Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Problema cu Proprietar de care numai scap

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
dar tu esti singura pe lume, a nimanui, nu ai pe cineva in prezenta caruia sa porti discutiile cu proprietarul ?
stai linistita, ca nu vine cu nici-un avocat si nu are cum sa te dea in judecata, din moment ce nu aveai un contract de inchiriere valabil (si cel expirat nu fusese inregistrat la ANAF).
cum justifica el banii incasati din chirie, nu se considera venit, nu ar trebui sa plateasca impozit ?
ti-a dat vreodata vreo chitanta sau inscris, in momentul in care ii plateai banii pentru chirie ? cum dovediti fiecare dintre voi - tu si proprietarul - sumele achitate/incasate ? ca maine-poimaine poate sa afirme ca nu i-ai platit nici garantia sau cine stie ce alte aberatii....

Edited by corinadaniela, 01 October 2018 - 14:34.


#20
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

 corinadaniela, on 01 octombrie 2018 - 14:34, said:


cum dovediti fiecare dintre voi - tu si proprietarul - sumele achitate/incasate ?
Nicicum....

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 -Diana-, on 01 octombrie 2018 - 14:29, said:

Si chiar daca era valabil pt 2017, ca in cazul de fata, neexistand acum nu poate sa il ameninte cu evaziunea.
În 2017 trebuia înregistrat, dacă ea are copie și face sesizare nu cred că ar fi ignorată.

#22
mizzy9

mizzy9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2018
Parinti mei stiu toata situatia insa sunt in varsta si cu probleme de sanatate si nu am vrut sa ii implic in aceasta situatie mai mult.nu am primit nici o chitanta care sa confirme plata chiriei.

#23
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Dacă ții la liniștea ta, fă următoarele.

Începi acum să cauți alt apartament în care să te muți. De data asta pe contract, ca să nu ți-o iei și a doua oară. N-ar trebui să dureze mai mult de o săptămână dacă ești într-un oraș mare.

Închiriază un spațiu de depozitare și mută tot ce nu e strict necesar. În caz că face ăla spume și vrea să te dea afara mâine la ora 6:55 vei avea o mare parte din lucruri deja mutate. Așa nu te trezești cu ele încuiate sau la gunoi.

Restul scenariilor cu rupt picioare, explozii, reclamații și poliție nu cred că ți-ar îmbunătăți situația. Fă-le pe-astea când ajungi în apartamentul nou, departe de cretin. Faptul că are copie după buletinul tău nu înseamnă nimic. De asemenea, nu-i mai da bani.

 mizzy9, on 01 octombrie 2018 - 13:42, said:

Mai nou sustine ca el si a facut niste calcule si ca eu ii datorez lui banii si ca imi va oprii garantia

Există un singur răspuns corect la treaba asta, și anume "să moară mă-ta". Dacă ai plecat din apartament și ești în siguranță nu mai lua niciun fel de contact cu fostul proprietar.

Edited by A10Warthog, 01 October 2018 - 14:53.


#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mizzy9, on 01 octombrie 2018 - 14:43, said:

nu am primit nici o chitanta care sa confirme plata chiriei.
Nu poate să pretindă că nu ai plătit pentru că și-ar pune fundul la bătaie pentru veniturile nedeclarate.

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
chiar asa, faptul ca te ameninta cu folosirea datelor personale, nu e ceva ilegal, GDPR, alea-alea ? sau nu se aplica in astfel de situatii ? intreb, pentru ca nu stiu.

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 corinadaniela, on 01 octombrie 2018 - 14:47, said:

...... GDPR, alea-alea ? sau nu se aplica in astfel de situatii ?  
Nu, GDPR se aplică doar companiilor care colectează date cu caracter personal.

#27
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
N-o mai sfatuiti sa se mute cand ea deja s-a mutat...ori cititi tot textul ori lasati-o balta.
Spune-i stimabilului ca daca nu inceteaza cu hartuirea te vei duce la politie. Si chiar asa sa faci daca nu se potoleste.

#28
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Propietarul ala a vazut-o pe @initiatoare fara aparare si incearca sa o escrocheze de bani.
Probabil ca e si de etnie ! ori e un roman cu comportament antisocial ca al tigganilor.
==========================

 mizzy9, on 01 octombrie 2018 - 14:43, said:

Parinti mei stiu toata situatia insa sunt in varsta si cu probleme de sanatate si nu am vrut sa ii implic in aceasta situatie mai mult.nu am primit nici o chitanta care sa confirme plata chiriei.
Du-l cu zaharelul ca ii dai banii cand o sa-i ai, zici sa te pasuiasca putin si ii platesti garantia + ceva peste pt. intelegere.
In timpul asta tu iti cauti cu chirie in alta parte.
Iar cand gasesti si esti gata se te muti, duci din lucruri noaptea putin cate putin sa nu te vada vecinii sa-l anunte pe propietar.

Apoi cand te vezi mutata si in siguranta, nu-i mai raspunde la telefon.
Iar daca incepe sa te ameninte si sa te caute la adresa parintilor etc., mergi la Politie si reclama-l.



l.e.:
aaa ! te-ai mutat deja ?
Pai in cazul asta nu-l mai baga in seama pe fostul propietar la care ai stat in chirie.
Iar daca nu inceteaza cu amenintarile, mergi la Politie si fa plangere impotriva lui  Posted Image

Edited by super8, 01 October 2018 - 14:58.


#29
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 -Diana-, on 01 octombrie 2018 - 14:29, said:

Nu se mai inregistreaza contractele de chirie la ANAF, nu mai exista obligativitatea aceasta, incepand cu 2018.

Se inregistreaza doar la solicitarea in mod expres a uneia din partile contractului, de ex facerea dovezii contractului de chirie la militari, personal care deconteaza etc.

Si chiar daca era valabil pt 2017, ca in cazul de fata, neexistand acum nu poate sa il ameninte cu evaziunea.
Pentru evaziunea pe care a facut-o proprietarul e bulau de la 2 la 8 ani si termenul de prescriptie a faptei e 8 ani. Deci 8 ani ii aplauda bucile de frica.

#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 mizzy9, on 01 octombrie 2018 - 14:43, said:

Parinti mei stiu toata situatia insa sunt in varsta si cu probleme de sanatate si nu am vrut sa ii implic in aceasta situatie mai mult.nu am primit nici o chitanta care sa confirme plata chiriei.

Păi în cazul ăsta sunteți doi necunoscuți unul pentru celălalt :) Cu precizarea că el are o copie după buletinul tău. Să se șteargă cu ea la fund, tu nu-i mai răspunzi și rămâi cu paguba de la garanție. Ți-ai învățat lecția, mergi mai departe. Dacă te amenință fă-i plângere la poliție.

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Raspuns: Da-ne nr lui de telefon si eventual comunica-i ca ai foarte multi prienteni care ar putea sa "il coafeze".
Noi, astia de pe SP vom trimite ceva mesaje "de informare" si o sa se potoleasca :)

#32
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Daca nu te mai intelegi cu proprietarul, te muti. Nu exista alta solutie. Partea proasta e ca in jurul lui 1 octombrie e greu sau mai scump sa gasesti chirie in orasele cu multi studenti.

Daca dai peste nebuni, nu te ajuta prea mult faptul ca ai sau nu contract. Asta e ca in topicurile alea in care intreba cineva: imi da windows ecran albastru; ce fac ? Si un "destept" raspunde: cumpara Windows cu licenta.

Sa nu dai garantie mai mult de o luna; am patit si eu sa nu ii mai vad inapoi la plecare. Cand i-am dat cheile, se facea proprietara ca ploua, cand a venit vorba de garantie; preventiv, lasasem neplatita intretinerea + intretinerea care urma sa vina cu intarziere dupa ce plecam, am recuperat jumatate de garantie; restul l-am pus la pagube.

Alta greseala pe care nu e bine sa o faci: nu anunti proprietarul ca pleci, daca nu ai deja ceva 100% sigur in alta parte. Practic, tu l-ai amenintat ca pleci, daca nu face el nu stiu ce; iar, unii oameni nu reactioneaza ok la amenintari. Ma sunase odata o alta proprietara sa ma ameninte ca ma da afara, ca de ce am schimbat butucul si am plecat intr-un weekend prelungit din localitate; i-am spus sa vina sa ma dea afara, sa ma lase cu vrajeala. Pastrezi cu omul o relatie aparent normala, si apoi il suni sa vina sa ii dai cheile pentru ca tu ai plecat. Daca stii ca proprietarul e dubios, agresiv, are obiceiul sa umble beat etc.., cand predai cheile, sa mai ai pe cineva cu tine la ultima intalnire; sau in loc public, dar, asta e mai greu.

Cand cauti chirie, daca gasesti chestii dubioase, pleaca; nu merita. Am gasit bloc cu bulina odata; sau garsoniera inchiriata de gazda copilului proprietarilor divortati. Mi-am vazut de drum; nu are rost sa te complici.

Pe de alta parte si invers sunt povesti multe: cu distrugeri facute de toti chiriasii, unii cu mai multe, altii cu mai putine; cu chiriasi care pleaca fara sa anunte si nu mai rapsunde la telefon, eventual si cu datorii la utilitati, fara sa lase cheia si cu adresa printr-un sat uitat de lume; sau chiriasi care se muta la cateva zile pentru ca au gasit cu 5 lei mai ieftin in alta parte, sau pt ca erau un grup de prieteni care inchiriau cateva camere si apoi s-au certat intre ei.

Am inteles ca te-ai mutat. Atnuci, e doar un necunoscut; ignora-l; nu ii raspunzi, nu citesti ce iti scrie.

Edited by romanasu, 01 October 2018 - 15:36.


#33
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Stai linistita. Este genul de om care latra, dar nu musca. Singura pierdere pe care o vei avea este garantia. De fapt el asta a si urmarit. Sunt unii care doar cu asta se ocupa. Traiesc din garantii, nu din chirii. Tot ce fac este sa te determine sa te muti. Au flux constant de noi chiriasi pe care ii determina sa plece si cu ocazia asta baga si x motive ca sa nu mai dea garantia.

Bani mai faci. Linistea e mai scumpa. Nu-i mai raspunde si sanatate!

#34
mizzy9

mizzy9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2018
Nu imi doresc decat sa fiu lasata in pace de acest om.Nu are  o copie dupa buletin la propriu,ci doar datele mele din acel contract facut in 2017.

Edited by mizzy9, 01 October 2018 - 15:26.


#35
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 vimann, on 01 octombrie 2018 - 14:51, said:

ori cititi tot textul ori lasati-o balta.

Când va fi scris cu paragrafe și cu spații după semnele de punctuație. Ideea de bază nu se schimbă, și anume să scapi din ce te-ai băgat cu pagube minime.

@OP: Formular de contact ANAF, în caz că vrei să te distrezi. Categoria solicitării e "Cereri, sesizări...", iar subcategoria "Cazuri de evaziune fiscală". Dacă îl lași în pace va face fix la fel cu următoarea persoană pe care poate să o fraierească.

#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Morala
1 - contract, preferabil adaptat la situația fiecăruia; treceți în el cine plătește care reparații; treceți cine plătește utilitățile și întreținerea - mă refer cine înmînează banii, nu din al cui buzunar ies banii; treceți data la care se face plata chiriei și modalitatea; treceți în ce condiții încetează contractul înainte de termen și la termen; cum se prelungește; în cît timp trebuie eliberat apartamentul; durata contractului; ce garanție se prevede și cum se restituie;
2 - dacă există mobilier, aparatură etc. făcută listă cu ele și cu starea lor anexată la contract. La fel starea încăperilor, a dotării băii, parchetului, ferestrelor și ușilor.
3 - proces verbal de predare-primire la început și sfîrșit semnat de ambele părți la care anexați lista de la punctul 2.
4 - nu se dau bani numerar fără chitanță sub niciun motiv. Dacă plătiți prin bancă treceți pe ordinul de plată ce reprezintă suma.

Chestiile astea pot părea greoaie, consumatoare de timp și o bătaie de cap dar vă protejează și dacă sînteți proprietar și dacă sînteți chiriaș. În măsura posibilului, firește. Oricum e mult mai bine decît pe vorbe - ai o șansă să recuperezi eventualele pagube. Pe vorbe, pa și pusi...
Și mai au un rol - dacă dați peste cineva care nu e dispus să le accepte aveți mari șanse să dați de probleme ulterior. Căutați pe altcineva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate