Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

RO ALERT

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1009 replies to this topic

#415
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
De mult.
Am discutat cu DSU, din pacate nu vor mai fi testari. Au o gramada de reclamatii ca i-au deranjat pe oameni in teste. Au chiar si o plangere penala de la o femeie, ca i-au trezit bebelusul in varsta de doua luni cu testele. STS lucreaza sa vada ce anume e gresit acolo.
Am anuntat si ministerul telecomunicatiilor, studiaza si ei problema.

#416
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu vad utilitatea acestui sistem decat post-eveniment. Mai rau streseaza populatia cu astfel de mesaje. La cutremur oricum n-ai timp de nimic si panica te pune in pericol mai rau decat cutremurul.

Edited by rosix, 09 February 2019 - 06:18.


#417
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu inteleg de ce tot ii trage lumea cu cutremurul...
Ce dracu, suntem oameni educati, stim cu totii ca un cutremur nu poate fi anuntat inainte astfel incat sa ai suficient timp sa faci ceva.

Sistemul e foarte bun.
Are loc o explozie sau se rastoarna o cisterna cu acid pe strada. Se trimite mesaj: evitati strada X, exista pericol de intoxicatie, puteti muri.
Dar noi suntem neam de curiosi, bineinteles ca o sa mergem gramada pe strada X sa vedem cum curge acidul...

#418
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDecember, on 09 februarie 2019 - 06:27, said:


Dar noi suntem neam de curiosi, bineinteles ca o sa mergem gramada pe strada X sa vedem cum curge acidul...

Pai de asta zic ca sistemul e util doar post-eveniment, in niciun caz in timpul noptii sau in momentul cutremurului.

Eu n-as anunta pe absolut nimeni la cutremur, prin acest sistem, chiar daca as sti cu 1 min inainte ca se va produce.

Post-eveniment, da, e util, la fel cum ar putea fi si Twitter.

Edited by rosix, 09 February 2019 - 06:49.


#419
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-a spus și pe topic, dar și pe site-ul oficial: sistemul Ro-Alert nu va anunța cutremurele. Va anunța doar pericole care pot să apară după: incendii, scurgeri gaz, clădiri șubrede, etc.

#420
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDecember, on 09 februarie 2019 - 06:13, said:

De mult.
Am discutat cu DSU, din pacate nu vor mai fi testari. Au o gramada de reclamatii ca i-au deranjat pe oameni in teste. Au chiar si o plangere penala de la o femeie, ca i-au trezit bebelusul in varsta de doua luni cu testele. STS lucreaza sa vada ce anume e gresit acolo.
Am anuntat si ministerul telecomunicatiilor, studiaza si ei problema.
Este incredibil poporul ăsta! Mai are puțin și face implozie, la cât de stresat este. Așa o fi și în alte părți? La americani? Nu cred. Acolo au primit pozitiv și au înțeles că este spre binele lor.

#421
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nici mie nu mi-a venit sa cred cand mi-a zis femeia ce se intampla, dar asta e realitatea din pacate. Astept sa vad ce-mi raspunde ministerul telecomunicatiilor dupa ce fac toate cercetarile necesare .

Edited by December, 09 February 2019 - 08:41.


#422
stephano

stephano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2008
Pe Allview x 4 soul mini nu am primit nici o înștiințare până acum.pe tel soției un p9 lite mini însă da..suntem pe Orange in oras cta.

#423
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Poststephano, on 11 februarie 2019 - 11:38, said:

Pe Allview x 4 soul mini nu am primit nici o înștiințare până acum.pe tel soției un p9 lite mini însă da..suntem pe Orange in oras cta.
Cand au fost testele nu ai primit nimic?

#424
stephano

stephano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 27.01.2008

View PostDecember, on 11 februarie 2019 - 11:39, said:

Cand au fost testele nu ai primit nimic?
Eu nu..nu știu trebuie sa activez ceva ?

#425
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La unele telefoane da, la altele nu.
Serviciul de transmisii celulare ar trebui sa il gasesti ori in meniul de mesaje (setari mesaje, avansate, alerte urgenta), ori in setarile principale, retea, alerte urgente, transmisii celulare. Pe anumite modele pe langa activarea propriu-zisa va trebui sa adaugi canale.

Vezi aici> https://ro-alert.ro/configurare/

Edited by MembruAnonim, 11 February 2019 - 12:06.


#426
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Ro alert nu a fost creat pentru cutremure. A fost creat după ce o furtună puternică a ucis mai mulți oameni acum câțiva ani în vestul țării (județele Timiș și Arad). Tragedia putea fi evitată, dacă oamenii din zonă ar fi fost anunțați. Meteorologii au știut că vine furtuna, că deja a devastat câteva orașe din Ungaria cu jumate de oră înainte.
De exemplu la festivaluri gen Electric Castle primești notificări prin aplicația lor dacă vine ploaia, ca să te pregătești din timp.

#427
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Si la grindina din Valea Jiului se puteau evita mare parte din pagube si chiar posibile capete sparte daca exista ro alert.

#428
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Pai da,Ro-Alert e util spre foarte util,dar,na,romanul e veșnic nemulțumit,și se va plânge autorităților că ba făcea ceva "important" și alerta l-am deranjat,ba i-a speriat s-au trezit copilul,bebelușul din somn sau chiar că i-am deranjat somnul de frumusețe,"Domniei" sale.N-o sa ii înțeleg niciodată pe ăștia:pe de o parte s-au plâns ca nu aveam un sistem de alertă care sa nu necesite conexiunea la net,iar pe de altă parte,acu când a fost implementat,tot strâmbă din nas.

Edited by Vlad_22, 15 February 2019 - 18:42.


#429
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cea mai noua...

Attached File  Screenshot_20190219_134319_com.android.keyguard.jpg   80.5K   59 downloads

#430
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am primit si eu si pe Orange si pe digi.

#431
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Pacat ca e dual sim...
W21 spune te rog si zona in care te aflai cand a intrat mesajul.

Daca mai primiti alerte, postati-le va rog. Daca nu v-au intrat mesajele dar sunteti in zona de actiune a mesajelor, va rog sa postati.

Cei cu iphone, daca va intra mesajul si aveti probleme de afisare, va rog puneti screenshoturi.

View Postaddelin, on 19 februarie 2019 - 14:14, said:

Am primit si eu si pe Orange si pe digi.
Dual sim? Sau telefon separat pe digi?

Edited by December, 19 February 2019 - 14:17.


#432
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Am înțeles că @w21 stă prin sectorul 4. Eu nu am primit nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate