Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

cum sa rezolv?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Postaltuser09, on 15 octombrie 2018 - 09:16, said:

...se pare ca ai vocabularul mult mai bogat decat unii utilizatori ai forumului...

Mi-ar plăcea sa am dreptate.
...


Q.E.D.

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postwaterman, on 15 octombrie 2018 - 09:50, said:

Dar de ce nu te duci singur la un control medical ?
pentru ca nu am voie sa ma duc la alt psihiatru decat cel din slatina...si asta e cam pe mana cu el

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cine ți-a zis că nu ai voie ?

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am incercat odata sa ma las de injectii si mi-a spus chiar tatal meu care se dusese la slatina ca sa  vorbeasca cu doctorul, si cica ala i-a spus ca nu am voie s arenunt la tratament si ca nu ma pot duce la alt doctor...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkarax, on 15 octombrie 2018 - 09:39, said:

pai o chestie e ca tata zice ca vin destui bani din pensie si n-am nevoie momentan de serviciu...si tot asa ma sfatuiesc si neamurile si prietenii lui

De ce sa cazi din lac in put ? Unii isi castiga greu painea cea de toate zilele...

#24
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postkarax, on 15 octombrie 2018 - 12:53, said:

Am incercat odata sa ma las de injectii si mi-a spus chiar tatal meu care se dusese la slatina ca sa  vorbeasca cu doctorul, si cica ala i-a spus ca nu am voie s arenunt la tratament si ca nu ma pot duce la alt doctor...
Si esti si handicapat locomotor, nici sa umbli nu poti?

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am impresia că cineva are interes să ai schizofrenie pe hârtiile ălea.

Am un mare feeling că pe depresie nu iei pensie. Să mă ajute colegii care se pricep la așa ceva.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Referitor la problemele semnalate...m-am regasit si eu in partea cu scoala, doar ca era vorba de limba romana (la mate eram geniu). Aceleasi trairi precum cele enumerate de tine. In rest, excesiv de timid pana spre 30 de ani...la un moment dat ajunsesem manager si vorbeam cu oamenii cu capul in pamant...si uneori imi spuneau asta...iti dai seaman cum ma simteam.

La un moment dat am primit un job care presupunea sa vobesc perioadic in fata board-ului companiei si tuturor managerilor. A fost greu la inceput dar dupa cateva saptamani am prins incredere de ziceai ca n-am avut niciodata probleme. De cativa ani practic si meditatia (mindfulness, 20 min/zi) si pot spuen ca ajuta enorm.

La inceput e greu, odata e vezi ca e totul ok, dispare teama si te vei comporta natural. Daca intrebi pe oricine m-a cunoscut in copilarie, va zice ca eram introvertit. Daca intrebi acum orice coleg de servici, va zice ca sunt extrovertit. Cred ca pur si simlu am avut niste temeri pe care n-am vrut sa le infrunt.

In acelasi timp, mergi la un psihiatru. Ti-l recomand pe Vlad Stroescu de la Medlife.

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postwagmich, on 15 octombrie 2018 - 13:10, said:

Si esti si handicapat locomotor, nici sa umbli nu poti?
am ceea ce se numeste restless leg sindrome si akatisia , doua efecte adverse ale antipsihoticelor

View Postgeorge_alexandru, on 15 octombrie 2018 - 13:50, said:

Referitor la problemele semnalate...m-am regasit si eu in partea cu scoala, doar ca era vorba de limba romana (la mate eram geniu). Aceleasi trairi precum cele enumerate de tine. In rest, excesiv de timid pana spre 30 de ani...la un moment dat ajunsesem manager si vorbeam cu oamenii cu capul in pamant...si uneori imi spuneau asta...iti dai seaman cum ma simteam.

La un moment dat am primit un job care presupunea sa vobesc perioadic in fata board-ului companiei si tuturor managerilor. A fost greu la inceput dar dupa cateva saptamani am prins incredere de ziceai ca n-am avut niciodata probleme. De cativa ani practic si meditatia (mindfulness, 20 min/zi) si pot spuen ca ajuta enorm.

La inceput e greu, odata e vezi ca e totul ok, dispare teama si te vei comporta natural. Daca intrebi pe oricine m-a cunoscut in copilarie, va zice ca eram introvertit. Daca intrebi acum orice coleg de servici, va zice ca sunt extrovertit. Cred ca pur si simlu am avut niste temeri pe care n-am vrut sa le infrunt.

In acelasi timp, mergi la un psihiatru. Ti-l recomand pe Vlad Stroescu de la Medlife.
cum ziceam nu am  voie sa schimb psihiatrul...

#28
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
De cati ani mergi la psihiatrul ala? Ce varsta are? Ce crezi ca se va intampla in momentul in care respectivul va da ortul popii?

#29
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Nu zice nimeni sa-l schimbi, ci doar sa ceri o alta opinie. Daca nu ai o sentinta de interzicere a unor drepturi, poti sa vorbesti cu cine vrei tu, indiferent de profesia pe care o are. Daca vrei, pot incerca sa fac rost de numarul unui fost sef de sectie de la 9 (la care mama era in evidenta pentru insomnie) care sa iti explice ce drepturi ai in aceasta materie.

#30
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Nimeni nu-ti poate interzice sa ceri si parerea unor alti medici, atat di tara cat si din strainatate.  Nu exista "nu am voie", cand e vorba de tine  si de sanatatea a. Asta seamana a abureala.  Nu se stie insa cine pe cine vrea sa abureasca.

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostEMotanuIO, on 15 octombrie 2018 - 14:28, said:

De cati ani mergi la psihiatrul ala? Ce varsta are? Ce crezi ca se va intampla in momentul in care respectivul va da ortul popii?
6 ani am stat  pe acelasi psihiatru, acum s-a schimbat si sunt  la o domnisoara tanara de vreo 20 si ceva de ani

View Postgeorge_alexandru, on 15 octombrie 2018 - 14:36, said:

Nu zice nimeni sa-l schimbi, ci doar sa ceri o alta opinie. Daca nu ai o sentinta de interzicere a unor drepturi, poti sa vorbesti cu cine vrei tu, indiferent de profesia pe care o are. Daca vrei, pot incerca sa fac rost de numarul unui fost sef de sectie de la 9 (la care mama era in evidenta pentru insomnie) care sa iti explice ce drepturi ai in aceasta materie.
pai preferabil sa facem asta pe forum in  PM pentru ca nu am credit la telefon si nu il pot forta pe tata sa imi cumpere vreo cartela ...plus ca injectiile astea imi cam dau si o stare de frica daca incerc ceva...cum sa zic...am devenit dependent si fricos... nu ma pot opune si mi-e frica sa ma cert cu "sefii"  cum se zice...

#32
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Deci s-a schimbat deja.

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
yep a a parut o schimbare de ceva  timp...mai exact  o automultumire...e bine asa cum sunt.... nu deranjez , nu sunt deranjat...nu fac probleme deci nu mi se vor face...e  bine, capul plecat sabia nu il taie...

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017

View Postkarax, on 15 octombrie 2018 - 18:39, said:

6 ani am stat  pe acelasi psihiatru, acum s-a schimbat si sunt  la o domnisoara tanara de vreo 20 si ceva de ani


pai preferabil sa facem asta pe forum in  PM pentru ca nu am credit la telefon si nu il pot forta pe tata sa imi cumpere vreo cartela ...plus ca injectiile astea imi cam dau si o stare de frica daca incerc ceva...cum sa zic...am devenit dependent si fricos... nu ma pot opune si mi-e frica sa ma cert cu "sefii"  cum se zice...

Ti-am trimis PM cu tel doctorei. Referitor la cartela, gaseste o solutie sa poti suna. Roaga un prieten sa-ti imprumute telefonul

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ti-am mai dat si tie cateva  chestii pe PM despre situatia mea, ca sa se inteleaga mai bine despre ce e vorba. Eu oricum o sa  mai caut sfaturi si o sa incerc sa ma mai destainui ici si colo sa vedem ce reactii primesc si poate poate gasesc curajul sa actionez , sau poate realizez ca eu exagerez...

#36
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkarax, on 15 octombrie 2018 - 18:39, said:

acum s-a schimbat si sunt  la o domnisoara tanara de vreo 20 si ceva de ani

Poți să ajungi psihiatru la 20 și ceva de ani ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate