Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Decopertare/Demolare in scopul renovarii unui apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostMosotti, on 14 octombrie 2018 - 19:43, said:

Sa presupunem prin absurd ca instalatie electrica costa 1000 de euro,

Taie 500 de euro de la instalatia electrica, ca nu e vila cu etaj.

Edited by mariovrs, 14 October 2018 - 19:48.


#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmariovrs, on 14 octombrie 2018 - 19:46, said:

Taie 500 de euro de la instalatia electrica, ca nu e vila cu etaj.
De-aia am zis prin absurd, presupuneam ca vine cel mai tare electrician din lume, direct din America Posted Image

Apropo de firmele astea, exista o mica mare problema. Niciodata un bun meserias n-o sa lucreze la o firma, o sa lucreze pentru el si atita o sa aibe de lucru din recomandari, ca n-o sa aibe timp nici sa sufle :first:

Edited by Mosotti, 14 October 2018 - 19:57.


#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
oricum a-i calcula este mult.
ce inseamna insa + instalatia electrica ? iti fac instalatie noua ? iti decoperteaza tuburile si vin altii care facinstalatia noua ? taie gauri prin pereti pentru o noua instalatie ?
cumva pe pereti ai stropi de ciment ?

#22
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Cu banii aia il renovezi total.
Uite aici:
http://apartamentul2...oferte-sfaturi/

#23
vegetafx

vegetafx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2018

View Poststrongsss, on 14 octombrie 2018 - 19:56, said:

oricum a-i calcula este mult.
ce inseamna insa + instalatia electrica ? iti fac instalatie noua ? iti decoperteaza tuburile si vin altii care facinstalatia noua ? taie gauri prin pereti pentru o noua instalatie ?
cumva pe pereti ai stropi de ciment ?

Instalatia veche este din aia de aluminiu, zidita. Din ce am inteles au o echipa de electriceni care vin si o refac noua cu tuburi si tot, insa materialele raman in seama mea.

#24
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
@ initiator: anul trecut am renovat total un apartament de ~70 mp in Bucuresti. activitati (in mare): desfacut gresie (hol, bucatarie, doua bai, balcon 30 mp), faianta (bucatarie, 2 bai), scos usi interioare, scos parchet laminat, desfacut calorifere vechi; refacut racorduri sanitare din coloana, montat calorifere noi (cu racorduri noi din coloana, ingropate in perete), montat tubulatura (in pardoseala si in pereti) si doze pentru  instalatie electrica (~50 aparate), reparat pereti pe unde gletul vechi "suna" (nu am dat gletul jos), montat alta gresie, alta faianta, alt parchet, doua maini de zugraveala.

toata treaba de mai sus m-a costat 10.000 lei si a durat cam 10 saptamani. treaba cu demolatul a durat cam 10 zile, maxim doua saptamani. do the math...

strict pentru demolat am mai cumparat vre-o 100 sau 150 de saci si am platit un container de gunoi la Rebu ~700 lei.

Edited by suri, 15 October 2018 - 20:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate