Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Akai DX-49 partea de record

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Ma refer sa achizitionez unul.

#38
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
O intrebare legat de functia AutoCal, in momentul in care am inregistrat o parte de caseta folosind aceasta functie, trebuie sa reiau procesul de auto calibrare pentru partea cealalta? Sau, cat timp memoreaza deckul setarea AutoCal?


#39
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Până mai apeşi o dată butonul. Nu e nevoie să faci calibrarea pt. fiecare parte.

#40
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 mamaie12, on 13 octombrie 2018 - 19:58, said:

Nu, nu pui o rezistență (presupun că, în mintea ta asta înseamnă să înseriezi o rezistența cu potențiometrul) ca să crești valoarea totală a rezistenței pe care debitează preamplificatorul din față, ci înlocuiești potențiometrul cu două rezistențe (având raportul de divizare dorit) dar a căror valoare însumată să fie apropiată de valoarea inițială a potențiometrului.

LE
Și, s-avem pardon, exprimarea ta a fost

Ceea ce înseamna ca, în opinia ta, potențiometrul se poate înlocui cu un singur rezistor fix, nu cu un divizor rezistiv. La asta am făcut referire în postul #29
Romanul, gandeste mai putin, dar instinctiv, da cu parul. Cum zicea si mihaicozac, depinde cum e pus pe schema potentiometrul. Daca e cu 2 puncte, poti pune un rezistor, daca e cu 3, pui 2 rezistori.

#41
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Hmm, dacă e potenţiometru are automat 3 pini, altfel e doar rezistenţă variabilă.
Interesant că 2 galeţi din el sunt logaritmici iar al treilea liniar, deci nu e folosit la reglaj de nivel audio.

#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
O schema cam minuscula poate fi gasita aici https://elektrotanya...u/download.html

Aceeasi schema, in format PDF. https://www.vintages...9-Schematic.pdf

Edited by Ion_de_la_Raion, 13 October 2018 - 21:48.


#43
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Hai ca nu ma pasioneaza punctul in care a ajuns discutia. Am rezolvat cumva si asta e, ma obisnuiesc cu ideea. Sa desfac potentiometru si sa refac peliculele no way.


#44
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu zic ca ai putea sa-l desfaci si sa-l repari. Ai avea un potentiometru functional. In cel mai rau caz, il lasi asa, mai rau nu il poti strica, cum l-a pus acum depanatorul nu mai e in uz.

#45
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, nu exclud. Va anunt.
Multumesc.

#46
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am fost curios totusi ce a mesterit service man-ul, asa ca am incercat sa bag telefonul sub placa, acolo unde se afla pinii potentiometrului de Rec. Se vad doua rezistente. Nu stiu daca mai sint si alte rezistente pe care telefonul nu le-a mai putut surprinde.

Attached Files



#47
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Hai ca am scos potentiometrul...pe bucati. N-am mai vazut potentiometru distrus in felul acesta, doua din cele trei unitati sunt rupte complet iar cea de-a 3a atarna, e rupta si ea.
Se mai poate repara potentiometrul in conditiile acestea? Sau, mai bine, il inlocuiesc cu un potentiometru dublu 2x20kA, insa nu stiu ce rol are cea de-a 3a unitate (10kB). Posibil ca e importanta functia ei.
Rezistentele puse sunt de 15kilo.

Attached Files



#48
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Le-am scris celor de la ALPS (producatorul potentiometrului), daca ma pot ajuta.

#49
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
In varianta in care cei de la ALPS nu ma pot ajuta, nu mai au pe stoc tipul acesta de pot., l-as putea inlocui cu unul stereo, ignorand sectiunea de 10KB?
Cum s-au putut rupe toate cele 3 sectiuni? Normal axul e prins cu o piulita de partea frontala a deckului, un eventual soc este stopat de ea.

Edited by SIG, 14 October 2018 - 10:26.


#50
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Daca ar fi sa simulez, sa pun in locul potentiometrului doar niste divizoare rezistive, ce valori ar trebui sa aiba rezistentele pentru a simula pozitia de mijloc a potentiometrului?
Pentru sectiunea 10KB(liniar):
R1=5K (fata de masa) iar R2=5K(fata de direct/max)
Pentru sectiunile 20KA(log.)
R1=? si R2=?

Later edit:
Am gasit o nomograma, atasat.
Sectiunile logaritmice cred ca le pot inlocui cu R1=3K & R2=17K

Attached Files


Edited by SIG, 14 October 2018 - 11:16.


#51
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005

 SIG, on 14 octombrie 2018 - 10:23, said:

In varianta in care cei de la ALPS nu ma pot ajuta, nu mai au pe stoc tipul acesta de pot., l-as putea inlocui cu unul stereo, ignorand sectiunea de 10KB?
Cum s-au putut rupe toate cele 3 sectiuni? Normal axul e prins cu o piulita de partea frontala a deckului, un eventual soc este stopat de ea.
Corpul e prins cu piuliţa, însă axul dacă îl apeşi tare se tot duce în interior, dar ar fi trebuit să apară fisuri în galeţi. sau să se vadă că s-au deplasat.

#52
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Se pare ca sectiunea de 10K a potentiometrului (VR400) are treaba cu pinii 78 si 76 ai procesorului IC101 (M38172M4-062FP). Atasat cateva poze din schema.
Oare ce se schimba sau ce comanda se da prin pinii respectivi in momentul in care rotesc de potentiometrul Rec Level?

Attached Files


Edited by SIG, 14 October 2018 - 20:26.


#53
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am aflat cum ca acea sectiune de 10K a potentiometrului ar fi destinata functiei "Navi. System"
Dat fiind faptul ca nu am gasit manualul de utilizare, ma puteti ajuta sa inteleg cum opereaza aceasta functie "Navi System"? Cred ca e activa doar in procesul de Rec.

Attached Files



#54
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Cum va afecta inlocuirea potentiometrului defect (20K log.) cu unul de 50K log.?
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate