Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Pentium 4 HT ruleaza OK pe net !

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 karax, on 27 septembrie 2018 - 21:24, said:

Mi-e asa greu sa imi gasesc si sa caut toate conturile ...ca mi-am deschis cel putin vreo 15 conturi pe diferite site-uri....sa le trec pe foaie si dupa aia sa le trec iar pe windows....plus ca windows-ul ala m-ar costa ..si  momentan incerc sa ma stabilizez cu banii ca a avut tata niste cheltuieli... chestii de facut  prin casa....

Am avut acum vreo 4-5 ani sempron si apoi pentium 4 si mergeau pe net pana la momentul in care xp-ul nu a mai primit suport...in momentul ala practic nici youtube nu am mai putut decat cu install de linux...
De ce te-ar costa ? Il vrei neaparat cu licenta ?

#38
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Si de ce as vorbi despre asa ceva pe un forum public? Doh..... asa ca o sa iau windows CU licenta cand o sa imi schimb calculatorul....si daca o sa fie unul destul de bun cu hdd/ssd mare o sa pun si o distributie Linux in dual boot ca n-am avut niciodata dual boot...

#39
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 karax, on 27 septembrie 2018 - 21:30, said:

Si de ce as vorbi despre asa ceva pe un forum public? Doh..... asa ca o sa iau windows CU licenta cand o sa imi schimb calculatorul....si daca o sa fie unul destul de bun cu hdd/ssd mare o sa pun si o distributie Linux in dual boot ca n-am avut niciodata dual boot...
Ce zici de asta raportat la configuratia ta ?

P.C.ul asta nu are voie sa faca figuri pe internet.
Nu ai nevoie de utilitare de curatare, ai nevoie de instalarea unui O.S. pe 64 Biti, pe configuratia ta as merge pe Windows 8.1 Core x64.
Daca nu te pricepi apeleaza la cineva sa te ajute.


#40
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 karax, on 27 septembrie 2018 - 21:30, said:

Si de ce as vorbi despre asa ceva pe un forum public? Doh..... asa ca o sa iau windows CU licenta cand o sa imi schimb calculatorul....si daca o sa fie unul destul de bun cu hdd/ssd mare o sa pun si o distributie Linux in dual boot ca n-am avut niciodata dual boot...
Bineinteles, cu licenta. Cu totii avem, mai ales acasa...Si cei care nu isi permit, au variante free...

#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu cunosc man....o sa mai intreb pe cineva insa nu acum...chiar  am niste conturi pe pc si nu vreau momentan sa ma ocup de ele sa gresesc ceva la instalare...o sa chem pe cineva sau o sa incerc eu insa nu acum...mai am cateva chestii de rezolvat si dupa aia pot incerca si aventuri din astea ..deocamndata ma codesc ca sa zic asa ca sunt cam temator...

Sunt genul care spera sa prinda curaj incetul cu incetul si caruia lenea ii dispare numai in timp... Posted Image

#42
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 notrust, on 27 septembrie 2018 - 18:44, said:

Am deschis acest subiect pentru cei care au P.C.uri vechi si se chinuiesc cu Windows XP sau cu Windows 7 neoptimizat, inca se poate.
Pentru ca azi a venit un pusti la mine cu un P.C. vechi care avea Athlon XP 1700+ si 1GB DDR1 pe care il primise ca donatie si era tare dezamagit ca nu are ce sa faca cu el.
Eu aveam acest P.C., (cel de mai jos), prin casa si i l-am configurat, am scos Windowsul Vista pe care il tineam, i-am instalat Windows 7 Home Premium si i l-am facut sa ruleze decent pe internet.
I l-am dat cu mentiunea ca il vreau inapoi in colectia mea de calculatoare atunci cand ii cumpara parintii lui un P.C. nou, (zicea el ca de sarbatorile de iarna).
Procesor Intel Pentium 4 HT 3.0Ghz socket 478
Placa de Baza AsRock P4VM800
Memorie RAM DDR1 400Mhz
HDD Western Digital 8MB 7200rpm 160GB
Placa Video ATI Radeon X850 XT 128Mb vRAM GDDR 3 256Biti AGP 8X

Alaturi de sistemul de operare Windows 7 Home Premium 32 Biti inca se poate utiliza pentru forumuri, youtube, facebook si altele.
Ruleaza decent pe ultima versiune de Mozilla Firefox, adica la 480p youtube alaturi de extensiile youtube classic si youtube Flash Player.
Atasez si cateva print screenuri:
Am un athlon xp 2200+ , ruleaza la 1.8 ghz, cu 2 gb ram si merge de vreo 15 ani.Si acum poti naviga lejer cu el, folosesc windows xp si chrome ca browser.

#43
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 notrust, on 27 septembrie 2018 - 21:17, said:

Acolo este si OPTERON si Sempro.
Ai placi de baza de donat ?
Poate in timp dupa ce o sa-mi mai testez niste antichitati. Posted Image
Pana atunci inca mai colectionez placi de baza, iar pe alea defecte vreau sa le repar numai sa-mi iau statie de lipit.

 fqx, on 27 septembrie 2018 - 22:51, said:

Am un athlon xp 2200+ , ruleaza la 1.8 ghz, cu 2 gb ram si merge de vreo 15 ani.Si acum poti naviga lejer cu el, folosesc windows xp si chrome ca browser.
Asta nu are sse2. Probabil ca ai avut instalat browserul de cel putin 3-4 ani, ca azi nu se mai poate instala chrome, opera sau firefox  din cauza procesorului care nu are sse2.
De fapt daca gasesti o placa de baza cu acelasi chipset ( ca sa-ti recunoasca sistemul de operare pe acelasi hard ) da pe alt socket si pui procesor cu sse2 poti instala browserele daca muti HDD-ul, apoi treci din nou HDD-ul la placa cu procesorul fara sse2 si o sa mearga. De navigat poti naviga, problema e cu youtube-ul unde-ti trebuie niste versiuni mai vechi de la alte browsere.

#44
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 fqx, on 27 septembrie 2018 - 22:51, said:

Am un athlon xp 2200+ , ruleaza la 1.8 ghz, cu 2 gb ram si merge de vreo 15 ani.Si acum poti naviga lejer cu el, folosesc windows xp si chrome ca browser.
Insa Windows XP e mort, softurile au avansat, poti considera P.C.ul deja ingropat.
Totusi configuratia de care discut eu foloseste ultimele softuri, cu ceva artificii ce-i drept dar are Windows 7 updatat si ultima versiune de mozilla Firefox.

#45
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Procesoarele bazate pe netburst sunt din pacate aproape useless pentru online media, orice filmulet iti duce procesorul direct in 100%, chiar in variantele cu HT, care aducea un spor foarte slab de performanta generatiei respective. Daca il folosesti sa asculti muzica, sa vezi filmulete cu vlc-ul sau sa te joci joculete mai vechi este foarte ok, no problem.
Generatia Core2 aduce un spor mare de performanta, iar preturile lor second hand sunt insignifiante (200-300 lei). Ruleaza foarte bine Windows 7, chiar si 10, ruleaza excelent orice distributie Linux bazata pe XFCE. Trebuie tinut insa cont ca placa video integrata nu le ajuta mai deloc, asa ca necesita placa video.
Generatia Sandy Bridge ofera in momentul de fata cea mai buna performanta pentru un pret minor. Un Pentium G cu 4Gb RAM second hand costa doar un pic mai mult decat un Core2 (300-400 lei), ofera un mic spor de performanta, insa are avantajul unei placi video HD integrate, ceea ce inseamna acces la online media. Daca mai arunci in el si un mic SSD second hand (sub 100 lei) deja ai un sistem foarte vioi pentru office/multimedia.

Generatia Core2 aduce un spor important de performanta la procesor fata de generatia netburst.
Generatia Sandy Bridge aduce un spor important de performanta fata de Core2 la procesor (incepand de la i3) si la placa video integrata.

#46
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca vrei ceva ieftin si decent, eu as miza pe Sandy Bridge (de fapt asta am si facut).

#47
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu am P.C.uti cu i5 pe 14nm, subiectul era altul.
Daca citesti la inceput afli.

#48
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Nu poti face browsing ok cu el,

Am avut un gx270 cu 2GBram, fx5500 la 3Ghz cu ht si abia l-am vandut de vreo 2 ani cu 150 lei dupa cca 600 anunturi.

Nici nevasta nu-l mai putea folosi pe facebook, cum intrai pe o pagina se supraincalzea procesorul si incepea sa faca galagie coolerul.

Edited by c_anicai, 28 September 2018 - 12:08.


#49
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 notrust, on 28 septembrie 2018 - 10:47, said:

Eu am P.C.uti cu i5 pe 14nm, subiectul era altul.
Daca citesti la inceput afli.
Cred ca era vorba despre configuratia minima utilizabila pentru un PC. La asta am si raspuns. Netburst - nu, Core2 - da, cu rezerve (video), Sandy Bridge - da. Insa putem vorbi si despre sisteme bazate pe Pentium III pe care poti instala un distro Linux - Puppy sau AntiX daca il folosesti doar ca sa navighezi pe forumuri si Wikipedia si se editezi documente.

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cum ar fi sa  ai si un internet low resources oriented? Adica grafica html anii 2000, toate softurile fara GUI, numai consola text in pc...pe sistemul asta pana si un  pentium 2 ar rula inca astazi...daca s-ar putea conecta la internet ca astazi tehnologia e alta...

#51
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 c_anicai, on 28 septembrie 2018 - 12:06, said:

Nu poti face browsing ok cu el,

Am avut un gx270 cu 2GBram, fx5500 la 3Ghz cu ht si abia l-am vandut de vreo 2 ani cu 150 lei dupa cca 600 anunturi.

Nici nevasta nu-l mai putea folosi pe facebook, cum intrai pe o pagina se supraincalzea procesorul si incepea sa faca galagie coolerul.
Instalezi artificii, placile video vechi ruleaza OK sub Flash Player in loc de HTML5, asa iti instalezi flash for facebook si flash for youtube si vor merge.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate