Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Hydrogen rich water

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Babaetzi, eu cred ca voi furati hidrogenul din univers ca sa nu se mai aprinda stele, sa stam in bezna pe SP. Chiar am observat ca e cam bezna noaptea, cu toate ca sunt stele nu sunt destule. Eu zic sa puneti hidrogenul inapoi de unde l-ati luat.

 danX, on 25 septembrie 2018 - 14:03, said:

#YodaVoice
Flat earther genes inside you I sense! Rise of the retarded side of the force iminent it is!
Pai Pamintul e plat. Am observat si eu asta. Cind pun o poza cu Pamintul pe monitor, e plata. Sau voi aveti monitor tip glob de sticla?

 andreic, on 25 septembrie 2018 - 14:11, said:

Preusostiinta nu se confirma niciodata, nu va mai imbatati.
Like!

Doua lucruri bune intr-o singura fraza. :)

#20
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
alexEn

http://www.molecular...studies    

doxan

raspunsul la intrebarea ta e simplu.
normal ca daca beau evian si orice alta apa e mai greu sa mi dau seama de vreo diferenta intre ele.

La apa imbogatita in hydrogen iti dai seama imediat , prin simptomele pe care le ai.
Nu toti percep la fel diferenta.
Unii simt somn sau molesala , altii simt energie .
Depinde mult de concentratia de hydrogen dizolvat in apa.
Valoarea terapeutica se considera de la 0.5 ppm in sus.

Alte studii zic ceva de genu 5 la 7 ppm pentru efecte terapeutice serioase.
O valoare de 5 ppm , ethnic vorbind este foarte greu de obtinut cu tehnologiile actuale.
Se poate obtine usor cu o tehnologie japoneza , dar costa foarte scump.
Kitul care consta in 2 sticle pet de 0.5 litri , 2 eprubete speciale si 30 de pliculete care contin o combinatie de pulbere de aluminiu si ca(oh)2 .
plicul in care e invelita compozitia apare ca o hartie obisnuita dar de fapt se numeste permeabil gas film , un fel de membrana speciala.

Efectul se simte , pentru ca hidrogenul fiind cel mai usor element patrunde imediat in toate cellule corpului.

#21
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 Dihorul Razboinic, on 25 septembrie 2018 - 14:26, said:

Pai Pamintul e plat. Am observat si eu asta. Cind pun o poza cu Pamintul pe monitor, e plata.
Si nici gravitatia nu exista de fapt, e doar diferenta de densitate.

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

 lstefanescu14, on 25 septembrie 2018 - 15:03, said:

alexEn

http://www.molecular...ies   Â

doxan

raspunsul la intrebarea ta e simplu.
normal ca daca beau evian si orice alta apa e mai greu sa mi dau seama de vreo diferenta intre ele.

La apa imbogatita in hydrogen iti dai seama imediat , prin simptomele pe care le ai.
Nu toti percep la fel diferenta.
Unii simt somn sau molesala , altii simt energie .
Depinde mult de concentratia de hydrogen dizolvat in apa.
Valoarea terapeutica se considera de la 0.5 ppm in sus.

Alte studii zic ceva de genu 5 la 7 ppm pentru efecte terapeutice serioase.
O valoare de 5 ppm , ethnic vorbind este foarte greu de obtinut cu tehnologiile actuale.
Se poate obtine usor cu o tehnologie japoneza , dar costa foarte scump.
Kitul care consta in 2 sticle pet de 0.5 litri , 2 eprubete speciale si 30 de pliculete care contin o combinatie de pulbere de aluminiu si ca(oh)2 .
plicul in care e invelita compozitia apare ca o hartie obisnuita dar de fapt se numeste permeabil gas film , un fel de membrana speciala.

Efectul se simte , pentru ca hidrogenul fiind cel mai usor element patrunde imediat in toate cellule corpului.

Hydrogen, costa scump... astea sunt sigur efectele supradozei de hidrogen.

Aia e sursa credibila? Me refeream la studii facute de laboratoare si institutii de cercetare reputabile.
Oricum sper sa inchida in curand moderatorii mizeria asta,de topic.

#23
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Tehnologii prin care se obtine

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wHBRy3t5IrU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si un filmulet de 1 minut care arata miscarea celulelor in sange inainte si dupa consumul apei

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N9slViG6fq4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


N am nimic impotriva daca moderatorii doresc sa inchida topicul.

Da , nu stiu ce se intampla vad ca linkurile nu apar.

#24
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Nu cred ca au de ce sa il inchida, dar merita mutat la fun

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Nu poți obține apa hidrogenata. Hidrogenul nu știe sa stea singurel așa...in natura. Se combina cu oxigenul rapid și se obține apa. H2O. Ce poți face este sa obții apa îmbogățită in hydrogen și oxygen, in același timp. Supui apa unei presiuni foarte mari și se combina moleculele de apa câte doua, adică H4O2.

Foarte buna pentru sănătate2

#26
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
richelieu

nu stiu unde ai gasit informatia , poate imi dai un link ceva.

aplicatie practica in spitale japoneze pe partea de inhalink mix gaz hidrogen si oxige.

sper sa mearga linkul

https://www.gasworld...2010537.article

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Nu îți dau link deocamdată.
E invenția mea și pana când nu o voi înregistra la OSIM-ul mondial.

#28
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Ce atata chin cu apa hydrogenata? Mai bine tragi hydrogenul pe nas.

#29
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Atunci poate ma ajuti cu altceva .
Sunt intr o mare dilema si sunt sigur ca stii chimia din clasa a 7 a .
Eu aveam numa 10 , da acuma nu mai inteleg nimic.
Stii cum e cu varsta , vine si ramoleala.

Reactia aquela , firma japoneza cea mai tare in domeniu , reactie publicata pe brevetu de inventie e simplu de verificat.

2Al+Ca (OH)2+6H2O → Ca [Al (OH)4]2+3H2  

ca sa nu ma pacaleasca cineva desi nu era cazu am bagat o intr un fel de balance chemical site

Balanced equation:
2 Al + Ca(OH)2 + 6 H2O = Ca[Al(OH)4]2 + 3 H2  

deci reactia e corecta.


Compound    Coefficient      Molar Mass

al 2                       2                 27

Ca(OH)2              1                 74

H2O                     6                  18  


nu mi iese socoteala cu masele molare

daca 54 de grame de aluminiu reactioneaza cu 74 de grame de ca(oh)2 , atunci cand bagam 0,65 grame de aluminiu aflam cu regula de 3 simpla cate grame de ca(oh)2 ne trebuie.


ei zic asa.

Materials
A pressure-resistant 500 mL PET bottle (e.g., a Coke bottle) was used. H2-generating agent (0.65 g) was prepared by mixing aluminum powder and calcium hydroxide at a ratio of 76 to 24 by weight. The agent was entirely wrapped with bags, namely, a gas-permeable film or non-woven fabric. The wrapped agent was then reacted with water to generate H2 as follows:
2Al+Ca (OH)2+6H2O → Ca [Al (OH)4]2+3H2.

nu mi iese socoteala la cantitatile care le baga de aluminiu si de ca(oh)2 .

 omuspan, on 25 septembrie 2018 - 17:17, said:

Ce atata chin cu apa hydrogenata? Mai bine tragi hydrogenul pe nas.

Ai zis o vorba mare
Se trage si pe nas , dar e foarte scumpa aparatura , de la 2000 de usd in sus.

Am facut ceva home made , cantitati mici de hidrogen gaz care iese de pe un generator pe electroliza , te desfunda la respiratie , e ok , da se epuizeaza rapid , ai nevoie de debit continuu.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Sincer, nu ma pricep la chimie

#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 danX, on 25 septembrie 2018 - 15:17, said:

Si nici gravitatia nu exista de fapt, e doar diferenta de densitate.
Astea e prea grele pentru mine. Prefer sa iau gravitatia ca o consecinta a deformarii spatiului. Parca e mai clar cu tensori. :)

 omuspan, on 25 septembrie 2018 - 17:17, said:

Ce atata chin cu apa hydrogenata? Mai bine tragi hydrogenul pe nas.
Si vorbesti ca Alvin&The chipmunks :) Iar daca exagerezi lesini, ca nu poti trai doar cu hidrogen. Obtinut aiurea in bucatarie poate sa iti irite caile respiratorii (de la substantele folosite) sau chiar sa iti bage o explozie misto. Dupa care mergi frumos la sectia arsi. Daca ai noroc.

#32
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Cu gravitatia vedeti ce zice Neil deGrasse Tyson ,

Neil deGrasse Tyson (/dəˈɡræs/; born October 5, 1958) is an American astrophysicist, author, and science communicator. Since 1996, he has been the Frederick P. Rose Director of the Hayden Planetarium at the Rose Center for Earth and Space in New York City. The center is part of the American Museum of Natural History, where Tyson founded the Department of Astrophysics in 1997 and has been a research associate in the department since 2003.
Tyson studied at Harvard University, the University of Texas at Austin and Columbia University. From 1991 to 1994 he was a postdoctoral research associate at Princeton University. In 1994, he joined the Hayden Planetarium as a staff scientist and the Princeton faculty as a visiting research scientist and lecturer. In 1996, he became director of the planetarium and oversaw its $210-million reconstruction project, which was completed in 2000.

E un filmulet prin care se balbaie de nu mai stie de el si intr un final spune ca habar n are cum e cu gravitatia.
E u fel de communicator pe la NASA.

De forma pamantului zice ca e cam ca o para , tot intr un filmulet , repeat aia de 10 ori in film , cum dau televiziunile in bucla , pamantul e cam in forma de para.

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 lstefanescu14, on 25 septembrie 2018 - 17:25, said:

Atunci poate ma ajuti cu altceva .
Sunt intr o mare dilema si sunt sigur ca stii chimia din clasa a 7 a .
Eu aveam numa 10 , da acuma nu mai inteleg nimic.
Stii cum e cu varsta , vine si ramoleala.

Reactia aquela , firma japoneza cea mai tare in domeniu , reactie publicata pe brevetu de inventie e simplu de verificat.

2Al+Ca (OH)2+6H2O → Ca [Al (OH)4]2+3H2  

ca sa nu ma pacaleasca cineva desi nu era cazu am bagat o intr un fel de balance chemical site

Balanced equation:
2 Al + Ca(OH)2 + 6 H2O = Ca[Al(OH)4]2 + 3 H2  

deci reactia e corecta.


Compound Coefficient   Molar Mass

al 2    2 27

Ca(OH)2   1 74

H2O 6   18  


nu mi iese socoteala cu masele molare

daca 54 de grame de aluminiu reactioneaza cu 74 de grame de ca(oh)2 , atunci cand bagam 0,65 grame de aluminiu aflam cu regula de 3 simpla cate grame de ca(oh)2 ne trebuie.


ei zic asa.

Materials
A pressure-resistant 500 mL PET bottle (e.g., a Coke bottle) was used. H2-generating agent (0.65 g) was prepared by mixing aluminum powder and calcium hydroxide at a ratio of 76 to 24 by weight. The agent was entirely wrapped with bags, namely, a gas-permeable film or non-woven fabric. The wrapped agent was then reacted with water to generate H2 as follows:
2Al+Ca (OH)2+6H2O → Ca [Al (OH)4]2+3H2.

nu mi iese socoteala la cantitatile care le baga de aluminiu si de ca(oh)2 .



Ai zis o vorba mare
Se trage si pe nas , dar e foarte scumpa aparatura , de la 2000 de usd in sus.

Am facut ceva home made , cantitati mici de hidrogen gaz care iese de pe un generator pe electroliza , te desfunda la respiratie , e ok , da se epuizeaza rapid , ai nevoie de debit continuu.
Daca respiri chestia aia cu urme de var stins (Ca(OH)2) sau ce electrolit ai folosit dupa aia o sa umbli cu batista la nas toata ziua de usturime si nu stii cind iti trece. Varul stins e caustic.

#34
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Astia cu cele mai multe studii , doctorate , mega specializari , e cei mai tari.

#35
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 lstefanescu14, on 25 septembrie 2018 - 19:34, said:

Cu gravitatia vedeti ce zice Neil deGrasse Tyson ,

Neil deGrasse Tyson (/dəˈɡræs/; born October 5, 1958) is an American astrophysicist, author, and science communicator. Since 1996, he has been the Frederick P. Rose Director of the Hayden Planetarium at the Rose Center for Earth and Space in New York City. The center is part of the American Museum of Natural History, where Tyson founded the Department of Astrophysics in 1997 and has been a research associate in the department since 2003.
Tyson studied at Harvard University, the University of Texas at Austin and Columbia University. From 1991 to 1994 he was a postdoctoral research associate at Princeton University. In 1994, he joined the Hayden Planetarium as a staff scientist and the Princeton faculty as a visiting research scientist and lecturer. In 1996, he became director of the planetarium and oversaw its $210-million reconstruction project, which was completed in 2000.

E un filmulet prin care se balbaie de nu mai stie de el si intr un final spune ca habar n are cum e cu gravitatia.
E u fel de communicator pe la NASA.

De forma pamantului zice ca e cam ca o para , tot intr un filmulet , repeat aia de 10 ori in film , cum dau televiziunile in bucla , pamantul e cam in forma de para.
Pentru 99% din oameni e sferic. Pentru inca 0,9% e elipsoidal. Atit ajunge. Pina la geoid, para aia, e mai bine sa nu ne intindem.

#36
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Nici vorba.

Hidrogenul gaz pentru respirat se obtine prin alte tehnologii , aia de am vorbit de ea cu reactia e altceva .

Ce am facut eu nade at home pentru respirat , gazul hydrogen , iese prin procedeul de electroliza , sunt niste generatoare mici bazate pe electroliza , care baga hydrogen dizolvat in apa.

Ramane si hydrogen ca gaz la suprafata apei care e in incinta inchisa , ala e de respirat.

N am inventat eu asta , se vinde pe net un astfel de generator , care are si posibilitatea de inhaling , chestier simpla .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate