Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Achizitie TV....LG vs Sony (65")

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
si chiar asa merita o caruta de bani un tv?

La ce va uitati la 4k? nora pt mama? las fierbinti? la antena 3 la mustata lu dragnea?

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Lg a devenit divizia ieftina de la Samsung, deci acelas panel la ambele.
Hmm.. nu au nicio treaba una cu alta. Sunt concurenti, chiar daca sunt firme coreene.
LG se bazeaza mai mult pe IPS, Samsung pe VA.
Samsung face  panelurile impreuna cu Sony in fabrici comune. Dar modelele ieftine - sub seria 6xxx de la Samsung nu folsoesc paneluri Samsung ci chienzarii mai ieftine.
Singurul lucru care e corect e legat de procesarea imaginii - Sony si Samsung au electronica diferita. Fiecare cu propria tehnologie.

#21
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
As alege oricand Panasonic FZ950/FZ952 OLED pentru calitatea exceptionala a imaginii.

#22
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postzzhunt, on 02 octombrie 2018 - 08:11, said:

si chiar asa merita o caruta de bani un tv? La ce va uitati la 4k? nora pt mama? las fierbinti? la antena 3 la mustata lu dragnea?
Sunt banii tai de esti asa de afectat de cheltuiala asta? Hai sa ne dam cu parerea atunci cand e cazul si nu sa ne bagam in seama gratuit.

View PostCool_Kick, on 02 octombrie 2018 - 09:00, said:

As alege oricand Panasonic FZ950/FZ952 OLED pentru calitatea exceptionala a imaginii.
Il sfatuiesti sa ia un televizor care are tot ecran OLED de la LG si este cu cel putin 50% mai scump? De ce ar face asta?

https://altex.ro/tel...source=price-ro

Edited by Mr. Incredible, 02 October 2018 - 09:20.


#23
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002

View Postcostin001, on 02 octombrie 2018 - 08:04, said:

Lg a devenit divizia ieftina de la Samsung, deci acelas panel la ambele.

Nu discutam de TV-uri low-end de 1000 lei unde VA-urle de la Samsung stau ceva mai bine decat IPS-urile de la LG, aici era vorba de OLED-uri. OLED-urile sunt produse doar de LG iar Sony, Panasonic, Philips (TP-Vision) folosesc panourile OLED de la LG. In limita de 12000 lei 65" eu zic ca C8-ul de la LG este cea mai buna solutie. Panasonic-ul 65FZ950 nu se incadreaza in buget, Sony-ul 65AF9 (model 2018) la fel nu se incadreaza in buget.

Edited by MD, 02 October 2018 - 09:38.


#24
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

View PostMr. Incredible, on 02 octombrie 2018 - 09:20, said:

Il sfatuiesti sa ia un televizor care are tot ecran OLED de la LG si este cu cel putin 50% mai scump? De ce ar face asta?
Pentru ca display-ul nu face 100% calitatea imaginii.
Degeaba ai monitor bun daca ai placa video si cabluri de rahat.....

#25
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
"si chiar asa merita o caruta de bani un tv?

La ce va uitati la 4k? nora pt mama? las fierbinti? la antena 3 la mustata lu dragnea?"

Suntem in 2018 televizorul nu mai este demult destinat pentru a reda posturi tv, acum oamenii stau pe Netflix, Amazon Prime, Youtube, monitor PC, playere multimedia, Blu-ray UHD, Jocuri/console, partea de tv este ceva nesemnificativ iar 4k HDR este ceva standard pentru acele functionalitati.

#26
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Da bine.. teoria e teorie practica ne omoara.

LG face tv oled foarte bune. AF9 a castigat shootout la diferenta de doar 5 puncte fata de E8.

Toata seria 7 e geniala si e considerată egala concurentilor.

LG are controale de calibrare de care Sony nici nu a auzit pe partea de consumer. Are parteneriat Technicolor si ISF.Are 3dLUT intern si parteneriat de autocal cu Calman. Mai e de imbinatatit aici, e adevarat. Are WebOS care este genial pentru uzul unui tv ca si tv smart.

Pana ez950 nu e cu nimic mai bun , dimpotriva are multe minusuri fata de b7. Le am avut in casa .. Pana a plecat înapoi. Nu are Dolby vision ci un partenerai cel putin RUSINOS cu Samsung pentru HDR 10plus insa content este ZERO disponibil! Vorbe doar.

Asa ca.. de pe margine multi cunoscatori. Realitatea e alta. Pansonic are inca probleme cu stutter, SO învechit si incomplet, strica detaliile in negru  toate asta la suprapret. Un serviciu postvanzare execrabil! IDEM Sony!

Sony are Android care e cu bube, controale de calibrare extinse din parti si pret ridicat.

Toata lumea lauda procesarea celor 2 de mai sus. Diferentele sunt infime. Plusul pe care il aud dar nu l-am vazut, ar fi pe partea de interpolare. Pentru mine ai altii ca mine inseamna zero.Nu vreau imagini procesate, le vreau fidele.

Nu stiu C8 ce bube are ca o avea si el. Dar sa desfiintezi LG doar ca aia se numesc Sony sau Panasonic e ignoranta totala. Panasonic nu mai face plasmele alea geniale (care, intre noi fie vorba aveau probleme de miscare si ele si alte bube),Sony are procesare insa experienta pe LCD si nu pe OLED WRGB ci pe true RGB cum sunt monitoarele de studio iar alea sunt alta mancare de peste.

Edited by AndreiNR, 02 October 2018 - 10:56.


#27
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostCool_Kick, on 02 octombrie 2018 - 10:18, said:

Pentru ca display-ul nu face 100% calitatea imaginii.
Degeaba ai monitor bun daca ai placa video si cabluri de rahat.....
Ma minunez cu cata usurinta se fac recomandari absurde pe banii altuia, uite cateva review-uri la C8 de la LG, are nota maxima in toate, televizorul poate fi cumparat cu cca 10.000 lei fata de minim 15.000 lei la Panasonic:

https://www.avforums...la-review.14523

https://www.trustedr...iews/lg-c8-oled

https://www.techrada...8-oled-oled55c8

https://www.whathifi...d55c8pla/review

Oricum sunt 100% sigur ca daca ar veni vorba sa cumperi tu televizorul nu ai respecta recomandarea facuta de tine si ai lua LG-ul.

Edited by Mr. Incredible, 02 October 2018 - 10:41.


#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Intamplator, cele mai bune monitoare foto sunt facute cu panouri IPS de la LG.
Doar ca le fac cei de la Eizo, Dell sau HP. Si costa de cateva ori mai mult decat monitoarele facute de LG.

Nu conteaza doar panelul, iar LG sta jalnic la electronica si mai ales la fiabilitate.

#29
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013

View Posteiffel, on 02 octombrie 2018 - 10:49, said:

Intamplator, cele mai bune monitoare foto sunt facute cu panouri IPS de la LG.
Doar ca le fac cei de la Eizo, Dell sau HP. Si costa de cateva ori mai mult decat monitoarele facute de LG.

Nu conteaza doar panelul, iar LG sta jalnic la electronica si mai ales la fiabilitate.

Ar trebui sa le spui asta si necunoscătorilor de l-au recenzat mai sus. Plus ca nu stiu cum le-au iesit masuratorile alea ca electronica e jalnica.

#30
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
De unde ai informatia asta cu fiabilitatea?

#31
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

View PostMr. Incredible, on 02 octombrie 2018 - 10:39, said:

Oricum sunt 100% sigur ca daca ar veni vorba sa cumperi tu televizorul nu ai respecta recomandarea facuta de tine si ai lua LG-ul.
Nu as cumpara niciodata un TV peste 2k euro care se strica dupa 2 ani, cum este cazul LG.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

De unde ai informatia asta cu fiabilitatea?   
Tot ce am avut LG a picat. De la monitor, la Blu-Ray player, la DVD writer, etc. Iar unele dintre ele - gen Blu-Ray playerul era cel mai scump de pe piata cand l-am luat. Din ce se gasea la noi.
Durata de functionare a fost intre o luna pana la 2 ani si o saptamana.

Am luat Panasonic in loc la Blu-Ray. Si tine de nu se poate. Nu zic ca si imaginea si sunetul sunt la cu totul alt nivel.
Culmea a costat cat ma costa reparatia la LG. Deci...

Pentru mine LG e o firma moarta.

#33
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Fair enough. Dar eu am player BR 4k HDR Panasonic si nu citeste mereu DTS si cand rulez prin DLNA imi "aplica" o bordura de pixeli albi ca asa vrea muschii lui. Si... bineintele sacadarea spcifica minunatiei de procesor HCX.
Am avut multe Panasonicuri, am iubit plasmele lor insa sunt incapabili sa si rezolve problemele de ani de zile.
Niciodata nu au recunoscut o problema si au rezolvat-o. Anul trecut i-a lasat in soare pe posesorii de OLED cu stutter ul lor.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu zic ca sunt perfecte. Nici al meu nu citeste ultimele "traznai" audio - DTS-HD sau AC3 Enhanced de ex.
Are si aproape 7 ani. Iar la meniu imi placea mai mult LG-ul - aici trebuie sa refac mereu unele setari la fiecare vizionare a unui film. Pe LG le faceam odata si gata, erau facute ptr tot ce rulea din momentul ala pe el.

Dar calitatea Video e imbatabila, iar sunetul nu mai zic. Defapt aici se pare ca e principala calitate la Panasonic - imaginea si sunetul. In toate testele care le-am vazut ep net i-au luat pe toti ceilalti concurenti exact aici.

#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Nu numai hardware-ul face diferenta. Si niste algoritmi folositi pt realizarea imaginii sau a sunetului pot fi la fel de importanti si realizarea lor poate sa inglobeze multa munca.

#36
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Vorbim deja de altceva. Ca daca ramanem la OLED uri tot LG are sunetul cel mai bun :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate