Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

cum sa rezolv?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Salut, ma stiti de pe forum. Problema e in felul urmator, sunt bolnav de schizofrenie , am si tatal in varsta si cam  bea. Nu prea stiu cum o sa rezolv problemele financiare fiindca fiind schizofrenic nu ma pot descurca iar pe tata pot pune partial baza. Nu zic ca e betiv ca nu bea chiar zilnic insa si cand o face 2 zile nu te mai intelegi cu el. Am pensie si el salariu, deci nu e asa problema financiara...numai ca sunt asa ingrijorat in perspectiva ce se va intampla. Daca pateste el ceva , eu schizofrenic fiind cum ma descurc?
De fapt problema e asa: inca de cand eram mic am fost depresat,  pe acasa fiind mai mereu scandaluri si eu fiind timid bineinteles ca m-a afectat ceva mai mult. Problema cea mare, si care ma afecteaza si acum este ca inca de mic am avut o problema cu matematica. N-am reusit sa tin minte, ori eram prost, ori  datorita depresiei si scandalurilor din casa nu stiu....insa n-am reusit sa  ma descurc nici cu calcule mai mici.  Problemele se manifestau prin o frica excesiva de a raspunde la ore, frica de a fi scos la tabla, frica de a gresi, frica sa nu se rada  de mine, o frica patologica practic ca nu tineam minte , in care imi repetam over and over again niste chestii simple, gen tabla inmultirii, pe care le stiam pe moment , mi le repetam in minte , insa scos la tabla faceam calculele foarte greu, incet etc etc...ma emotionam, uitam de mine, aveam nu numai la matematica dar si la alte materii frica de a fi intrebat, de a raspunde, etc etc
Cum rezolv aceasta problema pentru ca incepe sa ma afecteze , de fapt de ceva timp ma  afecteaza, in si cele mai simple  chestii cum ar fi cumparaturile sau gasirea unui loc de munca ce implica niste calcule? La drept vorbind m-a afectat chestia asta dintotdeauna. Pentru ca am evitat mereu un loc de munca ce implica matematica desi mai bine platit si placut pentru mine. Din cauza fricii de matematica. Si asta inseamna ca mereu am cautat loc de  munca cu carca. Si n-ar fi o problema ca nu tin minte, pentru ca in intimitate reusesc sa fac calcule, problema e cand trebuie sa interactionez, cand sunt "in fata clasei" cum se spune, cand trebuie sa iau responsabilitatea. De fapt de cand ma stiu am  mers numai cu privirea in pamant si evitand contactul vizual cu ceilalti.

Edited by karax, 15 October 2018 - 08:50.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai luat bacul cu notă mare. Atunci cum te-ai descurcat ?

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Karax, iarta-ma dar din ce scrii pe aici, se pare ca ai vocabularul mult mai bogat decat unii utilizatori ai forumului (ii rog si pe ei sa ma ierte, nu am intentia de a jigni pe cineva).
Mi se pare ca te exprimi foarte coerent, n-as zice ca esti asa cum te definesti. Nu stiu cum se manifesta schizo, s-ar putea sa apreciez gresit.
Am o banuiala, ca esti un om normal, te distrezi sau ne testezi reactiile.
Mi-ar place sa am dreptate.
Adaug:
Ce-ar fi sa incerci sa te consideri un om normal, sa termini cu temerile?
Crezi ca noi, ceilalti, suntem 100% intregi din punct de vedere al sanatatii (mintale)?

Edited by altuser09, 15 October 2018 - 09:21.


#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mai ce sa zi c, eu l-am intrebat pe tata , si la un moment, mai in gluma mai in serios mi-a spus ca nu am schizofrenie ci doar a vorbit cu doctorul sa treaca asa, ca de fapt eu as fi doar depresiv....  nu stiu de ce au facut combinatia asta ....probabil pentru pensie sau mai stiu eu ce....ca eu n-am avut nici o  implicare in ce s-a discutat

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postaltuser09, on 15 octombrie 2018 - 09:16, said:

Crezi ca noi, ceilalti, suntem 100% intregi din punct de vedere al sanatatii (mintale)?

Hm,conform celor de mai sus,forumul Softpedia este o adunatura de handicapati mintal,toti pana la unul?Posted Image

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkarax, on 15 octombrie 2018 - 08:45, said:

Salut, ma stiti de pe forum. Problema e in felul urmator, sunt bolnav de schizofrenie , am si tatal in varsta si cam  bea. Nu prea stiu cum o sa rezolv problemele financiare fiindca fiind schizofrenic nu ma pot descurca iar pe tata pot pune partial baza. Nu zic ca e betiv ca nu bea chiar zilnic insa si cand o face 2 zile nu te mai intelegi cu el. Am pensie si el salariu, deci nu e asa problema financiara...numai ca sunt asa ingrijorat in perspectiva ce se va intampla. Daca pateste el ceva , eu schizofrenic fiind cum ma descurc?


Ne-ai mai intrebat de cateva ori acelasi lucru.  Exista joburi pe lumea asta si pentru oameni cu probleme medicale.  Adica poti aranja niste marfa intr-un raft sau pazi o parcare si elibera tichete si cu problemele de sanatate pe care le ai (cu aviz medical binenteles)...  Deci, trebuie sa incerci sa apilci la cate un job.. cale de mijloc nu prea exista, banii nu pica din cer.
Iar daca nu reusesti, te muti la tara si cresti niste animale si cultivi o bucata de teren, pentru asigurarea unei subzistente, cum fac atatia oameni... Nu-i nimic rusinos, e chiar benefic pentru sanatatea psihica a omului sa traiasca intr-o relatie directa cu natura.

Daca esti doar depresiv.. mergi la munca si iti trece depresia imediat, o sa vezi.

Edited by rosix, 15 October 2018 - 09:35.


#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu cred ca certificatul medical e folosit de el ca un scut fata de lipsa de curaj sa ia viata in piept.
Daca nu incerci, nu ai cum sa stii daca poti.
"Daca vei, poti!".... nu mai dau sursa citatului, o stim cu toti.
Ce-ati zice voi daca userul karax este o personaj fictiv, si-a creat o falsa identitate pentru a studia reactiile noastre la ce spune el. In spatele lui karax se afla un tip mai destept, puternic si instruit decat vrea sa arate, ce spuneti?

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai o chestie e ca tata zice ca vin destui bani din pensie si n-am nevoie momentan de serviciu...si tot asa ma sfatuiesc si neamurile si prietenii lui

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar de ce nu te duci singur la un control medical ?

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postadisz, on 15 octombrie 2018 - 09:26, said:

Hm,conform celor de mai sus,forumul Softpedia este o adunatura de handicapati mintal,toti pana la unul?Posted Image
Dar de ce, tu cum crezi ca ne vede lumea din-afara ?

View Postwaterman, on 15 octombrie 2018 - 09:50, said:

Dar de ce nu te duci singur la un control medical ?
De ce sa se duca ? Nu e comod asa ?

---------
Ziceti voi, dar lui nu-i trebuie munca. Are nevoie de cineva pentru cand nu va mai fi tatal.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postaltuser09, on 15 octombrie 2018 - 09:36, said:

Ce-ati zice voi daca userul karax este o personaj fictiv, si-a creat o falsa identitate pentru a studia reactiile noastre la ce spune el. In spatele lui karax se afla un tip mai destept, puternic si instruit decat vrea sa arate, ce spuneti?

Pana cand nu ne spune cum a rezolvat cu OPEL-ul ramas fara chei,si eu opinez ca utilizatorul karax nu este persoana pe care ne-o tot prezinta sistematic.

View PostPaz, on 15 octombrie 2018 - 09:56, said:

Dar de ce, tu cum crezi ca ne vede lumea din-afara ?

Lumea din afara forumului sau lumea din afara tarii?
Aia din afara forumului nici nu stiu ce privilegii softpedistice pierd,iar celor din afara tarii li se rupe de Romania.Aia nu mai trebuie sa ne vada,ca stiu foarte bine ce hram purtam.

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu zic cei din afara forumului.

Dar as include si adminii si mozii, care sunt in cure psihiatrice dupa ce au fost expusi la discutiile toxice emanate de noi pe-aici.

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postkarax, on 15 octombrie 2018 - 09:22, said:

mai ce sa zi c, eu l-am intrebat pe tata , si la un moment, mai in gluma mai in serios mi-a spus ca nu am schizofrenie ci doar a vorbit cu doctorul sa treaca asa, ca de fapt eu as fi doar depresiv....  nu stiu de ce au facut combinatia asta ....probabil pentru pensie sau mai stiu eu ce....ca eu n-am avut nici o  implicare in ce s-a discutat


nu nu...tu sigur ai ceva...dar acum, asta e, nu e ca si cum ai fi singurul ;)

View Postadisz, on 15 octombrie 2018 - 09:26, said:


Hm,conform celor de mai sus,forumul Softpedia este o adunatura de handicapati mintal,toti pana la unul?Posted Image

n-am nicio indoiala :))

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkarax, on 15 octombrie 2018 - 09:39, said:

pai o chestie e ca tata zice ca vin destui bani din pensie si n-am nevoie momentan de serviciu...si tot asa ma sfatuiesc si neamurile si prietenii lui

Nu te lua dupa ei, du-te la munca, sa ai banul tau... sa socializezi si tu cu niste oameni...  Si, daca o sa constati, dupa cativa ani ca munca nu e pentru tine, poate o sa te orientezi spre alte variante de supravietuire.  Dar incearca totusi.. ai si tu sansa ta.. nu trebuie sa te iei dupa ce iti spun unii sau altii.

Fiecare om are o sansa in viata la o felie de paine cu marmelada.. sa stii..

Edited by rosix, 15 October 2018 - 10:49.


#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ceva ar putea face si la negru. Ca sa nu-si piarda pensia.

#16
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postaltuser09, on 15 octombrie 2018 - 09:36, said:

un tip mai destept, puternic si instruit decat vrea sa arate, ce spuneti?

Foarte posibil avand in vedere naivitatea unor idei pe care le-a exprimat pe aici pe forum.

Refuz sa cred ca o persoana la varsta asta mai poate fi atat de naiva.

Parerea mea e ca raspunsuile lui sunt destinate pentru a analiza reactiile coforumistilor.

O fi omul pasionat de psihanaliza :)

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Esti un plangacios incurabil, gras si puturos, care se complace in a se victimiza. Prost nu esti si nici  de lipsa de inteligenta te poti plange. Doar de lipsa de miscare, de comoditate  si de autocompatimire. Cand ai fost ultima data intr-o plimbare de macar 4 ore in parc?
Stiu, e dur, e necuviincios, e impotriva regulamentului sa scriu in felul acesta pe forum,  dar in cazul tau, dupa  ´spe mii de sfaturi,indemnuri, de toate felurile, si foarte bine intentionate, si mai putin bine, si dure, si aiurea, sa revii aici mereu ca aceeasi placa "sunt gras, puturos si schizo", da dovada ca  nici nu esti si nici nu vrei sa fii capabil sa faci tot ceea  ce necesar pentru a duce o viata normala. Ai impresia ca esti singurul in situatia asta, doar pentru ca nu se mai plange nimeni in halul asta pe forum? Nu baiete, nu esti singurul in aceasta situatie, dar se pare ca esti singurul care refuza sa faca ceva in propriul interes, asteptand doar sa fie mangaiat si incurajat la nesfarsit.
E pacat ca iti poti bate joc in halul acesta de parintii tai.Pentru ca sunt sigur ca le-ai facut viata un iad. Si asta pentru singura lor vina ca si-au dorit sa fie o familie normala, sa creasca copii, sa aibe urmasi care sa-si aminteasca din cand in cand de ei. Lucru de care, se pare  ca nu vor avea parte.

#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postaltuser09, on 15 octombrie 2018 - 09:36, said:

Ce-ati zice voi daca userul karax este o personaj fictiv, si-a creat o falsa identitate pentru a studia reactiile noastre la ce spune el. In spatele lui karax se afla un tip mai destept, puternic si instruit decat vrea sa arate, ce spuneti?
Aiurea. Ii place din cand in cand sa fie in centrul atentiei. sa fie cocolosit si sa i se faca complimente. De-aia face asa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate