Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Pentium 4 HT ruleaza OK pe net !

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am deschis acest subiect pentru cei care au P.C.uri vechi si se chinuiesc cu Windows XP sau cu Windows 7 neoptimizat, inca se poate.
Pentru ca azi a venit un pusti la mine cu un P.C. vechi care avea Athlon XP 1700+ si 1GB DDR1 pe care il primise ca donatie si era tare dezamagit ca nu are ce sa faca cu el.
Eu aveam acest P.C., (cel de mai jos), prin casa si i l-am configurat, am scos Windowsul Vista pe care il tineam, i-am instalat Windows 7 Home Premium si i l-am facut sa ruleze decent pe internet.
I l-am dat cu mentiunea ca il vreau inapoi in colectia mea de calculatoare atunci cand ii cumpara parintii lui un P.C. nou, (zicea el ca de sarbatorile de iarna).
Procesor Intel Pentium 4 HT 3.0Ghz socket 478
Placa de Baza AsRock P4VM800
Memorie RAM DDR1 400Mhz
HDD Western Digital 8MB 7200rpm 160GB
Placa Video ATI Radeon X850 XT 128Mb vRAM GDDR 3 256Biti AGP 8X

Alaturi de sistemul de operare Windows 7 Home Premium 32 Biti inca se poate utiliza pentru forumuri, youtube, facebook si altele.
Ruleaza decent pe ultima versiune de Mozilla Firefox, adica la 480p youtube alaturi de extensiile youtube classic si youtube Flash Player.
Atasez si cateva print screenuri:

Attached Files


Edited by notrust, 27 September 2018 - 18:47.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cu mentiunea ca ruleaza mai bine si cu consum mai mic de resurse  folosind Google Chrome.   Eu am sustinut intotdeauna pe aici ca inca se mai poate folosi, cel putin decent, un PC mai vechi   cu XP sau cu WIN7. Bineinteles ca nu pentru uz intensiv, dar la modul genera, filme, you tube, muzica, FB, sunt OK.

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Stiu ca GOOGLE CHROME cam rupe la resurse, aici vorbim doar de 2GB RAM

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postnotrust, on 27 septembrie 2018 - 18:44, said:

Am deschis acest subiect pentru cei care au P.C.uri vechi si se chinuiesc cu Windows XP sau cu Windows 7 neoptimizat, inca se poate.
Am crezut cã vei face vorbire despre XtraPC:

Attached Files



#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu stiam despre acest proiect.

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

View Postmyshyk, on 27 septembrie 2018 - 18:56, said:

Cu mentiunea ca ruleaza mai bine si cu consum mai mic de resurse  folosind Google Chrome.   Eu am sustinut intotdeauna pe aici ca inca se mai poate folosi, cel putin decent, un PC mai vechi   cu XP sau cu WIN7. Bineinteles ca nu pentru uz intensiv, dar la modul genera, filme, you tube, muzica, FB, sunt OK.

Bogatii de pe forumul asta au nevoie de minim i5 gen 6 ca sa se uite la un film :lol:. Asa se caca unii pe ei....

#7
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostSerafim606, on 27 septembrie 2018 - 19:04, said:


Bogatii de pe forumul asta au nevoie de minim i5 gen 6 ca sa se uite la un film Posted Image. Asa se caca unii pe ei....
E na, nu ma dau bogat, eu am doua i5 uri unul 6600 si altul 4460 alaturi de 16Gb RAm fiecare SSHDuri  GTX 1060 respectiv 950, dar am remarcat ca nici un Pentium 4 HT 3.0 chiar socket 478 se descurca in 2018 pe net cu anumite artificii, insa odata cu moartea lui Windows 7 nu prea mai are viitor.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postnotrust, on 27 septembrie 2018 - 19:00, said:

Nu stiam despre acest proiect.
https://www.xtra-pc....m-requirements/

Iata ce sistem slab poate fi resuscitat cu acest proiect!Posted Image

*Bill Gates va da faliment daca acest proiect va fi cunoscut de toata lumea....

Edited by xmanyacs77, 27 September 2018 - 19:16.


#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Pe cei care se pricep îi rog să ne vorbească și despre utilitarul ReadyBoost al celor de la Microsoft: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FpN1IISIY8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mie-mi spune: „This computer would not benefit from ReadyBoost.”

View Postxmanyacs77, on 27 septembrie 2018 - 19:10, said:

Iata ce sistem slab poate fi resuscitat cu acest proiect! (Xtra-PC)
Asta știm și noi a ceti...Spune-ne noutăți!

Edited by Mircel, 27 September 2018 - 19:22.


#10
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postxmanyacs77, on 27 septembrie 2018 - 19:10, said:

https://www.xtra-pc....m-requirements/

Iata ce sistem slab poate fi resuscitat cu acest proiect!Posted Image

*Bill Gates va da faliment daca acest proiect va fi cunoscut de toata lumea....
Subiectul a plecat de la idea de ai ajuta si pe cei cu P.C.uri slabe, pentru ca zilele trecute un baiat cu un AMD cauta browsere light si solutii ca sa-l mai poata duce pe internet.

#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Eu de cateva zile scriu de pe un laptop de 10 ani! (pc-ul principal e la reparat)
Deci se poate..

#12
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postnotrust, on 27 septembrie 2018 - 19:51, said:

Subiectul a plecat de la idea de ai ajuta si pe cei cu P.C.uri slabe, pentru ca zilele trecute un baiat cu un AMD cauta browsere light si solutii ca sa-l mai poata duce pe internet.
Și soluția din filmulețul de la #9 oare n-o fi bună?
Incearc-o și zi-ne și nouă.
La mine îmi spune că PC-ul e destul de nou și nu merge ReadyBoost.

Edited by Mircel, 27 September 2018 - 20:16.


#13
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
P.C.ul asta este foarte slab pentru 2018, dar a fost unul de tot pentru anii lui.
Placa video ATI XT cu GDR3 si 256 biti, varf de gama, 2GB RAM erau raritate au radiatoare pe ei, si un Pentium 4 HT adica doua fire de executie, a se vedea si scoringul scos pe Windows 7.
Plus ca am facut ceva artificii am instalat niste extensii pentru Firefox altfel HTML5 il omoara.

#14
Blue_Sky_Everyday

Blue_Sky_Everyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 12.05.2018
Dar cu o distributie Linux nu ar merge mai usor un pc mai vechi?

#15
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostMircel, on 27 septembrie 2018 - 20:15, said:

Și soluția din filmulețul de la #9 oare n-o fi bună?
Incearc-o și zi-ne și nouă.
La mine îmi spune că PC-ul e destul de nou și nu merge ReadyBoost.
Acum m-am uitat cu atentie pe filmuletele de pe net.
Am incercat acum un an chestia asta, merge si nu prea, este un sistem de operare portabil, exista si WINDOWS XP portable, nu garanteaza nimeni ca o sa-ti mearga e la sansa.

View PostBlue_Sky_Everyday, on 27 septembrie 2018 - 20:24, said:

Dar cu o distributie Linux nu ar merge mai usor un pc mai vechi?
Pe configuratia aia nu prea, drivere video pentru ATI de acum 15 ani nu prea stau bine.

Edited by notrust, 27 September 2018 - 20:33.


#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu beneficiază de readyboost fiindcă nu ai un hard atât de anemic încât paginarea pe un usb să merite.

#17
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011
Asta e pentru cei care zic ca Pentium 4 sunt bune doar la office. Probabil ca nu le-au testat niciodata si n-au auzit de socket 478 sau nu stiau ca P4 a aparut si pe socket 775.

Da, exista calculatoare vechi de acuma 10-15 ani care inca mai ruleaza bine pe net si duc youtube-ul fara lag cu chrome si Firefox pe XP si 7 32 bit cu 1-2 gb ram chiar ddr1 si placi video pe AGP de 256 / 512 MB pe 64 sau 128 bit.
In afara de procesor conteaza si placa de baza si cum ii setezi in bios voltajul la procesor, trebuie redus voltajul sa nu se incalzeasca asa tare. Placile care au Hyper-Threading sunt si mai bune si normal ca de aia se misca asa bine si pentium 4 HT pe 478. Pune-l pe ala de 2,8 ghz si se ineaca. P4 pe 775 merg fara probleme si fara Hyper-Threading si aproape la orice frecventa. Conteaza si HDD-ul si tot ce ai pe el daca vrei sa nu ti se "blocheze procesorul", ca multi folosesc procesoare ok pe sisteme de operare incompatibile si isi baga si tot felu de antivirusi. Mai are si HDD-ul baduri apoi li se pare ca E8400 se misca foarte foarte greu, si nu mai vor decit I5 sau I7 din ultima generatie cu 16 sau chiar 32 gb ram si placa video de 11 gb pe 352 bitPosted Image . Depinde cum iti optimizezi calculatorul. La procesoarele single-core pentium 4 e peste celeron D pe acelasi socket si peste AMD-uri.

Singurele socket-uri vechi cu procesoare single-core care inca mai pot fi folosite pentru net in afara de 478 si 775 ar fi 939 de la AMD ( depinde de procesor ca deja si 3800 se cam ineaca care oricum e peste unele opteroane pe 939 ), inca merge si 754 da nu cu sempronPosted Image  ci cu athlon model peste 3000 cam la limita. Depinde de browser. Pe 462 nu le-am testat demult, am niste athloane 2500, 2800 si 3000 pe socket 462 si poate le testez iarna asta cu niste coolere din cupru. Impreuna cu niste duroane si o cutie plina de procesoare aurite. Astea pe 462 nu pentru net ci doar pentru jocuri vechi gen diablo2, evident. Desi culmea inca unele modele mai mici chiar athlon 2200+ mai ruleaza si pe youtube fara lag cu unele versiuni mai vechi de browsere care nu cer sse2.

Pe AM2/AM2+ sempron se cam ineaca, mai trebuie sa vad cum se misca un athlon single-core 3500 si un 3800, in rest X2-urile zboara toate modelele de la 3800 la 6000 sau athlon II X2. Cu procesoarele dual-core sau quad e alta poveste, core, Q-uri, X2, se misca bine si zboara si la 2ghz si cu 2-3-4 gb ram ddr2. Acuma mi-am facut pofta de procesoare si o sa pun la lucru in iarna asta un E8500, cateva Q-uri si niste fx-uri pe AM3+ cu ddr3 pentru niste jocuri oleaca mai vechi.

Edited by Motanu13, 27 September 2018 - 20:38.


#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Postnotrust, on 27 septembrie 2018 - 18:44, said:

Memorie RAM DDR1 400Mhz

si nu mai gasesti "de aruncat" pe la cunoscuti 1-2 bucati de 2 sau 4 giga? i-ar prinde bine sistemului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate