Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

casă din Lazu Vegas

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#1
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
salut dragi colegi de forum,
deschid un jurnal/topic pentru casa mult visată.
momentan sunt in stadiul de proiectare și avize, sfaturile și părerile voastre sunt foarte apreciate.
în mentalul meu planific un buget de 80k E la roșu și o manoperă de 20k, porotherm 30, rockwool 10, țiglă ceramică tondach.
urmează să caut echipa responsabilă pentru manoperă și să reușesc să ridic cota zero anul acesta.
ce părere aveți despre planuri și ce indicații să urmez pentru fundație.
mulțumesc frumos

Attached Files



#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
mie imi place proiectul, spatii generoase, bine proportionate (desi cam mare totusi). dar... daca tot ai facut garajul lipit de casa, de ce nu ai intrare direct in casa? pe unde ajungi inauntru din garaj?

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
1.probabil multi o sa zica ca e mare, fiindca e.altii s-au razgandit si le-au facut mai mici.
2.bugetul pare ok.chiar mare as spune.dar vad ca sunt  multe chestii care se aduna.
3.izolatia pare mediocra.as pune 15 si as acorda atentie si podului cat si placii 0.
4.la etaj e destul de ciudata baia aia in care se intra din dressing.
5.proiectul arata ca multe alte proiecte.nici prea prea nici foarte foarte.
6.cum a zis colegu, nu ai intrare din casa in garaj.
7.nu stiu ce panta ai la acoperisul de la garaj dar sper sa nu-ti stea zapada acolo.
8. cred ca te incadrezi cu cota 0 pana vine frigul.

Edited by bobitad, 15 October 2018 - 22:31.


#4
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postp0rtalu, on 15 octombrie 2018 - 21:56, said:

salut dragi colegi de forum,
deschid un jurnal/topic pentru casa mult visată.
momentan sunt in stadiul de proiectare și avize, sfaturile și părerile voastre sunt foarte apreciate.
în mentalul meu planific un buget de 80k E la roșu și o manoperă de 20k, porotherm 30, rockwool 10, țiglă ceramică tondach.
urmează să caut echipa responsabilă pentru manoperă și să reușesc să ridic cota zero anul acesta.
ce părere aveți despre planuri și ce indicații să urmez pentru fundație.
mulțumesc frumos


Salutare!

Eu m-am apucat de construit in Palazu Mare.
Pentru zona noastra bugetul e relativ mic dupa parerea mea... depinde daca ai placa peste etaj
Daca nu ai placa peste etaj POATE te incadrezi.
Depinde si cum vrei sa lucrezi.

Ca si idee pe mine casa doar parter 240mp cu 2 placi (cota zero si placa peste parter) fara acoperis(va fi acoperis terasa) m-a ajuns 60 000 de euro (lucrat cu cofraje TEGO si/sau OSB)

Mie imi place aranjamentul mai putin lipsa intrarii din garaj.

Imi place si baia prin dressing, si eu am gandit-o la fel.

Mult succes si iti recomand sa ai maaaaaare grija in alegerea echipei

#5
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
mulțumesc mult pentru feedback

View Postborn2lose, on 15 octombrie 2018 - 22:12, said:

mie imi place proiectul, spatii generoase, bine proportionate (desi cam mare totusi). dar... daca tot ai facut garajul lipit de casa, de ce nu ai intrare direct in casa? pe unde ajungi inauntru din garaj?
mă gândesc la un „man cave„ și este important ca intrările să fie „protejate„ dar nu exclud modificarea ulterioară cu o ușă către casă.

View Postbobitad, on 15 octombrie 2018 - 22:22, said:

1.probabil multi o sa zica ca e mare, fiindca e.altii s-au razgandit si le-au facut mai mici.
2.bugetul pare ok.chiar mare as spune.dar vad ca sunt  multe chestii care se aduna.
3.izolatia pare mediocra.as pune 15 si as acorda atentie si podului cat si placii 0.
4.la etaj e destul de ciudata baia aia in care se intra din dressing.
5.proiectul arata ca multe alte proiecte.nici prea prea nici foarte foarte.
6.cum a zis colegu, nu ai intrare din casa in garaj.
7.nu stiu ce panta ai la acoperisul de la garaj dar sper sa nu-ti stea zapada acolo.
8. cred ca te incadrezi cu cota 0 pana vine frigul.
3. la izolație voi alege 15, chiar 20, la placa 0 voi merge polistiren dar trebuie să mă documentez, cineva mi-a recomandat 40cm izolatie
7. nici eu nu cunosc panta acoperișului, sunt in stadiul de documentare.
8. dacă nu mă incadrez, planific luna iunie pentru începerea lucrărilor

View Post-Jinx-, on 15 octombrie 2018 - 22:31, said:

Salutare!

Eu m-am apucat de construit in Palazu Mare.
Pentru zona noastra bugetul e relativ mic dupa parerea mea... depinde daca ai placa peste etaj
Daca nu ai placa peste etaj POATE te incadrezi.
Depinde si cum vrei sa lucrezi.

Ca si idee pe mine casa doar parter 240mp cu 2 placi (cota zero si placa peste parter) fara acoperis(va fi acoperis terasa) m-a ajuns 60 000 de euro (lucrat cu cofraje TEGO si/sau OSB)

Mie imi place aranjamentul mai putin lipsa intrarii din garaj.

Imi place si baia prin dressing, si eu am gandit-o la fel.

Mult succes si iti recomand sa ai maaaaaare grija in alegerea echipei
salut, mulțumesc mult, sunt în discuții cu 4 echipe, prețuri diferite și pretenții diferite
placă peste etaj, prețul lemnului este mare și consider că nu se „merită„.
in privința băii prin dressing, am văzut la un prieten garsonieră în apartament și am „furat„ idee de acolo

Edited by p0rtalu, 15 October 2018 - 22:40.


#6
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Am uitat sa iti spun....nu te zgarci la izolatie.

O sa iti para rau... e diferenta strict la vata ca restul materialelor sunt aceleasi (adeziv/spuma, plasa de fibra etc)

Eu pun 20cm pe pereti si 40 pe acoperis.

Nu ignora izolatia fundatiilor (macar 10 cm pe fetele elevatiilor)

@andreilesan  cred ca poate sa te convinga mai bine decat mine daca are timp :)

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ti-as recomanda porotherm 10 si rockwool 30

Am Tondach si nu recomand. Recomand Creaton.

Porotherm Nu-Nu-Nu de Gura Ocnitei.

Vad ca ai niste ferestre inguste. Ai grija, din deschiderea pt fereastra pierzi 25-30 de cm datorita tamplariei.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Succes !
Ai mare grija cu alegerea si supravegherea echipei responsabile pentru manoperă.
Stai pe santier 24/24.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
Sus nu crezi c-ar merge un jacuzzi pentru master bedroom si o baie cu dus pentru celelalte 2 dormitoare?
Desi ideal ar fi fiecare dormitor cu baia lui

Acum unde stau avem jacuzzi in master iar apoi o biae pentru celelalte 3 dormitoare

Jos nu-ti trebuie cada, scaun WC + chiuveta ar fi suficient, hai si un bideu poate, dar cada aia cine s-o foloseasca?

#10
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostTsunnnami, on 16 octombrie 2018 - 03:37, said:

Jos nu-ti trebuie cada, scaun WC + chiuveta ar fi suficient, hai si un bideu poate, dar cada aia cine s-o foloseasca?

Banuiala mea ca oricine va sta vreodata in "biroul" acela.

La o casa cu etaj e cam problematic daca iti rupi un picior sau ai pe cineva invalid in familie pe care vrei sa il "cazezi" desi in cazul asta ar fi mai ok un walk in shower

#11
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015

View Post-Jinx-, on 16 octombrie 2018 - 07:55, said:

Banuiala mea ca oricine va sta vreodata in "biroul" acela.

La o casa cu etaj e cam problematic daca iti rupi un picior sau ai pe cineva invalid in familie pe care vrei sa il "cazezi" desi in cazul asta ar fi mai ok un walk in shower

se renunță la cadă, am uitat să o sterg din proiect
merge o usă dinspre garaj către birou, in altă parte nu o văd.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Prima problema: vad 4 bai in casa DAR nici una cu acces direct din dormitorul matrimonial ! Treaba ta daca asculti sau nu, dar eu ii multumesc si azi prietenului care m-a oprit sa fac asa prostie cand am construit casa. Musai fa-ti baie dedicata la matrimonial; cand ai musafiri sau chiar copii, e aur sa mergi la baia ta in chiloti sau fara cand vrei tu, zi noapte etc E o chestie de confort practic care te va face sa-ti dai pumni in cap ulterior, daca nu o faci.

Plan parter: mult prea compartimentat, pierzi f. mult spatiu cu multe camarute si holuri. Arhitectul meu imi spunea: o casa nu se proiecteaza ca un apartament mai mare !!! Desi e rational impartit, nu m-as multumi cu parterul ala in forma existenta.

#13
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postoverseas, on 16 octombrie 2018 - 08:48, said:

Prima problema: vad 4 bai in casa DAR nici una cu acces direct din dormitorul matrimonial !

Nu ti-ai pus ochelarii? :)

E baia cu acces prin dressingul dormitorului matrimonial...despre asta se discuta aici ca unora le place si altora nu

#14
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

View Postoverseas, on 16 octombrie 2018 - 08:48, said:

Prima problema: vad 4 bai in casa DAR nici una cu acces direct din dormitorul matrimonial ! Treaba ta daca asculti sau nu, dar eu ii multumesc si azi prietenului care m-a oprit sa fac asa prostie cand am construit casa. Musai fa-ti baie dedicata la matrimonial; cand ai musafiri sau chiar copii, e aur sa mergi la baia ta in chiloti sau fara cand vrei tu, zi noapte etc E o chestie de confort practic care te va face sa-ti dai pumni in cap ulterior, daca nu o faci.
Baia cu acces din dormitor vine si cu unele "incoveniente". In timp ce unul isi face treburile in baie celalalt sta in pat la 2 metri... Este cam moartea pasiunii zic eu...
Ma rog... asta depinde de la cuplu la cuplu, pt ca mai sunt si unii mai libertini cand unul sta pe wc si celalalt se spala pe dinti langa...

Edited by mmmgigi, 16 October 2018 - 09:08.


#15
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015

View Postviotl, on 15 octombrie 2018 - 23:25, said:

Ti-as recomanda porotherm 10 si rockwool 30

Am Tondach si nu recomand. Recomand Creaton.

Porotherm Nu-Nu-Nu de Gura Ocnitei.

Vad ca ai niste ferestre inguste. Ai grija, din deschiderea pt fereastra pierzi 25-30 de cm datorita tamplariei.

Nu înțeleg în legătură/despre alegerea cărămidei porotherm, se poate folosi o izolatie de 30cm ancorată de un zid de 10cm?
În privința ferestrelor nu mi-am dat seama, ai dreptate, trebuiesc „largite„.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Voi nu aveti usa la baie ?! Jesus

DA e perfect atunci. Arhitectul ala stie ce face la etaj. Dap, mi-am baut cafeaua intre timp.

La parter imi mentin opinia.

Edited by overseas, 16 October 2018 - 09:20.


#17
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

View Postp0rtalu, on 16 octombrie 2018 - 09:10, said:

Nu înțeleg în legătură/despre alegerea cărămidei porotherm, se poate folosi o izolatie de 30cm ancorată de un zid de 10cm?

Nu.
Iti recomand o caramida de 30 cu o termoizolatie de 15cm - vata daca ai bani si vrei sa fi la moda sau polistiren ca muritorii de rand. O sa-ti fie la fel de bine in casa cu oricare.

#18
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postp0rtalu, on 15 octombrie 2018 - 22:38, said:

3. la izolație voi alege 15, chiar 20, la placa 0 voi merge polistiren dar trebuie să mă documentez, cineva mi-a recomandat 40cm izolatie
Bine ai intrat pe aceasta arie, sunt foarte aglomerat, dar a trecut nasu' pe la mine si iti recomand sa pleci urechea la ce zice. Am tot respectul pentru dumnealui.
Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate