edited by eiffel, 25 October 2018 - 15:26.


#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
De Lenovo sa nu aud, tocmai am returnat unul primit in cutie sigilata care dupa updateuri nu stia decat BSOD, BSOD.
Mai degraba Fujitsu zic.
Sau mai bine punctati ceva bun de aici: https://www.preturib...ri-refurbished/

Edited by danghetau, 25 October 2018 - 15:38.


#10
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Eu unu m-am ars cu HP-urile si de la mine nu vor mai primi nici un ban

#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
@ganghetau : ce zici de Dell sau Asus ? Ai luat vreunul in calcul ? Eu de Dell am fost multumit.

#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Am un Asus de vreo 8-9 ani, superok. Dell niciodatã nu am avut.

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Daca e vreo solutie mai buna decat acel HP cu I5-6200U pana in 1000 de lei...
Daca nu, cumpar o placa de baza pentru N2940 care acum e defecta si gata.

#14
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postdanghetau, on 25 octombrie 2018 - 15:36, said:

De Lenovo sa nu aud, tocmai am returnat unul primit in cutie sigilata care dupa updateuri nu stia decat BSOD, BSOD.
Mai degraba Fujitsu zic.
Sau mai bine punctati ceva bun de aici: https://www.preturib...ri-refurbished/
Nu compara ce ai cumparat tu (lenovo cel mai ieftin)cu recomandarea lui @eiffel.
Vezi ca ai Thinkpad T430, dar si pretul este peste masura. Eu am vrut sa vand unul cu 700 Lei si lumea a zis ca este scump. Las', bine ca pe preturi bune la 1100 lei nu este scump...
Daca tot vrei SH cauta Lenovo Thinkpad T420 sau T430  Posted Image  Sunt laptopuri din gama business, foarte rezistente si usor de upgradat.

https://www.preturib...30-core-i5.html

Lenovo Thinkpad T430 pe Olx

https://www.olx.ro/o...html#24c826b701
https://www.olx.ro/o...html#24c826b701

Cel mai bun pret...675 Lei
https://www.olx.ro/o...html#24c826b701

Edited by feribalint, 25 October 2018 - 17:37.


#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Par ok doar ca au TDP ca acum 10 ani, 35w, o sa faca putin zgomot ventilatorul
Cam butucanoase desi asta arata ca au constructie solida.
DDR3 dar cu frecvente maici, eu am deja 12Gb DDR3 la 1600MHz din care as vrea sa upgradez noul laptop (aici pierd, ca sa urc la 8Gb trebuie sa cumpar alta placuta, NU)
Tehnologie 32nm, de cand bunica. Nu au HDMI, cipul grafic e cam vechi, ma trezesc ca nu am drivere pentru W10 sa vezi atunci distractie...

#16
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Ai drivere pt Windows 10. Am eu T430, modelul din semnatura si merge super ok cu Windows 10. Este un laptop foarte raspandit si foarte folosit tocmai pt fiabilitatea lui.
Ca sa adaugi sau schimbi placuta RAM nu trebuie decat se desfaci un surub de pe spatele carcasei si ai acces la slotul RAM. Idem si pt montare SSD in loc de HDD.
Acum depinde si ce vrei sa faci pe laptop, pt youtube, socializare, office, Horizon este super ok. Eu il folosesc cu 4GB RAM si inca face fata fara probleme. Iar o placuta de 4GB RAM costa in jur de 160-180 lei. Pt cele descrise mai sus, nu cred ca ai nevoie de mai mult de 8GB RAM.        
Am avut si eu un moment cand nu stiam care laptop sa-l pastrez, avand acest lenovo, un Dell Inspiron de generatie mai nou, aproape nefolosita. Pana la urma am ramas cu Lenovo, iar Dell-ul a ajuns la fiica mea.
https://forum.softpe...aptop-sa-raman/

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Tocmai spusei ca am disponibil (adica nici dracu nu cumpara) 12 Gb RAM si tu imi spui sa iau Lenovo si sa mai dau bani pe inca un 4Gb?Posted Image
Mai studiez problema dar parca nu as cumpara acum SH un laptop care are tehnologie veche, cine stie ce naiba mai are defect?

#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Nu am zis ca trebuie sa cumperi RAM in plus. Daca il folosesti pt ce am descris mai sus, iti este suficient 4GB RAM. In schimb un SSD este aproape obligatoriu Posted Image
Daca il cumperi pe ala cu 675 lei sigur te va duce inca ceva ani buni. HP250 G6 ci i5 seria 7 face galagie mai mare decat acest Lenovo, si HP-ul nu are decat 2 luni.....

Da, sunt butucanoase daca vrei o constructie solida. Al meu a rezistat prin diferite santiere, la temperaturi extreme, praf, a si cazut odata de la 1 metru, s-a ciobit un pic carcasa, dar acest lucru nu afecteaza functionalitatea lui.

Edited by feribalint, 25 October 2018 - 19:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate