Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Preluare casă naționalizată

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
mariin-ion

mariin-ion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2018
rogeralbu - După ce fostul proprietar devine ACTUALUL proprietar și vrea să vândă cum este în situația ta, foștii chiriași (nemaifiind contractele de închiriere cu statul în curs ei nu mai sunt chiriași acum) TREBUIE notificați. Eu m-am referit mai înainte că nu au dreptul de preemțiune foștii chiriași care erau actualii chiriași în cazul cum ai prezentat în prima postare când nu s-a înțeles clar ce ai scris și de unde se trăgea concluzia că fostul proprietar nu are nici ce vinde nici ce dona, adică nu era posibilă nici o preemțiune de cumpărare.

Ca vânzarea să fie perfect legală, adică să nu poată fi atacată, proprietarul îi notifică sau doar îi anunță că vrea să vândă cu suma x și că a găsit cumpărător. După ce face vânzarea fostul proprietar la prețul pe care l-a vrut și pe care nu este obligat să-l spună, foștii chiriași nu mai au ce proces să deschidă pentru anularea vânzării fiincă și dacă NU ERAU NOTIFICAȚI nu ar fi fost de acord să plătească prețul cerut, ei fiind dispuși să ofere (sau nu) prețul cu care a vândut statul pe legea 112 sau puțin mai mare și nu prețul de piață actual.

ATENȚIE - Cel mai bine este ca fostul proprietar ÎNAINTE să vândă să facă o declarație notarială cu TITULARII fostelor contracte de închiriere și membrii familiilor lor care au buletine valabile pe adresa unde este casa aia. E posibil ca dacă nu au mai avut contracte de închiriere valabile și le-au expirat buletinele să-și fi făcut pe alte adrese buletine și să stea ILEGAL în casa aia, poliția nu le face buletine nici măcar dacă a trecut o singură zi de la expirarea contractelor de închiriere cu statul.

La notariat proprietarul să le ofere o sumă de bani pentru chiria pe o perioadă de minim 6 luni și o sumă pentru mutarea mobilei din casa retrocedată lui la noile adrese unde se vor muta cu chirie. Asta se face numai în cazurile cu chiriași NORMALI la cap și care sunt conștienți că vor fi evacuați cu executorul și să nu mai se complice nici cumpărătorul (adică tu) cu procesul de evacuare nici ăia să aștepte 15 polițiști să-i scoată în stradă.

La notariat trebuie să declare și foștii chiriași că nu au INVESTIT în ultimii 10 ani nici un leu în renovare sau alte îmbunătățiri făcute apartamentelot din banii lor personali, nu are treabă dacă statul a renovat/reparat casa sau prin curte gardul, poarta sau canalizarea sau altele.

Așa este cel mai bine de procedat dar nu știu ce chiriași ai și dacă sunt din ăia care cred eu, adică colorați cu care nu te poți înțelege, SINGURA ȘI CEA MAI SIGURĂ vânzare să o faceți NUMAI cu notificare. Notarul nu este OBLIGAT să refuze vânzarea dacă nu au fost notificați foștii chiriași, nu e treaba lui iar anularea vânzării o pot cere după aia foștii chiriași.

Te asigur că în situația ta la ce chiriași ai spus că sunt acolo și FĂRĂ notificare nu este vreo problemă cu vânzarea dar e mai bine să facă notificare.

Dacă poți avea o discuție SERIOASĂ cu chiriașii propune-le tu în numele proprietarului varianta cu declarația notarială.

Dacă refuză - NOTIFICARE și ei refuză prețul - VÂNZAREA către tine cu prețul stabilit între voi - PROCES de evacuare - EVACUAREA cu executorul. Altă soluție nu EXISTĂ și nu te lua nici după NOTAR dacă spune că nu este vreo problemă, nu e treaba lui să refuze vânzarea dar - REPET - foarte puțini proprietari fac notificarea și foarte-foarte puțini foști chiriași acceptă înțelegerea la notariat cu banii pentru mutare de bună voie și să nu mai aștepte executorul.

Edited by mariin-ion, 23 September 2018 - 06:16.


#20
mariin-ion

mariin-ion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2018
Încă o adăugare și am terminat cu subiectul ăsta - este bine ca înțelegerea la notariat să o facă proprietarul (actualul fost proprietar) numai ÎNAINTEA vânzării și nu DUPĂ (nici nu mai are cum că nu mai este el proprietar) - ATENȚIE - dacă propun chiriașii asta, adică să îl lase pe proprietar să vândă fără notificare și după aia să ceară anularea vânzării. DUPĂ vânzare este treaba ta ori să faci înțelegerea la notariat ori evacuarea cu proces.

Edited by mariin-ion, 23 September 2018 - 06:34.


#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cu scuzele de rigoare pentru că nu am niciun sfat util, dar scriu în subiect: în continuare mă minunez de discuția asta centrată pe finalul fericit.
Vă rog explicați-mi și mie (cu bază legală) pașii prin care fostul proprietar va ajunge din nou în poziția asta.  Mulțumesc!

#22
mariin-ion

mariin-ion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2018
E deajuns că știe inițiatorul foarte bine și că va beneficia de finalul fericit. Dacă nu eram BANAT pentru primele 2 postări poate explicam. Așa nu este obligat nici inițiatorul să dea mai multe detalii și este foarte bine ca nici să nu mai intervină fiincă a aflat tot ce îl interesează. Și aici nu este obligat nimeni să explice ceva ce nu înțeleg ceilalți, e deajuns că a înțeles inițiatorul și că știe ce are de făcut. Dacă te ocupai de revendicări nu mai puneai întrebarea asta, știai singură care sunt legile și cum se aplcă ele ca să dea rezultatul fericit.

Edited by mariin-ion, 23 September 2018 - 09:27.


#23
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009

 althea, on 23 septembrie 2018 - 08:46, said:

Cu scuzele de rigoare pentru că nu am niciun sfat util, dar scriu în subiect: în continuare mă minunez de discuția asta centrată pe finalul fericit.
Vă rog explicați-mi și mie (cu bază legală) pașii prin care fostul proprietar va ajunge din nou în poziția asta.  Mulțumesc!
buna
eu nu sunt jurist. dar ce am inteles e asa. dl din strainatate deja e proprietar in baza deciziei primar. statul nu a evacuat chiriasi si le a luat inca 10 ani chirii pt ca el nu a cerut sa fie pus in posesie in natura, si s a prezumat ca prefera banii de ja 112.
o data pus in posesie si dupa restituierea sumei el se intabuleaza deschide rol poate dona vinde sau face ce stie. chiar daca in imobil sunt chiriasi. primaria le notifica astora la data punerii in posesie sistarea contractelor de chirie.
cam asta e finalul ok, intrebarea viza cum e mai safe si mau cuser de transmis proprietatea penbtru a nu exista vreun risc.
baza legala e legea 10/2001

 mariin-ion, on 23 septembrie 2018 - 05:52, said:

rogeralbu - După ce fostul proprietar devine ACTUALUL proprietar și vrea să vândă cum este în situația ta, foștii chiriași (nemaifiind contractele de închiriere cu statul în curs ei nu mai sunt chiriași acum) TREBUIE notificați. Eu m-am referit mai înainte că nu au dreptul de preemțiune foștii chiriași care erau actualii chiriași în cazul cum ai prezentat în prima postare când nu s-a înțeles clar ce ai scris și de unde se trăgea concluzia că fostul proprietar nu are nici ce vinde nici ce dona, adică nu era posibilă nici o preemțiune de cumpărare.

Ca vânzarea să fie perfect legală, adică să nu poată fi atacată, proprietarul îi notifică sau doar îi anunță că vrea să vândă cu suma x și că a găsit cumpărător. După ce face vânzarea fostul proprietar la prețul pe care l-a vrut și pe care nu este obligat să-l spună, foștii chiriași nu mai au ce proces să deschidă pentru anularea vânzării fiincă și dacă NU ERAU NOTIFICAȚI nu ar fi fost de acord să plătească prețul cerut, ei fiind dispuși să ofere (sau nu) prețul cu care a vândut statul pe legea 112 sau puțin mai mare și nu prețul de piață actual.

ATENȚIE - Cel mai bine este ca fostul proprietar ÎNAINTE să vândă să facă o declarație notarială cu TITULARII fostelor contracte de închiriere și membrii familiilor lor care au buletine valabile pe adresa unde este casa aia. E posibil ca dacă nu au mai avut contracte de închiriere valabile și le-au expirat buletinele să-și fi făcut pe alte adrese buletine și să stea ILEGAL în casa aia, poliția nu le face buletine nici măcar dacă a trecut o singură zi de la expirarea contractelor de închiriere cu statul.

La notariat proprietarul să le ofere o sumă de bani pentru chiria pe o perioadă de minim 6 luni și o sumă pentru mutarea mobilei din casa retrocedată lui la noile adrese unde se vor muta cu chirie. Asta se face numai în cazurile cu chiriași NORMALI la cap și care sunt conștienți că vor fi evacuați cu executorul și să nu mai se complice nici cumpărătorul (adică tu) cu procesul de evacuare nici ăia să aștepte 15 polițiști să-i scoată în stradă.

La notariat trebuie să declare și foștii chiriași că nu au INVESTIT în ultimii 10 ani nici un leu în renovare sau alte îmbunătățiri făcute apartamentelot din banii lor personali, nu are treabă dacă statul a renovat/reparat casa sau prin curte gardul, poarta sau canalizarea sau altele.

Așa este cel mai bine de procedat dar nu știu ce chiriași ai și dacă sunt din ăia care cred eu, adică colorați cu care nu te poți înțelege, SINGURA ȘI CEA MAI SIGURĂ vânzare să o faceți NUMAI cu notificare. Notarul nu este OBLIGAT să refuze vânzarea dacă nu au fost notificați foștii chiriași, nu e treaba lui iar anularea vânzării o pot cere după aia foștii chiriași.

Te asigur că în situația ta la ce chiriași ai spus că sunt acolo și FĂRĂ notificare nu este vreo problemă cu vânzarea dar e mai bine să facă notificare.

Dacă poți avea o discuție SERIOASĂ cu chiriașii propune-le tu în numele proprietarului varianta cu declarația notarială.

Dacă refuză - NOTIFICARE și ei refuză prețul - VÂNZAREA către tine cu prețul stabilit între voi - PROCES de evacuare - EVACUAREA cu executorul. Altă soluție nu EXISTĂ și nu te lua nici după NOTAR dacă spune că nu este vreo problemă, nu e treaba lui să refuze vânzarea dar - REPET - foarte puțini proprietari fac notificarea și foarte-foarte puțini foști chiriași acceptă înțelegerea la notariat cu banii pentru mutare de bună voie și să nu mai aștepte executorul.

salut. mersi inca o data pentru lamuriri.
putin probabil sa accepte mersul la notar, sau cel putin unul macar.
o ultima intrebare - din cate stii tu, e musai sa i notifici si in cazul initial, cu donatie? sau la donatie nu se mai aplica asta cu notificarea si poti sa o faci si sa dicuti cu ei pe rand?

Edited by rogeralbu, 23 September 2018 - 10:05.


#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 rogeralbu, on 23 septembrie 2018 - 10:12, said:

intrebarea viza cum e mai safe si mau cuser de transmis proprietatea penbtru a nu exista vreun risc.
Exact la întrebarea asta nu ți s-a răspuns, și de-asta am scris din nou.
Părerea mea este să discuți tot ce povestești aici cu un avocat cu experiență în retrocedări, ca să vezi dacă ce înțelegi tu e corect. Proprietarul sigur că vine cu o poveste care pare simplu de rezolvat cu câteva semnături, dar mie nu mi se pare deloc așa. Nu cred că știi toate detaliile.

Cine se ocupă pentru el de chestia asta? Ai zis că nu e în țară. Are avocat?

Edited by althea, 23 September 2018 - 10:36.


#25
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009

 althea, on 23 septembrie 2018 - 10:22, said:



Cine se ocupă pentru el de chestia asta? Ai zis că nu e în țară. Are avocat?

ne a dat noua procura. n a fost interesat multi ani, ne am intalnit intamplator cd a venit in tara anul acesta si a trecut pe la imobil. am vorbit si a s[us ca e de acord dar sa ne ocupam noi. pentru donatie sau vanzare o sa vina personal sau mergem noi in franta, am inteles ca se poate face la ambasada

#26
mariin-ion

mariin-ion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2018
Sters. Du-te la un avocat ca să auzi EXACT ce am scris eu dar vezi că dacă îi arăți ce am scris o să te întrebe și altele. Să-ți răspundă mai departe specialiștii de aici. Mai m-am chinuit și ca prostul să scriu destul. Și vezi că scrie clar cum să cumperi fără probleme iar notificările se fac către fiecare fost titular de contract de închiriere, pentru donație nu trebuie. Și să fii SIGUR că nu sunt tractorist. chiar dacă sunt banat repede.

Edited by mariin-ion, 23 September 2018 - 12:23.


#27
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut. iti ,ultimesc pentru toate raspunsurile, e clar ca ai avut de a face cu tema.
te voi tine la curent.
thx again

#28
mariin-ion

mariin-ion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2018
Citește de 10 (zece ) ori și reține - NU TE DUCE LA NICI UN AVOCAT CU ADRESA CASEI ȘI NUMELE FOSTULUI PROPRIETAR că dacă este adevărat și real ce ai scris e posibil să devii și tu viitor evacuat chiar dacă ai cumpărat pe 112 pe lângă ceilalți chiriași. NUMAI fostul proprietar să se ducă și să nu accepte nici o ofertă de la avocat care te ASIGUR că este mai mare decât îi oferi tu și este mai simplu pentru fostul proprietar să scape mai rapid și ușor de casă.

Singurul lucru pentru care nu s-au băgat ALȚII pe casa aia este că e în VIAȚĂ FOSTUL PROPRIETAR. Dacă era decedat, moștenitorii lui primeau ofertă generoasă, de tipul - evacuare chiriași inclusiv a ta și tu trebuia să dai statul în judecată și să ceri banii pe care i-ai dat (actualizați acum), vânzare la prețul zonei și jumate-jumate suma finală.

Ai GRIJĂ că și tu poți să ajungi ca ceilalți că legea 10 îi dă voie fostului proprietar (numai în instanță) să ceară anularea vânzării pe 112 și să primească în natură și apartamentul tău.

Edited by mariin-ion, 23 September 2018 - 14:48.


#29
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
inteleg ce spui, sau cel putin asa cred. dar daca el face vanzare sau donatie catre noi nu cred ca se mai aplica varianta asta

#30
mariin-ion

mariin-ion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.09.2018
Așteaptă să o facă întâi, până atunci ești și tu în aceiași situație ca și chiriașii ăia dacă el sau moștenitorii lui, dacă moare mâine și nu a făcut - ATENȚIE - vânzarea nu donația, vor să facă cu altcineva aceiași treabă (donație, vânzare) cum face fostul proprietar cu tine.

El dacă are moștenitori clasa I, adică copii sau nepoți după vreun copil decedat este bine să faci vânzare și nu donație și să dea la notariat o declarație că nu va dori să primească în natură sau să facă demersurile și pentru apartamentul tău. Tu tot ce ai scris te-ai referit la celelalte apartamente dar de al tău văd că stai liniștit. Eu l-aș băga la socoteală și pe al tău și aș face declarația notarială cu el să nu mai ceară niciodată și apartamentul tău (dacă vrea). El după ce îți vinde cele 3 apartamente poate să ceară anularea vânzării pe 112 a ap. tău și să ajungi să fii evacuat din ap. ăla dar să ai celelalte 3 apartamente. Este posibil numai dacă vrea, nu te mai lua după ce declară, eu zic să rezolvi cu el ca să nu mai poată să ceară și ap. tău în afara donației sau vânzării celorlalte 3 apartamente.

Edited by mariin-ion, 23 September 2018 - 15:44.


#31
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
da, iata o idee. stiu ca el a dat o declaratie demult, o au probabil ai mei, ii intreb daca face referire la asta.
nu are copii, singura ruda de care stim e un frate in viata care are clar copii ca ne stim cu ei, plecati insa si ei din tara.
omul vrea sa ia ceva pe casa aia cat e in viata, asta imi e clar. si cred ca l intereseaza sa stie ca o lasa cuiva care o va reface, pare sincer atasat de ea.
mersi inca o data pentru sfaturi.
ne am consuktat azi cu ceva avocat prieten cu ai mei care a recomandat donatie pentru ca bypasseaza chiriasii si implica deci riscuri mai mici decat sa i notifici pe aia samd..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate