Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

cazare Mamaia,Vama Veche sau 2 Mai

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Salutare,
Anul viitor ne-am gandit sa ne petrecem concediul pe litoralul romanesc ( nu am mai fost aici de 10 ani). Am ales ca si destinatii cele 3 enumerate in titlu. As vrea sa-mi recomandati ( fara alte discutii si sugestii inutile) cateva locuri de cazare ( vile , pensiuni, hoteluri) , care sa indeplineasca conditiile de mai jos:
-  camera sa aiba baie proprie si chicineta ( sau micul dejun inclus)
- distanta fata de plaja sa nu fie foarte mare
- plaja sa fie curata, amenajata cu sezlonguri si umbrele , iar intrarea in apa - cat mai lina.
- cazarea sa nu fie intr-o zona zgomotoasa.
Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Daca nu te deranjeaza sa platesti dublu fata de Grecia, sa stai pe plaja ca furnicile si sa platesti pe sezlong 30 lei, atunci poti alege Navodari.
Au consturit aia chiar pana in buza marii.

Iti garantez ca nu mai vii peste 10 ani.

Eu astept tg de turism din Noiembrie si imi iau Turcia si Grecia la super preturi; iti recomand la fel.

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Faci o mare greseala, stiu ca poate te apuca nostalgia dar sunt foarte multi care au venit la mare in Ro si dupa au plecat total dezamagiti. Alege o alta locatie, sau daca vrei neaparat Romania, mergi in Delta.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Plaja curata amenajata cu sezlonguri si umbrele este la MAMAIA sau NAVODARI dar liniste NU
Tot MAMAIA sau NAVODARI se incadreaza si la - distanta mica fata de plaja
Chicineta nu gasesti decat la cazare particulara sau pensiuni mai modeste asa.

Recomandari de vile , pensiuni, hoteluri ?
Este mult (foarte mult ) prea devreme

Sa vedem ce iese dupa urmatorul targ de turism

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
vei fi dezamagit, mai ales daca nu ai mai fost pe litoralul romanesc in ultimii 10 ani.
mizerie, inghesuiala, oameni fara bun-simt si educatie, mancare si bautura scumpe, nu ai ce face, nu ai cum/unde sa-ti distrezi copilul/adolescentul, eternele tarabe cu porcarii chinezesti.
nu ti-e mila de banii tai, pentru care muncesti ? alege linistit turcia, grecia sau bulgaria.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 retish1979, on 19 septembrie 2018 - 09:29, said:

- .... intrarea in apa - cat mai lina.

atunci ia-ti gandul de la Vama Veche. dupa ~5 metri deja apa ajunge pana la pieptul unui adult.

#7
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Posted Image . Multumesc celor care deja au raspuns , insa aceste raspunsuri cred ca ma fac sa caut iar in strainatate. Posted Image

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 retish1979, on 19 septembrie 2018 - 09:49, said:

Posted Image . Multumesc celor care deja au raspuns , insa aceste raspunsuri cred ca ma fac sa caut iar in strainatate. Posted Image

O decizie inteleapta
MAMAIA + NAVODARI, mai ales in plin sezon si weekend, este urgia de pe pamant.
Cocalarii si pitipoancele sunt o specie cu totul dosebita in Romania.

Vama Veche a ajuns pur si simplu o cloaca. Absolut nimic amenajat si totul infect.
2 Mai, spre deosebire de Vama Veche ... e la fel Posted Image

Mai spuneau colegii pe aici.
Daca ti-e mila de banii tai cauta alta solutie

Daaar - daca vrei sa traiesti o aventura de neuitat (surpriza Posted Image ), te asteptam la MAMAIA

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 retish1979, on 19 septembrie 2018 - 09:49, said:

. Multumesc celor care deja au raspuns , insa aceste raspunsuri cred ca ma fac sa caut iar in strainatate.
Asta-i pentru ca au asteptari prea mari, sau cauta doar locurile extrem de populare.

Am fost la sfarsitul lunii august in Eforie Nord si:

1- plaja era curata, foarte rar vedeam mizerie lasata de unii neciopliti (care apropo, sunt aceiasi si in tara, si in Grecia/Turcia)
2- mancarea nu a fost mai scumpa decat in orasul in care locuiesc (Baia Mare), iar pe faleza sunt si restaurante cu specific italian, grecesc si chinezesc/asiatic. In Mamaia da, e scump ca dracu fiindca acolo merg in general doar "sarantocii". Acolo un fel simplu de mancare costa de la 20-30 de lei in sus.
3- apa marii e curata ca lacrima in Eforie Nord, iti vezi si picioarele prin apa
4- sunt sezlonguri si umbrele cate vrei
5- intrarea in apa e lina si nici adancimea apei nu creste dintr-o data.
6- am stat la un camping aproape de centrul statiunii, dar la pas lin nu am facut mai mult de 5 minute pana la plaja.

Desigur, daca te-ai obisnuit multi ani cu statiunile din afara atunci probabil vei avea asteptari cam mari, mai ales pentru Mamaia, care pot fi spulberate de realitatea de acolo.

Edited by Hider141, 19 September 2018 - 10:10.


#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Eu as zice: http://www.marinasur...sort/facilitati

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Grecia e vis.

Am fost în Paralia - cam aglomerat dar ok-ish.
Atena + Pireu  + Salamina - vis
Lefkada - Vasiliki - vis

Anul acesta am fost în Kavala - vis

Plajă impecabilă, complex Batis - super mega ultra curat.
Prețuri decente.
Cazare la particular prin AIRBNB - 77 de m2, mansardă, două balcoane, bucătărie, living, Smart TV cu netflix etc. - 8 zile 7 nopți 1800 de lei cu tot cu 250 de lei taxa airbnb.

Ne-a așteptat grecoaica cu bougatsa caldă, cu frigiderul plin de fructe și cu apă pusă la rece. Cafea, lichior de casă de-al lor, vin grecesc și cadouri.
Parcare imensă în fața vilei. (goanga mea să am loc să parchez)

Ghici la anul unde mă duc din nou ? Posted Image

Edited by waterman, 19 September 2018 - 10:11.


#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 waterman, on 19 septembrie 2018 - 10:08, said:

Ghici la anul unde mă duc din nou ? Posted Image
Monemvasia?
Elafonisos?
Tolo?
Grecia insulara?

Nu, nu te du` din nou in Kavala Posted Image

 Hider141, on 19 septembrie 2018 - 09:59, said:

3- apa marii e curata ca lacrima in Eforie Nord, iti vezi si picioarele prin apa

pe mine m-ai convins, aici eu nu mi-am vazut picioarele prin apa, parca erai intr-o galeata cu var Posted Image

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Sa nu faci greseala sa faci o vacanta intreaga la noi la mare, aici merge maxim un weekend prelungit. Du-te frate in Grecia, Bulgaria, Trucia daca esti mai constrans de buget, dar nu sta o saptamana la noi ca iti bati joc de zilele tale libere, bani si calitatea primita la banii dati.

#14
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 27.07.2006
Incep cu precizarea ca nu sunt innebunit dupa plaja/mare. Mi se pare crunt de plictisitor sa zaci o saptamana pe nisip, facand in fiecare zi acelasi "ritual".
Dar, aparand un copil, ce acum e marisor, cativa ani am mers la mare.
De doua ori in Grecia, de 2 ori in Romania - Eforie si Navodari. La Navodari am stat la pensiunea Omega (peste medie, dar merita), la Eforie nu mai stiu.

Grecia ? Minunata, dar a treia oara mai merg doar daca ma plateste cineva. Pentru unul ca mine fara pasiuni de stat la soare, drumul pana acolo nu merita absolut deloc.

Intrebare pntru cei care compara ieftineala din Grecia cu scumpetea din Romania: pot sa spuna sincer cat i-a costat, in sezon, cu totul inclus (transport, cazare, masa, mofturi etc) o saptamana in Grecia ? Ca m-am cam saturat sa tot vad "ce ieftin e la greci, la noi e scump" Posted Image Am fost, am stat de fiecare data o saptamana, nu e mai ieftin deloc, in conditii similare. Din contra, e mai scump.

PS: Am colegi care de 10-15 ani, in FIECARE an, merg la greci. Ori lor le lipseste ceva, ori mie...:) :) :)

Edited by ergon, 19 September 2018 - 12:18.


#15
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
In Grecia e mai scump iar conditiile de cazare (strict cazare) lasa de dorit de foarte multe ori. Dar Grecia inseamna, mare si soare, inseamna istorie, inseamna locuri de vis, inseamna bucatarie greceasca. Cunosc si eu persoane cu venituri foarte foarte mari (dar nivelul de cultura inversproportional parerea mea proprie si personala Posted Image) care au spus ca nu le place Grecia si care si-au spart banii prin Ro, dar sunt banii lor si dorintele deasemenea ale lor.

Ca buget, la limita decentei, as estima un 1500 euro/saptamana in norddul Greciei si mai mult cu cat te duci catre sud sau cu cat cresc pretentiile la cazare si cate mese la taverna pe zi. O masa la taverna, doi adulti plus un copil pe noi ne scoate la cca 50 - 60 euro, ma refer la tavernele traditionale nu la hoteluri.

 ergon, on 19 septembrie 2018 - 12:15, said:

FIECARE an, merg la greci.
Mie imi lipseste FIECARE an in care nu merg in Grecia Posted Image , chiar daca in acel an am fost in alta parte, Spania, UAE, Malaysia etc

LE Personal imi place foarte mult sa merg pe litoralul romanesc, de obicei un week-end undeva in Octombrie Posted Image. Imi plac plajele goale, fara cocalari si rasariturile dimineata devreme; cu cat mai frig cu atat mai frumos :)

Edited by Octavian_SK, 19 September 2018 - 12:34.


#16
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 27.07.2006

 Octavian_SK, on 19 septembrie 2018 - 12:31, said:

In Grecia e mai scump iar conditiile de cazare (strict cazare) lasa de dorit de foarte multe ori. Dar Grecia inseamna, mare si soare, inseamna istorie, inseamna locuri de vis, inseamna bucatarie greceasca.

Ca buget, la limita decentei, as estima un 1500 euro/saptamana in norddul Greciei si mai mult cu cat te duci catre sud sau cu cat cresc pretentiile la cazare si cate mese la taverna pe zi. O masa la taverna, doi adulti plus un copil pe noi ne scoate la cca 50 - 60 euro, ma refer la tavernele traditionale nu la hoteluri.
Corect. Dar 99% dintre cei care merg in Gecia nu se ridica de pe nisip Posted Image Noi, dupa doua zile, am lasat copilul cu prietenii cu care am fost si am haladuit in lung si-n lat. Dar afirm din nou: asta sunt eu, nu rezist sa stau locului prea mult. Amicii nostri n-au vrut sa mearga nici macar pana la parcul lui Aristotel (cam 150 km de unde eram cazati) - nisip si apa all day long Posted Image

Asadar, pentru ca pretul spus de tine este corect, nu cred ca se mai poate pune problema ca e mai ieftin in Grecia. Eu atat am vrut sa accentuez, ca mitul asta cu ieftin la greci e doar un...mit Posted Image

LE: cu permisiunea moderatorului, cu cine ai zburat in Malaezia ? Am in plan Cambodgia, via Malaezia. Multumesc !
LE 2: de curand am fost la Barcelona 5 zile, plus o fuga pana la Alhambra. Nu m-am apropiat de plajele Barcelonei Posted Image

Edited by ergon, 19 September 2018 - 12:45.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Anu acesta am fost la Tuzla. Plaja super, neamenajata,  apa cristal, nisip fin, oameni putini.  Mancare excelenta in Olimp  la Lacul Racilor, dar si prin statiuni seara. Sunt si cherhanale bune pe plaja in Tuzla dar pretul sare de bunsimt. Drumul insa la plaja din Tuzla unde am fost cazati, cale de 2km e pe camp (cu masina), praf, etc.

PS: Daca doresti ceva deosebit insa ,
https://www.flickr.c...157691576910374
sau
https://www.flickr.c...157635454399647

Attached Files


Edited by bumpocbum, 19 September 2018 - 13:11.


#18
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 bumpocbum, on 19 septembrie 2018 - 13:03, said:

Anu acesta am fost la Tuzla.

Cum e intrarea in mare, este potrivita pentru copii?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate