Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Plecare în Anglia

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
Voi pleca în Anglia, mai exact în Londra pentru cca.3 ani. În țară aici am abonament la Orange. Este necesar să-mi activez roaming pentru a vorbi acasă și pentru internet?

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai, tu ce zici ?! Esti in alta tara... cum altfel ai vrea sa folosesti telefonul, doar pe wifi ?!
Dar, vezi ca dupa citeva luni/ani.... iti vor opri abonamentul/roaming sau te vor taxa in plus, deoarece va fi folosit mai mult in roaming decit acasa.
Asa ca mai bine orienteaza-te spre o cartela/abonament din Anglia.

Edited by trollerul_de_serviciu, 23 October 2018 - 14:03.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Eu pentru 3 ani de zile ma pi$@am pe el de abonament. S-ar putea in 3 ani de zile cand ai sa vrei sa te intorci sa nu mai ai unde...

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Poti sa iti iei un PrePaid cand ajungi sau sa iti comanzi direct in Romania:
https://www.giffgaff.../free-sim-cards

La GiffGaff e vreo 2 centi/minut de sunat in Romania. Dupa primele luni, te poti gandi la abonament.

#5
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
Păi, întreb, pentru că am mai fost plecat afară și nu am avut probleme cu vorbitul în România, în sensul că nu am activat roaming și nici cost suplimentar nu am făcut. Iar ca și internet...nu știu ce să zic...atunci am folosit doar wi-fi.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pe perioade scurte e ok. Dar daca e vorba de ani, nu prea merge cu abonament de Ro.

#7
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Sigur sigur nu merge. E o perioada maxima (la Vodafone a fost vreo 3 sau 4 luni, nu mai retin exact), in care poti folosi serviciile cu oferta din tara, insa daca in acest interval nu te inregistrezi cu SIM-ul in reteaua nationala (adica nu folosesti telefonul IN Romania), vei putea folosi in continuare serviciile de telecomunicatii doar la tarifele standard (fara eventualele beneficii din abonament/cartela).

Categoric pentru 3 ani, personal, as trece numarul actual pe cartela, si m-as reorienta catre ceva din Anglia (contract sau prepaid; sincer, nici nu cred ca ai de ales, va trebui sa ai un nr de Anglia - imagineaza-ti ca faci schimb de numere cu un britanic si tu ii dai numarul de Romania... :) )
Mult succes si inspiratie!

#8
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
De la Orange citire:
"Utilizarea resurselor de roaming este considerată rezonabilă atât timp cât serviciul de roaming este folosit doar pentru călătorii ocazionale în afara teritoriului României. Scopul politicii de utilizare rezonabilă este acela de a detecta şi de a preveni utilizarea abuzivă sau anormală a serviciilor de roaming."
"Conform Regulamentului UE 531/2012 modificat şi completat de Regulamentul 2015/2120, precum si conform  Regulamentului de Implementare al Comisiei 2016/2286, pentru a determina dacă o utilizare este excesivă, abuzivă sau anormală vor fi luate în considerare oricare dintre următorii  indicatori:
    indicatori obiectivi privind prezenţa fizică (conectarea cartelei SIM) şi consumul (apelurile, SMS-urile sau traficul de internet), majoritare în roaming SEE față de consumul și prezența naționale, în mod cumulat şi pentru o perioadă de monitorizare de cel puţin 4 luni
    indicatori obiectivi privind inactivitatea unei Cartele SIM pe teritoriul național, asociată unei utilizări preponderente sau chiar exclusive în roaming
    indicatori obiectivi privind cumpărarea și utilizarea succesivă în roaming a mai multor cartele SIM de către același client
Aceşti indicatori reprezintă dovada unei utilizări excesive, abuzive sau anormale a serviciilor de Roaming.
În cazul în care există dovezi bazate pe indicatorii mai sus mentionati, Orange Romania avertizează Clientul cu privire la comportamentul detectat iar, în absența unei modificări a comportamentului de consum, poate aplica o suprataxă la valoarea serviciilor de roaming SEE pe toată durată utilizării abuzive sau anormale."
Deci probabil vei putea folosi 2-3 luni abonamentul Orange, dar dupa aia sa te astepti sa te taxeze suplimentar.
"Suprataxa reprezintă tariful care se aplică pentru convorbirile/SMS/internet atunci când este detectată utilizarea abuzivă sau anormală a serviciilor de roaming.
Suprataxa se aplică peste tariful național aferent abonamentului, însă fără a depăși 0.19 euro/min, 0.19 euro/SMS și 0.20 euro/MB (tarifele sunt fără TVA inclus):
    0.032 /min, fără TVA pentru apeluri efectuate, inițiate și terminate în țări membre SEE
    0.0091 euro/min, fără TVA pentru apeluri primite
    0.01 euro/SMS, fără TVA pentru SMS trimis
    0.006 euro/MB, fără TVA pentru Internet"

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Cherubim, on 23 octombrie 2018 - 14:17, said:

Păi, întreb, pentru că am mai fost plecat afară și nu am avut probleme cu vorbitul în România, în sensul că nu am activat roaming și nici cost suplimentar nu am făcut. Iar ca și internet...nu știu ce să zic...atunci am folosit doar wi-fi.
Probabil il ai deja activat.
Vezi prin contul online sau suna la relatii clienti.
Cum au zis si colegii, pe perioade scurte si/sau perioade lungi, dar folosire mai mult in Romania, nu e nici o problema.
Daca stai 3 ani si folosesti 99% in Anglia, pac pac... problema.

#10
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
Cred că cel mai bine este să merg la Orange la reprezentanță și să le spun direct ce și cum. Mi-e să nu-mi bage cine știe ce opțiuni și extraopțiuni, și să mă coste cât China

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

 Cherubim, on 23 octombrie 2018 - 13:57, said:

Voi pleca în Anglia, mai exact în Londra pentru cca.3 ani.
Renunta la abonamentul din Ro, fa-ti acolo unul britanic, ai de unde alege, vezi aici.

#12
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
Da,dar din momentul în care renunț la abonament până îmi fac altul acolo poate trece și o săptămână sau chiar mai mult. Depinde de mai mulți factori. În acest timp stau fără telefon?

#13
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
daca ai pe cineva in Anglia, te poate astepta la sosire cu numarul, doar sa ai telefonul sim free

talk home mobile 1p/min, trebuie activata optiunea

Edited by dan210, 23 October 2018 - 15:39.


#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Roaming-ul merge vreo 2 luni dupa care ... moare
In astea 2 luni poti vorbi cu familia+prietenii fara probleme si ai timp mai mult decat suficient sa gasesti o cartela sau abonament local.

Vrei nu vrei - tot la o cartela UK vei ajunge

Cam asta e

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Cherubim, on 23 octombrie 2018 - 15:23, said:

Da,dar din momentul în care renunț la abonament până îmi fac altul acolo poate trece și o săptămână sau chiar mai mult. Depinde de mai mulți factori. În acest timp stau fără telefon?
Pai... de ce ?!
OK, hai sa zicem ca dureaza o saptamina sa faci alt abonament, nu stiu cum se misca englezoi.
Dar faci cerere de reziliere Orange dupa 6 zile sau cite zile vrei tu.....
Sau DUPA ce e gata abonamentul englezesc....
Oricum, vei avea o perioada ambele abonamente suprapuse.... nu vad problema.

 Cherubim, on 23 octombrie 2018 - 15:13, said:

Cred că cel mai bine este să merg la Orange la reprezentanță și să le spun direct ce și cum. Mi-e să nu-mi bage cine știe ce opțiuni și extraopțiuni, și să mă coste cât China
Poti sa rezolvi si la telefon, la relatii clienti.
Intrebi daca ai activ roaming (99% ai).
Apoi intrebi daca poti sa pui limita extracosturi de 5 euro.
Adica, esti in romaing si faci extracost... din orice motiv, nu conteaza.
Cind faci extracost 5 euro... bingo, se opreste macaroana.

Ce opțiuni și extraopțiuni sa-ti bage, pentru CE ?!
Deja ai roaming, zici ca ai mai fost in afara, a mers telefonul si nu ai avut extracost.
Deci... ce opțiuni și extraopțiuni ?!?!?!

#16
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 30.08.2006
Colegii au scris corect! Va fi ok la inceput apoi(dupa 2-3 luni depinde cum calculeaza ei) portocala te va taxa...deci nu mai este nici macar o afacere sa ai acel abonament:
->ori te muti pe prepay orange, dar trebuie sa ai o optiune de minim 10euro sau sa vorbesti din credit(dar atentie ca trebuie sa ai minim un euro si cand se termina creditul-...>>>>>pa pa roaming)
->ori inchizi abonamentul si iti iei ceva de acolo
->ori te portezi pe lyca la noi ca ai lyca in uk si aveau ceva oferta de roaming(1GB la 3euro si ceva minute).Doar ca nu stiu pe nimeni pe lyca in ro/daca merge ok reteaua(sunt in roaming pe Telekom la noi)
->ori te portezi pe Digi la abonament de 2 euro
Eu am 2 amici(nu sunt in uk ce-i drept, dar o alta tara din UE) si au ales ultima varianta(mers si portat direct la albastri pe cel mai mic abonament de 2 euro).
Daca nu faci trafic vei avea nr de RO pentru 9RON pe luna(primeste SMS-uri gratis la toti)...
Daca faci trafic vei plati exact cat faci(de la primul minut/primii KB).
Tarifele de la albastri sunt ok(chiar decente....unul dintre ei chiar suna intens pe international de pe Digi deoarece e mai ieftin decat ce are din tara in care e).
Ei sunt plecati de 10luni/13 luni si nu au primit nici macar o notificare...cat se consuma asta platesc!
It's up to you!

Edited by yblu, 23 October 2018 - 16:30.


#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 trollerul_de_serviciu, on 23 octombrie 2018 - 14:02, said:

Pai, tu ce zici ?! Esti in alta tara... cum altfel ai vrea sa folosesti telefonul, doar pe wifi ?!
Dar, vezi ca dupa citeva luni/ani.... iti vor opri abonamentul/roaming sau te vor taxa in plus, deoarece va fi folosit mai mult in roaming decit acasa.
Asa ca mai bine orienteaza-te spre o cartela/abonament din Anglia.

Cand mai folosesc abonamentul Orange sun doar de vreo 4-5 ori intr-o luna in Romania....si in general dupa o astfel de luna imi "anuleaza"  roamingul gratuit fiind nevoit sa platesc un pret fix pentru fiecare apel efectuat si primit. Dupa o luna in care evident nu mai sun/nu mai sunt sunat  acasa de pe Orange ma anunta din nou ca pot sa folosesc roamingul conform prevederilor Ue.
Poate la alte abonamente mai scumpe si cu mai multe minute incluse sa se anuleze privilegiile mai tarziu, eu am doar un delfin2 pt care platesc 2€/luna si am 100min incluse + 10 min nationale.

#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 dexterash, on 23 octombrie 2018 - 14:25, said:

Pe perioade scurte e ok. Dar daca e vorba de ani, nu prea merge cu abonament de Ro.
Merge cu ala de Digi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate