Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cazare Mamaia,Vama Veche sau 2 Mai

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In zona cherhanalelor este o adancitura undeva la 1.60m destul de aproape de mal dupa care fundul marii urca pana la 50 cm. In zonele adiacente este apa pana la genunchi pe distante destul de mari. Erau destul de multi copii. In plus de asta 4 salvamari erau prezenti pana seara tarziu. Ziceau ca nu au avut evenimente.

#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Bah fratilor, apartament cu finisaje medii cu chicineta in Mamaia Nord/Navodari e 100E in sezon si daca vrei in buza marii e si mai mult. Practic ai o garsoniera meschina de bloc cu un loc de parcare daca esti norocos. Iesi afara din camaruta ta si daca nu mananci la ceva de fitza, ai de ales intre niste carne pe gratar cu cartofi prajiti sau legume congelate, paste sau pizza unde doar cu noroc nu te caci imrapastiat daca manaci zilnic. Poti sa compari asta cu Grecia unde ai peste, calamar, caracatitia de la ferme din zona sau prinse in ziua aia pe langa pizza, paste si grillurile de la noi pentru 10% in plus la pret? Despre modul de servire si pregatirea grecilor si bulgarilor comparatic cu ospatarii nostri, ce sa mai zici :)

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe mine m-a costat cazarea in Tuzla 120 lei/zi, in prima saptamana din septembrie. Camera de 3 persoane, noi am fost doar 2 (luata dupa booking - Vila MariCris.) cu aer conditionat, tv, frigider in camera, net, baie privata, etc...parcare in fata casei. Gazda mai mult decat super.   De mancat....hmmm, chiar bine ! Servire la masa...rapida si profi, exceptand una din cherhanale, de prea multi clienti si prea putini la servire.

Attached Files


Edited by bumpocbum, 19 September 2018 - 13:51.


#22
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 ergon, on 19 septembrie 2018 - 12:39, said:


LE: cu permisiunea moderatorului, cu cine ai zburat in Malaezia ? Am in plan Cambodgia, via Malaezia. Multumesc !

Qatar Airways

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 ergon, on 19 septembrie 2018 - 12:15, said:

Intrebare pntru cei care compara ieftineala din Grecia cu scumpetea din Romania: pot sa spuna sincer cat i-a costat, in sezon, cu totul inclus (transport, cazare, masa, mofturi etc) o saptamana in Grecia ? Ca m-am cam saturat sa tot vad "ce ieftin e la greci, la noi e scump" Posted Image Am fost, am stat de fiecare data o saptamana, nu e mai ieftin deloc, in conditii similare. Din contra, e mai scump.

PS: Am colegi care de 10-15 ani, in FIECARE an, merg la greci. Ori lor le lipseste ceva, ori mie...Posted Image Posted Image Posted Image

Da,foarte buna intrebarea.
Sa stii ca si eu ma minunez cand vad despre cat de ieftina-i Grecia sau Turcia.Despre Turcia pot sa spun,cu mana pe inima,ca-i mult mai scumpa decat o vacanta in Sri Lanka sau Kenya,de exemplu.
Am fost in Grecia in august,12 nopti,demipensiune (mancarea foarte-foarte buna),doua persoane,hotel superb,pe plaja,940 de euro,fara taxe de statiune.
Despre preturi?Torul este peste preturile din tara,lejer.
O fi ieftin pentru multi.Dar e intr-adevar ieftin pentru cei care-si cara conservele de acasa,sunt cazati cu 10-20 de euro pe noapte,la pensiuni cocotate la mama dracului pe stanci cu cea mai apropiata si amenajata si curata plaja la 20 de km de mare.

Edited by adisz, 19 September 2018 - 14:38.


#24
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 adisz, on 19 septembrie 2018 - 14:38, said:

Da,foarte buna intrebarea.
Sa stii ca si eu ma minunez cand vad despre cat de ieftina-i Grecia sau Turcia.Despre Turcia pot sa spun,cu mana pe inima,ca-i mult mai scumpa decat o vacanta in Sri Lanka sau Kenya,de exemplu.
Am fost in Grecia in august,12 nopti,demipensiune (mancarea foarte-foarte buna),doua persoane,hotel superb,pe plaja,940 de euro,fara taxe de statiune.
Despre preturi?Torul este peste preturile din tara,lejer.
O fi ieftin pentru multi.Dar e intr-adevar ieftin pentru cei care-si cara conservele de acasa,sunt cazati cu 10-20 de euro pe noapte,la pensiuni cocotate la mama dracului pe stanci cu cea mai apropiata si amenajata si curata plaja la 20 de km de mare.
Maaare greseala.

Pe noi ne-a costat aprox. 900 E absolut tot ( cazare, mancare, motorina, asigurari medicale etc .. ), 10 zile.
Iar cazarea am avut-o la 10 metri de plaja. Si nu, nu ne-am carat cu conservele dupa noi ...
In a doua jumatate a lunii iulie Posted Image

 retish1979, on 19 septembrie 2018 - 09:29, said:

Salutare,
Anul viitor ne-am gandit sa ne petrecem concediul pe litoralul romanesc ( nu am mai fost aici de 10 ani). Am ales ca si destinatii cele 3 enumerate in titlu. As vrea sa-mi recomandati ( fara alte discutii si sugestii inutile) cateva locuri de cazare ( vile , pensiuni, hoteluri) , care sa indeplineasca conditiile de mai jos:
-  camera sa aiba baie proprie si chicineta ( sau micul dejun inclus)
- distanta fata de plaja sa nu fie foarte mare
- plaja sa fie curata, amenajata cu sezlonguri si umbrele , iar intrarea in apa - cat mai lina.
- cazarea sa nu fie intr-o zona zgomotoasa.
Multumesc.
Lasa litoralul nostru si du-te la vecinii bulgari.
E altceva fata de mizeria de la noi.

Edited by cristiany, 19 September 2018 - 18:54.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mda si ce sa gasesc la vecinii bulgari ? La hotel de 4 stele opreau dozatoarele de cafea sa nu iasa in paguba ? Asta in Albena...

Nici Bulgaria nu mai e ce a fost odata...

#26
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Românul se stie ca e " strângator " din fire, am vazut-o inclusiv la turci, nu doar in Bg.
Maldăre de mâncare, sucuri si alte alimente pe care apoi le lasau pe masă neatinse. Că deh, doar le-a platit...
Daca vine românu' si isi ia 3-4-5 cafele ce-ar putea sa faca si hotelierii aia ? Mai strâng si ei robinetul.
E scump sa-ti cumperi o cafea. 2-3 leva e o avere.

Daca tie nu ti-a placut in Bg pt ca nu ti-au dat cafea atât cât ti-ai dorit tu, e parerea ta si o respectam.
Dar o vacanta nu sta doar într-o cafea Posted Image

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cristiany, on 19 septembrie 2018 - 19:16, said:

Românul se stie ca e " strângator " din fire, am vazut-o inclusiv la turci, nu doar in Bg.
Maldăre de mâncare, sucuri si alte alimente pe care apoi le lasau pe masă neatinse. Că deh, doar le-a platit...
Daca vine românu' si isi ia 3-4-5 cafele ce-ar putea sa faca si hotelierii aia ? Mai strâng si ei robinetul.
E scump sa-ti cumperi o cafea. 2-3 leva e o avere.

Daca tie nu ti-a placut in Bg pt ca nu ti-au dat cafea atât cât ti-ai dorit tu, e parerea ta si o respectam.
Dar o vacanta nu sta doar într-o cafea Posted Image


De fapt doream doar o cafea. Dar se pare ca uneori e prea mult si aceea. Ma intreb pentru ce am platit "All Inclusive" ...

Sincer nu ma intereseaza cat de strangator e sau nu romanul sau ce fac altii.

Mai aducem aminte de "spagarii" din parcarea hotelului pentru un loc de parcare ?

Asa e. O vacanta nu sta intr-o cafea. Dar nu am vazut absolut nimic in Albena ca sa raman cu amintiri. Mai fain a fost in Balcic/Kaliakra...

Edited by bumpocbum, 20 September 2018 - 07:42.


#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 cristiany, on 19 septembrie 2018 - 18:52, said:

Pe noi ne-a costat aprox. 900 E absolut tot ( cazare, mancare, motorina, asigurari medicale etc .. ), 10 zile.
Iar cazarea am avut-o la 10 metri de plaja. Si nu, nu ne-am carat cu conservele dupa noi ...
Deci 900 - 200 motorina = 700 - 20 asigurari medicale = 680 /10 zile = 68 euro / zi din care cazare cca 30 euro (conditii ultra basic in ceva de 12-14mp cu paturi de fier forjat), mancare din supermarket plus giros de 2 euro la greu, ca altfel nu te incadrezi

#29
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Problema nu e ca vrei sa scapi de romani ci vrei sa scapi de turismul facut de romani. Nu odata am ajuns in camere prin Navodari cu poze de prin alta camera sau de la alt etaj cu vedere la mare ca sa ajunci acolo sa primsti camera la parter sau demisol cu vedere la parcare. ;) Revenind la turismul altora, nu e vorba doar de cat costa. La urma urmei daca mergi in Eforie sau Saturn clar e mai ieftin ca orice Grecie dar e vorba de ce primesti pe banul ala. All-inclusive never, doar daca ai copil pana intr-un an si nu iti permite timpul sa umbli la restaurante ci vrei sa mananci ceva repede cat doarme copiulul altfel e aceeasi t1ganie din Romania pana in Turcia si Egipt.

#30
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 Octavian_SK, on 20 septembrie 2018 - 07:55, said:

Deci 900 - 200 motorina ( am dat mai putin, nu am tanc sa consume atat )= 700 - 20 asigurari medicale ( am platit mai putin )= 680 /10 zile = 68 euro / zi din care cazare cca 30 euro (conditii ultra basic in ceva de 12-14mp cu paturi de fier forjat) ( am dat mai mult, in conditii mai mult decat OK, cu pat dublu si nu din fer forjat ), mancare din supermarket plus giros de 2 euro la greu, ca altfel nu te incadrezi  ( aha, cum zici tu Posted Image  )
Chiar daca as manca numai de la supermarket si giros de 2 E. tot Grecia o prefer, in detrimentul nesimtitilor de pe litoralul nostru.
Q.E.D.

 bumpocbum, on 20 septembrie 2018 - 07:37, said:

Asa e. O vacanta nu sta intr-o cafea. Dar nu am vazut absolut nimic in Albena ca sa raman cu amintiri. Mai fain a fost in Balcic/Kaliakra...
Stai un pic, tu spui de Albena, dar generalizezi la toata Bulgaria ?!
Balcicul / Kaliakra le-am vizitat anul trecut si anul acesta. Aici iti dau dreptate, este mai mult decat OK.
Cu mult peste litoralul nostru.

Edited by cristiany, 20 September 2018 - 14:39.


#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 cristiany, on 20 septembrie 2018 - 14:44, said:

Chiar daca as manca numai de la supermarket si giros de 2 E. tot Grecia o prefer, in detrimentul nesimtitilor de pe litoralul nostru.

Din pacate,anul asta pe plaja in Grecia erau o gramada de ...mancatori de seminte,la propriu.Fara sa-i aud vorbind,mi-am dat seama ca-s concetateni.Dupa ambalaj.
Ghici majoritatea cojilor unde ajungeau?

#32
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Noi anul acesta am fost intr-o zona unde majoritatea o constituiau sarbii si ungurii.
Cu toate acestea am vazut cativa din acestia care mancau fructe si ingropau samburii in nisip. Probabil se gandeau ca impaduresc plaja Posted Image

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cristiany, on 20 septembrie 2018 - 14:44, said:

Stai un pic, tu spui de Albena, dar generalizezi la toata Bulgaria ?!

Da, aici am gresit.
Dar ca idee am fost in mai multe locuri din Bg unde serviciile au fost mai bune sau mai proaste fata de Ro.  Fiecare tara are "frunzele ei uscate". Si in Romanica gasesti o gramada de locuri extrem de faine....mult peste Bg. Bineinteles ca si viceversa este aplicabila.

#34
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Nu contest si nici nu vreau sa generalizez ca in Bg este in totalitate mai bine decat in Ro.
Doar ca experientele noastre ( ma refer strict la litoral ) au fost majoritar pozitive in Bg, asta in detrimentul Ro.
De asta, in ultimii ani, am preferat litoralul din Tr / Bg / Gr iar la noi preferam sa mergem la munte.

Cu asta am terminat off-topicul.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cristiany, on 21 septembrie 2018 - 11:57, said:

De asta, in ultimii ani, am preferat litoralul din Tr / Bg / Gr iar la noi preferam sa mergem la munte.

Mda, sincer ma indoiesc ca sunt prea multe locuri din locurile specificate care sa rivalizeze cu muntii nostri.... Dar e doar o parere.

#36
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 cristiany, on 20 septembrie 2018 - 14:44, said:

Chiar daca as manca numai de la supermarket si giros de 2 E. tot Grecia o prefer, in detrimentul nesimtitilor de pe litoralul nostru.
Dupa calculul de mai sus, cam asta ai mancat. O masa, decenta, cu tot cu bautura nu vad cum o scoti sub 30 de euro pt 2 persoane, si asta in nord, nu prin insulele de fite din sud.
In situatia asta, tot demipensiune as fi ales.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate