Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Decopertare/Demolare in scopul renovarii unui apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
vegetafx

vegetafx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2018
Buna ziua!

Ma aflu si eu in situatia renovarii unui apartament de 3 camere (53 mp2). Fiind un apartament batranesc, nu a mai fost refacut niciodata si astfel m-am inhamat la aventura vietii de a-l renova de la A la Z.

Desigur, neavand experienta cu alte lucrari am incercat sa apelez la firme pentru lucrari si inca incerc sa-mi dau seama care ar fi un pret corect pentru manopera (corect nu insemnand ieftin incat echipa sa nu castige, ma refer la ceva de bun simt).

Astfel, imi permit sa pun o intrebare despre pret, din experienta altora, in ceea ce priveste manopera:

Am primit oferte la partea de decopertare totala a apartamentului (dat jos huma, dat jos parchet, faianta, tocuri usi, etc.), fara umblat la geamuri si usa de la intrare + Instalatie electrica + carat moloz la 3200 euro. Nu este inclusa si instalatia sanitara.

Mie personal mi se pare mult, tinand cont ca nu include nimic de construit propriu-zis (in afara de instalatia electrica).

Ma puteti, va rog, ajuta cu un sfat legat de pret si in cazul in care este mai mult sau mai putin exagerat, aveti o recomandare de o echipa/firma cu care dvs a-ti avut o experienta buna?

Va multumesc.

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
Niște suprafețe? 3200 pentru o garsonieră e mult dar pentru un apartament de 5 camere s-ar putea să fie ieftin.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,384
  • Înscris: 24.09.2017
pai spune si tu de unde esti.pe mine, la un apartament de 3 careme, 66 mp si 2 balcoane, m-a dus cu renovare cu tot 1000 euro(fara materiale).huma fusese data jos. dar omu a dat jos tapetul din toate camerele, a dat in bucatarie jos faianta fara numar, a dezlipit o chestie care imita gresia si era din plastic,usi, toate date jos.plus glet umplere, finisare, slefuit,lavabila, usi si alte tampenii.
baia nu am modernizat-o ca era ok, doar glet si lavabile pe tavan si 1/4 din suprafata.
instalatia electrica vreo 300 euro. si cea termica pe ppr vreo 300(cu toate acareturile lor).
pentru moloz am vorbit la primarie, ma rog o societate agreata de primarie.am uitat cat e pretul.
ce zici tu acolo nu numai ca mi se pare enorm ci foarte enorm.

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pare un pret corect... daca stai in Monte Carlo.

O intrebare simpla: ce te opreste pe tine sa scoti niste parchet, sa dai jos niste gresie si sa scoti niste tocuri? Apoi chemi un zugrav pentru huma si un electrician pentru instalatia electrica? :w00t:

#5
vegetafx

vegetafx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2018
Multumesc pentru raspunsuri! Din pacate nu am timpul necesar sa ma ocup de facut personal lucrarile (nu vreau sa sune arogant), din cauza job-ului care ma tine ocupat cel putin 9 ore. Sunt din Bucuresti. Mi-ati putea da o recomandare cu cineva cu care a-ti mai lucrat si au fost ok? Sau eventual o directie catre unde as putea sa caut ?

Inca odata, va multumesc pentru raspunsuri. Stiu ca poate sun like a total noob, insa chiar sunt si vreau doar sa nu ma tepuiesc.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Oras ?
3200 e destul de mult, dar nu chiar.
Adica neah, e firma, taxe, impozite...
Plus nitel umflat, asa special pentru tine Posted Image
Ia niste mesteri si vezi cit zic ei.
Sau intreaba si alta firma, daca vrei neaparat firma.
Acum aproape 2 ani, mun'cipiu capitala judet (zona de sud saraca a tarii Posted Image ), apartament 3 camere: rigips 2 camere + 1 hol lung, centrala + calorifere, baie: dus+chiuveta+gresie+faianta jumatate, bucatarie: faianta jumatate + chiuveta , balcon refacut BCA, corpuri de iluminat, 6 usi schimbate, parchet 2 camere, lavabila toate camerele.
Manopera: 1100 euro, materiale in jur de 7000 euro
Plus termpoane balcon si 2 camere, 3300 lei (include manopera)

Edited by trollerul_de_serviciu, 14 October 2018 - 16:54.


#7
vegetafx

vegetafx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2018

 trollerul_de_serviciu, on 14 octombrie 2018 - 16:54, said:

Oras ?
3200 e destul de mult, dar nu chiar.
Adica neah, e firma, taxe, impozite...
Plus nitel umflat, asa special pentru tine Posted Image
Ia niste mesteri si vezi cit zic ei.
Sau intreaba si alta firma, daca vrei neaparat firma.
Acum aproape 2 ani, mun'cipiu capitala judet (zona de sud saraca a tarii Posted Image ), apartament 3 camere: rigips 2 camere + 1 hol lung, centrala + calorifere, baie: dus+chiuveta+gresie+faianta jumatate, bucatarie: faianta jumatate + chiuveta , balcon refacut BCA, corpuri de iluminat, 6 usi schimbate, parchet 2 camere, lavabila toate camerele.
Manopera: 1100 euro, materiale in jur de 7000 euro
Plus termpoane balcon si 2 camere, 3300 lei (include manopera)


Mi se pare foarte decent. Eu m-am speriat in momentul in care doar decopertarea a fost ofertata la pretul asta, tinand cont ca lucrarile de manopera in ceea ce priveste constructia de la gri la cheie sunt suma separata, adica as ajunge lejer 6000+ doar manopera. Mai ai cumva un contact cu oamenii care au lucrat la tine?

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ba voi sunteti zdraveni?
Cum draci d-amiaz' sa dai 3200 de euro sa darami un apartament de 50 de mp amarati??

Sa-l faci la loc cat dai? 20.000 de euro manopera?
Boss, vin eu pentru juma din banii aia. Iau 2 Dorei si in 2 zile am plecat de acolo..mai bogat cu 1000 de euro.

Edited by mariovrs, 14 October 2018 - 17:08.


#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Am uitat sa precizez, erau 2 mesteri prieteni de-ai mei.
Program de lucru la unul uneori dimineata, alteori seara, la celalalt la fiecare 2 zile - logic, ambii au alt serviciu.
Bineinteles, total flexibil programul Posted Image
Ai inteles ca NU sint din Bucuresti, da ?!
Nu cred ca se pot deplasa ei la Bucuresti, in timp si pret rezonabil.

Edited by trollerul_de_serviciu, 14 October 2018 - 17:14.


#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pretul este fenomenal de exagerat. Vorbim de stricat, nu de facut. Uita-te la una din emisiunile cu aia care cumpara case sa vezi ce presupune. Poti inchiria niste scule si in 2-3 zile, dupa lucru, iti versi nervii pe faianta si parchet...

#11
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 Mosotti, on 14 octombrie 2018 - 17:15, said:

Pretul este fenomenal de exagerat. Vorbim de stricat, nu de facut. Uita-te la una din emisiunile cu aia care cumpara case sa vezi ce presupune. Poti inchiria niste scule si in 2-3 zile, dupa lucru, iti versi nervii pe faianta si parchet...
Pai nu citisi ca omu' n-are timp? Ca lucreaza 9 ore zilnic? Si probabil ca nici (in) concediu nu poate/ nu are/ nu vrea?
Ce e asa de greu sa-i dati omului un sfat exact in conditiile in care v-a rugat?
Off-topic: ti-ar placea sa fii vecinul lui si sa se apuce de spart prin casa, dupa job, incepand de la 10 seara?
Bai ce tare e romanul la dat sfaturi "gratuite" dar mai ales ne gandite...

#12
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Daca e parchet vechi, poate are nevoie doar sa il raschetezi dai cu lac si devine ca nou. Parchetul masiv nu o sa se compare niciodata cu laminatul....

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 laurstef, on 14 octombrie 2018 - 17:41, said:

Pai nu citisi ca omu' n-are timp? Ca lucreaza 9 ore zilnic? Si probabil ca nici (in) concediu nu poate/ nu are/ nu vrea?
Ce e asa de greu sa-i dati omului un sfat exact in conditiile in care v-a rugat?
Off-topic: ti-ar placea sa fii vecinul lui si sa se apuce de spart prin casa, dupa job, incepand de la 10 seara?
Bai ce tare e romanul la dat sfaturi "gratuite" dar mai ales ne gandite...
In primul rind a intrebat daca pretul este exagerat. Raspunsul este: da, este sa-mi bag ceva in el pret de cit de exagerat e. 3200 de euro. TREI MII DOUA SUTE DE EURO. Pentru demolare doar. Ce dracu de sfat visezi incit sa-si vada de drum si sa mai caute, iar daca nu gaseste, sa demoleze singur.

In afara de cazul in care e ceva director si cistiga vreo 10.000 de euro pe luna, caz in care n-ar mai intreba pe forum, nu exista o solutie mai buna decit sa-si ia 2-3 zile concediu si sa scoata rahatul ala de parchet. Si tocuri de usi, pfuai ce complicat o hiiiii. Nici macar nu intra in pret geamurile, care-s superimputite lol.

 baribalu, on 14 octombrie 2018 - 17:46, said:

Daca e parchet vechi, poate are nevoie doar sa il raschetezi dai cu lac si devine ca nou. Parchetul masiv nu o sa se compare niciodata cu laminatul....
Asta e chestie de gusturi, mie nu mi-ar trebui parchet clasic nici mort, imi aduce aminte de copilaria ceausista :first:

#14
vegetafx

vegetafx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2018
Domnilor (si doamnelor), va multumesc mult pentru raspunsuri! Cred ca o sa iau sfatul lui  Mosotti (cool signature by the way) si o sa vad cum naiba fac, imi iau o saptamana si pun personal ranga pe parchet si decopertez singur peretii. Intamplator am pe cineva care imi poate da o scula si pentru scos faianta...gresie pe jos nu exista (apartament vechi). Iar apoi o sa chem echipe separate pentru parte electrica, parte sanitara si zugraveala.

Initial ma gandeam sa apelez la o firma ca sa nu am batai de cap, insa din pacate nu sunt director cu 10.000 de euro pe luna si se pare ca un minim de comfort si lucrare unitara efectuata de o firma este grav exagerata din pct de vedere al pretului. Cred ca nu are rost sa cer alte oferte de la alte firme (banuiesc ca tot pe-acolo se invart.)

#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cind vei ajunge cu apartamentul chelit si mizeria carata , daca ajungi acolo , vei intelege pt ce cere lumea banii aia .
Din gura este simplu ....

#16
vegetafx

vegetafx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2018

 86-APP, on 14 octombrie 2018 - 19:04, said:

Cind vei ajunge cu apartamentul chelit si mizeria carata , daca ajungi acolo , vei intelege pt ce cere lumea banii aia .
Din gura este simplu ....

Pot sa inteleg asta, dar 3200 euro ??? Intreb cat se poate de sincer, tu ai plati banii astia doar ca sa-ti decoperteze cineva apartementul, pentru ca apoi sa-ti mai ceara inca pe atat, daca nu mai mult ca sa ti-l refaca...asta fara nici un ban pe materiale? Nu incerc sa fiu arogant, chiar sunt curios daca crezi ca merita.

Edited by vegetafx, 14 October 2018 - 19:15.


#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 86-APP, on 14 octombrie 2018 - 19:04, said:

Cind vei ajunge cu apartamentul chelit si mizeria carata , daca ajungi acolo , vei intelege pt ce cere lumea banii aia .
Din gura este simplu ....

Prietene, aia vor 150 de faching milioane vechi sa scoata parchetul si ceva tencuiala. Treaba de 2-3 zile.
Initiator...nu stiu ce lucrezi, da nu cred ca faci banii astia nici in 2 luni. Asa ca ia-ti concediu.

M-apuc de demolari ''sa moara Bibi''. La majoritatea li se pare normal pretul..  Ba le mai si plang de mila alora.

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 86-APP, on 14 octombrie 2018 - 19:04, said:

Cind vei ajunge cu apartamentul chelit si mizeria carata , daca ajungi acolo , vei intelege pt ce cere lumea banii aia .
Din gura este simplu ....
Ok, hai sa calculam ca sa intelegem. 3200 de euro la 52mp. Egal 61.5 euro/mp. Si nu exista gresie. Sa presupunem prin absurd ca instalatie electrica costa 1000 de euro, facuta brici, totul ingropat in pereti. Huma, sa zicem 10 lei/mp, da nu cred ca e atita. Dus gunoiul, citeva sute de lei. Pina la 3200 de euro mai e cale lungaaaaaaaaaaaaaaaa :w00t:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate