Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Despre " fiscalitatea " unor afaceri- restaurante , spalatorii auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Am fost la un restaurant,(unde am primit o NOTA de plata)  mult peste asteptari- dubla,  la vederea careia am zis .. puii mei dam cu cardu, si o trecem pe "protocol" drept urmare aveam nevoie si de FACTURA.
Ma duc sa le zic ca as dori si factura, la care chelnerita, "aaah, pai atunci sa stau un pic, ca trebuie sa scoata si bon FISCAL.  Adica , eu daca dadeam cash, ei puteau lua banii si fara ca ei sa emita bon fiscal, nada, ca si cum nu ar fi avut nici o activitate , adica la negru.
Alt caz,  la spalatoria auto , "self wash" , te pui la coada, te parchezi in boxa de spalare, te duci la "perete" bagi niste bancnote  in "gaura" si iti pica niste jetoane. Afisat sta textul "aparatul nu da rest". Sec, dar nu da nici un fel de bon. Nimic.  
Sunt chiar curios cum platesc aia taxe, din moment ce nimeni nu-i poate controla cate jetoane s-au eliberat, cati bani s-au incasat.  
Nu de alta, dar prin Grecia pentru o parcare amarata, primeam bon de casa, defapt pe tru orice. Da , Grecia aia despre care se zicea ca e plina de evazionisti.

Edited by tfmercedez, 23 September 2018 - 16:10.


#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
nici aparatele de cafea sau alea de suc de prin parcuri nu ofera bon
Pe 3 portocale stoare 5 lei


Iar daca ai ghinion sa fie defect aparatul nu mai vezi bani inapoi mi s-a intamplat

Edited by zzhunt, 23 September 2018 - 16:21.


#3
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Posttfmercedez, on 23 septembrie 2018 - 16:09, said:

Am fost la un restaurant,(unde am primit o NOTA de plata)  mult peste asteptari- dubla,  la vederea careia am zis .. puii mei dam cu cardu, si o trecem pe "protocol" drept urmare aveam nevoie si de FACTURA.
Ma duc sa le zic ca as dori si factura, la care chelnerita, "aaah, pai atunci sa stau un pic, ca trebuie sa scoata si bon FISCAL.

la ce restaurant?

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Posttfmercedez, on 23 septembrie 2018 - 16:09, said:

Sunt chiar curios cum platesc aia taxe, din moment ce nimeni nu-i poate controla cate jetoane s-au eliberat, cati bani s-au incasat.  

Nu te duce gandul ca aparatul ala are un contor care numara fisele ?! Iar ala-i sigilat in momentul in care aparatul a fost fiscalizat ?
Crezi ca statu-i prost, nu e bre !

Edited by argonaut, 23 September 2018 - 16:31.


#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmihnearau1, on 23 septembrie 2018 - 16:27, said:



la ce restaurant?
mai conteaza? La TOATE cred ca se procedeaza asa.

View Postargonaut, on 23 septembrie 2018 - 16:29, said:



Nu te duce gandul ca aparatul ala are un contoar care numara fisele ?! Iar ala-i sigilat in momentul in care aparatul a fost fiscalizat ?
Crezi ca statu-i prost, nu e bre !
pliz, contoar doar basescu zicea  cand era beat.
Un contor
Doua contoare.


Nu fiscalizeaza nimeni nimic. Vine dorel, cu cheita lui, desface aparatu' scoate fisele si le duce inapoi la automatul care incaseaza.


#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Posttfmercedez, on 23 septembrie 2018 - 16:33, said:

mai conteaza? La TOATE cred ca se procedeaza asa.

pliz, contoar doar basescu zicea  cand era beat.
Un contor
Doua contoare.


Nu fiscalizeaza nimeni nimic. Vine dorel, cu cheita lui, desface aparatu' scoate fisele si le duce inapoi la automatul care incaseaza.
Ca sa scoti bon fiscal trebuie sa zici ce intra si ce iese si cum se plateste... din moment ce tu nu zici cum te astepti sa scoata de dinainte bon?

Daca tu in casa in 10 lei si pe casa singurele incasari sunt 10 lei cu card atunci iti iei amenda de la FISC pentru bani nedeclarati

Edited by MooF2010, 23 September 2018 - 16:37.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postargonaut, on 23 septembrie 2018 - 16:29, said:

Nu te duce gandul ca aparatul ala are un contor care numara fisele ?! Iar ala-i sigilat in momentul in care aparatul a fost fiscalizat ?
Crezi ca statu-i prost, nu e bre !
Daaaaa, la fel ca si contorizarea pacanelelor.Posted Image Posted Image

#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postmyshyk, on 23 septembrie 2018 - 16:36, said:

Daaaaa, la fel ca si contorizarea pacanelelor.Posted Image Posted Image

O sa te uimesc dar cunosc foarte bine ce continea un aparat din ala cu ceva ani in urma. Are doua contoare, dintre care doar unul se poate reseta.
Citirea lor de face pe registrul de casa, suma trebuie sa bata tot timpul cu celalalt, neresetabil. E posibil ca acum sa fi securizat incasarile si mai mult Posted Image

View Posttfmercedez, on 23 septembrie 2018 - 16:33, said:

Nu fiscalizeaza nimeni nimic. Vine dorel, cu cheita lui, desface aparatu' scoate fisele si le duce inapoi la automatul care incaseaza.

Asta este parerea matale, daca ai curiozitatea sa te interesezi o sa afli ca-i eronata. Niciun automat nu functioneaza fara a-i  fi contorizatePosted Image  produsele. Nu va fi autorizat pe pausal.

ordonanta de urgenta nr. 28/1999, cu modificari importante aduse recent prin OUG nr. 91/2014.

In aceasta ordonanta sunt cuprinse si cazurile in care nu este obligatorie emiterea bonului fiscal.

n) activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;

p) livrarile de bunuri sau serviciile efectuate prin automatele comerciale ce functioneaza pe baza de acceptatoare de bancnote sau monede si contin un sistem de contorizare electronic si/sau mecanic, ca parte integrata constructiva din automat, care sa permita inregistrarea, evidentierea si controlul sumelor incasate, cu exceptia livrarilor de produse energetice;

Edited by argonaut, 23 September 2018 - 16:54.


#9
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005

View Postzzhunt, on 23 septembrie 2018 - 16:19, said:

nici aparatele de cafea sau alea de suc de prin parcuri nu ofera bon
Pe 3 portocale stoare 5 lei...


Nici nu trebuie. Intra la exceptii cf OUG 28/1999

Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activități:
...

p) livrările de bunuri sau serviciile efectuate prin automatele comerciale ce funcționează pe bază de acceptatoare de bancnote sau monede și conțin un sistem de contorizare electronic și/sau mecanic, ca parte integrată constructivă din automat, care să permită înregistrarea, evidențierea și controlul sumelor încasate, cu excepția livrărilor de produse energetice, astfel cum sunt definite în titlul VII din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare;


La fel si in cazul spalatoriei.

Restaurantul, in schimb, daca are control si ii gasesc incasarea prin POS dar nu are bon fiscal emis, a cam pus-o.

Edited by Fantasio, 23 September 2018 - 16:50.


#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postmyshyk, on 23 septembrie 2018 - 16:36, said:

Daaaaa, la fel ca si contorizarea pacanelelor.Posted Image Posted Image

Un tip din oras are un bar cu pacanele care nu-s ale lui.. are procent..
Vine un prostalan care a castigat la loto ( acu' 5-6 ani ) si baga un miliard jumate in ''septari''.. Si pleaca.

Ce face Bobita patronul? Suna la firma de pacanele sa imparta banii? Nuuu.. Ia un topor, face pacaneaua arsice si scobitori si tine pentru el banii. Ii suna pe aia, le zice ca un client nervos,bla,bla. Si ca plateste el aparatul...aia e..

On topic. Ca si aparatele de cafea cred ca sunt contorizate si spalatoriile alea. Sau declari venit la sfarsitul anului. Ce...la frizerie iti da bon? Are un soi de II ( intreprindere individuala) si declara x bani.

Edited by mariovrs, 23 September 2018 - 16:58.


#11
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
@mariovrs indiferent daca e SRL, II, PFA, veniturile trebuiesc fiscalizate. Deci da, la frizerie trebuie sa iti dea bon. Mie imi da, de exemplu.
@tfmercedez Nu ti se pare sa ciudat ca ai deschis un topic despre evaziunea la plata...cand defapt tu asta vroiai sa faci?

Restaurantul respectiv a produs nota de plata printr-un program. Comanda ta este stocata in acel program, si nu se poate sterge.
Ai impresia ca atunci cand vine fiscul verifica doar bonurile emise? Si lasa programul in treaba lui?

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,279
  • Înscris: 27.10.2007

View Postluci_flash, on 23 septembrie 2018 - 17:30, said:

Restaurantul respectiv a produs nota de plata printr-un program. Comanda ta este stocata in acel program, si nu se poate sterge.
pe ce te bazezi? ai scris vreun asemenea program?
cum emiti si ce faci tu cu nota de plata e treaba ta. daca nota de plata e scrisa de ospatar cu mana, o cere fiscul la control ???
fiscul verifica ce ai batut pe casa (de regula controlul incepe incepe cu concordanta dintre rapoartele fiscale de inchidere zilnica - rapoartele Z si incasarile declarate).

Quote

Ai impresia ca atunci cand vine fiscul verifica doar bonurile emise? Si lasa programul in treaba lui?
in ce baza ar verifica fiscul un program neautorizat de nimeni? scrie ceva in codul fiscal de utiizarea programului pentru eficientizarea activitaii in bar ?

ON TOPIC: emiterea unei note de plata electronica si solicitarea ca plata sa se faca in baza ei este varianta cea mai utilizata de prosteala a clientilor, in domeniul restauratelor / barurilor.
clientul are senzatia ca a primit un bon fiscal dar, de fapt primeste o hartie.
in baza acestei note, noi ar trebui sa platim cu 19% mai putin, pt ca ni se solicita plata unui produs / servicu ca si cum firma ar plati TVA, iar TVA il baga in buzunar.
in rest fiecare cu conceptia lui despre evaziune.

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postluci_flash, on 23 septembrie 2018 - 17:30, said:

@mariovrs indiferent daca e SRL, II, PFA, veniturile trebuiesc fiscalizate. Deci da, la frizerie trebuie sa iti dea bon. Mie imi da, de exemplu.
@tfmercedez Nu ti se pare sa ciudat ca ai deschis un topic despre evaziunea la plata...cand defapt tu asta vroiai sa faci?

Restaurantul respectiv a produs nota de plata printr-un program. Comanda ta este stocata in acel program, si nu se poate sterge.
Ai impresia ca atunci cand vine fiscul verifica doar bonurile emise? Si lasa programul in treaba lui?
nu am nici o impresie. Doar ca de multe ori am primit nota de plata sau un bon nefiscal, am pus banii+ bacșișul in chestia aia, si am plecat. Dar ei nici nu au emis bon fiscal.   Acum insa, cand am cerut factura, mi s-a parut ciudat sa zica aia, ca, stai, intai sa scot si bon fiscal.  
Am patit si la profi sa platesc cu cardul si s-a blocat aparatul si pauza bon, de orice fel.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postluci_flash, on 23 septembrie 2018 - 17:30, said:

Restaurantul respectiv a produs nota de plata printr-un program. Comanda ta este stocata in acel program, si nu se poate sterge.
Ai impresia ca atunci cand vine fiscul verifica doar bonurile emise? Si lasa programul in treaba lui?
Fiscul n-are treaba cu programele societatii. El cu actele fizice, cu aparatura fiscala etc. Chiar si casa sau o imprimanta fiscala daca e coordonata de un soft pe calculator tot n-are legatura, exista driver autorizat si aici se opreste treaba, acel driver accepta sau nu comenzile si raspunderea lui.

Edited by neagu_laurentiu, 23 September 2018 - 18:39.


#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postluci_flash, on 23 septembrie 2018 - 17:30, said:

@tfmercedez Nu ti se pare sa ciudat ca ai deschis un topic despre evaziunea la plata...cand defapt tu asta vroiai sa faci?

Stai ca nu inteleg. Cum adica eu asta voiam sa fac? WTF?  Ai incurcat borcanele aiurea de tot. Cum fac eu evaziune fiscala platind cu cardul?

Edited by tfmercedez, 23 September 2018 - 18:39.


#16
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Nu inteleg de ce se bate atata moneda cu bonuri fiscale,anaf si povesti de adormit electoratul...sunt tari inclusiv in UE unde se uita la tine ca la urs cand le ceri bon sau factura.Cu toate astea se traieste de 10 ori mai bine ca in Ro...
In Romania cu toata propaganda asta ordinara cu controale si bonuri si cinste si corectitudine...se traieste ca in evul mediu...

#17
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 25.04.2007

View Posttfmercedez, on 23 septembrie 2018 - 18:39, said:

Stai ca nu inteleg. Cum adica eu asta voiam sa fac? WTF?  Ai incurcat borcanele aiurea de tot. Cum fac eu evaziune fiscala platind cu cardul?
Pai dupa cum tot tu ai spus in postarea initiala ca "Am fost la un restaurant,(unde am primit o NOTA de plata)  mult peste asteptari- dubla,  la vederea careia am zis .. puii mei dam cu cardu, si o trecem pe "protocol" drept urmare aveam nevoie si de FACTURA." Banuiesc ca tot la aceasta parte se referea si luci_flash. Daca nu te incarcau aia la nota nu aveai de gand s-o treci pe protocol, deci in realitate nu era nici un protocol, era ceva particular, nu? Cel putin asa se intelege din ce ai spus tu.

edit: ca sa fiu mai pe inteles, ai vrut sa deduci pe firma o cheltuiala personala, care nu era legata de firma, doar ca sa te scoti. Asta nu e evaziune?

Edited by Cousteau, 23 September 2018 - 19:28.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Nu, nu este nici o evaziune.  Ce , crezi ca presedintele cand merge prin lume in interes personal si mai baga si niste hartii de delegatie oficiale, face evaziune?  
Crezi ca firmele mari nu deconteaza plimbari cu yachturi scumpe, avioane private & shit, toate bagate pe protocol?
Crezi ca bancile nu pot functiona decat cu sediul in zgarie nori din sticla  de zeci de etaje?  Pe ce cheltuie banii ( incasati si fiscalizati)  firma , e fix problema ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate