Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Despre " fiscalitatea " unor afaceri- restaurante , spalatorii auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Te inseli.
Exista un cod fiscal si anexe care exclud o gramada de chestii ce pot fi deduse.
Altfel, nimeni nu ar mai plati impozit sau aproape deloc.

#20
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Poststrongsss, on 23 septembrie 2018 - 18:13, said:

pe ce te bazezi? ai scris vreun asemenea program?
cum emiti si ce faci tu cu nota de plata e treaba ta. daca nota de plata e scrisa de ospatar cu mana, o cere fiscul la control ???
fiscul verifica ce ai batut pe casa (de regula controlul incepe incepe cu concordanta dintre rapoartele fiscale de inchidere zilnica - rapoartele Z si incasarile declarate).

in ce baza ar verifica fiscul un program neautorizat de nimeni? scrie ceva in codul fiscal de utiizarea programului pentru eficientizarea activitaii in bar ?

ON TOPIC: emiterea unei note de plata electronica si solicitarea ca plata sa se faca in baza ei este varianta cea mai utilizata de prosteala a clientilor, in domeniul restauratelor / barurilor.
clientul are senzatia ca a primit un bon fiscal dar, de fapt primeste o hartie.
in baza acestei note, noi ar trebui sa platim cu 19% mai putin, pt ca ni se solicita plata unui produs / servicu ca si cum firma ar plati TVA, iar TVA il baga in buzunar.
in rest fiecare cu conceptia lui despre evaziune.

Nota de plata nu iese din neant. E emisa de un program. Hartia aia pe care o dau ospatarii in varsta n-are nicio treaba cu nota. E doar o hartie.
Cand iti vine fiscul...cere tot :). Orice document se foloseste ca proba.

Asta ar inseamna sa lasi banii pe mana ospatarului, si la sfarsit de tura sa ai incredere ca iti da tot.
Daca ai fi administrator, nu cred ca ai avea increderea asta.
Surpinzator pentru multi, firmele au interesul sa fiscalizeze tot.

View Posttfmercedez, on 23 septembrie 2018 - 18:32, said:

nu am nici o impresie. Doar ca de multe ori am primit nota de plata sau un bon nefiscal, am pus banii+ bacşişul in chestia aia, si am plecat. Dar ei nici nu au emis bon fiscal.   Acum insa, cand am cerut factura, mi s-a parut ciudat sa zica aia, ca, stai, intai sa scot si bon fiscal.  
Am patit si la profi sa platesc cu cardul si s-a blocat aparatul si pauza bon, de orice fel.
Faptul ca nu a iesit hartie, nu inseamna ca nu s-a inregistrat plata. La raportul de sfarsit de zi (Z-ul) e inclusa sigur.

View Postneagu_laurentiu, on 23 septembrie 2018 - 18:37, said:

Fiscul n-are treaba cu programele societatii. El cu actele fizice, cu aparatura fiscala etc. Chiar si casa sau o imprimanta fiscala daca e coordonata de un soft pe calculator tot n-are legatura, exista driver autorizat si aici se opreste treaba, acel driver accepta sau nu comenzile si raspunderea lui.
N-ai avut niciodata control de la fisc :)
Nici driverul si nici softul nu sunt autorizate, dar se verifica oricum. Legal vorbind, conteaza doar ce inregistreaza casa fiscala. Totusi, in cazul unei suspiciuni de evaziune fiscala se verifica absolut tot.

View Posttfmercedez, on 23 septembrie 2018 - 18:39, said:

Stai ca nu inteleg. Cum adica eu asta voiam sa fac? WTF?  Ai incurcat borcanele aiurea de tot. Cum fac eu evaziune fiscala platind cu cardul?
N-am zis evaziune fiscala. A explicat @Cousteau exact ce am vrut sa zic.

#21
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Domnu' le incurci oleaca...

1. Incercati sa platiti cu cardul, asta deranjeaza foarte mult, pt ca la card e de munca sa ascunzi banii.
2. Faza clasica este cand iti aduce nota si intarzie cu bonul pana pleci. Daca esti capsoman si vrei totusi bonul, ti-l vor aduce fara mari comentarii.
Daca ceri si stampila, aici se complica, pt ca e la sefu...
3. Evaziunea are nevoie de numerar, iar numerarul plateste salariile la negru, despre asta e vorba aici.
Bacsisul se imparte in fct d epunctaj, de la ospatar, pana la bucatar si spalator de vase.
In fct de restaurant, sumele pot fi frumusele.
4. Evaziunea mare se face pe alcool si stocuri
Indoitul alcoolului, macar 20%, vanzarea unei marci mai ieftine decat este in meniu se mai poarta.
Cea mai mare evaziune se face insa la stocuri, iar toate partile implicate (si organu de control stie), de aceea firmele din horeca rar stau in viata peste 2 ani (se inchis si revin curate).

La alcool se fac cele mai multe porcarii, adica se baga fara factura.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postluci_flash, on 23 septembrie 2018 - 20:30, said:

N-ai avut niciodata control de la fisc Posted Image
Ba da insa nu-mi tremura chilotii cand cer vrute si nevrute. Conform legii si in rest ura si la gara.

View Postluci_flash, on 23 septembrie 2018 - 20:30, said:

Nici driverul si nici softul nu sunt autorizate
Ba da: https://static.anaf....HG_804_2017.pdf

#23
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
N-am stat sa citesc tot HG-ul, dar te cred pe cuvant.
Interesant este ca ambele se gasesc pe net, free. Acum vreo doi ani am si folosit variante gratuite, fara probleme.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Asta-i mai recenta, pentru cele cu jurnal electronic fiindca toate vor trebui sa fie asa.

Edited by neagu_laurentiu, 23 September 2018 - 22:32.


#25
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postzzhunt, on 23 septembrie 2018 - 16:19, said:

nici aparatele de cafea sau alea de suc de prin parcuri nu ofera bon
Pe 3 portocale stoarse 5 lei

[offtopic]Automate care storc fructe proaspete? Cool Posted Image, n-am mai vazut - pot sa te rog sa-i faci poza de aproape, data viitoare? Ms.[/offtopic]

Edited by Piscopescu, 24 September 2018 - 07:52.


#26
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Despre " fiscalitatea " unor afaceri- restaurante , spalatorii auto

  -Afacerile sub 100.000 euro pe an n-ar trebui impozitate.

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postoaspetele, on 23 septembrie 2018 - 20:09, said:

Te inseli.
Exista un cod fiscal si anexe care exclud o gramada de chestii ce pot fi deduse.
Altfel, nimeni nu ar mai plati impozit sau aproape deloc.
si pe lista aia  de anexe sunt si restaurantele? Cazarile la hoteluri? Biletele de avion?

View PostPiscopescu, on 24 septembrie 2018 - 07:51, said:



[offtopic]Automate care storc fructe proaspete? Cool Posted Image, n-am mai vazut - pot sa te rog sa-i faci poza de aproape, data viitoare? Ms.[/offtopic]
ieste la profi. Dar fructele nu sunt proaspete. Daca te uiti atent , sunt fructele pe care nu le cumpara nimeni ca sunt lovite, usor mucegaite . Iar aparatu' e aparat saracu, nu stie sa se spele singur. Deci igiena nu e ca la tine acasa.

La fel si vu mancarea gatita in supermarket. Este facuta din toate produsele pe cale sa expire. Doar nu credeti ca e din prospaturi

#28
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View PostAhasverus, on 23 septembrie 2018 - 20:36, said:

Domnu' le incurci oleaca...

1. Incercati sa platiti cu cardul, asta deranjeaza foarte mult, pt ca la card e de munca sa ascunzi banii.
2. Faza clasica este cand iti aduce nota si intarzie cu bonul pana pleci. Daca esti capsoman si vrei totusi bonul, ti-l vor aduce fara mari comentarii.
Daca ceri si stampila, aici se complica, pt ca e la sefu...
3. Evaziunea are nevoie de numerar, iar numerarul plateste salariile la negru, despre asta e vorba aici.
Bacsisul se imparte in fct d epunctaj, de la ospatar, pana la bucatar si spalator de vase.
In fct de restaurant, sumele pot fi frumusele.
4. Evaziunea mare se face pe alcool si stocuri
Indoitul alcoolului, macar 20%, vanzarea unei marci mai ieftine decat este in meniu se mai poarta.
Cea mai mare evaziune se face insa la stocuri, iar toate partile implicate (si organu de control stie), de aceea firmele din horeca rar stau in viata peste 2 ani (se inchis si revin curate).

La alcool se fac cele mai multe porcarii, adica se baga fara factura.
Eu la mare am cerut stampila la o terasa micuta de pe langa hotel 5 zile la rand ca imi trebuia pentru decont. Nu au comentat. Am cerut la un restaurant mai mare au inceput "sa vezi si sa nu crezi..."  Pana la urma am luat-o si de la asta.

Fiscu a bagat frica doar in minibuticurile astea mici ca la alea mari daca nu sunt ei cu staif ....

Edited by MooF2010, 24 September 2018 - 17:59.


#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Posteireman, on 23 septembrie 2018 - 18:48, said:

Nu inteleg de ce se bate atata moneda cu bonuri fiscale,anaf si povesti de adormit electoratul...sunt tari inclusiv in UE unde se uita la tine ca la urs cand le ceri bon sau factura.Cu toate astea se traieste de 10 ori mai bine ca in Ro...
In Romania cu toata propaganda asta ordinara cu controale si bonuri si cinste si corectitudine...se traieste ca in evul mediu...

Sunt tari in care juma din populatie nu e "bugetari" ca la noi, iar jumate din restu' nu stau pe ajutor social.

Daca platesc cu cardul , bonul emis de casa se capseaza impreuna cu chitanta emisa de POS. La sume mari trebuie si factura.

View PostQuantum, on 24 septembrie 2018 - 08:36, said:

Despre " fiscalitatea " unor afaceri- restaurante , spalatorii auto

  -Afacerile sub 100.000 euro pe an n-ar trebui impozitate.
oho.. pai alea duc greul in spate. De pe alea se trage cascavalu. Alea sunt cele mai multe. Ca doar nu geme tara de multinationale, cu miliarde lde euro cofre de afaceri, care au ele oricum tot felul de pasuiri de la guvern, fac "lobby" au oameni  care sa le reprezinte interesele unde au ele nevoie.
Doar ce vad ca dragnea se pisa pe chevron sau care companie americana vrea sa scoata petrol din marea neagra. La o adica , petrolul ala nu cere de mancare, de ce sa-l dam pe gratis?

Edited by tfmercedez, 25 September 2018 - 07:56.


#30
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Posttfmercedez, on 24 septembrie 2018 - 10:44, said:

ieste la profi. Dar fructele nu sunt proaspete. Daca te uiti atent , sunt fructele pe care nu le cumpara nimeni ca sunt lovite, usor mucegaite . Iar aparatu' e aparat saracu, nu stie sa se spele singur. Deci igiena nu e ca la tine acasa.

Efectiv n-am vazut niciodata in realitate, nu traiesc in Romania. Rugam o fotografie pt. a vedea cum arata :)

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPiscopescu, on 25 septembrie 2018 - 23:57, said:



Efectiv n-am vazut niciodata in realitate, nu traiesc in Romania. Rugam o fotografie pt. a vedea cum arata :)
Esti dator vandut

Attached Files



#32
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Posttfmercedez, on 26 septembrie 2018 - 07:36, said:

Esti dator vandut

Yes, master ;)

PS Din astea am mai vazut. Nu stiu de ce, dar imi facusem impresia pe baza discutiei ca e un automat ca cele de cafea, bagi moneda si aparatu' stoarce fructa...

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007
In japonia am vazut ca este aparat care da femei.
Probabil tot fara bon.

Attached Files


Edited by tfmercedez, 26 September 2018 - 09:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate