Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Upgrade sistem AMD

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#91
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 28.09.2008
Ma intreb daca a reusit cineva si a avut rabdarea necesara ca sa iti inteleaga postarile.
Pe mine m-ai pierdut cand ai trecut la AM4 si nu ai reusit sa instalezi w10 din cauza procesorului ryzen 5 3600.
Asta e procesor aparut cred prin 2018-2019 si 100% e compatibil cu w10.
Eu am pe un sistem cu procesor din 2008 instalat w10.
Acum vad ca iti cuperi placa de baza pt AM3.
Care o fi logica nu imi dau seama si asta spun din cauza procesorului pt am3 care nu face 2 bani.

Edited by mariusixy, 20 April 2024 - 07:54.


#92
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 21.08.2008
Ametitule, e vorba că Ryzen 3600 nu suporta W11, nu W10.
Am instalat W10 dar W11 nu a mers, am și pus pe alt topic imagini cu eroarea.

Nu vezi că ești analfabet funcțional? Stai potolit in banca ta.

Logica am mai explicat-o dar o repet, poate îți intră în cap: nu am vrut sa schimb placa video și am ales cea mai bună combinație posibilă până în AM4 (pentru că ar fi fost mult prea puternica pentru placa video).
Fii liniștit, am căutat mult, daca tu ai impresia că nu știu ce fac sau că sunt novice, te înșeli.
Întrebări pun că sa am confirmări, daca sunt mai multi care spun că nu e ok un anumit lucru la care am și eu îndoieli, este ok, mă conformez.
Succesuri.
PS: nu trebuie să găsești TU o logică în ceea ce fac eu și nu trebuie sa sari de cur in sus daca nu fac cum vrei tu. Nu îți convine, nu scrie, așa cum fac foarte multi. Lasă-mă în pace că mă descurc eu, mai ales fara intervențiile tale.
Parca am mai solicitat să nu mai răspunzi, asta ai înțeles?

#93
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 28.09.2008
100% merge instalat w11 cu ryzen 5 3600.
Sigur gasesti persoane care au instalat w11 si au procesoare muuuuuult mai antice decat ryzen 5 3600.
Probabil ai observat ca nu iti raspunde nimeni la postari.
Raspunsul a fost oferit de mine.
Esti extrem de incapatanat, dificil de lamurit si ce e mai grav e ca intri in discutii contradictorii avand 0 notiuni de baza.
Nu pot sa imi dau seama cum naiba cineva cu PC din 2010 sa fie atat de slab.

#94
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,120
  • Înscris: 30.08.2006
FX8350 il am eu si il mai folosesc dar e slab fata de ce poate actualul minipc cu Ryzen 5625U. E de 2.5X mai rapid acest Ryzen de laptop de 15W decat FX8350 de 125W. Exceptand prima generatie de Ryzen, restul suporta W11.
https://learn.micros...-amd-processors

#95
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am incercat sa instalez pe 3600 W11 si nu a mers:
https://forum.softpe...8#entry30699556

Stiu ca e procesor mai slab si decat Pentium Gold dar nu asta ma intereseaza, am alte 2 laptopuri performante. Nu asta e subiectul discutiei, cerintele/dorintele mele sunt altele.
Daca nu ati inteles nimic din ce am tot spus eu pe aici, citind cap-coada, e alta poveste.
Acum sunt foarte multumit de ce am PENTRU CEEA CE FAC cu el.

Chestia cu 0 notiuni de baza o fi dar in domeniul fizicii nucleare poate.

#96
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,120
  • Înscris: 30.08.2006
Pune un procesor pe architectura ZEN 3. Cele cu ZEN 2 au avut probleme cu cache level 3 cu scaderi de performanta iar un fix la nivel software nu e totuna cu un fix hardware. Cu Ryzen 5600 nu ar trebui sa ai nici o problema.


Verifica setarile din bios. Poate ca pe aceea placa de baza fTPM e disable default. fTPM e in procesor si trebuie activat in bios pe placile de baza vandute inainte de aparitia lui W11.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7IffE8Pda9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 20 April 2024 - 10:15.


#97
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 21.08.2008
Ma las pagubas, nimeni nu intelege nimic, se poate inchide, eu am rezolvat problema.
Daca vreti sa continuati discutia, nu aveti decat.

#98
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,200
  • Înscris: 28.06.2005

 danghetau, pe 20 aprilie 2024 - 08:18, a scris:

Ametitule, e vorba că Ryzen 3600 nu suporta W11
Cred că ai făcut tu ceva greșit.
Ryzen 5 3600 este pe lista procesoarelor suportate de Windows 11.

Dețin un PC cu acest procesor, pe care am Windows 11.
Am acest procesor de la momentul lansării sale.

#99
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 21.08.2008
https://learn.micros...(windows-11-hom

#100
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,200
  • Înscris: 28.06.2005
Ai deschis primul link de sub întrebare (oficial Microsoft) cu procesoarele AMD suportate?

Persoana care a pus întrebarea,  doar ce a aflat bla-bla.
De unde a aflat?, că nu spune sursa.
Și cum de mie încă îmi funcționează Windows 11? Cu ultimele update-uri. Versiunea 23H2.

#101
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 21.08.2008
In linkul pus de mine intrebarea era din data de 29 febuarie 2024. Posibil ca inainte de data asta sa fi mers si MS sa fi anulat suportul pentru 3600 intre timp, asa presupun, la mine nu a mers si poate ca e mai bine. Cum eu am incercat instalarea  in aprilie si nu prin 2021-2022 cand poate mergea...
Si nu e singurul site care mentioneaza asta. Repet, ma refer la perioada de dupa martie 2024, poate ca inainte mergea.
Am pus poze in care se vede ca se spune ca suporta apoi la instalare ca nu merge, codul de eroare m-a dus la acel link.
Nu aveam ce sa fac gresit, chiar am pretentia ca ma pricep la instalare si nu numai.

Dar nu mai conteaza, nu ma mai intereseaza nimic despre upgrade, am rezolvat exact ce doream.

Edited by danghetau, 20 April 2024 - 17:48.


#102
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,200
  • Înscris: 28.06.2005
Eu am făcut update-ul la 23H2 săptămâna trecută.

Este recentă întrebarea, da, dar nu declară sursa informației. Ca atare, nu o consider legitimă atât timp cât nu este nimic anunțat oficial în acest sens.

#103
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 28.09.2008
La prima cautare pe youtube:
https://youtu.be/Nen...4cK57VH44elRxrc
Placa de baza cu chipset B450 si procesor ryzen 5 3600.

In momementul in care face prostia sa ataseze ssd-ul cu sistem de operare pt placa de baza AM3 la noua placa de baza pt AM4 si nu te mai oboseste sa reinstaleze w10 sau  w11 ce ajutor sa mai primeasca????
Da si apoi se plange pe forum ca ceva nu functioneaza cum trebuie!!!!

Pana mea nu te duce capul sa intri in bios ca sa modifici niste setari  ca sa instalezi w11 dar gasesti tutoriale o gramada pe youtube.
Chiar si cineva cu putini neuroni ar putea sa se descurce.
Ok crezi ca ryzen 5 3600 nu e suportat de w11 si atunci iti cumperi ryzen 5 5500.
Initiatorul nu realizeaza ca pastrand platforma AM3 va plati mai mult la factura de energie si ca oricand poate sa pice placa de baza.
Placile de baza pt AM3 au o fiabilitate extrem de scazuta!!!!

Edited by mariusixy, 21 April 2024 - 06:27.


#104
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 21.08.2008
Hai sa te invat niste chestii ca sigur nu le stii.
In momentul in care incerci sa pui un SSD cu W10 de pe platforma AM3 cu BIOS Legacy (ca UEFI nu stie), SSD este MBR. Ca sa instalezi orice pe acest SSD folosind platforma AM4 cu BIOS UEFI trebuie mai intai sa convertesti din MBR in GPT, pur si simplu nu se poate altfel. Abia dupa aceea merge instalat Windows, oricare ar fi el. Doar asa a mers sa instalez W10, a mers corect apoi la W11 nu a mai vrut.
Repet, or fi procesoare mai vechi R R 3600 care merg cu W11, asta al meu a fost luat sigilat si poate ca nu mai are suport pentru W11, asa cum am primit eroarea, nu stiu cauza dar nu a mers si chiar stiu sa umblu prin BIOS.

Deci chestia ca oricine are 2 neuroni poate, pastreaza-o pentru tine ca sigur nu esti in stare sa citesti ce vezi scris pe forum, sau citesti dar nu intelegi.
Alta mizerie: unde ai vazut scris ca am luat R5 5500 si nu 5600? Cu ala de ce a mers perfect, imediat ce am dat jos 3600 am pus 5600 si cu ACELEASI SETARI IN BIOS a mers perfect???

Tu nu pricepi un lucru: eu vreau o anumita chestie si ma tot agasezi ca de ce nu iau nu's ce placa, ba ca e mai bun nu's ce procesor, ba ca e varza. Stai linistit ca ma descurc mult mai bine decat ai tu impresia, drept dovada ca am rezolvat problemele pe care la service nu au putut sa le rezolve.
Si da, oricand pot sa configurez si sa montez/setez orice PC fara ajutor.

Placa de baza AM3 pe care am inlocuit-o alaltaieri nu avea decat 15 ani de utilizare, da, este extrem de putin fiabila. Stii, depinde si de persoana care foloseste un lucru, unii sunt mai ingrijiti, alti mai taranoi... din care experienta vasta ai tras concluzia asta cu MoBo AM3?

Esti la furat cu multe chestii dar ma distreaza ca esti mereu pe langa subiect si cand raspunzi, raspunzi la chestii care nu s-au spus sau pe care le intelegi (oare?) gresit. Ti-am mai  zis ca esti analfabet functional. Una e sa nu stii dar sa inveti rapid si sa acumulezi si alta e sa o tii langa cu tot felul de chestii.

Macar ai inteles rationamentul pentru care am facut tot ce am spus pana acum? Fa un rezumat in cateva fraze sa vedem cum stai cu intelegerea ca nici la copy/paste nu stai prea bine.

#105
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 28.09.2008
Pe viitor nu mai incerca sa descoperi apa calda cand ai o problema de genul asta.
Pur si simplu folosesti cu incredere google si youtube.
Gasesti toti pasii necesari pt o instalare corecta de w11.
La inceput stiu ca procesoarele ryzen 5 3600 nu au fost asa reusite. Ulterior au remediat problemele cu o alta revizie .
E incredibil ca cineva se apuca sa puna  o intrebare la ceva ce sigur exista raspuns.
La cati posesori de ryzen 5 3600 exista gaseai cu siguranta raspuns.
Chiar daca postarea de pe youtube era de 2 ani gaseai o vers de w11 din acea perioada cu usurinta.
Doar verificai integritatea fisierului cu o aplicatie gratuita si apoi faceai setarile corecte in bios+update de bios daca era necesar.
E trist ca cineva cu PC de 14 ani ni e in stare sa instaleze un sistem de operare avand la indemana toate informatiile necesare (google +youtube).
Eu am gasit multe info utile si pe reddit.

#106
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 21.08.2008
Da, bine, crezi ce vrei, ramai in lumea ta. Nu mai raspunde la postarile mele.

Placa de baza este: https://www.gigabyte...aming-rev-11#ov si procesorul FX-8350 pare ca stie sa lucreze cu DDR3 la 1866MHz maxim. Acum am 4x4Gb DDR3 la 1600MHz, daca inlocuiesc acest kit cu unul de 2x8Gb (sau 4x4Gb) DDR3 la 1866MHz, va fi mai bine? Se simte sporul de performanta?
Conform siteului, la memorii suportate sunt trecute pentru 1866 si 4Gb doar CORSAIR 4GB CMZ8GX3M2A1866C9 dar probabil doar astea au fost testate pana la data publicarii pentru ca la 1600MHz ale mele (care sunt montate) nu apar desi merg.

Sau merge sa pun si de 2000MHz si sa le modific multiplicarea din BIOS sa le reduc la 1866MHz?
Dar 32Gb in loc de 16Gb?

Edited by danghetau, 21 April 2024 - 12:04.


#107
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,603
  • Înscris: 21.12.2006
Pe Intel am rulat multe kituri de 1600 MHz la 1833 MHz fara probleme. Nu pot sa zic ca am sesizat spor de performanță, dar în Geekbench ieșeau mult mai bune rezultatele la secțiune Memory

#108
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 21.08.2008
Am luat un kit de 2x8Gb 1866MHz CL9, marti ajung.
Cam asa e, mai sporuri de performanta nu sunt decat in teste insa eu nu utilizez PC decat pentru sarcini extrem de mici/banale (radio online, un email, o printare).
Interesant este ca placa de baza are un utilitar care permite overclockul stabil si sigur pana la 4,5GHz, in doua trepte (4,3 si 4,5). Totul se face automat dar am observat ca scade automat frecventa memoriilor, de la 1600 la 1333. Daca pun kitul de 1866 si simulez un overclock, sistemul va seta frecventa la 1600 ceea ce este ok, bine ca pastreaza timingurile, raman la CL9.

Procesorul nu stie sa gestioneze 4x4Gb sau 4x8Gb la mai mult de 1600MHz dar cu doua module in dual channel stie 1866. Informatia gasita pe PC Garage cand cautam cu totul alte specificatii despre memorii, unii aveau intamplator acelasi combo CPU+RAM.

Maine vine si SSD NVMe de 1TB, pacat ca este gestionat de SB si nu de NB dar oricum vitezele de accesare vor fi mai mari fata de actualul SATA3 cat si fata de HDD.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate