Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Masina familie 15000 / 16000

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
rigo

rigo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 28.12.2005

View PostBaxon, on 01 octombrie 2018 - 19:27, said:

Deci 18k nu 16 k ! Bun , ai si 4x4 in banii astia au ba ?

nu sunt interesat de 4x4... :) adica nu ma deranjeaza daca e ...dar nu o vad ca un "must". Toate configuratiile pana acum le-am facut cu 2wd...

#38
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Mașină mai înaltă, ruliu mai mare, consum mai mare, aerodinamică nu așa de bună.  
De câte ori urci borduri sau te confrunți cu zone unde ai nevoie de mașină mai înaltă decât o Octavia?
La ce consumuri văd la 1.0 de pe Octavia (postate aici, pe forum), consider că este o variantă de luat serios în calcul.

#39
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Pai ai atunci Kia Sportage, Renault Kadjar in echipari de baza. Sunt mult mai masini decat Arona, Captur, Crossland etc.

#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postradu_vasile59, on 01 octombrie 2018 - 22:15, said:

Pai ai atunci Kia Sportage, Renault Kadjar in echipari de baza. Sunt mult mai masini decat Arona, Captur, Crossland etc.
Ce comparatii de copil ( ... ) faci ! E mai bun camionul ca bicicleta ...

View Postrigo, on 01 octombrie 2018 - 19:37, said:


nu sunt interesat de 4x4... Posted Image adica nu ma deranjeaza daca e ...dar nu o vad ca un "must". Toate configuratiile pana acum le-am facut cu 2wd...
Cum dracu sa dai 18 k pe un suv/crossover fara 4x4 ?! Aveti bani de flituit , nu gluma ...

#41
rigo

rigo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 28.12.2005

View Postrigo, on 01 octombrie 2018 - 19:37, said:



nu sunt interesat de 4x4... :) adica nu ma deranjeaza daca e ...dar nu o vad ca un "must". Toate configuratiile pana acum le-am facut cu 2wd...

De fiecare dată când merg la stomatolog de exemplu. Sa intru in parcare este o rampa bordura urmată imediat de o groapă... ��
Aseară am atins de mi-a rupt sufletul...😣

Edited by rigo, 02 October 2018 - 05:04.


#42
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Garda la sol se pare ca este o caracteristica importanta pentru alegerea masinii tale. Masinile din clasa compacta au garda la sol intre 12 si 15 cm (Golf -14 cm, Astra -15 cm, Octavia -14 cm, Focus -12 cm, Corolla -12,5 cm, Mazda3 -15 cm, i30 - 14 cm, etc.) si ar trebui sa te orientezi catre masini cu garda mai mare daca circuli des pe drumuri cu gropi si urci des bordurile. Poate te incadrezi cu bugetul la unele crossovere/SUV cu portbagaj suficient, dotari in limita bugetului si care au garda la sol mai mare. Ca exemplu, Qashqai -18 cm, SX 4 -18 cm, Vitara -18,5 cm, Honda HRV -17 cm,  Sportage - 17,2 cm, Arona 19 cm, etc., daca este asa importanta garda la sol in achizitia masinii. Alegerea trebuie sa o faci tu.

#43
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Ford Focus wagon 1.0. 125cp
Stiu sigur ca nu agati cu fata bordurile, botu e mai sus (sau spoileru mai scurt) .
Cu reducerea oferita iesi pe la 15500, daca mai prinzi si rabla iesi pe la 14000 max si dotata decent (scaune, oglinzi, parbriz, volan incalzit, climatronic etc )

#44
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Toate masinile au scaune, oglinzi, parbriz :)
Oi fi vrut sa scrii incalzite ;)

#45
GabiA

GabiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.10.2006
Focus cred ca e foarte joasa.
Un Sportage 1.6 benzina in echiparea de baza ar fi o optiune interesanta, dar nu are parbriz incalzit complet, ci doar in zona stergatoarelor.
Sau o Kia Stonic, e in clasa Crossland.

Din ce ai enumerat, eu as lua Octavia. Are garda la sol aproape ca a unui SUV, spatiu berechet, optiune de parbriz incalzit.

#46
rigo

rigo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 28.12.2005
si.... Octavia a ramas...Nu are optiunea de parbriz incalzit dar asta e... cum spunea cineva pe aici nu le poti avea pe toate.

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Se poate inchide.

#47
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostOctavian___, on 06 octombrie 2018 - 13:26, said:

Ford Focus wagon 1.0. 125cp
Stiu sigur ca nu agati cu fata bordurile, botu e mai sus (sau spoileru mai scurt) .
Cu reducerea oferita iesi pe la 15500, daca mai prinzi si rabla iesi pe la 14000 max si dotata decent (scaune, oglinzi, parbriz, volan incalzit, climatronic etc )
Nu orice Wagon ci Wagon Active. Are garda mai mare.
Si poti pune si parbriz incalzit :)

View Postrigo, on 07 octombrie 2018 - 07:30, said:

si.... Octavia a ramas...Nu are optiunea de parbriz incalzit dar asta e... cum spunea cineva pe aici nu le poti avea pe toate.

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Se poate inchide.


#48
GabiA

GabiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.10.2006
Parbriz incalzit exista ca optiune la Octavia!

#49
rigo

rigo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 28.12.2005
Nu nu are. Are doar diuze încălzite pentru spălare.

#50
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

View PostGabiA, on 07 octombrie 2018 - 07:28, said:

nu are parbriz incalzit complet, ci doar in zona stergatoarelor.
circuitul ăla electric de sub ștergătoare e dumenzeu dacă stai într-o zonă în care ninge iarna.

#51
rigo

rigo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 28.12.2005
Mie dealerul mi-a spus că nu are. Are doar luneta. Și nici la configurare pe site la ei nu apare. O fi având la un model mai vechi?

#52
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
eu am testat modelul din 2014, și văd că avea, și pe față, și pe spate: acolo lângă butonul de AUTO
ar fi dubios să nu aibă, poate se referă la ceva circuit prin parbriz...

#53
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Nu unde ce vezi langa butonul auto. Poate in dreapta langa dual.
Din cate vad(poza slaba) ala e buton de dezaburire parbriz si nu de incalzire. Acesta directioneaza aerul la viteza maxima catre parbriz,indiferent cum era directionat si la ce viteza. Daca se apasa din nou sistemul revine la setarile anterioare.
Eu am la mondeo parbriz incalzit cu rezistentale electrice la fel ca luneta.
Iarna in cateva min dezgheata parbrizul.
Sunt doua lucruri total diferite.
Nu stiu daca cea din poza pusa are parbriz incalzit insa tocmai am gasit un articol in care spune ca poate fi echipata cu parbriz cu degivrare.

Edited by the_same, 08 October 2018 - 09:49.


#54
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
dap, ai dreptate http://static.automa...549/512961l.jpg

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate