Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Samsung Galaxy Note 9-Discutii despre autonomia bateriei

  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#1
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Pe acest nou topic puteti sa expuneti experientele voastre legate de autonomia bateriei cat si problemele intampinate. 

       Autonomia pe Note9 este excelenta,la modul meu de utilizare insa un semn de intrebare il am fata de capacitatea reala a bateriei pe Note9.Este de 4000mAh sau mai putin?Am instalat AccuBattery insa nu stiu cat de reala este masuratoarea la fel cu Aida64 sau un alt program care monitorizeaza counterul de incarcare al bateriei si indica 3750mAh.Am citit si pe alte forumuri legat de bateria de pe Note9,indiferent ca e pe snapdragon sau exynos,counterul indica 3750mAh.Este oare o limitare software sau o capacitate reala mai mica.Pe Note8 se puteau  citi anumite fisiere ca fg_fullcapnom unde aveai o aproximare a valorii reale a capacitatii,acum pe Note9 sunt protejate de sistem si nu le poti citi fara root.

  Ca modalitati de incarcare,utilizez si incarcarea wireless rapida iar pe cablu,doar normala.Incerc sa nu las bateria sa scada sub 20% si il incarc pana la 100%.

#2
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 23.05.2010
Daca te iei dupa aplicatiile astea ajungi sa schimbi bateria dupa un an.
Eu la s9+ dupa 7 luni, aplicatia accubattery, imi indica 89%, phone info imi arata 87%, parca prea mult dupa 120 descarcari.

#3
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
PhoneInfo citeste fisierul de sistem fg_fullcapnom,care este o aproximare a softului privind capacitatea ramasa a bateriei.AccuBattery iti masoara mAh incarcati de-a lungul timpului,face o medie si iti arata aproximarea sa in privinta bateriei.O limitare software exista si la S9+ si niciodata nu ai beneficiat de cei 3500mAh ci mai putin.

Cert este,daca urmariti in timp o incarcare de exemplu 40%-100%,ca vor scadea numarul mAh incarcati in acest interval.Daca la primele incarcari intra cu aproximare(pentru Note9)2300mAh,acum dupa cateva luni intra doar 2250mAh.Masuratoare se face in momentul in care ledul se face verde.Daca mai lasi telefonul la incarcat,mai intra un numar de mAh insa in timp nu e o idee prea buna.

#4
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
La mine estimare a fost cândva vreo 3800 și ceva parcă. Nu-mi mai aduc aminte. Fix acum arată 3768. Același soft însă îmi arată la S8+ mai mult decât capacitatea declarată de Samsung. Și cât a trecut de când a apărut? De asemenea S8+ a fost adesea încărcat într-un interval de peste 30% și rar la 100, mereu rapid.



#5
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu zic sa va bucurati de telefoane in loc sa stati sa masurati cat are bateria.
Ca daca oricum afli ceva, tot nu ai ce face-)))

#6
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Pana la urma ce autonomie are telefonul?

#7
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Ne bucuram de telefoane,fii fara grija.Ideea e ca e bine sa-ti impartasesti si experienta,sa pui intrebari atunci cand te nemultumeste ceva sau intampini probleme si asta in timpul liber in cadrul unui topic dedicat. ;)

#8
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postbirau1982, on 21 octombrie 2018 - 19:28, said:

Pana la urma ce autonomie are telefonul?

Foarte greu de răspuns. Au fost oameni cu 12h de ecran.
Eu scot uzual cam +24h și măcar câteva ore de ecran pe intervalul 90-30%, în principal cu 4G sau numai 4G. Mi se pare că acoperă cât se poate de ok o zi.

#9
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Multumesc frumos de raspuns. E mai mult decat OK bateria daca acopera o zi fara probleme.

#10
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postc6t9, on 21 octombrie 2018 - 21:29, said:



Foarte greu de răspuns. Au fost oameni cu 12h de ecran.
Eu scot uzual cam +24h și măcar câteva ore de ecran pe intervalul 90-30%, în principal cu 4G sau numai 4G. Mi se pare că acoperă cât se poate de ok o zi.

Sa fim seriosi.. La 12 ore de ecran e clar ca nu folosesti acel telefon decat daca reduci la minim totul.
Eu am P20Pro, prietena Note 9.
Amandoua forjate in cursul zile si ajung in jur de 5.30,6,poate,rar 6.30 de ecran aprins.
Probabil in functie de semnal, wi-fi, etc, etc.
Dar 12 ore nu poti scoate din ele decat transformandu-le in telefoane simple, nicidecum smartphone-uri.

Edited by Groh, 22 October 2018 - 11:54.


#11
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Poți dacă citești de exemplu. Și știu foarte mulți care fac (și) asta. Ecranul favorizează mult un consum redus pentru că fundalul negru nu cere un scris puternic luminat deoarece îți rupe ochii. Poți aduna așa câteva ore de ecran suplimentar față de noi. Nu face telefonul mai prost. E doar altfel utilizat.

#12
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Asta am spus si eu, in mare.
Poti scoate multe ore daca scazi luminozitatea, pui fundal inchis, ii tai netul, opresti  sincronizarile, etc, etc.
Dar daca vorbim de o utilizare normala a unui smartphone, cu toate active si o luminozitate care sa nu ma faca sa ma chiorasc la ecran, atunci e alta discutie.
In modul acesta de folosire, nu ai cum sa scoti 12 ore.

#13
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Nu trebuie să tai nimic. Când citești pe astea, pentru că negru înseamnă ecran închis practic, consumi numai cu acel scris. Poți ține telefonul chiar și la rezoluție maximă pentru că se vede scrisul mai bine și tot aduni ore bune de ecran. Fără să faci nimic altceva diferit. Poți păstra toate serviciile, sincronizarea.

#14
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
L-am incarcat ieri seara,folosit astazi cat mi-am permis si-l voi incarca maine.Pentru o utilizare normala,bateria de pe Note9 este foarte buna.

#15
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Foarte OK bateria.

Edited by birau1982, 23 October 2018 - 19:17.


#16
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014

View Postbirau1982, on 23 octombrie 2018 - 19:14, said:



Ai editat postarea.Ai banuit ca esti off :) Cunosti dotarile lui Note9,productivitatea lui,spen,etc.Daca consideri ca iti folosesc,atunci Note9,daca nu te intereseaza ce iti ofera,atunci cealalta varianta.Cam atat. ;)

#17
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Da, am scris pana la urma la Note...mersi de info.

Edited by birau1982, 23 October 2018 - 19:38.


#18
blanc

blanc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 07.04.2005
Sunt multumit de trecerea de la S6 la Note 9. Acum am un telefon cu ecran mai mare si cu o baterie care nu imi da emotii ca trebuie sa il incarc in cursul zilei. Atasez un exemplu.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate