Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Problema cu Proprietar de care numai scap

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
mizzy9

mizzy9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2018
Buna ziua,

In mai 2017 am inchiriat un apartament de 2 camere,am semnat un contract clasic adus de agentul imobiliar facut pe un an,insa proprietarul a preferat sa nu il inregistreze la Anaf.Mentionez ca in timpul vizionarii apartamentului proprietarul mi a dat un biletel cu nr lui de telefon sugerand sa il contactez pe el direct pentru a numai platii acel comision agentului,insa eu nu am fost de acord.Nu am avut nici o problema cu proprietarul pana sa vad dupa cateva luni ca eu ii dadeam banii de chirie si de intretinere iar la avizier niciodata nu parea a fi platita intretinerea si adaugate acele cote de care l am intrebat si sustinea ce face greseli adminsitratorul si ca i sa mai intamplat in trecut.Am incercat sa i au legatura cu administratorul insa aceasta nici nu locuia in bloc asa cum sustinea el,venea doar la incasare unde el insista sa mearga el.Am lasat asta la o parte cand am vazut ca numai apareaula avizier acele sume neplatite.In iarna anului 2017 s-a stricat masina de spalat,i am comunicat si a durat 1 luna jumate pana sa imi aduca o alta masina de spalat veche cu care nu am fost de acord dar mi a spus ca daca vreau una mai buna sa imi cumpar si de aici a inceput conflictul nostru, intre timp stricandu se pe rand si prizele din casa ajungand sa folosesc doar 1 care mergea ,lucru de care a spus ca nu are timp sa se ocupe si sa rezolv eu .Vazand ca el nu isi da interesul chiar deloc ,am facut anumite reparatii pentru confortul meu,am reparat prizele care puteau fi reparate.Surpriza ,anul acesta in vara se strica iar masina de spalat si mi am iesit din minti.I am comunicat ca daca nu primesc o masina de spalat buna in cateva zile si nu se ocupa putin de apartament eu voi fi nevoita sa ma mut.Precizez ca asa zisul contract se terminase in mai si el nu a vrut nici macar sa mai faca unul ,greseala mea dupa toate cele intamplate,recunosc.Raspunsul lui a fost putin agresiv ,cu o amenintare ca vine si ma da afara neavand un contract,de comun acord am decis ca numai putem colabora si urma sa imi caut chirie in alta parte ,dupa care peste o saptamana am vorbit la telefon si mi a spus totusi sa facem ceva sa ne intelegem si ca va venii sa se ocupe de problemele din apartament.Dupa o saptamana vazand ca nu a dat nici un semn  ii comunic ca ma mut pentru ca asa ceva nu se poate ,singurul lucru care il interesa pe el erau banii de chirie,deci practic el a mai tras de timp sa isi mai ia niste bani.Au urmat niste discutii in contradictoriu la telefon,sustinea ca el s a ocupat de apartament,ce am cerut am primit imediat,neplata intretinerii a fost din cauza ca eu nu i dadeam lui banii pentru a platii,ca a avut numai probleme ca a dat apartamentul in chirie.in iarna sustinea ca vine caldura 500 lei desii inghetai in casa din cauza ca el e singurul din bloc care nu are repartitore cu senzor,ceea ce eu nu am aflat decat in iarna cand ma uscat intretinerea si ca va fi scazuta diferenta si imi va returna banii,in prezent spunand ca el nu a zis asa ceva.bun...m am mutat,i am predat cheia,toate facturile platite,totul ok,urmand sa imi predea garantia peste o saptamana dupa ce scade intretinerea si o suma pentru curent si cablu, desii aveam un feeling ca nu mi voi mai vedea banii.Mai nou sustine ca el si a facut niste calcule si ca eu ii datorez lui banii si ca imi va oprii garantia si ca trebuie sa ii mai dau o anumita suma de banii si daca nu i platesc are buletinul meu si sa ma astept sa vina politia la adresa din buletin unde stau parintii mei si ca voi fi contactata de avocat lui.I am explicat ca nu am de unde sa ii datorez atatia banii din contra ,el trebuie sa imi returneze garantia.Mi a spus ca in aceasta saptamana ma va suna pentru banii si sa nu cumva sa nu i raspund.Deci eu pur si simplu sunt uimita ,cand i am spus ca ma amenintat si jignit raspunsul lui a fost ca el are toata conversatia noastra si ca el mi a vorbit frumos ,intradevar mesajele date de el erau ok,dar nu si cand vorbeam fata in fata ,am incercat sa il inregistrez cand am predat cheia insa omul s a purtat foarte amabil cu un zambet larg si ironic.Am mai stat in chirie si niciodata nu am avut astfel de probleme,nu stiu cum sa procedez cu acest om care recunosc care ma fraierit si care acum ma mai si santajeaza emotional stiind ca eu nu voi riposta.ce sfaturi imi dati?cu ce ii pot inchide eu gura acestui om cand voi primi telefonul lui?
Multumesc

Edited by mizzy9, 01 October 2018 - 13:44.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cheia acestei povești este:

Quote

neavand un contract


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Sa nu raspunzi la telefon si gata ?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai putea foarte bine să mergi la o secție de poliție să le zici și lor ce ai scris mai sus.
Și să îi comunici lu nenea propitaru acest aspect.

#5
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Daca nu are nici un contract inregistrat la ANAF nu poate depune nici o plangere nicaieri pentru ca se autoincrimineaza. Ameninta-l tu cu ANAF-ul si cu evaziunea pe care o face.

#6
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Exact. Stai linistita

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 mizzy9, on 01 octombrie 2018 - 13:42, said:

Buna ziua,
Daca nu exista contract de inchiriere inregistrat la ANAF, amenintarile propietarului sunt nefondate.
El te-a amenintat cu scopul de a te speria sa mai stoarca niste bani de la tine.
Sfatul meu:
ignora telefoanele de la el si trimite-i un SMS ca te duci la Politie si ANAF daca nu te lasa in pace.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 omuspan, on 01 octombrie 2018 - 13:55, said:

Daca nu are nici un contract inregistrat la ANAF nu poate depune nici o plangere nicaieri pentru ca se autoincrimineaza. Ameninta-l tu cu ANAF-ul si cu evaziunea pe care o face.
de ceva timp (cred ca din 2018, totusi) nu mai trebuie inregistrate la ANAF contractele de chirie.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006
Tu Miti tu.
Pai nu-i clar ce doreste omu'?

Primul pas:cauta-ti o chirie normala,fara sa-i spui nimic figurantului.Dupa ce ai gasit,banuiesc ca nu-i o problema gasirea unei chirii,treci la al doilea pas.
Pasul doi:contactezi ANAF-ul si le comunici si lor relatia ta cu "patronache" de apartament.Nic de acest pas nu-i amintesti figurantului.Faci pasul asta ca sa-ti poti recupera (eventual) garantia.Apoi treci la treilea pas.
Pasul trei si ultimul: dupa ce ti-ai recuperat garantia,il lasi cu ochii-n soare pe figurant si-ti traiesti viata pe mai departe.

Dar ceva-ceva nu-mi da pace si un dracusor tot imi sopteste ca lucrurile nu s-au petrecut si nu se petrec taman asa cum le zici tu Miti mai draga.Poate gresesc,caz in care te rog sa ma ierti.Dar totusi,dracusorul ala tot imi da tarcoale.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mizzy9, on 01 octombrie 2018 - 13:42, said:

cu ce ii pot inchide eu gura acestui om cand voi primi telefonul lui?
Spune-i să te reclame unde vrea dar îl rogi să nu te mai sune, pentru că dacă o mai face o să depui și tu o plângere pentru hărțuire la poliție. Dacă ești sigură că nu a depus un exemplar din contract la ANAF îi poți aminti și asta.

#11
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Părerea mea - treci peste, nu-i mai răspunde la telefon și învață din greșeală.

Data viitoare fă contact legal.

Și nu mai da bani de-aiurea, odată ce nu mai sunt la tine, greu îi mai vezi înapoi.


#12
mizzy9

mizzy9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2018
Acest lucru i am comunicat si eu,ca se incrimineaza singur dar mi a spus ca va gasii un mod de a mi face probleme .Probabil voi fi nevoita sa merg eu la politie daca o sa mai insiste.Multumesc pentru raspunsuri

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 adisz, on 01 octombrie 2018 - 14:06, said:

.Poate gresesc,caz in care te rog sa ma ierti.Dar totusi,dracusorul ala tot imi da tarcoale.
Zi-i să se care de-aici :)

 mizzy9, on 01 octombrie 2018 - 14:08, said:

Acest lucru i am comunicat si eu,ca se incrimineaza singur dar mi a spus ca va gasii un mod de a mi face probleme.
Sună a amenințare, deci chiar ai avea motive pentru o plângere.
Ideal ar fi să nu-i mai răspunzi la telefon.

#14
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 _Smiley_, on 01 octombrie 2018 - 14:05, said:


de ceva timp (cred ca din 2018, totusi) nu mai trebuie inregistrate la ANAF contractele de chirie.
Da, dar aici e vorba de un apartament inchiriat in mai 2017 si atunci era obligatia inregistrarii contractului. Dupa expirarea contractului nu s-a prelungit si nici nu s-a intocmit altul.

Edited by omuspan, 01 October 2018 - 14:23.


#15
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Si ANAF-ul sau Politia ce sa faca...sa organizeze un flagrant cind se dau banii?...

#16
mizzy9

mizzy9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.10.2018
Imi imaginez ca poate parea ciudat ce se intampla si ca nu acesta este tot adevarul dar in zilele cand imi caram lucrurile pentru a ma muta o vecina in varsta ma intrebat ce se intampla,crezand ca am locuit in apartament cu niste fete de varsta mea care stau in acel bloc.Spunandu i ca am locuit mai mult de 1 an la respectivul apartament al proprietarului si ca sunt nevoita sa ma mut din mai multe motive,dansa a ramas uimita ,nestiind ca cineva sta in acel apartament,ca la avizier intradevar este trecuta o persoana dar in trecut administratorul a avut probleme cu acel om neplatind intretinerea pe luni bune.

#17
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
eu cind as parasi apartamentul sa ma mut, fara sa il anunt, i-as si rupe cheia in broasca....nu mi se pare ok cum a procedat proprietarul

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Nu se mai inregistreaza contractele de chirie la ANAF, nu mai exista obligativitatea aceasta, incepand cu 2018.

Se inregistreaza doar la solicitarea in mod expres a uneia din partile contractului, de ex facerea dovezii contractului de chirie la militari, personal care deconteaza etc.

Si chiar daca era valabil pt 2017, ca in cazul de fata, neexistand acum nu poate sa il ameninte cu evaziunea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate