Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Lipsa programe pe Digital

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 08.08.2018
Lasă-l să facă ce vrea. Eu i-am spus, el preferă să asculte de cineva care nu are legătură cu aria asta. Mă mir că nu i-a zis să schimbe priza.

#20
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010

View Postfr33styler, on 15 octombrie 2018 - 09:54, said:

Salutare!
Detin un Sony Bravia KDL 32S4000 si am abonamentul digital de la Digi. Problema este ca nu gaseste ProTV si Antena 1 pe Digital dar Pro 2, Pro X, Antena  Stars si Antena 3 le gaseste. Pe analog gaseste si ProTv si Antena 1. Dar pe mine ma intereseaza digital...
Are cineva vreo idee de ce? Am dat si factory reset la TV si degeaba...
Acelasi model tv din 2008 il am si eu. Nu te chinui cu card CI+ Digi, intrucat la acest model antic nu functioneaza decat CI. Pe de alta parte, fiind un tv LCD HDReady din generatia 4 Sony, cu norma codare HD MPEG-2, nu vei avea niciodata imagine pe canalele HD, ci numai sunet. Pt receptionarea programelor HD transmise de Digi in norma HD MPEG-4, iti va trebui abonamentul digital si un STB in custodie oferit de furnizor.
Bun, o alta problema a acestui KDL 32S-4000 este nerecunoasterea incepand cu anul 2012 a NIT-ului Digi in cazul unor programe receptionate in digital (SD/ HD whatever), astfel incat la unele posturi atunci cand zappezi consecutiv, sare peste ele. In loc sa ai 1, 2, 3, 4 etc. ai surpriza sa observi si in lista de programe si in EPG ca ai de ex: 1, 3, 6... Asta nu inseamna ca posturile 2, 4, 5 nu exista (sau nu sunt memorate), ci pur si simplu ele nu pot fi accesate decat formand nr programului sarit direct din telecomanda, fara Channel+/ Channel-.

#21
fr33styler

fr33styler

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.09.2018

View Postdincadan78, on 15 octombrie 2018 - 19:44, said:

Acelasi model tv din 2008 il am si eu. Nu te chinui cu card CI+ Digi, intrucat la acest model antic nu functioneaza decat CI. Pe de alta parte, fiind un tv LCD HDReady din generatia 4 Sony, cu norma codare HD MPEG-2, nu vei avea niciodata imagine pe canalele HD, ci numai sunet. Pt receptionarea programelor HD transmise de Digi in norma HD MPEG-4, iti va trebui abonamentul digital si un STB in custodie oferit de furnizor.
Bun, o alta problema a acestui KDL 32S-4000 este nerecunoasterea incepand cu anul 2012 a NIT-ului Digi in cazul unor programe receptionate in digital (SD/ HD whatever), astfel incat la unele posturi atunci cand zappezi consecutiv, sare peste ele. In loc sa ai 1, 2, 3, 4 etc. ai surpriza sa observi si in lista de programe si in EPG ca ai de ex: 1, 3, 6... Asta nu inseamna ca posturile 2, 4, 5 nu exista (sau nu sunt memorate), ci pur si simplu ele nu pot fi accesate decat formand nr programului sarit direct din telecomanda, fara Channel+/ Channel-.
Am inteles. Abonament digital am, deci va trebui sa cer un receiver si se va rezolva problema.
Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri!

#22
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010
Abonamentul digital e aprox 28 lei lunar iar daca il ai deja contractat si facturat, ar fi trebuit sa detii un echipament de receptie Digi in custodie (primul se ofera gratuit fara chirie lunara): fie set-top-box (decodor ce se conecteaza via HDMI cu TV-ul), fie card CAM CI+. La tine nu incerca CI+, ca il iei in custodie degeaba. Unii colegi pe forum spun totusi ca modelul de CAM Irdeto CI+ oferit in ultimii 2 ani de Digi ar functiona si pe tv-urile mai vechi cu norma CI (fara plus), dar nimeni nu iti garanteaza ca vei primi Irdeto sau ca iti va si functiona pt decodarea canalelor SD receptionate prin tunerul lui Sony KDL 32S-4000. Atat timp cat prin tunerul DVB-C al acestui tv Sony nu poti "vedea" imaginea canalelor HD emise de Digi/ UPC/ Telekom etc, ci doar sunetul... nu are rost sa te complici. Eu folosesc acest tv atat pe Digi (conectat cu STB Kaon 1600 HD), cat si pe UPC (conectat cu mediabox Cisco DVR HD).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate