Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Ciobanesc german 5 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
nextbig

nextbig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.03.2017
Buna !

Am un pui in varsta de 5 luni, e a mea de o saptamana si 3 zile. Frumoasa foc si iubareata. Tot ce vrea este sa o mangai. Era jucausa ( cu mine, cu ceilalti din familie tematoare ) , manca de 3 ori pe zi (bobite, carne) .De cand am adus-o are un loc al ei, in mijlocul terasei. Refuza cusca -insa a acceptat culcusul (statea pe gresie si avea labutele reci dimineata) . Insa din aceasta dimineata nu mai mananca, bea doar apa.
Nu vine cand o chem. Daca ma duc la ea sta la mangaiat.
Nu se joaca, nu e plina de viata asa cum sunt ceilalti catei. Cu catelul vecinului care are aceeasi varsta nu se joaca decat prin gard. Fata in fata o ocoleste.
Nu mai latra de 3-4 zile. Inainte orice ocazie era buna sa se faca auzita.
Nu iese din curte. Literalmente trebuie sa o iau in brate si sa plec cu ea. Daca o pun jos se intoarce inapoi acasa, la poarta.Asa a fost de la inceput.
Am fost la veterinar, totul e ok. I-a facut deparazitare si un vaccin.

Am nevoie de sfaturi. Nu as fi crezut ca un pui de catel poate fi atat de ... lenes, de static ! ca un mosulet care sta pe scaun si nu se ridica toata ziua! Am incercat cu mici recompense, vine la 2 din 5 chemari, isi ia ce ii dau si se intoarce la locul ei. Fiul meu vrea sa se joace cu ea, dar sfarseste sa se joace cu cainele vecinului pentru ca il ocoleste sau sta doar sa o mangaie. Cum sa o fac sa se joace? Nu trage de jucarii , nu alearga in curte, nu alearga deloc !

Are jucarii si ce sa roada.
Nu s-a intamplat nimic deosebit...

#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Cainele ciobanesc german nu este pt joaca. Daca voiai caine pt joaca trebuia sa iei un Labrador sau un Beagle.

#3
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
De acord! Eu am avut 2 ciobanesti germani in apartament. Fiecare avea fotoliul lui si veneau doar la mangaiat sau cand le dadeam mancare. Ieseam in parc si alergam cu ei pana se asezau culcat si voiau acasa. Sunt caini de paza si o companie exceptionala pt oameni linistiti si calmi.

Edited by belena6, 18 October 2018 - 19:13.


#4
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Incearca un consult la veterinar. Apatia are un motiv serios si ar fi bine sa o vada un medic daca chiar tii la animal.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Are el ceva, de si-a schimbat felul de a fi.

#6
nextbig

nextbig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.03.2017
Vreau sa tina de paza, sunt singura cu doi copii deseori acasa insa e normal sa fie atat de statica, de lenesa..? Sta toata ziua intinsa la soare ! Nu reactioneaza daca o chem ... ma asteptam sa faca ceva miscare, sa vrea sa se plimbe macar 5 minute pe zi. Sa fie mai fericita...sa vad ca e fericita ( sarit, latrat chiar daca dispera vecinii , alergat , distrus chestii prin curte, ros ceva ...)  si singura ei fericire e cand o scarpin . Daca e ok, inteleg ! Dar .. e ok?

#7
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
prima data: schimba veterinarul!
un caine care nu mananca are o problema, iar un caine cu probleme(cunoscute sau nu) nu trebuie vaccinat!
La 5 luni, nu ai ce vaccin sa faci! Veterinarul doar te-a prins si ti-a luat banii! :(

#8
nextbig

nextbig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.03.2017
sunt vaccinarile care apar pe carnetul catelului, proprietarul de unde am luat-o a fc doar 2 vaccinari (nobivac ), si al 3 trebuia facut luna trecuta, am facut vaccinul acum cand am vz ca nu e facut. Am sunat la veterinar - a zis ca acomodarea unui pui dureaza aprox o luna, sa ii dau timp..spatiu..si ca pot fi zile in care sa nu vrea sa manance. E ingrijorator pentru mine, copiii mei refuza mancarea doar daca sunt bolnavi insa si cu febra amandoi fug la joaca fara sa se uite in urma.
voi merge atunci la un alt veterinar sa vedem ce are- daca are ceva.
Puii de ciobanesc nu se joaca? nu alearga? stau asa .. intinsi la soare toata ziua? La adulti mai inteleg dar la pui...
Multumesc pentru raspunsuri !

#9
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Daca si-a schimbat brusc comportamentul, are o problema.Vizita la un alt medic veterinar.
Sper sa nu se subtie, diare, cu apa apoi da in singe si....gata.Asta in 48h =fatal.Consecinta , nevaccinare la timp. Sa nu fie asa.
La medic

Pui de catel, indiferent de rasa, sunt jucausi, daca nu au alte probleme.
Posted Image

Edited by XTH, 18 October 2018 - 20:01.


#10
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
A mea are 9 ani si cand ajung acasa nu stie cum sa se tavaleasca si sa ma linga ca sa ma joc cu ea.La un pui cu atat mai mult!

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cainele lup, chiar si pui fiind, nu e un caine de jucarie, iar "grauntele" sigur nu-i priesc la stomac, fiind si falsificate (un amestec de faina cu coloranti in el, nimic altceva)...
Mai bine hrana de casa mixta si ceva carne regulat... Cainele lup nu mananca neaparat in fiecare zi... dupa o masa in care s-a indestulat, poate sa nu manance 3 zile.

Daca nu are chef, sigur e constipat.. ai putea sa incerci cu un pic de ciorba, zeama de ceva sa vezi daca mananca si .... fara graunte, ca sunt un fake.. pentru sanatatea animalului de casa.  Apa asigurata in permanenta.. cainele lup daca se simte rau de la stomac si nu poate sa elimine.. nu manca o saptamana, nu trebuie fortat.

Edited by rosix, 18 October 2018 - 21:55.


#12
nextbig

nextbig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.03.2017
numai constipata nu e.. curat curtea de 2 ori pe zi, la 10 si seara la 9. La 10 am avut treaba nu gluma ! probabil a mancat bine ieri. acum la 9 nu am gasit nimic...ii fac orez cu carne, sau supa cu carne si morcov facuta special pentru ea fara sare sau altceva. Ii dau si bobite mai ales seara, am incercat si conservele de carne pentru catei.. Pana azi totul a fost cu succes, a lins castronul luna. De dimineata castronul a ramas la fel cum i l-am dat. Acum seara inca mai trag o privire sa vad daca mananca (i-am schimbat bineinteles mancarea). In schimb in cele 20 de min cat am stat sa caut minunile prin iarba a facut pipi de 4 ori si asta fost singurul motiv pentru care s-a ridicat din culcus .Des cred, prea des. Vedem maine la doctor. Vreau sa ii duc si o proba de scaun poate are viermi..

#13
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 nextbig, on 18 octombrie 2018 - 19:17, said:

Vreau sa tina de paza, sunt singura cu doi copii deseori acasa insa e normal sa fie atat de statica, de lenesa..? Sta toata ziua intinsa la soare ! Nu reactioneaza daca o chem ... ma asteptam sa faca ceva miscare, sa vrea sa se plimbe macar 5 minute pe zi. Sa fie mai fericita...sa vad ca e fericita ( sarit, latrat chiar daca dispera vecinii , alergat , distrus chestii prin curte, ros ceva ...)  si singura ei fericire e cand o scarpin . Daca e ok, inteleg ! Dar .. e ok?
Da, este OK. Cainele ciobanesc german nu-si exprima niciodata fericirea in felul in care doresti tu. Singura lui fericire este sa fie acceptat de stapan, iar stapanul sa-i dea mereu semne in acest sens, adica sa-l mangaie, sa-l aprecieze. Daca vrei sa-i dai comenzi trebuie sa-l duci la dresaj canin sau sa-l dresezi tu, intra pe youtube sa vezi cum se face. Invatarea comenzilor nu-i treaba chiar usoara, adica nu merge ca-i zici tu haide si el vine, e de munca....
PS Cainele ciobanesc greman mananca o singura data pe zi (seara) atat cat doreste el, de-aia n-o sa vezi niciodata un ciobanesc german gras, pt ca pt el mancarea nu-i importanta.

 nextbig, on 18 octombrie 2018 - 19:33, said:

Puii de ciobanesc nu se joaca? nu alearga? stau asa .. intinsi la soare toata ziua? La adulti mai inteleg dar la pui...
Multumesc pentru raspunsuri !
Nu prea se joaca, se joaca intre ei cat sunt mici dar nu prea mult.
P.S. Trebuie facute vaccinurile cainelui la zi, in special cel de parvoviroza ca parvoviroza iti curata in cateva zile cainele
Dar daca vrei neaparat sa inveselesti cainele ala mai ia un caine care sa-i tina companie preferabil un Beagle ca sunt mai docili si va accepta sa fie dominat de ciobanesc.

Edited by Testosteron, 19 October 2018 - 08:52.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 nextbig, on 18 octombrie 2018 - 22:06, said:

numai constipata nu e.. curat curtea de 2 ori pe zi, la 10 si seara la 9. La 10 am avut treaba nu gluma ! probabil a mancat bine ieri. acum la 9 nu am gasit nimic...ii fac orez cu carne, sau supa cu carne si morcov facuta special pentru ea fara sare sau altceva. Ii dau si bobite mai ales seara, am incercat si conservele de carne pentru catei.. Pana azi totul a fost cu succes, a lins castronul luna. De dimineata castronul a ramas la fel cum i l-am dat. Acum seara inca mai trag o privire sa vad daca mananca (i-am schimbat bineinteles mancarea). In schimb in cele 20 de min cat am stat sa caut minunile prin iarba a facut pipi de 4 ori si asta fost singurul motiv pentru care s-a ridicat din culcus .Des cred, prea des. Vedem maine la doctor. Vreau sa ii duc si o proba de scaun poate are viermi..

Nu-i mai da bobite ca sigur il constipi.. degeaba cauti rahati prin curte, daca nu reuseste sa faca.  Acele bobite sunt un mare fake.. contin exclusiv faina, amidon, coloranti si aromatizanti.. deci o bomba pentru intestinul cainelui. Aceste facaturi absorb toata umiditatea din intestinul cainelui si il constipa.. Daca i-ai dat si orez asociat cu aceste rahaturi sigur are probleme de eliminare.  Conservele pe baza de carne sunt ok.. dar uita-te si acolo pe eticheta si nu exagera cu ele. In rest, ce prepari tu, ca hrana ptr caine e ok, dar fara experimente cu hrana procesata in aceasta combinatie.

Cainele lup nu mananca decat daca chiar ii place mancarea, caz in care trebuie sa-i dai cu portia.. ca e in stare sa manance ca spartul pentru o saptamana si dupa aia sa nu mai manance nimic. Daca nu mananca nu-l forta... cand o sa-si revina o sa manance.. dar trebuie monitorizata starea pe care o are, respectiv daca ii revine interesul pentru joaca.. sa nu aiba alta boala sau ceva...

Edited by rosix, 19 October 2018 - 08:50.


#15
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Sfaturi si idei cat cuprinde.
Eu am un CG de 8 ani care e foarte bine dupa ce a fost hranit doar cu bobite 95%. Restul de 5% a fost pilaf cu gaturi de gaina. Culoarea si consistenta scaunului au fost normale tot timpul.
Boabele sunt de multe calitati si implicit preturi. Pana la un an eu recomand Hill's. Dupa un an trebuie sa te orientezi catre ceva de minim 6 lei/kg. Ce e sub banii astia e o porcarie. Traiesc si cu alea dar destul de rau.
Daca refuza (indiferent de ora) piept de pui fiert inseamna ca e bolnava. Mezelurile si carnea de porc sunt otrava pt ei.

Sanatate voua!

#16
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
cum  mai e catelul?

#17
nextbig

nextbig

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.03.2017
e super ok ! am reusit sa o  scot la plimbare pe labutele ei - nu doar in brate. In fiecare zi merge tot mai mult, e curioasa. Starea letargica se pare ca era o reactie a vaccinului. Mananca doar seara , de mancarea de dimineata nu se mai atinge (inclusiv doar pui ) .Probabil ii ajunge o masa pe zi.
De jucat se joca doar cu mine, l-a latrat pe sotul meu atat de tare ca nu am crezut ca scapa necapsat Posted Image . E fetita lui mama , nu mai am ce sa zic!
Latra ceilalti catei pe care nu ii stie si nu are nici o treaba cu copiii. Sta doar la mangaiat. Cel mic de 2 ani s-a dus la ea si fetita l-a lins pe toata fata minute bune. Cel mai incantat era copilul, a cautat-o sa i se mai puna in fata la o repriza de pupacit dar ea nu a mai stat.
Super incantata de ea, vine cand o chem, sta jos la comanda..e perfecta! Sper sa fie asa si in urmatorii 100 de ani, sa imbatranim impreuna .
Bobitele sunt petkul sensitive - ceva mai mult de 10ron/kg...

#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 nextbig, on 21 octombrie 2018 - 16:35, said:

Pai vezi, trebuie sa intelegi psihologia rasei de caine pe care-l ai si mai degraba sa te adaptezi tu la cerintele lui decat sa ai asteptari de la el. Adica poti avea doar asteptari in limitele caracteristicilor rasei din care face parte. Daca este un ciobanesc german sigur isi va face impecabil datoria ca aparator al casei si tocmai de aceea va fi un caine destul de distant in special cu cei pe care nu-i cunoaste insa va fi extrem de atasat de stapanii lui, dar nu in sensul de joaca cat in special mangaieri si sa i se confirme mereu, mereu, ca este acceptat si apreciat.

Edited by Testosteron, 21 October 2018 - 16:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate