Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Plecare în Anglia

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,239
  • Înscris: 24.06.2006

 trollerul_de_serviciu, on 23 octombrie 2018 - 16:22, said:

Pai... de ce ?!
OK, hai sa zicem ca dureaza o saptamina sa faci alt abonament, nu stiu cum se misca englezoi.
Dar faci cerere de reziliere Orange dupa 6 zile sau cite zile vrei tu.....
Sau DUPA ce e gata abonamentul englezesc....
nu cred ca-i rentabil sa vorbesti in Ro de pe abonament UK

#20
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Abonament .... asa, generic vorbind.
Cartela, Lycamobile.. alte alea similare..... chestii ce au recomandat comegii mai sus....

#21
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Eu folosesc intens abonamentul Vodafone din Romania. Pana acum nu am fost taxat suplimentar.

#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ce abonament, in ce tara, cit timp stai acolo / cit timp in Romania (intr-un an / o luna... sa zicem) ?

#23
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Vodafone au renuntat la faza cu 2-3-4 luni. Numai orange si telekom fura curent. E drept ca la vodafone sunt mai scumpe optiunile, dar macar merge cat vrei.

#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Cand am citit titlul topicului, am crezut ca cine stie ce problema serioasa de adaptare va ridica initiatorul...cand colo, o intrebare mediocra si stupida pe de asupra.

Raspundeti i voi ca pe mine ma amuza , mai ales titlul topicului si la ce ma pregatisem sa dau informatii.

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Karhu, on 23 octombrie 2018 - 15:16, said:


Renunta la abonamentul din Ro, fa-ti acolo unul britanic, ai de unde alege, vezi aici.

     Nu merge sa-ti faci abonament in UK daca tocmai ce ai ajuns.
     Trebuie sa ai cont in banca si trebuie sa ai credit score.
      Acum 10 ani mergea. Dupa ce si-au luat romanii telefoane la abonament si au uitat sa le mai plateasca nu-ti mai face nimeni abonament chiar daca nu vrei si telefon.


 dan210, on 23 octombrie 2018 - 17:17, said:

nu cred ca-i rentabil sa vorbesti in Ro de pe abonament UK

     Unele abonamente iti ofera si minute internationale.
     Altfel nu renteaza sa vb in Ro.
     Poti suna insa via internet pe Skype, Viber, whatsup.
      Daca ai un prepay Lyca sau Lebara vorbesti in Romania cu 1pence pe minut adica 100 de minute de o lira.
     Totusi daca ajungi in Uk nu prea ai timp sa dai telefoane in Romania ca doar nu poti sta 3 ani in vacanta.

#26
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

 trollerul_de_serviciu, on 23 octombrie 2018 - 17:55, said:

Ce abonament, in ce tara, cit timp stai acolo / cit timp in Romania (intr-un an / o luna... sa zicem) ?

Germania. Cam de vreo 6 ani, In Romania nu stau mai mult de 1 luna pe an. E drept ca vin mai des si stau putin.

#27
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
O cartela prepaid de LEBARA (se gaseste cum ai intrat in UK, chiar in aeroport) si nu ai nevoie de nici un abonament. Cu 10 £ pe luna ai diverse optiuni cu minute incluse UK, internationale, SMS-uri, trafic de date ....sunt mai multe variante.
https://mobile.lebar...payg-all-in-one
Sa ai un telefon liber de retea. Lebara foloseste reteaua Vodafone UK.
Eu asta folosesc de 5 ani si nu simt nevoia unui abonament.
In afara de lebara mai sunt Lyca Mobile, GiffGaff, Vectone......si multe altele

Daca vrei sa-ti pastrezi numarul de RO , nu stiu exact cum se poate rezolva.

Edited by keta, 24 October 2018 - 00:39.


#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
ce-ți mai trebe abonamentul de RO? să nu pierzi numărul? io zic să treci peste asta...
nu rămâi fără tf că îți iei instantaneu cartelă englezească
apoi, pt vb în RO folosești internetul, nu telefonia
deci îți iei cartelă cu muuulte date (să zicem 5/10GB) și ai rezolvat problema

noi - fraierii - am dat aiurea bani pe minute internaționale fo' câteva luni, apoi mintea rumânului „cea de pe urmă” a sosit și ... TRĂIASCĂ mess-ul: vorbărie și video conferințe în mai mulți pe bani normali!!!
(telefonia internațională e un dinozaur pe cale de dispariție... wi-fi rules!!!)

#29
karl3lance

karl3lance

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.10.2018
Daca stai in mod cert 3 ani, iti recomand abonament, pentru ca iti creste si scorul de credit, astfel si e mult mai avantajos. Eu am ajuns la o concluzie in strainatate in ceea ce priveste pachetul de servicii...Daca ai telefon smart deblocat in retea sau iti iei una, (sunt optiuni)relativ ieftine de inceput, dat fiind faptul ca esti in strainatate, pachetul de date te ajuta extrem de mult, extrem cu majuscule. Navigare(directii si trasee), email, plata facturilor, bilete cumparate online, informatii...degeaba dau exemple ca sunt nenumarate. Te scutesc de drumuri multe, si gestionezi absolut tot cu telefonul din buzunar. Nu e greu, e chiar usor si economisesti astfel ceva bani pe transport in multe cazuri. Daca ai pachet de date si poti sa suni cunoscutii/familia pe facebook sau whatsapp, utilizand pachetul de date, atunci minutele in mod cert sunt inutile, plus ca nu poti sa faci videoconferinta cu cineva utilizand minute.

Asadar iti recomand cartela Three - fie inedit, cu pachet de date nelimitate cu optiunea All in one 35 fie abonament care e mai avantajos si iti poti da internet si laptopului prin hotspot personal din telefon. Minutele, vreo 3000 din ele le pastrezi pentru cei pe care nu-i poti suna pe internet. Nu m-as lega de cap cu roaming si alte complicatii timp de 3 ani din motivele enumerate de altii in aceasta discutie..

Edited by karl3lance, 31 October 2018 - 18:21.


#30
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Voi astia care recomandati abonamente in UK probabil vreti sa moara si capra vecinului.
     In general dupa o perioada de gratie de cateva luni incep sa vina facturi usor umflate. Fie ai depasit traficul la internet, fie ai trimis MMS -uri.
     Avand in vedere ca abonamentele se platesc prin direct debit, iti iau banii din cont automat. Daca nu sunt bani in cont te amendeaza banca.
    Renteaza sa-ti faci abonanent doar daca primesti si un telefon gratis. Totusi vor avea ei grija sa-l platesti de 3 ori.


#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 cspot, on 31 octombrie 2018 - 23:22, said:

Voi astia care recomandati abonamente in UK probabil vreti sa moara si capra vecinului.
In general dupa o perioada de gratie de cateva luni incep sa vina facturi usor umflate. Fie ai depasit traficul la internet, fie ai trimis MMS -uri.
Iti iei abonament cu internet nelimitat, nu trimiti MMS-uri etc.
Nu vad nimic complicat...

#32
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 cspot, on 31 octombrie 2018 - 23:22, said:

Voi astia care recomandati abonamente in UK probabil vreti sa moara si capra vecinului.
In general dupa o perioada de gratie de cateva luni incep sa vina facturi usor umflate. Fie ai depasit traficul la internet, fie ai trimis MMS -uri.
Avand in vedere ca abonamentele se platesc prin direct debit, iti iau banii din cont automat. Daca nu sunt bani in cont te amendeaza banca.
Renteaza sa-ti faci abonanent doar daca primesti si un telefon gratis. Totusi vor avea ei grija sa-l platesti de 3 ori.

Presupunem ca stii ce alegi. Trebuie sa stii cand depasesti traficul (te ajuta si telefonul fiindca poti sa iti setezi o limita), daca vrei MMS iti iei abonament cu MMS Incluse, desi nu stiu cine si de ce ar folosi asa ceva in ziua de azi. Faptul ca abonameltele se platesc prin direct debit mi se pare un avantaj, nu trebuie sa mai umbli tu cu factura. In plus, probabil si in UK poti lua telefoane de ultima generatie la preturi modice (0-50€ costa in Germania asa ceva, la un abonament nu f scump de 25-30€).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate