Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Creatorii de jocuri si GPU vor avea mereu o piata

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai eu am urmatoarea configuratie:
intel core 2 duo E8400 , radeon HD 4000 series , 3 GB ram
abia imi merge un crysis 2.... pana acum modern warfare 2 mi-a mers bine, seria crysis 1  si warhead, si as vrea sa fac rost de vreun q6600...sau chiar q8000....sunt singurele la care mai pot face upgrade pe prapadenia mea de optiplex 755

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Prietene, hai mai spre 2018 ..... tu vrei sa joci jocuri de azi cu hardware de acum 10 ani ? nu merge asa.
Uite, iti fac eu cadou un Core i3 gen 3 dotat cu 4GB RAM si un Radeon 7850 (sistem complet, functional). Tu platesti transportul ... (oferta valabila pentru oricine, primul venit primul servit).

Asta e : https://forum.softpe...6#entry21055439

Edited by ro_explorer, 09 October 2018 - 18:50.


#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
n-ah sorry avem ceva cheltuieli momentan si nu pot sa il iau. Avem pe acasa chestii de rezolvat , suntem proaspat mutati...

#22
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
1. Da, iti merge in mod normal Crysis 2, pe minim-minimorum, insa conteaza ce ATI 4000 este, ca una e 4890 si alta e o mizerie de low-end.

Iar un Q nu te va mai ajuta cu mare lucru, sunt procesoare vechi, din alta era, mai bine pui bani pentru ceva functional si te joci atunci mai multe, poti lua cu timpul: Kit procesor + mobo + ram (minim 8, nu 4GB insa) si poti pastra sursa, placa video si restul. Apoi poti cauta GPU si restul (SSD, HDDuri si in special monitor).

#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
in Speccy imi arata radeon 4000/5000 series... acum habarn-am de care

4300/4500 sorry

uite asta e placa
Manufacturer ATI
Model Radeon HD 4300/4500 Series
GPU RV710
Device ID 1002-954F
Subvendor ATI AIB (1787)
Current Performance Level Level 0
Current GPU Clock 110 MHz
Current Memory Clock 250 MHz
Current Shader Clock 250 MHz
Voltage 0.900 V
Technology 55 nm
Die Size 73 mm²
Transistors 242 M
Release Date Sep 30, 2008

dupa ID-ul placii e asta de fapt
https://pci-ids.ucw....ad/PC/1002/954f

#24
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Ideea e ca esti la minim cu toate (CPU, GPU si RAM).

Deci teoretic poti, practic, ramane de vazut.

Exista si jocuri mai bune ca Crysis 2. Eu l-am jucat la vremea lui pentru Multiplayer, iar mizeriile au inchis serverele pana sa apara Crysis 3, asa ca n-am mai luat 3-ul, chiar daca eram oarecum fan Crysis..

Sunt sute de titluri single player vechi pe care le poti juca, acolo nu ai ce pierde, problema e ca gamerii vor sa se joace online, jocuri precum BO4, F76, BF5 si care nu merg pe orice cazan.

Dar eu unul pana sa pun bani de ceva mai nou, m-as bucura de acele titluri retro, ca dupa nu o sa mai ai chef de ele asa de mult.

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai aproape am terminat crysis 2 , mai am nitel din el...

#26
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018
Gaming-ul e cam singurul domeniu care nu va fi acaparat de roboti in viitorul apropiat.

Ca pe partea de level si art design trebuie o minte umana  creativa si talentata.

#27
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View Postkarax, on 09 octombrie 2018 - 13:33, said:

de la tranzistoare de 1 nm nemai-avand ce sa micsorezi ceea ce inseamna ca strategiile viitoare se vor baza pe marirea numarului de tranzistori in procesor.
In 2016 deja se obtinusera tranzistori de  1nm
https://www.theverge...-lab-moores-law
https://en.wikipedia.org/wiki/Pico-
pico, femto, atto, zepto, yocto => ai 1000 de ani de acum incolo , scale de misorare pe langa care nm este "kilometric".Si daca este nevoie se mai pot adauga la astea cate vrei tu.

"Berkeley Lab research team has beaten them to the punch(Intel), using carbon nanotubes and molybdenum disulfide (MoS2 ) to create a sub–7nm transistor. The MoS2 functions as the semiconductor, with the hollow carbon nanotube functioning as the gate to control the flow of electrons."

Edited by puiu_pe_diezel, 09 October 2018 - 22:23.


#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Numai ca sub nano nu mai lucrezi cu particule elementare ci lucrezi cu quarci...iar un calculator pe cuarci ar destul de greu de obtinut...desi nu imposibil...

#29
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

pico, femto, atto, zepto, yocto => ai 1000 de ani de acum incolo
Ai pe naiba, de unde la scoti? Calitativ, dimensiunea unui atom e de ordinul Angstrom, adica 10^-10 m.

PS Ca o chestie interesanta, exista https://en.wikipedia...atom_transistor doar ca nu se pot 'impacheta' asa de usor ca sa faci circuite integrate :)

Edited by parabellum, 10 October 2018 - 09:35.


#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Asta e de retinut de acolo
At the same time, the device of the Karlsruhe team of researchers marks the lower limit of miniaturization, as feature sizes smaller than one atom cannot be produced lithographically.
Deci intel si amd vor trebui sa schimbe practic toata linia de asamblare pe viitor ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate