Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Proiect casa "Cub" - D+P+1E - Corbeanca - Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
e foarte misto casa :)...dar trebuie sa ai teren pentru asa ceva :)....sa ai o priveliste frumoasa :)

#20
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Casa e frumoasa pe hartie, dar f nepractica.

1) In Romania, pentru orice iese din tipare asteapta-te sa platesti 2x-3x pretul. Ia in calcul si faptul ca pe langa banii dati te vei trezi cu "meseriasi profesionisti" care nu stiu sa lucreze cu materialele sau sa faca sa arate cum vrei si vor improviza la fata locului. Daca nu te pricepi cat de cat nu iti vei da seama imediat, dar mai incolo te vei lovi de improvizatii. In plus, chiar daca te pricepi, trebuie sa stai cu ochii pe ei non-stop pentru ca genul asta de oameni sunt f predispusi sa cut-corners.

2) Bugetul e mic pentru ce vrei sa faci. Incearca asa de sanchi sa te duci la niste baieti cu termopane sa le zici ce vrei sa faci si sa vezi ce scoruri iti dau.

3) Pereti vitrati mari + Camere inalte de 3m = Multi $$$$$ pe incalzire.

4) Gandeste-te ca va trebui sa traiesti in casa aia si sa o intretii cum trebuie. Iti permiti treaba asta? Dar peste 10,20,30 de ani? Daca vrei sa o vinzi cat recuperezi din ce bagi in ea?
Pe hartie totul pare frumos, dar cand ajungi sa traiesti in ea te poti lovi de probleme.

5) Am un vecin la cateva strazi care si-a facut o chestie mai futurista cu sticla multa. De pe strada se vedea prin living pana-n buda (deh, usa de sticla la intrare, open-space, etc). A rezistat vreo 6 luni in care a incercat sa tot puna ceva iedera pe poarta sau sa mascheze si a clacat si a pus sticla jivrata.

Nu intentionez sa fiu strica chef asa ca daca poti sa treci peste toate astea, ######### to you! Va iesi o casa de revista de arhitectura.

#21
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Casa este superba, doar ca, la fel cum au spus si alti forumisti, parerea mea este ca nu te vei incadra in bugetul ala.
Suprafata vitrata mare este deosebit de frumoasa, dar nu renteaza la clima din Romania, decat daca nu-ti pasa cati bani vei cheltui pe incalzire.
Deschiderea terenului este mica, gandeste-te ca vei avea ca priveliste gardul, mascat eventual cu plante.
Va doresc succes si nervi de otel!

Edited by y0z, 22 October 2018 - 10:59.


#22
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017
pentru cele cateva ore in care o sa fiti acasa, pentru 2 persoane, mi se pare overkill.
e bine sa fie frumos, eu incurajez asta, ma bucura cand trec pe langa o casa frumoasa si un pic de verde.dar vorbim de corbeanca.a facut sony parca, o casa asemanatoare, in Bucuresti.e de citit jurnalul si de intrebat chestii.
ideea de geamuri mari, romanii au imprumutat-o de la casele alea americane unde avea ala priveliste la ocean sau de la nordici care au putina lumina in anumite luni.sa vezi ce distractie e vara cu geamuri multe.
cu cat e mai complicata casa cu atat e mai greu sa gasesti meseriasi.
eu la case as avea o regula, daca nu poti sa o termini in 2 ani, nu te mai apuca. uita-te pe arie sa vezi cati sunt care trag de ele pe ani si ani si ani.

#23
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postbobitad, on 22 octombrie 2018 - 11:03, said:

pentru cele cateva ore in care o sa fiti acasa...
...nu ai fost atent Posted Image ...a scris:

Se dau:
1. Doua suflete, care lucreaza de acasa, fiecare in biroul/camera lui.

#24
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017
ups.scuze...de obicei citesc, si am citit si acum.alzheimerul asta:) nu doar postez de dragul de a posta.greseala mea.

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,159
  • Înscris: 15.05.2008
eu zic ca va renunta la proiectul asta
bani nu are,teren nu are pt asa ceva
faci roata geamuri sa vezi ce,rufele lu vecinu,apropo te incadrezi legal cu limita fata de vecini cu geamurile,terase si ce mai visezi

#26
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Scuze ca ma bag .

Insa vedeti voi .. sa iti faci o casa urmarind strict preferintele tale mai .. personale impune un cots neluat in seama : SANATEA ta!
Adica mult stres, multa alergatura si multi nervi .. ca nu se mai termina (aoergi dupa mesteri care sa iti facfda p0e plac, dupa fu7rnituri mai .. dupa..) Am cunoscut un  astfel de caz - zau asa e un pret PREA MARE!!!!

Inca ceva - si mie imi plac suprafetele vitrate ..Insa cum s-a scris mai sus daca ai vecinu /gardu la 4-6 metri ....
Daca vrei neaprat sa iti faci damblaua asta ... as sugera ca birourile sa fie vitrate . Si mai pui si niste plante .. sa fie pe juma birou juma sera. Arata bine .. plus ca va sileste ca atunci cand va apucati de treaba ... scuze, sa va imbracati ! Astfel in ,loc sa distrezi vecinii amatori de barfa, devii un exemplu respctabil :dom'le om cu eductatie vezi? Si la el in casa cand lucreaza arata ca la birou! Si lucreraza nene!!

Scuze ptr sugestii.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In Amsterdam aia nu acopera geamurile. Din strada vezi in bucataria omului cum pune gem pe paine. Asa e traditia.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGhita_Bizonu, on 22 octombrie 2018 - 06:19, said:

Frumusica casa insa este californiana.
Adica pe acolo nu exista viscol...
Depinde despre ce zonă din California vorbim. În nord sunt zone cu climă ca a noastră, cu zăpezi mari, cu blocaje din cauza zăpezii.
Problema este că pe la noi mai dă din când în când câte un vânt mare care, acţionând asupra acelor imense suprafeţe vitrate, le suprasolicită.
Pe de altă parte, nu ştiu cum se asigură securitatea în zonele de unde provine casa-mamă, dar la noi durează destul de mult până vine poliţia şi destul de puţin până se sparge un geam din acela.
Ideea e frumoasă, eu visez la aşa ceva din anii 90, dar e un vis aproape imposibil în România. Să zicem că găseşti bugetul necesar, dar mai greu e cu specialiştii...

Edited by PSC, 22 October 2018 - 12:00.


#29
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,432
  • Înscris: 29.04.2008

View Postoverseas, on 22 octombrie 2018 - 11:58, said:

In Amsterdam aia nu acopera geamurile. Din strada vezi in bucataria omului cum pune gem pe paine. Asa e traditia.

In Amsterdam e legala si marihuana si prostitutia. Asa e cu traditia

#30
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View Postwizake, on 22 octombrie 2018 - 10:02, said:

Dar realitatea la noi e ca terenurile sunt mici si vecinii aproape.
Exact! Se vede foarte bine in poza cu terenul cu vecini imprejur si aproape fata de poza proiectului unde  e casa fara nici un vecin vizibil.

View Postmariovrs, on 22 octombrie 2018 - 04:59, said:

Mama ce urat suna concubina...zici ca e ceva ilegal..
  Zi bre iubita,femeie,nevasta...  Ce daca n-ai fost in fata unui prost cu tricolor pe el sau a altui prost cu cruce de aur la gat..  Da-i in ma-sa. E nevasta ta si gata.
Era sa cad de pe scaun cand am citit. Posted Image
Foarte bine spus si total de acord. Totusi, concubinajul e cam ilegal deci si concubina ti-e ilegala, ca nu vor astia sa legalizeze parteneriatele civile.  Dar asta e alta discutie. Posted Image

#31
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,432
  • Înscris: 29.04.2008

View PostPSC, on 22 octombrie 2018 - 12:00, said:

Problema este că pe la noi mai dă din când în când câte un vânt mare care, acţionând asupra acelor imense suprafeţe vitrate, le suprasolicită.

Pe de altă parte, nu ştiu cum se asigură securitatea


Cu vantul e OK, nu e absolut nici o problema.

Cat priveste securitatea, au folie antiefractie. Nu ca e imposibil de spart, dar nu e nici asa de lesne.

#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postlapcat, on 22 octombrie 2018 - 12:14, said:

Exact! Se vede foarte bine in poza cu terenul cu vecini imprejur si aproape fata de poza proiectului unde  e casa fara nici un vecin vizibil.


Era sa cad de pe scaun cand am citit. Posted Image
Foarte bine spus si total de acord. Totusi, concubinajul e cam ilegal deci si concubina ti-e ilegala, ca nu vor astia sa legalizeze parteneriatele civile.  Dar asta e alta discutie. Posted Image


mie mi-a placut mereu termenul de muiere....muierea mea  :))

#33
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postlapcat, on 22 octombrie 2018 - 12:14, said:

...Totusi, concubinajul e cam ilegal deci si concubina ti-e ilegala, ca nu vor astia sa legalizeze parteneriatele civile.
...chiar eram curios cum va "imparti" bugetul acela prevazut...
Sa ne scuze...cam mult Offtopic...parerea mea ca daca deja a ajuns la un Arhitect,platit niste bani,probabil Proiectul va fi exeecutat...deci ar trebui sa ne focusam inainte nu inapoi...

Edited by Adrianradu, 22 October 2018 - 12:20.


#34
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,084
  • Înscris: 07.07.2006
Adevărul e că „multe geamuri” nu se potrivește cu „ieftin de construit și întreținut”. Cred că ferestrele ar costa înspre 20.000 euro.
De altfel, cam asta e problema semnalată de toată lumea: bugetul. La cum pare să fie proiectul, și după cum pare să fie și inițiatorul, un tip cu gusturi bune, casa asta cred că ar costa peste 1000 euro/mp finisat.
E frumos să ai visuri, să îți imaginezi casa modernă, finalizată, dar nervii și stresul sînt pe măsură. Totuși, astea se pot depăși, cu un buget adecvat. Și cu multă răbdare. Cu cît folosești materiale mai rare/scumpe, cu atît o să crească termenul de așteptare după ele, dar și după meșterul care știe cum să lucreze cu ele.
Altă problemă e riscul să nu facă cum trebuie din prima acoperișul terasă. Reparația va consta în refacerea acoperișului plus stricăciunile provocate la interior.
Alta e găsirea materialelor. De pildă, finisarea pe afară probabil va presupune și ceva placări cu ce știu eu ce lemne, aluminiu etc. Io la acest punct m-am lăsat păgubaș, și n-am făcut proiectul pînă la capăt. Am zis „tencuiți normal și aia e, nu mai stau să caut soluții etc.” Eram deja după 18 luni de întîrzieri acumulate din cauzele expuse mai sus: ușile s-au făcut greșit și a mai durat 3 luni să se facă din nou, echipa care știe să monteze gresia e liberă peste 4 luni, parchetul durează că vine cu vaporul de nu știu unde, tîmplarul ăla bun, care să facă glafuri de lemn, nu de placaj, are alte 5 proiecte etc.
E de luat în calcul și faptul că finisajele scumpe nu au cine știe ce valoare la revînzare.
Cam astea sînt problemele văzute de mine la repezeală, după ce am executat un proiect similar (acum 10 ani).
A, în bucătărie, frigiderul e pus cam stingher și nepractic. Proiectați-vă bucătăria la un furnizor de bucătării, ăia știu să optimizeze spațiul.
Sumele date de mine mai sus sînt ochiometrice, posibil aberante, pentru că nu mai sînt de mult la curent cu prețurile.

Edited by abancor, 22 October 2018 - 14:20.


#35
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostPSC, on 22 octombrie 2018 - 12:00, said:

Depinde despre ce zonă din California vorbim. În nord sunt zone cu climă ca a noastră, cu zăpezi mari, cu blocaje din cauza zăpezii.
Problema este că pe la noi mai dă din când în când câte un vânt mare care, acționând asupra acelor imense suprafețe vitrate, le suprasolicită.
Pe de altă parte, nu știu cum se asigură securitatea în zonele de unde provine casa-mamă, dar la noi durează destul de mult până vine poliția și destul de puțin până se sparge un geam din acela.
Ideea e frumoasă, eu visez la așa ceva din anii 90, dar e un vis aproape imposibil în România. Să zicem că găsești bugetul necesar, dar mai greu e cu specialiștii...
[ http://www.roarhitect.ro/module/pagini/thumbnails/575x575_1260835942_falling_water_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca ai bani se rezolva!
Daca gasesti si cascada iti permiti si o copie a asteia :

[ http://www.roarhitect.ro/module/pagini/thumbnails/575x575_1260835942_falling_water_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.roarhitect.ro/module/pagini/thumbnails/575x575_1260835942_falling_water_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.roarhitec...ng_water_01.jpg
(casa de pe cascada.. arhitect proiectanr  Frank Lloyd Wright )

Daca ai BANII te pot pune in legatura cu un arhitect .... care la randul lui poa sa iti recomande constructorul ("nepotul" e inspector sau asa ceva . Adica da OK ul daca constuictia e bine facuta. Deci stie cine lucreaza bine )

#36
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu unu votez pt genul asta de case mai..moderne..atat timp cat se incadreaza in peisaj...arhitectura zonei.

Daca ar fi s-o iau de la capat..in zona mea..desi e deal..si view...parca as merge pe o astfel de arhitectura (in locul P+1 cu sarpanta gen..casa de munte). Am niste vecini care au casa 'cubica'..cu suprafete vitrate mari.."pereti de sticla"..si fiind in nordul tarii..(aproape de Siberia) nu sunt diferente foarte mari la facturi...(bineinteles geamurile au fost de calitate (zic ei) iar casa e izolata decent).

Ca si costuri..mai poti ajusta un pic arhitectura / suprafetele..incat sa te apropii de buget..Pana la urma..un perete de sticla de calitate..desi e scump (si mai pierzi si caldura pe acolo) inlocuieste un perete de caramida..unde trebuie sa bagi..finisaje..izolatii ..manopere..caramida..tencuiala....etc..(pana la urma preturile pe mp de pereti de caramida la gata fata de peretii de sticla s-ar putea sa se balanseze).

Edited by manghels, 22 October 2018 - 15:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate