Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Achizitie TV....LG vs Sony (65")

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

View PostCool_Kick, on 02 octombrie 2018 - 11:08, said:

Nu as cumpara niciodata un TV peste 2k euro care se strica dupa 2 ani, cum este cazul LG.
Poti sa ne arati niste date concrete care sa prezinte ca oled-urile LG se strica dupa 2 ani iar cele Panasonic tin minim 5-7 ani?

View Posteiffel, on 02 octombrie 2018 - 11:14, said:

Tot ce am avut LG a picat. De la monitor, la Blu-Ray player, la DVD writer, etc. Iar unele dintre ele - gen Blu-Ray playerul era cel mai scump de pe piata cand l-am luat. Din ce se gasea la noi.
Durata de functionare a fost intre o luna pana la 2 ani si o saptamana.

Am luat Panasonic in loc la Blu-Ray. Si tine de nu se poate. Nu zic ca si imaginea si sunetul sunt la cu totul alt nivel.
Culmea a costat cat ma costa reparatia la LG. Deci...

Pentru mine LG e o firma moarta.
Este experienta ta personala si te inteleg, vreau sa spun ca din experienta mea cu tv LG pe care l-am avut si a altor prieteni care au televizoare LG si care nu au avut probleme cu ele. Am avut LG LCD si acum am un LG oled, pe langa alte tv-uri Samsung.

Edited by Mr. Incredible, 02 October 2018 - 12:02.


#38
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
La fel cum tu te plangi de fiabilitatea la LG alti se plang de fiabilitatea la Samsung si aceasta se explica si prin numarul mult mai mare de tv-uri (sa ramanem totusi la tv-uri) vandute vs. Sony sau Panasonic Samsung si LG vand si mult mai multe tv-uri low-cost unde evident ca fiabilitatea este si ea mai redusa.
Daca este vorba de fiabilitate asa la modul general evident ca si eu as alege un Sony sau un Panasonic "din acelea made in Japan" vs LG sau Samsung ""made in China" . Sigur glumesc doar, tv-urile de la noi sunt toate made in UE
In cazul de fata, OLED 65", nu as lua un Sony A1 din 2017 care mai are si el probleme nerezolvate si un Android TV (excelent OS dar de preferat pe un device extern gen Nvidia Shield nu pe tv) si nici un LG B7 din 2017 cand diferenta de pret vs B8 e ft. mica sau daca tot am buget ma uit la model cu Alpha 9, adica C8.

#39
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
Lg si Samsung folosesc paneluri diferite


#40
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 06.09.2017
Ce parere aveti? (supermarket Auchan) https://www.compari....e7v-p362669411/

Attached Files



#41
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014
Doar daca il testezi inainte de burn. Am vazut prin Auchan niste 55B7 de plangeai langa ele de mila, ca le era tot ecranul plin de sigle.

#42
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Super oferta! Doar daca il verifici si nu are probleme.

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

La fel cum tu te plangi de fiabilitatea la LG alti se plang de fiabilitatea la Samsung
Samsung am avut per total 4 TV-uri. 3 le am inca. La unul singur a picat lampa la panel si s-a schimbat in garantie, merge de-atunci fara probleme - 8 ani.
Singura problema la ele - telecomenzile- mi-au picat 3. Ala de nu-l mai am l-am dat la cineva la tara - era CRT luat in 94 - merge si acum.

#44
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Din punctul meu de vedere mi se pare absurd sa dai atatia bani pe un TV care se devalorizeaza enorm in cateva luni. E o investitie inutila, plus ca diferentele acelea de imagine sunt extrem de mici.

Daca o dati pe comparatii, am luat 2 TV Samsung de 32" cand erau HD Ready la moda (unul eu, unul parintii), o gramada de bani, tata de mata, ce sa mai. La unul am o pata neagra pe ecran care uneori se vede mai tare, uneori aproape dispare. La celalalta am schimbat placa de baza sau cum naiba se numeste, am dat vreo 300 de lei pentru asta .

Am in casa acum 3 TV, toate LG. Un LCD si doua seria 8 din 2016, prinse la nu stiu ce oferte. Merg foarte bine, se vad asa cum trebuie, iar juniorul sta toata ziua pe YT. Telecomanda aia e bestiala.

Acum tata cauta sa isi ia unul de 65" si a tot comparat modelele. I se pare absurd sa dea atatia bani pe un Sony/Samsung, care vin cu telecomenzile alea "de 2 lei", cum spune el. El se uita la meciuri si foloseste si netul de pe TV, asteapta un LG la oferta.

Nu mai ganditi la modul extrem cand e vorba de electronice. Cred ca trebuie privit din perspectiva raportului pret/calitate atunci cand cumparam electronice care dupa 2-3 ani raman in urma rau din pdv tehnologic.

#45
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014
Unii isi cumpara tv-ul pentru sigla, unii pentru telecomanda, unii pentru smart si unii pentru ca produsul e ieftin. Din fericire sunt variante pentru toti, asa ca fiecare isi alege ce isi doreste, ca doar sunt banii lui.

#46
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postzzhunt, on 02 octombrie 2018 - 08:11, said:

si chiar asa merita o caruta de bani un tv?

La ce va uitati la 4k? nora pt mama? las fierbinti? la antena 3 la mustata lu dragnea?
Dar cine a spus ca TV-ul trebuie folosit la vizionare posturi Tv? De ani de zile acasa nu ma uit la nici un post TV. Chiar ma gandesc sa renunt al inutilul abonament Tv.

Depinde la ce folosesti Tv-ul ....daca-l folosesti pentru posturi RCS cel mai  bun e un CRT.  E ieftin iar mustata lui Dragnea se vede bine. Nu ai nevoie de Oled 4k sa vezi incultura de la TV.
Daca vezi sa vezi filme, concerte....etc e bine sa ai ceva de calitate.

View PostCool_Kick, on 03 octombrie 2018 - 08:47, said:

Ce parere aveti? (supermarket Auchan) https://www.compari....e7v-p362669411/
Daca e bun de ce au micsorat atat de mult pretul? In general unui model bun nu i se scade atat de mult pretul. De obicei un model bun nu se mai produce .....decat sa-l vanda pe nimic si este inlocuit de ceva mai prost in aceeasi bani. Cel putin asa face Sony.

Edited by Clovis, 02 November 2018 - 11:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate