Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Calis Mire

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#55
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Am cautat dar nimic nu am gasit 😂😂😂.

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
E o inventie a lui, nu are corespondent :)

#57
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 althea, on 17 noiembrie 2018 - 19:02, said:

Poate ne explică de unde vine Posted Image
Calis Mire (mire, chiar si astazi, in albaneza inseamna bine / bun, la fel cum si noi inca mai avem mire-le, barbatul care se insoara sau mire-anul, laicul) vine din limba stra-stra-stra ... mosilor mei (si a multor altor romani), niste Homo Sapiens mai aventurieri de felul lor, ce au venit primii in Europa (venind dinspre Africa si Orientul Apropiat), pripasindu-se pe langa lacul de apa dulce (azi mare) cu care si acum suntem invecinati la est; ca aceia mi-s stramosii, mi-a fost dovedit pe baza de analiza de ADN la Genographic Project.

In fine, nu asta este important ci faptul ca desi ar parea ca de fapt se intampla contrariul, Calea cea Buna, este vrem-nu vrem (sau stim-nu stim) calea pe care ne duce viata insasi. Iar asta se intampla IN CIUDA tuturor ingineriilor sociale (astazi de natura si sorginte neo-marxista) pe care niste elite ascunse de ochii lumii le tot testeaza pe corpusul uman global de peste 100 de ani. De aici si vin cam toate prostiile pe care le tot experimentam de cateva decenii incoace (mai cu seama de cand a inceput noul secol american) in propriile noastre vieti, cat si aparent implacabilul dezastru catre care ne indreptam.

Si spun aparent implacabil pentru ca sunt convins, si stiu deja (dupa o viata de experiente printre oameni, in aceasta lume), ca NIMIC din ce isi doresc si viseaza sa faca cele cateva minti bolnave uman-diabolice cu umanitatea nu are nici cea mai infima sansa cand se confrunta cu forte de calibrul naturii / naturalului.

Magnitudinea fortelor, nebanuite si inca nevazute de mainstream-ul stiintei, a celor ce stau in "spatele" vietii si a progresului ei in acest Univers, este atat de mare incat cei cativa "virusi" cu pretentii de regalitate si dorinta de subjugare si dominare a umanitatii nu sunt decat un fir de praf in bataia vanturilor solare din meteorologia cosmica intergalactica; atat de mici si nimicnici sunt.

Toate sfortarile lor, ale nimicnicilor, inutile de-a lungul istoriei, in special din ultimele cateva milenii, cu care au tot incercat sa tina in loc "evolutia" vieti, sau cu care au vrut sa-i deraieze mersul pe cai laturalnice, sunt sfortari pe care nici macar comparatia dintre purici si elefanti nu este suficient de plastica pentru a o descrie. Si vorbind de viata, am pus evolutia ei intre ghilimele pentru ca nu despre cea darwinista este vorba aici (nici nu cred ca intelesul darwinist al evolutiei este corect inteles - un subiect pentru alta data).

Si de aceea, cred ca cei dintre noi care au puterea de a intelege sau cel putin de a incepe a intelege adevaratul substrat al lumii in care existam, dincolo de zgomotul de fond cosmic si dincolo de ceata spirituala persistenta si deasa lasata peste aglomeratiile umane in care traim, au sansa de a transcende realitatea imediata si sa isi dovedeasca lor insisi puterea spiritului ce ii salasluieste; asa cum, de exemplu tomaso, desi zambeste virtual in fata unei imagini sumbre cu un trotinetist inchipuit masina, gaseste puterea de a nu si actiona in continuarea imaginarului.

Adevarata putere a oamenilor, a spiritului lor (si azi ca si-ntotdeauna), se regaseste in capacitatea de a putea face rau, alegand insa sa nu-l faca, mai ales atunci cand au "sabia" oricand gata pregatita in teaca si capacitatea de a o folosi devastator.

Omul puternic alege binele (Calis Mire) desi ar putea fi infinit mai rau decat cei mai multi dintre semeni.

Probabil ca intrebarea cea mai interesanta ce poate iesi de aici este ... de ce aleg oamenii puternici (spiritual) binele?

Edited by Billy, 18 November 2018 - 21:37.


#58
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
A, păi stau bine nene :D
Doar ca, orgoliul trebuie să fie invers proporțional, față de evoluția spirituală.
De fapt, nici nu se poate altfel :arigato:

Edited by crisstonne, 18 November 2018 - 21:44.


#59
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011

 escher, on 22 octombrie 2018 - 21:54, said:

Pe mine ma deranjeaza ca nu mai exista onoare ca altadata, orice badaran te poate injura fara sa-i poti plati decat cu aceeasi moneda. Unde sunt vremurile de altadata, sec. XVII, cand il plesneai peste bot cu manusa si il provocai la duel.(Nu am gasit un emoticon adecvat)
În cultrile asiatice înca mai există o fărâmă. Să vedem cum se va cultiva la nivel de societate. Că nici anii nu mai sunt aceia.

Omul are un punct de vedere. Însă din nefericire s-a rupt de realitatea culturală cotidiană. Nu înțeleg de unde le citește.

#60
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011
@Billy, eu așteptăm totuși un un mai optimist, uite, la anul în principiu plec în China. Cum sunt fetele pe acolo?

#61
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 benis, on 24 noiembrie 2018 - 05:54, said:

@Billy, eu așteptăm totuși un un mai optimist, uite, la anul ĂŽn principiu plec ĂŽn China. Cum sunt fetele pe acolo?

Chinezii, in general, sunt oameni inteligenti, binevoitori, cu simtul umorului, foarte asemănători cu romanii.
Se pare ca asemănarea ni se trage din faptul ca si unii si ceilalți am avut prime civilizatii la fel de vechi, cam in acelasi timp istoric; la Cucutenii nostri s-au gasit atat boabe de orez cat si simbolul Yin-Yang, mai tarziu un simbol tipic asiatic, dovada ca au existat legaturi la mii de kilometri inca de acum circa 7 milenii.

#62
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Billy, on 02 decembrie 2018 - 19:04, said:

la Cucutenii nostri s-au gasit atat boabe de orez cat si simbolul Yin-Yang, mai tarziu un simbol tipic asiatic, dovada ca au existat legaturi la mii de kilometri inca de acum circa 7 milenii.
Mișto.... un link, ceva, dacă se poate

#63
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
http://www.cunoastel...6-7-000-de-ani/

#64
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Ignorance is bliss, zice un proverb anglo-saxon. Asa sa fie?

Daca ar fi asa, cum as mai putea alege calea cea buna (Calis Mire) daca am decis sa ignor relitatatea, sa fiu orb fata de ceea ce se intampla in jurul meu, chiar in mediul in care traiesc, un mediu in care, in ultima instanta, am radacinile propriei vieti si ale propriei soarte, adanc infipte?

De-a lungul vietii am observat mereu in jur oameni, romani de-ai mei dar si de alte natii, care au orizontul spatio-temporal foarte scurt. Si mereu m-am intrebat si tare m-am mirat cum de reusesc acesti oameni sa traiasca o viata minim satisfacatoare? Cum pot trai ei fara sa incerce macar sa isi imbunatateasca si largeasca perspectiva si sa impinga orizontul cat de departe pot? Si daca viata ne este de obicei saraca in raspunsuri, de ce nu ne-am imbogati-o macar cu un plus de intrebari?

In viata omului, doar doua zile sunt importante: prima este ziua in care ne-am nascut, cea de-a doua fiind cea in care si aflam ... DE CE.

Edited by Billy, 16 December 2018 - 21:48.


#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Eu nu imi mai pun intrebari dinastea, despre altii.
Riscă sa izvorasca din orgoliu, un sentiment periculos, care a distrus multe vieți.
Dar imi pun intrebari referitoare la mine, si referitoare la univers, ma gindesc la relatia dintre noi.
Eu si universul.

#66
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Subiectul e pentru initiator sau pentru conducere?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate