Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Upgrade sistem AMD

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Ultima data am facut upgrade in 2009 canbd am cumparat:
-placa de baza Gigabyte GA-MA GPT790 UD3H
-procesor AMD Phenom X4 965 Black Edition (3,4GHz)
-8Gb RAM (2x4Gb)
-sursa Sirtec 620w cu powermetru
-cooler Arctic Xtreme Freeze
Toate astea ar trebui sa plece din sistem, daca se poate montate pe placa de baza.

Restul elementelor (carcasa Antec, vreo 3 ventilatoare Noctua suplimentare, DVD-RW, HDD) se pot pastra.

Toata distractia a inceput acum cateva zile cand am zis sa schimb placa video. Va dati seama ca de atatia ani nu m-a interesat si am pierdut noutatile.
Am incercat cu Radeon RX550 dar nu a fost sa fie, acum am Radeon RX570 dar parca nici asta nu e ce trebuie. Am fost limitat si de actuala sursa care prezinta doat 2 conectori suplimentari de cate 6 pini ori placile dorite au ba 8 ba 8+6 pini.

Sincer sa fiu as vrea sa configurez un sistem in jurul unei placi video RX 580 Nitro+ pe platforma AMD.

Cine e dispus sa ma ajute e rugat sa o faca.

#2
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Buget?

Nu cred ca merita sa mai faci nici un upgrade pe placa aia de baza. Este foarte veche si nici procesoare cine stie ce nu cred ca mai gasesti pentru ea. Eu as recomanda sa treci la noile tehnologii. AMD Ryzen + DDR4.
Asteptam bugetul si eventual la ce vei folosi PC-ul.

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Bugetul... sa nu spunem nelimitat dar daca o fac odata la aproape 10 ani...
Desktopul este situat intr-o locatie unde stau 2-3 zile pe saptamana cateva ore. Cand nu lucrez merge pentru radio online, navigare pe net, extrem de rar mai rulez cate un titlu de jocuri noi.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
lasa jucaria asa cum este, dar baga-i o sursa mai puternica. pentru "o locatie unde stau 2-3 zile pe saptamana cateva ore" si la ce configuratie ai acum (la care eu doar visez .. ) mai mult de o sursa mai potenta nu vad rostul.

#5
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
De ce sa ii schimbe sursa daca merge bine asa cum este? Posted image

Dupa cum am zis, eu zic sa schimbi cu totul unitatea. Iti voi lasa imediat si un wishlist. Din actualul cred ca poti salva doar carcasa si coolerele daca sunt in stare buna, desigur.

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Asta e placa pe care as vrea sa o iau: http://sapphirenitro...m/en/580-4.html
Daca doar prin schimbarea sursei restul sistemului (MO-BO si CPU) e suficient... as face asta.

Sursa e ok ca putere dar nu are conectivitate (alimentare 8+6).

Daca imi puteti recomanda o sursa buna care sa aiba conectivitate pentru configuratia actuala si suplimentar conectori cu 8 si 6 pini...

Sursa actuala este asta: https://www.pcgarage...r/hpc-620-a88s/
Am disponibili 2 conectori de 6 pini, placa imi cere 6+8 pini. Din conexiunile ramase nu pot pune vreun conector/adaptor care sa aiba 8 pini? Nu ma pricep la voltaje, intreb, sigur s-a inteles.

Edited by danghetau, 24 September 2018 - 10:06.


#7
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
De ce vrei sa iei neaparat un RX 580 ?
Cumpara un GTX 1060 (care are aceeasi performanta). Majoritatea (daca nu toate) 1060-urilor au nevoie doar de un conector de 6 pini.
Oricum, o sa te limiteze CPU-ul in multe titluri. (Gta V, AC Origins si alte jocuri care folosesc intens procesorul)

Edited by uNNNk, 24 September 2018 - 10:27.


#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Placa din link costa 1100 de lei. Am avut doar AMD.

Intrebare: daca folosesc unul din adaptoarele astea: https://www.pcgarage...-2-8-pin-pci-e/ sau https://www.pcgarage...us-tip-adaptor/ pentru a obtine un conector de 8 pini e ok?  Molexuri am, conector cu 6 pini am...

Edited by danghetau, 24 September 2018 - 10:48.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Da,e OK.
Pe celalalt subiect deschis de tine unde ziceai ca placa Radeon RX550 nu functioneaza,motivul ar putea fi alimentarea necorespunzatoare.

#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Dar RX 550 nu avea alimentare suplimentara. Avea placa vreo bubita de imi dadea erorile alea, cutia nu a fost sigilata.
Acum am testat un joc la rezolutie FHD cu placa RX 570 cu alimentare suplimentara conector cu 6 pini (asta cere, atat). Consumul nu a depasit 150w.
Am comandat RX 580 Nitro+, alerg azi/maine sa gasesc in oras un adaptor din ala si daca nici cu ala nu e ok atunci renunt la sistem si configurez altul nou, de actualitate.

Astept inca whishlistul promis (whiteboy). Sa vedem cat cotizez.

#11
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
si eu am cam aceeasi configuratie si trebuie sa schimb totul... momentan ma uit la un ryzen 7 si oscilez intre 1700 si 1700x si placa video acum am un 7950 care ma gandesc sa o inlocuiesc cu un 1070. mai mult nu imi permit, deja si ala e destul de scump.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Vizualizare mesajdanghetau, pe 24 septembrie 2018 - 08:58, a scris:

Upgrade sistem AMD
Ultima data am facut upgrade in 2009 canbd am cumparat:
-placa de baza Gigabyte GA-MA GPT790 UD3H
-procesor AMD Phenom X4 965 Black Edition (3,4GHz)
-8Gb RAM (2x4Gb)
-sursa Sirtec 620w cu powermetru
-cooler Arctic Xtreme Freeze
Toate astea ar trebui sa plece din sistem, daca se poate montate pe placa de baza.
Raspunsul meu la postul asta e:
schimba tot calculatorul !
Attached File  Capture.PNG   310.78K   24 downloads
Deoarece procesorul AMD Ryzen (Pinnacle Ridge) Ryzen 5 2600 3.4GHz e net superior lui AMD Phenom X4 965 Black Edition 3.4GHz si te va tine 10 ani fara sa schimbi nimic:
1. http://www.cpu-world...zen_5_2600.html
2. https://www.cpubench...-2600/370vs3243
Plus de asta primesti si o carcasa cadou, Inaza Devastator Black/Orange.

Vizualizare mesajdanghetau, pe 24 septembrie 2018 - 09:15, a scris:

Bugetul... sa nu spunem nelimitat dar daca o fac odata la aproape 10 ani...
Desktopul este situat intr-o locatie unde stau 2-3 zile pe saptamana cateva ore. Cand nu lucrez merge pentru radio online, navigare pe net, extrem de rar mai rulez cate un titlu de jocuri noi.
Raspunsul aici e ca poti sa cheltui mai putin de 3.873,09 Lei schimband doar placa video si sursa.
Dar calculatorul nu va mai tine nici 2-3 ani deoarece va face GPU throttling pt. ca sistemul actual socket AM3 din 2012 trage in jos placa video Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ 4GB GDDR5 256-bit.

Insa economisesti multi bani cumparand:
sursa FSP HYDRO GE, 80+Gold, 650W 453,68 Lei + Radeon RX 580 NITRO+ 4GB 1.471,03 Lei = 1.924,71 Lei

Se stie:
3.873,09 Lei > 1.924,71 Lei


p.s.:
daca nu te incanta raspunsurile mele, atunci asteapta raspunsul cu lista de componente a lui @whiteboy  Posted image

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Primul pas este sa introduc in sistem RX 580 pentru care am comandat un adaptor de la 6 pini la 6+2 pini ca sa aiba alimentarea corecta.
Dupa asta vad cum se comporta sistemul.
PS: placa video am luat-o cu 1100 de lei.
Sursa ma gandeam la minim asa ceva: https://www.pcgarage...-gdp-550c-550w/ daca dau chix cu asta a mea.

Edited by danghetau, 24 September 2018 - 20:35.


#14
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Sfatul meu este sa incepi sa schimbi tot sistemul treptat.

Un i3/i5 pe socket 1151v2 in functie de buget + o placa de baza minim b360 + 8 gb ddr4 (recomandat 16 pe viitor) + un SSD pentru sistemul de operare (HDD poti sa-l pastrezi daca nu e prea vechi) + o sursa de calitate de 550w gen Seasonic. Atentie si cablurile pentru monitor: pentru majoritatea placilor de generatie noua e necesar un convertor digital.

Daca nu ai buget pentru aceste schimbari nu te arunca la RX 580 pentru ca o sa fie limitata de procesor destul de mult.

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
SSD e pe drum, am deja convertor digital (cumparat acum cateva zile), DVI-D nu se pupa cu adaptoarele DVI-D to VGA cum am eu.
Nu e vorba de buget, e vorba de ce fac eu cu PC-ul, am spus ca joc ocazional (de exemplu anul asta nu am jucat nici macar un minut vreun titlu important de joc, asta ca sa justific achizitionarea unei placi mai bune fata de ce am avut). Probabil daca va fi sa schimb tot de aici va incepe, de la placa video.
Peste FHD nu o sa setez monitorul, este arhisuficient.

#16
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007

Vizualizare mesajsuper8, pe 24 septembrie 2018 - 20:10, a scris:

Cam la aceeasi configuratie ma gandisem si eu, doar procesorul era diferit in teorie, ma gandeam la AMD Ryzen 7 2700, sau fix cel ales de tine pentru economie/nu era neaparat necesara puterea.
Oricum, nu recomand sa pui 580-ul pe sistemul tau, dupa cum a spus si @super8 ar fi throttle intre CPU si GPU. Chiar daca este un cost ridicat, iti recomand sa cumperi un PC complet. Asta pentru a te bucura de adevarata putere a lui.
Dar daca nu ai neaparat nevoie de putere in el, atunci e cum spui tu, nu merita sa il cumperi pe tot. Dar nici sa pui un GPU foarte puternic pe un CPU atat de invechit si slab. De aceea te intrebasem la ce folosesti PC-ul, credeam ca lucrezi in programe consumatoare de resurse (Photoshop, 3D Max, Premiere, etc).

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Nu, ideea a fost ca nu puteam sa joc unele titluri care cereau peste HD6790 (cu putin, de genul 6970 sau seria 7000) avut inainte.
In rest ma descurcam si cu HD integrat in procesor.

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@danghetau, degeaba pui Radeon RX 580 NITRO+ 4GB la AMD Phenom X4 965 socket AM3 din 2012 ca nu te poti juca OK "unele titluri care cereau peste HD6790".
Daca intrebi de ce, raspunsul este ca placa video va fi trasa-n jos de procesor si memoria RAM.
Practic, vei cheltui aiurea-n tramvai upgrade-ul calculatorului actual !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate