Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Hydrogen rich water

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Ma preocup de ceva timp de ceea ce se numeste apa imbogatita in hidrogen.
Daca studiile medicale destul de multe pe aceasta tema se vor confirma , atunci poate ar fi un lucru bun de luat in seama alaturi de regimul alimentar.
Sigur , toti stim ca alimentatia , apa ,exercitiul fizic si starea psihica , aici ma refer la o cantitate de stres fie pozitiv fie negativ in parametri non extrem , toate acestea trebuie luate in seama , plus o buna dispozitie , muzica , arta , comunicare .
Partea cu munca inca n am descifrat o , cam toata lumea zice ca bine e sa muncesti in fiecare zi , adica sa ai o ocupatie permanenta , serviciu cum ar veni , aici nu stiu ce sa zic , probabil viitorul indepartat va spune ca omul nu trebuie sa mai munceasca intr un sistem cum e cel de azi , ci poate va munci tot timpul acolo unde are placere si competenta maxima.

Gata cu introducerea las un link care mi se pare bun pentru inceput.
Mentionez ca n am studiat problema ionizatoarelor , care sunt de mult timp pe piata , am studiat variantele mai noi , generatoarele portabile si meode made at home de a obtine o apa imbogatita in hydrogen molecular dizolvat.

http://www.ovidiu-bo...enul-molecular/

#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Iar prosteala cu apa alcalina...
Ce studii medicale visezi? Poate studii de marketing.

Legatura dintre apa alcalina si medicina e fenomenul de placebo.

Pe cine intereseaza cu adevarat cum se regleaza pHul in corpul uman, gaseste informatii relevante, la prima mana.
Pe cine nu intereseaza, crede vrajeala cu apa alcalina si sare cu banul.

#3
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Apa alcalina e apa cu ph de 8.5 sau 9.5
Apa imbogatita in hydrogen este o apa in care hydrogenul gaz se dizolva in apa , in cantitati foarte mici se masoara in ppm sau parti per milion ,
Apa obisnuita nu are hydrogen dizolvat decat in cantitati infime , care nu se pot masura.

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Ce e acest hydrogen? M-ai facut curios....

Maine ne zici ca monoxid de dihidrogen e toxic...

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postlstefanescu14, on 25 septembrie 2018 - 10:19, said:

Apa alcalina e apa cu ph de 8.5 sau 9.5
Apa imbogatita in hydrogen este o apa in care hydrogenul gaz se dizolva in apa , in cantitati foarte mici se masoara in ppm sau parti per milion ,
Apa obisnuita nu are hydrogen dizolvat decat in cantitati infime , care nu se pot masura.
Boss, e hidrogen cu "i"... daca-i pui "y" nu-l faci mai special.

Sfat: Incearca si Oxygen rich water, gasesti in comert. Exceptionala, stimuleaza arderile, slabesti mai rapid, toate datorita oxygenului in plus.

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postlstefanescu14, on 25 septembrie 2018 - 10:19, said:

Apa alcalina e apa cu ph de 8.5 sau 9.5
Apa imbogatita in hydrogen este o apa in care hydrogenul gaz se dizolva in apa , in cantitati foarte mici se masoara in ppm sau parti per milion ,
Apa obisnuita nu are hydrogen dizolvat decat in cantitati infime , care nu se pot masura.
LoL.
HYdrogenul ala va reactiona imediat cu oxaYgenul din aer. Cand va ziceau parintii sa lasati dracu youtubul si sa mai dati si pe la scoala stiau ei saracii ce stiau.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Eu credeam ca au sintetizat H3O...
Subiectul asta nu are de a face cu o viata sanatoasa, ar putea fi mutat pe aria de homeopatie.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Mama prostilor e vesnic insarcinata.
Hidrogenul nu cumva e acel acel gaz cu molecula ff mica H2, care e cel mai mult in univers si care difuzeaza rapid prin diverse materiale normale?

Ca sa vezi, cine ar fi crezut ca e miraculos?

#9
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Hai ca am facut un lucru bun, vad ca va distrati copios.
Acuma , e o vorba , cand unu iti zice ca esti beat , nu i problema , dar daca zic mai multi atunci e bine sa te culci.
Ideea e in felul urmator.
La cate betii am tras la viata mea , nu mai tine organismu la alcool si clar e daunator si atunci ce am zis.
Hai sa ma imbat cu altceva care nu e toxic si sa aiba proprietati nootropice.
Si asa am ajuns la apa asta.
Aia cu mama prostilor e mereu insarcinata mi a placut cel mai mult , dar n am stat sa studiez daca prost cu naiv se aseamana , tind sa cred ca e o diferenta.
Prost e cumva ala care nu intelege cea mai simpla logica in timp ce naiv poti sa fii oricand neavand suficiente informatii pe un domeniu.
Fie vorba intre noi , cele mai k lumea lucruri mi au iesit numai dupa ce am fost naiv la inceput.
Asta nu inseamna ca nu sunt sceptic la altele.
De exemplu nu prea inteleg cum nilu care curge pe 7000 de km pe curbura pamantului are cam aceeasi altitudine peste tot , cand daca bagi in calculatorul curburii pamantului ar trebui sa se ridice in sus la vre 250 de km si ar ajunge la statia spatiala iss , care unii zic ca nu exista.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postlstefanescu14, on 25 septembrie 2018 - 10:19, said:

Apa alcalina e apa cu ph de 8.5 sau 9.5
Apa imbogatita in hydrogen este o apa in care hydrogenul gaz se dizolva in apa , in cantitati foarte mici se masoara in ppm sau parti per milion ,
Apa obisnuita nu are hydrogen dizolvat decat in cantitati infime , care nu se pot masura.
Adica tot un fel de sifon? Atunci chiar e ok, pe mine sifonul clasic m-a intinerit cu vreo 30 de ani. Ragai la fel ca atunci dupa cateva pahare baute acum.

#11
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
danX
Daca te referi la picaturile oximax , stiu despre ce este vorba.
Am un amic care ia asa ceva , ii da energie , practic suplimentezi cantitatea de oxigen de care au nevoie celulele ,noi traind intr un mediu poluat , posibil multi sa aibe nevoie de acesta suplimentare de oxigen.
Ca o comparatie daca as incerca , oxigenul lucreaza pe efect , iar hidrogenul la cauza ,hidrogenul creeaza un mediu in organism il ajuta cumva sa poata sa functioneze mai bine.
Doar o precizare tehnica.
Apa obisnuita are tensiunea superficiala 73 dyn , apa imbogatita in hidrogen are cam 43 dyn , iar celulele la nivel de membrana au tot cam 43  -45 dyn.
Cumva ,organismul face un efort mai mic sa se hidrateze , tocmai din aceasta cauza.
Simplu spus apa obisnuita hidrateaza mai greu decat asta imbogatita cu hidrogen.

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAlexEn, on 25 septembrie 2018 - 10:35, said:

Eu credeam ca au sintetizat H3O...
Subiectul asta nu are de a face cu o viata sanatoasa, ar putea fi mutat pe aria de homeopatie.
Asta am crezut și eu 😂😂😂

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Postlstefanescu14, on 25 septembrie 2018 - 12:21, said:

Doar o precizare tehnica.
Apa obisnuita are tensiunea superficiala 73 dyn , apa imbogatita in hidrogen are cam 43 dyn , iar celulele la nivel de membrana au tot cam 43  -45 dyn.
Cumva ,organismul face un efort mai mic sa se hidrateze , tocmai din aceasta cauza.
Simplu spus apa obisnuita hidrateaza mai greu decat asta imbogatita cu hidrogen.

Auzi, ia pune tu aici niste studii din surse serioase sau mergi si culca-te. Noi zicem ca esti beat.

#14
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Categoria snake oil ... Vrei sa-ti demonstrez ca daca te pun sa bei din doua pahare in care intr-unul e apa ordinara de la robinet iar in cel de-al doilea Evian, nu ai sa poti sa sesizezi vreo diferenta si nici nu o sa poti indica cu certitudine paharul in care se afla Evian ?
Apa are aceasi formula chimica in intreg Universul, calitatea pe Pamant a apei potabile difera nu datorita caracteristicilor sale fizice ci exclusiv datorita calitatii de diluant excelente pe care o are aceasta substanta, adica o sa te imbolnaveasca de dezinterie sau ale maladii tocmai elementele nocive care au fost diluate in compozitie, nicidecum apa propriu-zisa.

Edited by doxan, 25 September 2018 - 13:35.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAlexEn, on 25 septembrie 2018 - 12:58, said:


Auzi, ia pune tu aici niste studii din surse serioase sau mergi si culca-te. Noi zicem ca esti beat.
Efectul hidrogenuli suplimentar? Pai atunci ma las de baut bere.....

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postlstefanescu14, on 25 septembrie 2018 - 11:53, said:

De exemplu nu prea inteleg cum nilu care curge pe 7000 de km pe curbura pamantului are cam aceeasi altitudine peste tot , cand daca bagi in calculatorul curburii pamantului ar trebui sa se ridice in sus la vre 250 de km si ar ajunge la statia spatiala iss , care unii zic ca nu exista.
#YodaVoice
Flat earther genes inside you I sense! Rise of the retarded side of the force iminent it is!

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Sau lipsa hidrogenului suplimentar.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlstefanescu14, on 25 septembrie 2018 - 09:46, said:

Daca studiile medicale destul de multe pe aceasta tema se vor confirma ,
Preusostiinta nu se confirma niciodata, nu va mai imbatati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate