Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Fuji: niciodata nu vom face FF-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Un interviu interesant cu un manager general de la Fuji care declara printre multe altele ca nu sunt interesati sa construiasca camere FF. Vor sa pastreze cele 2 sisteme : APS-C si MF unde nu au mare concurenta.

https://www.dpreview...=traffic_source


"We don’t see any point in Fujifilm entering that market (FF), particularly since we have good APS-C and medium format systems. If we entered full-frame would just start cannibalizing each other. We’re happy to stay with two completely independent systems."

Edited by katran, 24 October 2018 - 07:26.


#2
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Deci in doi ani lanseaza si ei montura noua, FF Posted Image

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
F.F. = Fill Factor?

#4
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
"If we entered full-frame would just start cannibalizing each other."

#5
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 TS030, on 24 octombrie 2018 - 09:44, said:

Deci in doi ani lanseaza si ei montura noua, FF Posted Image

Fujifilm sunt seriosi, nu ca pentax si ricoh
si nu sari in sus, ca asta e topic despre fujifilm

e foarte bine ce fac
intre aps-c si mf e diferenta foarte mare, nu are rost sa cauti diferente si apropieri
uitati-va la sony cu aps-c si ff, ce probleme au
sau panasonic intre m 4/3 si ff, care iar e ok abordarea

Edited by mihnearau1, 24 October 2018 - 10:02.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pe cuvint ca inainte sa dau click ma chinuiam sa-mi reamintesc ce am vazut de Fuji la Photokina (nimic, apropo nu stiu exact de ce zice lumea ca Photokina 2018 o sa fie ultimul, cel putin in formatul consacrat si desi nu stiu daca vorbesc despre ceva obiectiv, daca a fost anuntat ceva sau nu in mare masura asa "la feeling" tind sa le dau dreptate), cind colo ce sa vezi linkul ... vorbesc despre Photokina...

Sincer anunturile "negative" de genul asta nu-mi plac deloc, principial. Imi par chestii gen "se scufunda corabia si n-avem altceva mai bun de anuntat, macar asa poate tinem apele calme inca niste trimestre sa mai luam niste bonusuri". Asa ii dadea si Microsoft pe vremea Windows Phone, nu ca facem aia si aialalta ci ca nu ne intereseaza aia si aia si aialalta. Cind ai ocazia sa dai o declaratie despre ce faci si declaratia e despre ce nu faci probabil ca de fapt nu faci prea multe.

Edited by f300, 24 October 2018 - 10:13.


#7
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
daca nici X-T3 nu e facut!
fuji doar a raspuns la intrebare cu ff, ca peste tot se pune intrebarea asta

Edited by mihnearau1, 24 October 2018 - 10:16.


#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

..'we'll never go full-frame'..
O vorba zice "never say never".. Acu sincer chiar conteaza daca Fuji intra sau nu pe segmentul FF?

Edited by crokodilu, 24 October 2018 - 10:47.


#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 f300, on 24 octombrie 2018 - 10:13, said:

Sincer anunturile "negative" de genul asta nu-mi plac deloc, principial. Imi par chestii gen "se scufunda corabia si n-avem altceva mai bun de anuntat, macar asa poate tinem apele calme inca niste trimestre sa mai luam niste bonusuri".


Daca n-ai observat desi am scris mai sus, asta este un interviu nu un anunt oficial.
Reprezentantul Fuji raspunde la intrebarile puse de reprezentantul dpreview.

In perioada asta foarte multi producatori au anuntat modele noi de FF.
Si atunci toti producatorii au fost luati cu asalt de catre mass-media, mai ales cei care nu au anuntat nimic : Fuji, Olympus, poate si Pentax (nu stiu daca Pentax a anuntat un model nou de FF).

Niciodata nu mi s-a parut ca Fuji are ceva de dovedit .
Canon si Nikon, da. In toate momentele cheie au aparut la fileu cu declaratii prin care tineau mortis sa dovedeasca ceva.

Edited by katran, 24 October 2018 - 11:21.


#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 katran, on 24 octombrie 2018 - 11:06, said:

Daca n-ai observat desi am scris mai sus, asta este un interviu nu un anunt oficial.
Vorbim de un interviu cu GM-ul, nu cu un purtator de cuvant al unui inginer coleg de banca cu un fost director de marketing.

#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Probabil a folosit o exprimare atat de categorica pentru a contracara efectul lansarilor de mirrorless FF.
Treaba e ca - la fel ca Pansonic sau Canon - nu ar putea trece la FF fara o noua montura; X-ul are un diametru prea mic (similar cu m4/3). Practic ei sunt constransi de o decizie luata inainte de 2012.

Pe de alta parte strategia actuala s-ar putea sa mearga bine-mersi.

#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 katran, on 24 octombrie 2018 - 11:06, said:

......nu stiu daca Pentax a anuntat un model nou de FF.....

Mai au de lucru sa schimbe placile de baza la alea vechi ca sa le faca model nou si dupa ce toti au platit modificarea vor anunta doua si mai noi la anu.

Pe de alta parte de ce ar trebui toata lumea sa faca macar un FF? Se poate trai bine si fara.

Edited by edri, 24 October 2018 - 15:12.


#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 f300, on 24 octombrie 2018 - 10:13, said:

ma chinuiam sa-mi reamintesc ce am vazut de Fuji la Photokina (nimic, apropo nu stiu exact de ce zice lumea ca Photokina 2018 o sa fie ultimul, cel putin in formatul consacrat si desi nu stiu daca vorbesc despre ceva obiectiv, daca a fost anuntat ceva sau nu in mare masura asa "la feeling" tind sa le dau dreptate), cind colo ce sa vezi linkul ... vorbesc despre Photokina...
Au avut ditamai standul; doar o parte pentru X - in rest chestii de printare, Instax... de altfel unul din motivele pentru care divizia foto le merge bine este Instax-ul. Surprinzator, nu?

Photokina 2018 chiar a fost ultima editie "in formatul consacrat". Acum devine eveniment anual, si-a fost mutat vara; si se va extinde in scop, ramane de vazut cat.
Am vizitat o serie de editii, constantand de fiecare data cum decade; editia 2018 a fost jalnica - majoritatea halelor inchise, perioada redusa. Nici macar nu s-au obosit sa deschida unele restaurante.
Photokina 2019... ce relevanta va mai avea?

#14
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pai, divizia de foto digital de la Fuji e asa, un fel de hobby (imi e lene sa caut articolele in care recunosteau ca i-a surprins cat de populara a fost seria X100).

Si ursii (Canon, Nikon, Sony) tocmai au plecat la plimbare dupa FF si au lasat usa de la marea casa a APS-C deschisa (citeam pe la inceputul anului ca raportul de vanzari aparate APS-C:FF e undeva peste 8:1).

De ce sa iroseasca resurse pe un sistem FF unde e deja inghesuiala cand pot sa acapareze din piata APS-C mai mult? (Si realitatea e ca o fac foarte bine, cred ca au al doilea sistem mirrorless dupa m43 ca si acoperire dpdv al obiectivelor si primul dintre APS-C-uri).

#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
M43 din pumctul meu de vedere e un sistem mort din fasa.Nu stiu de ce se încăpățînează unii producatori pe el.
E rezoluție pe verticala care se pierde din start la crop atat pe foto cat si pe video.Pur si simplu in epoca wide nu are ce cauta un senzor 4/3.
Referitor la FF nu sunt de acord.Tot segmentul Pro e pe FF.
MF e exclusivist la noi datorita pretului.
APS-C e pentru amatori si entuziaști.Mai folosesc crop unii fotografi profesionosti de wild care nu-si permit focale mari pe FF.
Sa nu abordezi segmentul FF imi pare una din cele mai mari gafe.

#16
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 geo123, on 12 noiembrie 2018 - 10:23, said:

M43 din pumctul meu de vedere e un sistem mort din fasa.Nu stiu de ce se încăpățînează unii producatori pe el.


Atunci Hasselblad este un sistem mort, din cauza ca are senzor 4/3.


Sunt de multi ani utilizator de 4/3 .
Ori de cate ori am incercat sa folosesc un format mai "wide" (pentru ca sistemul meu suporta mai multe formate) am avut sentimentul ca ratez elemente pe verticala .
Formatul 16:9 mi s-a parut horror din punctul asta vedere, chiar si la peisaje mi s-a parut inutilizabil in multe situatii.

Pot sa vin cu exemple concrete.

Si ca sa vezi cum arata lucruri duse la extrem, cauta pe youtube : Kodaline - Follow Your Fire (Official Video).
Prima oara am avut senzatia ca nu am dat scroll bine si ca vad doar jumatate de ecran.
Ce mi se pare nasol la genul asta de format, este ca ei nu folosesc o focala echivalenta adaptata formatului. Este aceeasi focala standard (probabil 50mm) din care ei fac crop agresiv pe verticala.

#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu ratezi nimic.
Fotografia are oricum rata de aspect 3 la 2.
Asa ca oricum o sa faci crop cand le pregătești pentru print.
Televizoare si monitoare 4:3 nu mai sunt demult.
Asa ca pozele se vad oribil si in digital.
Ai ditai barele stanga dreapta.
3:2 e mult mai aproape si de 16/9 si de 16/10 cum sunt monitoarele si televizoarele actuale.


#18
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nu toate marimile de fotografie sunt 3x2. Fac un paste de pe site-ul CEWE la formatele oferite de ei:
9x13
10x15
11x17
13x18
20x30
30x40

Formatul wide arata super-naspa cand faci fotografii portret. Cele 16:9 arata chiar amuzant.

Eu am mers pe ideea ca fotografiez 4:3 pe teren iar acasa decupez 3:2 sau 16:9 daca e nevoie.
Ei bine, au fost foarte multe situatii cand am decis ca fotografia arata mult mai bine in formatul 4:3. Chiar si la peisaje.

Au fost situatii cand peisajele decupate in format 3:2, dar au fost minoritate.

Edited by katran, 12 November 2018 - 13:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate