Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Sugestie browser

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 Master_Yoda, on 21 octombrie 2018 - 22:15, said:

Nu Chromium e problema. Daca te uiti la clipul postat de mine o sa vezi ce se poate construi peste Chromium.

@Fjell la fel vezi clipul postat de mine, sau mai bine incearca browserul Vivaldi, poti sa setezi si in functie de ora ce theme sa ai activ.
ba da, fix chromium/webkit/blink e problema.
e o carpeala eterna si un monument de ineficienta.

@1nqiu: s-ar putea sa gasesti Opera in varianta Presto actualizata "pe neveu"
https://github.com/O...ser/issues/1238
am vazut ca pe Discord aia vorbesc de ceva patchuri..
probabil ca cineva se joaca cu codul sursa furat

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu folosesc chrome pe tel (android) si Firefox pe pc (win7).

#21
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Eu folosesc si Firefox si Vivaldi, dar Vivaldi e default. Dupa cum se vede si aici https://www.w3schools.com/browsers/ in momentul asta Chrome/Chromium e la putere. Din ce am observat, unele site-uri sunt mai bine optimizate / arata mai bine in browserele bazate pe Chromium decat in Firefox si daca tot sunt obligat sa folosesc ceva bazat pe Chromium ca sa vad un site cum trebuie, atunci prefer Vivaldi.

Am avut si Chrome, dar am renuntat la el de cand face automat login in browser atunci cand folosesti Gmail. https://blog.cryptog...leaving-chrome/

#22
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Pe Vivaldi nu functioneaza chiar toate extensiile Google Chrome si, din punctul meu de vedere, mai trebuie lucrat la browser, inca nu e pregatit sa concureze cu Firefox sau Chrome.

Eu folosesc Firefox pentru ca randeaza fonturile mult mai bine (Chrome e de-a dreptul prost la acest capitol) si imi permite o customizare mai mare a interfetei (de ex. eu prefer sa am un buton "functional" de accesare a bookmarks-urilor, nu vreau o bara care sa ocupe inutil din ecran).

#23
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Eu folosesc ceva bazat pe Chrome si anume IRON

https://www.softpedi...Ware-Iron.shtml
https://www.srware.n...srware_iron.php

E ceva mai ok dpdv privacy, in rest e acelasi motor. Care functioneaza ok, nu ai ce sa reprosezi.

#24
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu am incpeut cu Netscape Navigator, apoi Opera, apoi Firefox.
Folosesti browserul care se pliaza nevoilor tale.
De ce folosesti acum Chrome si de ce ai vrea sa treci la altul ?

#25
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Initial am fost "blocat" pe Opera, apoi am vrut sa trec la Firefox, dar cand am vazut ca nu pot folosi add-onuri Chrome ca in Opera (extensia pentru Firefox care permite instalarea de add-onuri Chrome este ca si degeaba), am zis sa nu ma mai complic si sa folosesc chiar Chrome. Pe Android eram utilizator UC Browser, asa ca, dupa ce am decis sa folosesc Chrome pe desktop, am trecut la Chrome si pe mobil (din considerente de sincronizare intre mobil si desktop) si sunt mai mult multumit decat nemultumit. Singurul aspect suparator care il observ la Chrome pe desktop, fata de Firefox, e peformanta mai slaba - consum mai mare de resurse RAM si CPU.

Opera are cateva mici facilitati pe care le regret, pe care nu le-am intalnit la nici un alt browser (cu sau fara extensii) si care mi-au fost utlie: Opera desktop are convertor valutar integrat, afisand intr-un mic pop-up valoarea convertita prin simpla selectie a textului, are Sidebar cu diverse utilitati - am folosit cu succes Messengerul de Facebook, fara a deschide taburi cu Facebook sau alte artificii. Iar text wraping-ul variantei mobile ramane inegalabil.

Edited by cris2d2, 22 October 2018 - 08:32.


#26
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Attached File  45213894_2147231858654575_5266556883392528384_n.jpg   48.66K   28 downloads

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
E veche de acum peste 10 ani. Acum e taman pe dos. Chrome e cel mai resursofag browser posibil.

Daca mai luam in calcul ca inca nu e 100% compatibil cu Windows 10 si uneori apar probleme din cauza asta...

Quote

dar cand am vazut ca nu pot folosi add-onuri Chrome ca in Opera
Opera modern se bazeaza pe acelasi motor ca si Chrome. Au abandonat vechiul motor proprietar.
De-asta merg add-onuri de Chrome si de-asta am renuntat la el.

Edited by eiffel, 02 November 2018 - 09:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate