Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Samsung Galaxy Note 9-Discutii despre autonomia bateriei

  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#145
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 23.05.2010
Cred ca cel mai mare drain in stand by, este dat de semnalul gsm slab.
Aseara am incercat un experiment. Am ultimul update.
Eu in apartament am semnal destul de slab la telefon, cateodata 3g, la geam 4g dar nu full, pe digi, cu vodafone este si mai slab, probabil din cauza betonului armat.
Am incarcat telefonul 100% si l-am lasat peste noapte cu toate oprite cat mai aproape de geam. Deobicei aveam un consum de 4%, altadata chiar mai mult, aseara mi-a luat 2% in aproape 8h de stand by.
Deci probabil un drain mai mare in stand by este dat semnalul slab al retelei celulare

Attached Files


Edited by cipri_m78, 19 July 2019 - 09:30.


#146
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Puterea semnalului are un impact major asupra consumului insa nici cu os-ul nu mii rusine, cum s-ar explica atunci ca de la un update la altul scade autonomia in contextul in care semnalul are aceeasi putere ?!

Edited by SSpantzer, 19 July 2019 - 10:59.


#147
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
In cazul de fata la Note9,nu a scazut autonomia cu mult in urma update.urilor insa trebuie sa tinem cont si de degradarea in timp a bateriei pe langa receptia radio.E normal ca in prima luna de functionare sa fie o autonomie simtitor mai buna fata de cea din luna 12  cu atat mai mult daca se tine telefonul 24 luni.Ne raportam doar la soft insa uitam de setarile fiecaruia in urma carora creste procentul Android SO si tot asa.

Autonomia bateriei cu oricare soft ar fi pe telefon,tinde sa scada in timp,nicidecum sa creasca si din acest motiv trebuie sa te bucuri de tot ce-ti poate oferi acest device si nu sa te chinui cu softuri vechi mai mult pentru placebo.

#148
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Note9 are 4000mAh.Sa presupunem ca nu ai nicio grija de baterie il incarci din orice pozitie,peste noapte,fast..In 2ani de utilizare nu pierzi mai mult de 500mAh.Daca esti pretentios si vrei sa ai grija cu incarcari regulate intre anumite procente,atunci vei pierde mai putin in 2ani,in jur de 250-300mAh.Intrebarea e,cat timp vrei sa utilizezi un telefon?Cam peste 3,4ani incepi sa simti o oarecare reducere a performantelor si a bateriei si a telefonului.Vrei sa-l tii 5ani si alti 5 il lasi mostenire?Nu ti se pare ca exagerezi?

Aici e si o problema de mentalitate,datorita trecutului nostru in acest spatiu carpato-danubiano-pontic.E un gadget destul de scump,romanasul chiar daca nu face fata acestei cheltuieli si-l doreste si pe urma apare remuscarea,bai am dat atatia bani pe el dar nu-i cum am crezut si sunt nemultumit de aia,de ailalta si tot asa zi de zi.Pai nu mai bine iti luai un midrange cu o baterie mare si un procesor mai slabut si aveai autonomie cateva zile?Ai vrut un telefon cu procesor puternic dar care sa nu consume baterie?

#149
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Problema este ca nici "de nou" nu tine cine stie ce! O asteptare rezonabila zic eu este ca in anul de gratie doo zeci doo zeci sa fii in stare tu firma cireasa de pe tort sa scoti un smartphone care sa duca 2 zile standby si 7-8 ore ecran.
Daca deja exista asa ceva mea culpa !
Normal ca intervine uzura in timp, uite caz concret la smartphone-ul dinainte in 5 ani a scazut autonomia la 50%, faza funny e ca tine o zi in loc de doua cu o baterie de 3500 mAh , si conform specificatiilor de la vremea respectiva era considerat flagship !
Telefoanele se mai cumpara si pentru calitatea materialelor, nu numai pentru cat tine bateria, cel putin eu sunt fan metal nu plastic, adica renunt la 500 mAh in favoarea unui sasiu metalic !
Legat de perioada de detinere a telefonului aceasta depinde de la caz la caz in functie de nevoile fiecaruia.
Ca idee un telefon se schimba din punct de vedere al unei utilizari rezonabile in momentul in care se observa lag-ul in activitatile la care il folosesti !


#150
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Parerea mea,ca o concluzie,e ca 2ani trebuie sa te bucuri de telefon.Peste 2ani il vinzi,il dai cadou iar daca vrei sa-l mai folosesti ii poti schimba bateria.Alte discutii chiar nu vad.

Procesoarele din ziua de azi sunt mult mai puternice decat cele ale pc.ului.Daca ai avea o carcasa metalica ai intampina probleme cu incalzirea excesiva,implicit deteriorarea mai rapida a bateriei.Sticla e preferata in acest caz,ca de altfel si pentru incarcare wireless,reverse vireless..

Ca arata ca un bibelou si e un risc mai mare sa-l farami,da insa are si beneficii fiind mai usor iar cu o husa rezolvi problema.

#151
flanker_88

flanker_88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.09.2018
Wtf? Cum sa fie procesoarele de telefon mai puternice decat cele de pc? In ce univers paralel?

#152
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 01.02.2003
Bateria Note9 dezamagitoare comparat cu Note 10+ sau Oneplus 7.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RTezwqJgo5M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#153
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ceva nu e bine acolo. Nu mă interesează față de Note 10, ci de referințele anterioare.

#154
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Sa fim seriosi,acela nu e un test al bateriei. :)
Cei de la PhoneArena au facut testul lor bateririei lui Note10+ iar autonomia este mai slabuta ca pe Note9. :)
https://www.phoneare...0-Review_id4670

Sa nu uitam ca Note9 a fost lansat acum un an 😉

#155
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Sa mai punem niște date statistice.
Azi mai mult pe Wifi.

Attached Files



#156
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Bateria se tine foarte bine.Azi pe date mobile mai mult,gps,bluetooth,sincronizari conturi,Aod,toate active;luminozitate automata.

#157
blondurulz

blondurulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.03.2013
Dupa 6 luni

Attached Files


Edited by blondurulz, 23 December 2019 - 12:13.


#158
rebbelul

rebbelul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 09.05.2008
Eu am o problema cu bateria la Note 9, peste noapte consuma 22% din baterie fara sa fac nimic pe el. Comparativ, un Iphone 7 cu bateria diatrusa pierde 5% in aceleasi conditii. Stie careva vreo solutie? Am android 10 pe el.

Attached Files


Edited by rebbelul, 29 February 2020 - 13:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate