Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

DJI Mavic Air - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
574 replies to this topic

#523
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Voi cand faceti panorame, lasati camera pe automat sau pe manual ? Mereu imi iese cerul foarte expus.

#524
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008
Daca vorbim de panorame 360 (simple nu prea fac)...

O las pe automat. Motivul: filtru ND montat.

Ar trebui s-o cobor, sa demontez filtru si s-o trimit din nou. Lucru anevoios. Este posibil, atata timp cat faci panormama intr-un loc aproape de tine si o rezolvi relativ repede.
Altfel arata insa situatia cand drona e la departare si vreau sa fac o panorama exact de acolo. Acumulatorul nu tine o vesnicie, deci fiecare minut conteaza.

Oricum ar fi, la o panormama 360 deja ai de a face cu conditii diferite de lumina, etc...asa ca oricum n-ar avea sens setarile fixe. Parerera mea. Asta este de fapt problema si la tine, Razvan. Diferenta mare intre cer si pamant. Cu sau fara filtru, tot acol e.

Edited by chris_dvb, 08 August 2020 - 18:11.


#525
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Nu imi parea rau daca nu luam drona cu mine. Defapt chiar era mai bine, mai ales ca am fost cu bicicleta si am luat rucsacul doar pentru drona. Pentru mine platoul acela nu a fost ceva wow..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q9D855KcHvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Razvan125, 24 August 2020 - 13:17.


#526
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008
Mie mi se pare chiar foarte fain. Atat peisajul ca si filmarea. Mai ales filmarea aeriana. Posted Image

#527
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Mi s-a propus, daca vreau, (moca) sa filmez la un eveniment (5K Run) la mine in oras.
Anul acesta as vrea sa stau linistit si sa misc drona pe unde vreau (chiar daca anul trecut am avut acordul politiei, sa nu ma mai grabesc sau sa stau mai ferit) si sa anunt zborul. Aveti idee unde trebuie sa sun ? Posted Image))

Apropo.. nu stiu daca s-a mai discutat, dar am aflat de un program de editare video care are foarte multe transitii, efecte si alte chestii dinastea care te ajuta sa scoti un video frumos. Filmora 9 se numeste programul. Pe net zice ca e de incepatori. Oricum, Premiereul se misca mult mai bine chiar daca Filmora mananca mai multi rami (7.5 - 8 GB)

Edited by Razvan125, 31 August 2020 - 20:59.


#528
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
In oras si mai ales deasupra unei multimi nu cred ca ai voie sub nicio forma sa zbori (decat survol, cu decolare din afara orasului). In rest, trebuie declarat la MAPN unde, cum, cand, ce vrei sa filmezi frumos cu cerere, posibil dosar cu sina si toate cele. Eu as face cum ziceai ca ai facut data trecuta, mai ales daca ziceai ca ai avut incuviintarea politiei. Legislatia legat de drone la noi inca nu are vreo coerenta. Spor! :)

#529
danu001

danu001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.10.2020
salut.
membru nou aici. dji mavic air 2. inmatriculata.
felicitari la toti pentru discutii ...experiente impartasite....si informatii.
totusi eu m-am inscris pe forum cu un scop anume.
doresc info despre pasii la aprobarile de filmare si eventual si experienta avuta. numere de tel ...institutii...aprobari....samd. unde la cine si cum a-ti cerut voie la adm locale sau de areal pentru filmare. la modul....daca de exemplu cineva a filmat la mare , sa imi zica daca a cerut autorizatii la apele romane sau primarie sau nu mai stiu ce pentru filmare plaje. orice plaja.aceeasi idee penntru locurile vizitate din tara. ca sa nu trecem toti prin acelasi caruse de cautari pentru a afla unde ne adresam sa obtinem autorizatii de FILMARE legal in afara de mapn si aaca . si daca are cineva legislatia noua care intra in vigoare la 01-01-2021. centralizata si completa.m am saturat sa gasesc pareri sfaturi si ....idei peste tot. ceva clar de la cap la coada. cu partea cu mapn sunt lamurit e ok. aaca e la fel ok. dar sunt precizari de decolare si aterizare cu aprobare de la proprietar. de ex.....banuiesc ca apele romane au proprietatea pe tarmul marii negre. sau daca nu primaria contanta in zona ei. a cerut aprobare de la ei cineva? la fel in restul cazurilor de locuri interesante din Romania: sinaia predeal brasov rasnov....bla bla bla....si pe unde s-a mai mers.

multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#530
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fft52_v3JzU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#531
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xG9lJ3CGdkY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#532
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008
Foarte frumos! Locuri extraordinare...Posted Image

#533
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Se poate filma cu drona in zona poligonului de tragere a armatei ? Clar, nu cand sunt acolo. Dar am nevoie sa fac niste poze / video la un teren care se afla in zona.

Pe geozone in Dji 4.0 nu apare nimic (nici macar zona din jurul unitatii de armata)

#534
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008
Salut Razvan,

baza de date DJi nu este la zi. E asa..in mare, ca orientare. Dar slabut. Nici in Germania nu corespunde.

Nu vreau sa vorbesc lucruri neadevarate, dar in "general" obietivele armatei sunt interzise a fi filmate sau fotografiate. Fie ca se face instructie sau nu. Vezi ca tre sa fie un semn, o tabla ceva, care interzice foto/film. De ex. poligonul din Cincu, unde stiu sigur ca exista acel indicator de interdictie.

De ex nici aici nu e trecut Cincu, ca exemplu, pentru ca este totusi un poligon foarte cunoscut in tara. Deci nu mi se pare ok. Eu unul, nu m-as aventura Posted Image.

Pe unde ai avut de gand sa zbori?

Apropos...daca e vorba de un teren alaturat si tu ai "misiunea" de a face poze acolo, ar trebui sa incerci sa iei legatura cu cineva de acolo, de unde apartine acel poligon. Poate iti da chiar acceptul sa-ti faci filmarea. Nu stiu..interesant subiect.

Edited by chris_dvb, 15 February 2021 - 08:57.


#535
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Am avut o surpeiza neplacuta cu al meu batran Mavic Air. Dupa o perioada destul de lunga in care n-am mai zburat, ieri am observat ca ambele baterii pe care le am au inceput sa se umfle in timpul zborului. In rest n-am avut probleme, dar e clar ca trebuie inlocuite. Problema e ca nu se mai gasesc pe stoc nicaieri, stiti cumva daca se mai fabrica? Ar fi super pacat sa raman cu drona in stare perfecta, dar sa nu mai gasesc acumulatori.

#536
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Salutare.

In august merg in Cipru. Am bilet cu Wizz Air: Cluj - Larnaca si retur. Pe site-ul lor apare ca nu ai voie sa duci drona nici in bagajul de cala si nici in cabina.
https://wizzair.com/...ordul-aeronavei


Ce sa fac ? Posted Image)

Pe grupul "DJI Romania Official" de pe Facebook am citit ca multi au dus dronele cu ei, cu Wizz Air si nu au avut nicio problema. Doar odata am mai fost cu avionul si nu stiu ce sa fac.

Edited by Razvan125, 27 June 2021 - 19:13.


#537
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008
Salut Razvan,

nu stiu daca s-a schimbat ceva sau nu. Recunosc, eu nu prea citesc regulile lor.
Cert este ca, am avut drona cu mine de cateva ori pe tura Memmingen-TGM si retur. N-au fost probleme nici o data. O singura data chiar am avut un admirator al dronelor chiar printre personalul vamal din aeroportul din Tg Mures. Mi-a pus cateva intrebari generale (era fascinat) in rest nimic. Am avut-o in cabina, deasupra la genti. Acumulatorii erau separat, in LiPo Safe bag si atat. Asta am citit-o odata undeva, in general e indicat sau mai bine zis, companiile aeriene pun pret pe acest lucru. Acumulatorii sa fie transportati in asemenea gentute/huse, sau ce o fi alea separat de drona. Chiar daca iau foc, nu produc pagube in exterior.

Mai intereseaza te eventual. Acuma in timpul pandemiei si/sau dupa n-am mai zburat asa ca...cine stie. Dar nu cred.

#538
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Voi v-ati inregistrat drona la AACR ? Am auzit ca e bine sa fie inregistrata (sa se vada stickerul de le ea), in caz ca ma controleaza la aeroport.

Oare sa o inregistrez ? Poate o sa o ridic mai linistit daca e inregistrata (chiar daca nu anunt zborurile), macar am ceva la mana in caz ca vine cineva si ma se baga in seama si face pe desteptul (persoan fizica, care nu are legatura cu MAPN, MAI, etc) (cum am mai patit odata).

Edited by Razvan125, 30 June 2021 - 21:54.


#539
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 19.04.2008
Da, a mea e inregistrata si asigurata. Din prima clipa.
Dar la aeroport nu i-a interesat nimic. Am atras doar un pic de atentie, cand le-a bagat prin scanner, pentru ca aveam multe device-uri Posted Image  cu mine...gen statii de emisie receptie, incarcatoare, consola de jocuri, etc...
A zis unul..." Doamne ce de aparate..da ce faceti cu ele...? "   In rest nimic. Posted Image

Eu zic s-o inregistrezi. Nu pierzi nimic. Pana la urma e asa cum zici...esti tu mai linistit, macar in privinta aia.

Am avut cateva conversatii cu cei de la "aerofoto" si n-am ajuns la nici un rezultat pozitiv. Deoarece in zonele mentionate de mine, se aflau "cica" ceva obiective militare. Am mai continuat discutia cu dansii, dar n-am ajuns la nici o intelegere. Poate pentru ca-s cetatean strain? Habar n-am.  Asa ca..fac exact ca pana acum. finish! Cateodata vrei sa fi corect si pur si simplu esti impiedicat de tot felul de chestii. Pe urma te gandesti: ba frate, mai bine-mi vedeam de treaba. Posted Image  Fa cum crezi tu ca e bine.

Edited by chris_dvb, 01 July 2021 - 07:47.


#540
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
Salut.
Luni mi s-a deconectat drona in timp ce era in zbor. Nu mai aparea nimic pe telefon si nu puteam sa o controlez. Ea mergea singur in fata. Ati mai patit ? Ce era de facut ?
Am inceput sa alerg dupa ea iar apoi am vazut ca a aterizat (insa intr-un loc diferit fata de locul decolarii si stiu ca are o eroare de cativa metrii, insa a fost mult mai departe). Am avut noroc ca era la vreo 4-5m de sol si aproape de mine.

Vad ca drona merge singura in partea stanga (problema asta o am demult, insa luni se misca chiar repede).

Luni a si cazut de la aproximativ 1.7m. Am legat o sfoara de ea ca sa pun niste chei pentru un cadru si cand am vrut sa o aterizez, am vrut sa iau cheile si s-a prins ata de motorul stanga fata. S-a rupt doar o elice, in rest nu am vazut sa fie vreo problema.

Edited by Razvan125, 28 July 2021 - 13:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate