Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

RO ALERT

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1009 replies to this topic

#991
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Eu am primit RO-ALert de la 30 de km de unde se evacuau satele respective.. Eram fix la iesire din Craiova cand m-a panicat alerta cu evacuare.. Probabil a ajuns mesajul de la celula aia de la +30 KM.. la mine la telefon..

Totusi alerte de evacuare pe raza 30 de km mi se pare o batjocura.. extrem de mult..

Edited by -koss-, 26 July 2023 - 14:10.


#992
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eu cred ca arvtrebuie dezactivat doar sunetul de casa de nebuni. In rest cat sunt de tampiti sa le trimita dupa eveniment sau la 4 noaptea cu mesajul: "stati in casa", poate n-ar mai fi atat de deranjant.

Edited by Cr1spy, 29 July 2023 - 11:08.


#993
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cred că se poate dezactiva doar sunetul. Ori de tot dezactivat ori lăsat să zbiere și sunet și citit în Ro și Eng.
Eu îl țin dezactivat de la înființare.

#994
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
la mine daca e telefonul pe vibratii doar vibreaza si ramane mesajul clipaind

#995
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
Pe ala ce l-au dat afara anul asta de la BAC cu RoAlert pt ursul din Brașov... Sigur îl avea pe silent, dar tot a țipat.

Edited by dorin_2k, 29 July 2023 - 22:07.


#996
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 21.10.2009
Se poate dezactiva RO-Alert, si pe Android si pe iOS. Oricum nu ii vad rostul, sincer...
Si da, suna chiar daca telefonul e pe silentios/mute.

Edited by lex2010, 29 July 2023 - 22:41.


#997
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
A primit ieri-seara toata Craiova mesaj cu Minor Disparut frate... eu nu inteleg astfel de mesaje.. la cati copii dispar zilnic de acasa.. pai ar inebuni lumea..

ȘTIREA INIȚIALĂ – Poliţiştii Doljeni caută un minor plecat voluntar de acasă. În cursul zilei de 03 august, ora 16:13, polițiștii Secției 6 Poliție Craiova au fost sesizați de către o tânără, de 23 de ani, din municipiul București, cu privire la faptul că, în jurul orei 13.00, fiul său, DUMITRU MARIUS, de 12 ani, a plecat de la domiciliul comun, din municipiul Craiova și nu a mai revenit.

UPDATE – Minorul a fost găsit în parcul Nicolae Romanescu, din municipiul Craiova. Din primele date nu rezultă săvârșirea vreunei infracțiuni, conform unui comunicat al IPJ Dolj..


WTFF WTFF voi vedeti comunicat????? Va dati seama?? RoArahat.. frate..

Si-a luat asta carne cat pentru toata viata.. si ma-sa la fel.. Asa ajungi mai injurat ca un politician in Ro... Posted Image

Edited by -koss-, 04 August 2023 - 06:28.


#998
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 04.05.2004

View Post-koss-, on 04 august 2023 - 06:25, said:

o tânără, de 23 de ani,  fiul său, de 12 ani,
pai ea la varsta lui avea copil de un an si acum isi face probleme ca lipseste ala de acasa?

Edited by gabiz_ro, 09 August 2023 - 18:34.


#999
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,615
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu inteleg faza asta cu disparitiile. In mod normal astea se dadeau ca alerte AMBER.
Le-am dezactivat acum un an dar acum am inceput iar sa primesc - le baga pe canalele de urgente standard - ptr catastrofe, alerte meteo...

#1000
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
Eu îl țin așa și nu am primit nici la Covid, furtuna sau urși.
Attached File  IMG_20230810_101012.jpg   61.7K   39 downloads

#1001
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,615
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am activate amenintarile extreme si cele severe. Atat.
Dar asta cu disparitii nu e extrem, deci nu ar trebui sa primesc. Ori saptamana trecuta am primit.

#1002
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,530
  • Înscris: 16.12.2006
Foarte bine ca ai primit. ;)

Sunt foarte utile si e foarte bine ca transmit la toata lumea si pe toatele canalele.

https://www.antena3....112-682357.html

De exemplu, in cazul asta, cel ce a sunat la 112 si a alertat politia era chiar cel ce o rapise pe fetita.

S-a speriat cand a vazut alerta RO ALERT si de frica a sunat la 112.

Daca nu primea alerta si nu se speria poate ca acum fetita era moarta.

#1003
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,615
  • Înscris: 15.06.2004
E discutabil cat de util e.
Ptr ca acum l-am oprit de tot.

Si asa primeam alerte de vant puternic sau furtuna dupa ce trecuse.

#1004
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
Până în 2018 nu a fost RoAlert și am trăit bine mersi. Așa voi trăi și în continuare. Că oricum in jurul meu suna telefoanele în neștire. Doar întreb ce au anunțat.
Urs sau furtuna. Astea au fost în jurul meu.

#1005
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,365
  • Înscris: 16.01.2007
Nu mă deranjează cele câteva mesaje de alertă primite anual și țin aplicația activă, iar cel puțin una mi-a fost utilă anul acesta.
Cei care țineți aplicația închisă, s-ar putea ca într-o bună zi, să nu mai apucați să regretați că ați făcut-o.
Știu, numai altora li se poate întâmpla, nouă niciodată!

View Postdorin_2k, on 10 august 2023 - 11:24, said:

Până în 2018 nu a fost RoAlert și am trăit bine mersi. Așa voi trăi și în continuare. Că oricum in jurul meu suna telefoanele în neștire. Doar întreb ce au anunțat.
Urs sau furtuna. Astea au fost în jurul meu.

Și eu am trăit până la vreo 10 ani cu WC-ul în fundul curții și apa la fântână, iar băi și dușuri vedeam doar prin filme. Și am trăit bine merci!

#1006
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 24.11.2019
Nici pe mine nu ma deranjanza!

Da cum sa ma deranjeze?!

Imagine...:
Tocmai apesi pe frana, simultan virezi si schimbi viteza si apoi intorci iar de volan eventual accelerand din cauza ca unui alt "iluminat" de muntele Arafat a inceput sa-i zbarnaie de nebun telefonul in masina, telefon conectat la sistemul audio cu subwoofer al 4x4-ului. Nu mai zic de injurat si de gandurile care-ti trec prin minte! Tie si lui, conducatorului prezumat. Dar daca nu vor mai fi nici bani, o sa fie OK!

Ca doar situatia descrisa nu se poate intampla nimanui din numarul mare de soferi, cand probabil la 100 km de ei un urs sau un viol a fost semnalat da' Regia Autonoma a Huilei, Antracitului si Turbei. Editia revizuita si adaugita: a-RAHAT.

Foarte probabil ca ciuperca o s-o vedem/simtim si singuri chiar inainte sa ne anunte RO Alertul... Ca si cutremurul, ploaia etc.

Oricum atunci cand o sa fie buba, nu o sa mearga nici telefonia/RO Alert iar daca totusi o sa fie "o zi de dupa" o sa discute tot ei despre ce "trebie" sa se gandeasca sa planifice ca ulterior sa faca un studiu de fezabilitatea pentru a planifica ceva pentru ca "niciodata sa nu se mai intample asa ceva". Deja fu?

Edited by MiaJiro, 10 August 2023 - 12:01.


#1007
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,615
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmanic_user, on 10 august 2023 - 11:38, said:

Cei care țineți aplicația închisă, s-ar putea ca într-o bună zi, să nu mai apucați să regretați că ați făcut-o.
Știu, numai altora li se poate întâmpla, nouă niciodată!
Eu am inchis-o ptr ca nu e ok.
Primesc mesaje care in mod normal le-am orpit, plus ca toate mesajele primite pana in prezent au fost mult dupa ce evenimentul a avut loc.
Degeaba imi zice ca e vijelie la o jumatate de ora dupa ce nu mai e nimic.

#1008
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 26.06.2013
Attached File  photo_2023-08-29_16-29-54.jpg   158.31K   64 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate