Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Vi se pare normal să-ți fie frică să vorbești împotriva LGBT?!

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
773 replies to this topic

#721
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016

View Postnecro111, on 10 octombrie 2019 - 00:38, said:

Ce spui acolo, familia medie in Europa Medievala avea 6 copii care ajungeau la varsta adulta, adica se bucurau de ei.

Deci daca prespunem ca in evul mediu erau cam 5 generatii pe secol, si ca in anul 1000 erau 1 milion de oameni care faceau 6 copii pe cuplu, pina la anul 12000 am fi avut 60 d e miliarde de oameni.
Exact asa s-a intimplat, sa stii! :D

Quote

Aha, si testele astea sunt asa de precise ca copii cu malformatii aproape au disparut in tarile dezvoltate. Oh wait...

Nu, ca unii nu le fac si ca malformatiile respective nu au treaba cu visrta.
Si evident, parte din cauza ca traditionalisti, avort etc.



Nu-l tin in brate ? Aolo cred ca tocmai am identificat inca o trauma din copilaria ta...

Quote

Nu e diferenta mare intre forma fizica intre 18 si 28 de ani ? Hahahaha. Nu doar un sportiv de performanta poate sa infirme asta, ci si unul care pierdea noptile prin cluburi si acum observa ca nu pare mai are anduranta aia de la 18 ani...

Din contra stiu multi care la 18 ani ooseau imediat si la 30 au inceput sa alerge maratoane.
Ce spui tu e o prostie, totul tine de antrenament. Sa cresti un copil e relativ usor, nu ai nevoie de mare rezistenta fizica.


Quote


Oricum nu este nimic in neregula ca o mama sa aiba copilul la 25, 28 , 30 de ani, inca riscul de malformatii este mic. Eu doar vad asimetria asta: ca pe adolescente le avertizeaza sa nu faca copii, dar pe femeile de la extrema ailalata, 35-45, nu.

Ba da, ca am facut eu cu nevasta-mea unul. Bineinteles ca te avertizeaza.


Quote

Desi femeile alea care vor copii la varsta aia inaintata au ajuns sa fie mai multe decat adolescentele care fac un copil.

Ceea ce nu e ideal dar e preferabil.

Quote

Iar daca negi ca sa ai un copil la 40 de ani  are dezavantaje majore...

Ca unul facut la 38 de ani si care  a facut copil la 39 de ani, pot sa-ti spun o multime de avantaje. Sint si citeva dezavantaje e drept.

Quote

( doar gandeste-te ce baba o sa fii cand este copilul adolescent, zice lumea ca esti bunica-sa)

In primul rind ce zice prostimea e irelevant, dar nimeni nu mi-a zis asta cind eram mic si nici nevasta-mea nu o sa aiba problema asta, mai ales in ziua de azi.
Oricum visul fiecaruie adolsecent e sa iasa la club cu maica-sa....

Quote

Discutam daca avortul este oportun,

Deci, e legalitate avortului buna sau rea?
Opia mea e evidenta, te astept pe tine.

#722
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2019 - 00:54, said:

Deci, e legalitate avortului buna sau rea?
Opia mea e evidenta, te astept pe tine.
Pana in ce luna de sarcina este ok sa fie avortul legal ? Pana cu o zi inainte de nastere este ok ?

Edited by necro111, 10 October 2019 - 00:57.


#723
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016
Nu stiu. Tu stii?

#724
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2019 - 00:54, said:

Nu, ca unii nu le fac si ca malformatiile respective nu au treaba cu visrta.
Bun.. hai sa vedem ce zic si studiile :
https://en.wikipedia...ed_maternal_age

#725
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016

View PostFluk3, on 10 octombrie 2019 - 00:16, said:

Iti arat eu cateva pt ca pe tine te doare in bagheta sa cauti pe goigle :
https://www.kompasia...n-public-school
http://theconversati...ir-peers-111986
https://www.theguard...-home-schooling
https://www.calverte...homeschool-kids

esti cam ignorant domnu... era la 5 secunde de cautat...


Sa stii ca si prostii rad in continuu dar asta nu inseamna ca iti si transmit ceva consistent.


Da bai, am dat click pe un link si iaca ce am citit:
Educatia e numai pe locul 2, si e p eimpresii:

Quote

Homeschooling gives parents more control over what their kids are learning.

A se citi: extremisti religiosi.


Quote

For many homeschooling parents, there is a strong belief that public school curriculum is not providing the right knowledge and skills for children.


Asa e, "strong belief" ca-s religiosi.

Quote


Lastly, homeschooled children tend to score better on state and federal standardized tests. According to research from Brian Ray of the National Home Education Research Institute, home-educated kids “typically score 15 to 30 percentile points above public-school students on standardized academic achievement tests.”

Lastly.. tend to ...National Home Education

Intradevar, niste studii seriose si diferente reale.
Mai ai? Posted Image
Imi place de asemenea relevanta pentru Romania unor asemenea studii din tari multietnice. Numai in engleza era propaganda? :D

Edited by vrajitoruldinoz, 10 October 2019 - 01:15.


#726
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2019 - 01:00, said:

Nu stiu. Tu stii?
Pai daca nu stii lasa ca stiu traditionalistii pentru tine: avortul este bine sa fie ilegal de la conceptie pana la nastere.

#727
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016

View PostFluk3, on 10 octombrie 2019 - 01:01, said:

Bun.. hai sa vedem ce zic si studiile :
https://en.wikipedia...ed_maternal_age

Aia care ii vezi pe strada nu au legatura cu visrta parintilor si cu faptul ca in vest copiii astia supravietuiesc si au viata, de aia ii vezi.
Parintii batrini stiu problemele si isi fac amniocenteza, nu ma-s mira deloc sa dea nastere la mai putini copii cu probleme decit restul populatiei.

View Postnecro111, on 10 octombrie 2019 - 01:06, said:

Pai daca nu stii lasa ca stiu traditionalistii pentru tine: avortul este bine sa fie ilegal de la conceptie pana la nastere.

Sa fie, pentru ei.

View Postnecro111, on 10 octombrie 2019 - 00:50, said:

Pai am cautat un link si uite ce am gasit Posted Image Nici pe la 15 ani nu pare vre-o problema.
https://upload.wikim...aternal_age.png


Prin handicapat m-am referit la modul figurat mai... gizas.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 October 2019 - 01:08.


#728
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2019 - 01:11, said:

Sa fie, pentru ei.
Ba se pare ca si pentru tine, oricum nu o sa te superi ca tu ti-ai recunoscut ignoranta, asa ca lasa pe altii sa te invete cum e bine. De exemplu acei minunati latino anti-avort care apar prin California din ce in ce mai frecvent. Ma miram eu sa poti sustine cu argumente ca este ok sa omori un fat. Fii mai curajos, unii deja afirma ca este ok si la cateva sapatamani dupa nastere, esti progresist sau iepure ?

Edited by necro111, 10 October 2019 - 01:20.


#729
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2019 - 01:06, said:



Da bai, am dat click pe un link si iaca ce am citit:
Educatia e numai pe locul 2, si e p eimpresii:



A se citi: extremisti religiosi.




Asa e, "strong belief" ca-s religiosi.


Lastly.. tend to ...National Home Education

Intradevar, niste studii seriose si diferente reale.
Mai ai? Posted Image
Daca imi explici ce legatura au extremistii religiosi cu home scooling-ul iti dau nota 10... asta asa pt a tot subliniezi cu rosu niste cuvinte care oricum nu te ajuta sa explici nimic.

#730
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2019 - 01:11, said:


Prin handicapat m-am referit la modul figurat mai... gizas.
Perfect, copiii din mame care au 18 ani sunt handicapati la modul figurat, iar copiii din mame la 40 de ani sunt handicapati in mod literal

#731
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2019 - 01:11, said:

Aia care ii vezi pe strada nu au legatura cu visrta parintilor si cu faptul ca in vest copiii astia supravietuiesc si au viata, de aia ii vezi.
Parintii batrini stiu problemele si isi fac amniocenteza, nu ma-s mira deloc sa dea nastere la mai putini copii cu probleme decit restul populatiei.
Pai clar ca daca esti parinte in varsta si iti mai si faci testul ala cu siguranta o sa scapi de sub incidenta multor probleme care pot sa apara la un copil nu ? M-am mai linistit.
Stii de ce nu-i vezi pe strada pe aia cu malformatii sau care nu mai supravietuiesc...?

Edited by Fluk3, 10 October 2019 - 01:24.


#732
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016

View Postnecro111, on 10 octombrie 2019 - 01:19, said:

Ba se pare ca si pentru tine, oricum nu o sa te superi ca tu ti-ai recunoscut ignoranta, asa ca lasa pe altii sa te invete cum e bine. De exemplu acei minunati latino anti-avort care apar prin California din ce in ce mai frecvent. Ma miram eu sa poti sustine cu argumente ca este ok sa omori un fat. Fii mai curajos, unii deja afirma ca este ok si la cateva sapatamani dupa nastere, esti progresist sau iepure ?

Nu sint "progresist", sint de dreapta, in general. Si lasa, nu duce tu grija Californiei, vezi de Berceni.

Da de ce nu spui tu... ca capcane de propagandila ca tine am ai vazut.

#733
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2019 - 01:11, said:

Parintii batrini stiu problemele si isi fac amniocenteza, nu ma-s mira deloc sa dea nastere la mai putini copii cu probleme decit restul populatiei.
Da studii domle, aveti studii sau ramanem asa cu mirarea ?

#734
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016

View Postnecro111, on 10 octombrie 2019 - 01:25, said:

Da studii domle, aveti studii sau ramanem asa cu mirarea ?

N-am, am spus numai ca nu m-ar mira. Ai tu? Sint gata sa le citesc.

View PostFluk3, on 10 octombrie 2019 - 01:19, said:

Daca imi explici ce legatura au extremistii religiosi cu home scooling-ul iti dau nota 10... asta asa pt a tot subliniezi cu rosu niste cuvinte care oricum nu te ajuta sa explici nimic.

Intrebati-l pe seful vostru, nu cred ca e departe :D
Eu zic ca e destul de clar ce scrie in cuvintele alea. Chestia cu rezultatele academice e barba.

#735
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2019 - 01:25, said:

Nu sint "progresist", sint de dreapta, in general.
Unul de dreapta care este pro-avort, pro-homosexuali, pro-droguri/tigari/alcool/. Nimic ciudat pe aici... Posted Image
Eu cred ca esti de centru stanga dar fata de stangistii aia extremi din California normal ca pari de dreapta :)

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2019 - 01:28, said:

N-am, am spus numai ca nu m-ar mira. Ai tu? Sint gata sa le citesc.
Pai mai intrebi ? Normal ca am.
Copii mamelor mai batrane au un risc mai mare de boli ereditare: diabet, dementa, boli cardiace:
https://sciencenordi...disease/1410021
Si mai grav, mamele care nasc copii la varste inaintate au ele insele un risc mult mai mare de deces sau complicatii
https://www.reuters....s-idUSKBN18Q28T
"Mothers 40 and older were almost 16 times more likely to have kidney failure"

Edited by necro111, 10 October 2019 - 01:37.


#736
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2019 - 01:28, said:

Intrebati-l pe seful vostru, nu cred ca e departe Posted Image
Eu zic ca e destul de clar ce scrie in cuvintele alea. Chestia cu rezultatele academice e barba.
Care sef mai ? Voi fumati des si bine acolo in Cali ?
Din pacate nic nu te-ai ostenit sa te uiti peste studiile alea ... ca sa vezi prin Australia, o natiune liberala cum ca home schooling-ul totusi face minuni fatza de state schools...in fine.
https://theconversat...ir-peers-111986
Adica asta e tehnica ... iei niste cuvinte random si formezi o idee.... voila. Mai stiu pe unde se proceda asa... prin comunism...

#737
necro111

necro111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,697
  • Înscris: 16.02.2009
Cei care tot debiteaza pe aici teorii despre inapoierea si extremismul religios ar trebui sa stie ca grupul populational cu cel mai mare succes educational si financiar de pe planeta este un grup de religiosi destul de habotnici numiti evrei. Mai mare decat chiar grupul ateilor/ireligiosilor, care sunt pe locul trei dupa evrei si crestini.
http://assets.pewres...NLINE-FINAL.pdf

#738
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016

View Postnecro111, on 10 octombrie 2019 - 01:36, said:

Unul de dreapta care este pro-avort, pro-homosexuali, pro-droguri/tigari/alcool/. Nimic ciudat pe aici... Posted Image
Eu cred ca esti de centru stanga dar fata de stangistii aia extremi din California normal ca pari de dreapta Posted Image


Pai mai intrebi ? Normal ca am.
Copii mamelor mai batrane au un risc mai mare de boli ereditare: diabet, dementa, boli cardiace:
https://sciencenordi...disease/1410021
Si mai grav, mamele care nasc copii la varste inaintate au ele insele un risc mult mai mare de deces sau complicatii
https://www.reuters....s-idUSKBN18Q28T
"Mothers 40 and older were almost 16 times more likely to have kidney failure"

Primul articol nu prea are nici o data.. Sau mi-a scapat mie? ce insemna older mothers? 28? 35? 44? 65?

Al doilea article spune asa:
Compared with mothers aged 25 to 29, women aged 35 to 39 were 20 percent more likely to have severe complications, and the odds were more than quintupled for women 50 and older, researchers report in PLoS Medicine.

20% more likely nu insemna mare lucru, dat fii ca procentul e mic oricum.
Alea de 50+ e la mintea cocosului, nu?
Observ insa cum manipulezi discutia... de la sa nu faci copii la 15 ani la sa nu-i faci la peste 50 de ani :D
Da, amindoua sint la mintea cocosului pentru oamenii normali. Exista o fereastra optima de facut copii, dar ea cu siguranta nu incepe mai devreme de 20 de ani (majoritatea ar spune ca e in intervalul 25-35, 30-35 chiar mai bine).
Pina acum tot ce am desprins de la tine e ca in evul mediu oamenii aveau copii la 16 ani deci educatia sexuala nu e buna. Si ca daca nu faci copii la 16 ani urmatoarea sansa e la 50 de ani.


Quote

Unul de dreapta care este pro-avort, pro-homosexuali, pro-droguri/tigari/alcool/. Nimic ciudat pe aici... Posted Image

Absolut nimic ciudat daca stii ce e aia dreapta. Dar nu imi fac vise.

Quote

ca sa vezi prin Australia, o natiune liberala cum ca home schooling-ul totusi face minuni fatza de state schools...in fine.

Nu stiu care e calitatea scolilor de stat autraliene asa ca nu pot sa ma bag in asemena discutii, ca nu-s propagandist. Putem discuta de tari ca Romania si SUA unde am si am avut contact cu scoala.
Tu aduci Australia in discutie ca o contributie fata de ce... ghei, Romania, lgbt? ca sa stiu si eu.

Quote

Adica asta e tehnica ... iei niste cuvinte random si formezi o idee.... voila. Mai stiu pe unde se proceda asa... prin comunism...

Din tot articolul alea erau erau cam singurele cuvinte despre ce bine invata copiii homeschooled! Niste cifre de propaganda.
Stii unde se mai interzicea avortul? In comunism! Activist mic.

View Postnecro111, on 10 octombrie 2019 - 01:58, said:

Cei care tot debiteaza pe aici teorii despre inapoierea si extremismul religios ar trebui sa stie ca grupul populational cu cel mai mare succes educational si financiar de pe planeta este un grup de religiosi destul de habotnici numiti evrei. Mai mare decat chiar grupul ateilor/ireligiosilor, care sunt pe locul trei dupa evrei si crestini.
http://assets.pewres...NLINE-FINAL.pdf


Aaaa... vrajeala?
1. Evreii au multi ghei
2. Evreii au multi atei
3. Evreii au mult moderati
4. Evreii sint de stinga!

De fapt numai 10% din evrei sint extremistii aia de care spui tu (ortodocsi).
Nu inteleg insa legatura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate