Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Akai DX-49 partea de record

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Fără osciloscop să urmăreşti semnalul nu prea merge. Poţi eventual folosi un fir legat la intrarea amplificatorului pe care îl conectezi în diferite puncte după intrare, şi astfel vezi cam pe unde dispare semnalul.

#20
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
La pinul 5 (Mode) am fata de IN ground -4,5V in starrea Stop sau Play si 4V in starea Rec.
Ma refer la ICul Dolby  CXA1331S

Sa verific daca am la pinii 13 si 18 (Rec Out 1 si 2) semnal atunci cand pun deckul pe starea Rec?

Attached Files



#21
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Poti injecta semnal la pinii 13 si 18  ( de la telefon printr-un condensator de 0.1 - 4.7uF ) . Wumetr-ul ar trebui sa reactioneze  ( comuti pe REC ) .
   Ori poti verifica daca ai semnal pe acesti pini folosind o casca de impedanta mare ( peste 2k inseriata cu un condensator ca mai sus ) .

Edited by Dexter Dude, 28 September 2018 - 07:53.


#22
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Ar merge sa verific si cu un fir conectat la capatul opus in amplificator? Daca da, mai trebuie sa folosesc condensator inseriat? Daca da, de care condensator? Electrolitic?

Edited by SIG, 28 September 2018 - 08:55.


#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Acuma sincer, dacă pui asemenea întrebări sunt şanse mai mari să-i strici de tot în loc să-l repari. Ar trebui să ştii că amplificatorul are proprii condensatori la intrare, deci nu mai ai nevoie de nimic în afară de firul ăla.

#24
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Daca folosesti amplificatorul ar fi indicat sa reglezi bassul si inaltele la minim iar volumul pe undeva la 10% .
  Condensatorul poate fi de orice tip ! Pentru un plus de siguranta eu nu as renunta la el .

#25
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
L-am scos azi din service. Potentiometrul de volum cica e stricat. Din fabrica sau de la un soc, nu se stie. Mi-a facut totusi sa pot inregistra cu el, posibil a conectat pinul potentiometrului la poz. max, presupun, pentru ca nu cred ca are ARL (autom. rec. level)
Deci nu pot folosi butonul "Rec. Volume" insa am CD player cu iesire variabila si reglez nivelul de Rec din telecomanda acestuia.
Nu cred sa se mai gaseasca potentiometrii din acestia, triplii.
Interesant lucru s-a putut intampla cu potentiometrul asta.
Bine ca s-a gasit totusi o solutie, altfel era pacat avand si functia AutoCal.

Attached Files


Edited by SIG, 12 October 2018 - 18:01.


#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu-mi dau seama cum s-a putut defecta. Ti l-a dat pe cel vechi inapoi ? Incearca sa-l sprayezi cu Kontakt 40, face minuni.

#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Se corodează chimic cu timpul la contactul dintre potcoava de grafit şi nitul de la pin, acolo e o peliculă subţire de argint care se oxidează şi întrerupe. Se poate rezolva relativ uşor cu pastă de argint pt. trasee.

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu zic ca se poate repara potentiometrul, cu grija. Nici macar cele cu intrarea pe direct nu au aceeasi sensibilitate si impedanta. Potentiometrul ala e practic defeat, un atenuator. Macar pune un rezistor fix in loc, ca sa reduca cursa maxima la jumatate. Adica sa nu ai ca si cum ai avea potentiometrul la maxim, ci doar la jumatatea cursei. CD playerele au iesirea mare (2V pe direct) pentru cat au fost deck-urile gandite la vremea respectiva (cam 500-700 mV).

Edited by Ion_de_la_Raion, 13 October 2018 - 18:28.


#29
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

View PostIon_de_la_Raion, on 13 octombrie 2018 - 18:23, said:

Potentiometrul ala e practic defeat, un atenuator. Macar pune un rezistor fix in loc, ca sa reduca cursa maxima la jumatate. Adica sa nu ai ca si cum ai avea potentiometrul la maxim, ci doar la jumatatea cursei.
Încă nu s-a inventat fizica aia care să permită realizarea unui divizor rezistiv cu un singur rezistor fix. Dar cine știe ce urmaș genial al lui Georg Simon Ohm se poate ascunde printre noi, aici pe Softpedia.Posted Image

Edited by mamaie12, 13 October 2018 - 19:37.


#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu inteleg ce vrei sa spui. Pui o rezistenta, reduci tensiunea.

#31
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Nu, nu pui o rezistență (presupun că, în mintea ta asta înseamnă să înseriezi o rezistența cu potențiometrul) ca să crești valoarea totală a rezistenței pe care debitează preamplificatorul din față, ci înlocuiești potențiometrul cu două rezistențe (având raportul de divizare dorit) dar a căror valoare însumată să fie apropiată de valoarea inițială a potențiometrului.

LE
Și, s-avem pardon, exprimarea ta a fost

View PostIon_de_la_Raion, on 13 octombrie 2018 - 18:23, said:

Potentiometrul ala e practic defeat, un atenuator. Macar pune un rezistor fix in loc, ca sa reduca cursa maxima la jumatate.
Ceea ce înseamna ca, în opinia ta, potențiometrul se poate înlocui cu un singur rezistor fix, nu cu un divizor rezistiv. La asta am făcut referire în postul #29

Edited by mamaie12, 13 October 2018 - 20:06.


#32
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Depinde cum e întrerupt potenţiometrul... dacă doar spre partea caldă nu conduce, o rezistenţă între capătul cald şi cursor realizează deja un raport variabil, pt. că rezistenţa potenţiometrului între cursor şi masă se modifică, însă asta trebuie verificat cu ohmmetrul.

#33
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Tipul de la service asa mi-a spus, potentiometrul Rec Level e dus. Mai degraba de la un soc (?)
Ati patit sa se strice de tot vre-un potentiometru de la un soc? Excluzand, sau nu, un defect de fabrica.
O lovitura la buton poate duce la craparea peliculelor rezistive? Potentiometrul are trei rezistente variabile, doua sunt pentru nivelul de Rec pe cele doua canale, insa cel de-al treilea?
Potentiometrul e la locul lui, nu l-a scos. Din pacate nu pot vedea ce a mesterit la pinii potentiometrului, presupune sa desfac destul de mult deckul.
Daca leg la deck un CD player pe iesirea fixa (max.) a CD playerului, semnalul e cam mare, intr-adevar, VU fuge spre maxim. Posibil sa fi pus totusi un divizor. Oricum, folosesc iesirea reglabila din telecomanda a CD playerului. Nu cred ca se mai gaseste potentiometru de cumparat.

Edited by SIG, 13 October 2018 - 20:11.


#34
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

View Postmihaicozac, on 13 octombrie 2018 - 20:03, said:

Depinde cum e întrerupt potenţiometrul... dacă doar spre partea caldă nu conduce, o rezistenţă între capătul cald şi cursor realizează deja un raport variabil, pt. că rezistenţa potenţiometrului între cursor şi masă se modifică, însă asta trebuie verificat cu ohmmetrul.

N-are mare importanță, oricum există câteva metode de a recondiționa un potențiometru (de una ai pomenit și tu) însă mai trebuie și...

Edited by mamaie12, 13 October 2018 - 20:12.


#35
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Asa arata potentiometrul, insa dupa codul 331C nu gasesc nimic pe net.

Attached Files


Edited by SIG, 13 October 2018 - 20:21.


#36
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Păi scrie clar 2 de câte 20k şi unul de 10k

Edited by mihaicozac, 13 October 2018 - 20:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate