Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Caz incurcat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu despre martorii aia este vorba, ci despre cei care sunt responsabili de frane (abs-esp) -airbaguri -emisii si asa mai departe. In plus mai nou se ridica talon pentru nerespectarea dimensiunii anvelopelor trecute in cartea de identitate , exemplu in carte ai 205-55-16 si tu pui 215-55-16.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDeenman, on 13 septembrie 2018 - 22:21, said:

....
noul proprietar nu trece masina la primarie pe el, din diverse motive.
....
Stii tu ceva dar nu stii bine.
Cand ai vandut masina te duci si o scoti de la impozit, fiscul tau transmite automat datele la fiscul cumparatorului si i-o baga automat la impozit.
Faptul ca nu se duce sa o declare la fisc e in dezavantajul lui pentru ca nu o poate inmatricula.
Stiu ca vroiau ca fiscul sa suspende inmatricularea pana o declara dar nu stiu ce au facut cu proiectul ala de lege.

Edited by arg, 13 September 2018 - 22:33.


#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostIpsilanteCucuruz, on 13 septembrie 2018 - 22:02, said:


Wtf man? Ai doua mii si ceva de posturi, cum ai rezistat pana acum? Cum e sa omori limba romana? Unde postezi de obicei? Cum te tolereaza?

In cazul asta initiatorul pare om citit...

Ciudat e ca a scris "ti-au" corect.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce treaba au airbagurile  cu talonu? Sunt zeci/sute de mii de masini care nu au airbag deloc si nu le ia nimeni talonu...

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMembruAnonim, on 13 septembrie 2018 - 22:32, said:

Ce treaba au airbagurile  cu talonu? Sunt zeci/sute de mii de masini care nu au airbag deloc si nu le ia nimeni talonu...
Pentru ca nu le descopera.

#42
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,302
  • Înscris: 06.07.2007

View PostGoldI, on 13 septembrie 2018 - 22:20, said:



Daca o facea, presupun ca amenda nu mai venea pe numele dansului. Cat despre rovinieta e posibil sa ma fi prins in perioada dovezi, de confiscare a talonului
Amenda de rovigneta vine intotdeauna pe numele proprietarului din cartea de identitate. Chiar daca proprietarul a vandut-o si a scos-o de la primarie.


#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,432
  • Înscris: 06.02.2008

View PostGoldI, on 13 septembrie 2018 - 22:13, said:


Talonul a fost luat la 2 zile dupa incheierea contractului. Ca atare fara talon eu nu am putut inmatricula masina respectiva, si sa o trec la proprietatii. Lucru care in opinia mea, era de tatoria individului sa o radieze de pe numele lui, si sa o scoata de la proprietati

Poate cineva sa ma contrazica?!

Deci și vânzătorul, alt tâmpit. Ați făcut un contract de 3 lei la un xerox, ăla a luat banii și tu mașina, nu? Ce să mai umblați pe la taxe și impozite, ce dosar complicat? Simplu, românesc, treabă de două minute :)

#44
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,302
  • Înscris: 06.07.2007

View PostGoldI, on 13 septembrie 2018 - 22:24, said:


Poti detalia in ce consta transcrierea? Nu e vorba de suma ci de amenintarile dansului.

Transcrierea consta in faptul ca o inmatriculezi pe numele tau.
Dar daca zici ca deja ai demembrat-o e naspa treaba. Nu se mai poate face nici o transcriere. Nu mai ai cu ce sa mergi la RAR pentru a face identificarea.
Asa ca vei plati impozit pana-ti vine acru.
Eventual poti sa o radiezi din circulatie daca poti dovedi ca masina a fost predata unui centru de dezmembrari. Dar cine iti va da o asemenea hartie?

#45
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015
Nu se mai intelege om cu om. Ha sa facem un rezumat. Eu iau masina de la cineva. Fac actul d evanzare cumparare, plec cu masina si la 50 km ma opreste politia imi ia talonul...etc. primesc o dovada de la politie de 6 zile, in timpul asta primesc o amenda de roviniieta, il anunt pe proprietar ca mi-au luat talonul la nici doua zile dupa ce am cumparato, sa incerce sa se intereseze de o eventuala radiere si scoatere din drepturile dansului. Dansul imi zice ca o sa se intereseze. timp de 3 luni stau cu cazanul ala in fata porii, il sun sa il intreb daca a rezolvat ceva si imi da cu ocupat. apoi ma suna la cateva zile sa mi zica ca i-a venit amenda de rovinieta "acum cateva zile" dar eu am circulat cu masina ultima oara acum 2 ,3 luni.ii spun dansului ca nu are cum, si ca accept sa platesc doar amemnda iar dansul ma ameninta si imi inchide tlf.Imi transmite prin alti oamenii ca a inceput sa faca demersuri care sa ma propuna pe mine ca vinovat total, iar unii dintre voi spune-ti ca el nu are nici o vina. a facut un act de vanzare cumparare si s-a "spalat pe maini?

#46
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,432
  • Înscris: 06.02.2008

View Postarg, on 13 septembrie 2018 - 22:30, said:


Stii tu ceva dar nu stii bine.
Cand ai vandut masina te duci si o scoti de la impozit, fiscul tau transmite automat datele la fiscul cumparatorului si i-o baga automat la impozit.
Faptul ca nu se duce sa o declare la fisc e in dezavantajul lui pentru ca nu o poate inmatricula.
Stiu ca vroiau ca fiscul sa suspende inmatricularea pana o declara dar nu stiu ce au facut cu proiectul ala de lege.

O precizare. Nu e niciun fisc implicat, sunt doar direcțiile de taxe și impozite locale implicate. Astea țin de primărie. Fiscul sau mai bine zis ANAF e altceva.

Edited by caiuscorneliu, 13 September 2018 - 22:45.


#47
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015

View Postdan1980_25, on 13 septembrie 2018 - 22:43, said:

Transcrierea consta in faptul ca o inmatriculezi pe numele tau.
Dar daca zici ca deja ai demembrat-o e naspa treaba. Nu se mai poate face nici o transcriere. Nu mai ai cu ce sa mergi la RAR pentru a face identificarea.
Asa ca vei plati impozit pana-ti vine acru.
Eventual poti sa o radiezi din circulatie daca poti dovedi ca masina a fost predata unui centru de dezmembrari. Dar cine iti va da o asemenea hartie?
Asta e destul de complicat dear nu imposibil. am timp sa mi bat capul si cu privire la asta

#48
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,302
  • Înscris: 06.07.2007

View PostGoldI, on 13 septembrie 2018 - 22:43, said:

Nu se mai intelege om cu om. Ha sa facem un rezumat. Eu iau masina de la cineva. Fac actul d evanzare cumparare, plec cu masina si la 50 km ma opreste politia imi ia talonul...etc. primesc o dovada de la politie de 6 zile, in timpul asta primesc o amenda de roviniieta, il anunt pe proprietar ca mi-au luat talonul la nici doua zile dupa ce am cumparato, sa incerce sa se intereseze de o eventuala radiere si scoatere din drepturile dansului. Dansul imi zice ca o sa se intereseze. timp de 3 luni stau cu cazanul ala in fata porii, il sun sa il intreb daca a rezolvat ceva si imi da cu ocupat. apoi ma suna la cateva zile sa mi zica ca i-a venit amenda de rovinieta "acum cateva zile" dar eu am circulat cu masina ultima oara acum 2 ,3 luni.ii spun dansului ca nu are cum, si ca accept sa platesc doar amemnda iar dansul ma ameninta si imi inchide tlf.Imi transmite prin alti oamenii ca a inceput sa faca demersuri care sa ma propuna pe mine ca vinovat total, iar unii dintre voi spune-ti ca el nu are nici o vina. a facut un act de vanzare cumparare si s-a "spalat pe maini?
Pai ce ai mai fi vrut? Sa-ti trimita flori?
Pardon, trebuia sa-ti mai dea un fiscal cum ca a scos masina de la primarie de pe numele lui. Mai departe mingea e in terenul tau.
TU trebuie sa te interesezi de demersuri pt. inmatriculare si altele asemenea.
Vanzatorul are obligatii putine: contract vanzare-cumparare, scoatere de la impozit si cam atat.

Edited by dan1980_25, 13 September 2018 - 22:48.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdan1980_25, on 13 septembrie 2018 - 22:43, said:

Dar daca zici ca deja ai demembrat-o e naspa treaba.


edit

Edited by MembruAnonim, 13 September 2018 - 22:49.


#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007

View PostGoldI, on 13 septembrie 2018 - 22:43, said:

Nu se mai intelege om cu om. Ha sa facem un rezumat. Eu iau masina de la cineva. Fac actul d evanzare cumparare, plec cu masina si la 50 km ma opreste politia imi ia talonul...etc. primesc o dovada de la politie de 6 zile, in timpul asta primesc o amenda de roviniieta, il anunt pe proprietar ca mi-au luat talonul la nici doua zile dupa ce am cumparato, sa incerce sa se intereseze de o eventuala radiere si scoatere din drepturile dansului. Dansul imi zice ca o sa se intereseze. timp de 3 luni stau cu cazanul ala in fata porii, il sun sa il intreb daca a rezolvat ceva si imi da cu ocupat. apoi ma suna la cateva zile sa mi zica ca i-a venit amenda de rovinieta "acum cateva zile" dar eu am circulat cu masina ultima oara acum 2 ,3 luni.ii spun dansului ca nu are cum, si ca accept sa platesc doar amemnda iar dansul ma ameninta si imi inchide tlf.Imi transmite prin alti oamenii ca a inceput sa faca demersuri care sa ma propuna pe mine ca vinovat total, iar unii dintre voi spune-ti ca el nu are nici o vina. a facut un act de vanzare cumparare si s-a "spalat pe maini?
Nu-ți trebuia talonul în procesul de inmatriculare. Asa ca nu vad cu ce e el vinovat. Ca bănuiesc ca nu ai cumparat masina prin somn sa nu știi ce ai cumparat, si nici nu a ruginit în câteva zile.

#51
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,432
  • Înscris: 06.02.2008

View PostGoldI, on 13 septembrie 2018 - 22:43, said:

a facut un act de vanzare cumparare si s-a "spalat pe maini?

Deci am înțeles bine, vezi comentariul meu. Oamenii normali fac scoaterea de la taxe și impozite și luarea în evidență a noului proprietar la impozit în aceeași zi, când se plătește suma și se dă mașina.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca nimeni nu a citit atent, doar colegul dan1980.Masina este dezmembrata deja.Deci cade solutia "reparata si talonul inapoiat de catre RAR." Posted Image

Edited by MembruAnonim, 13 September 2018 - 22:58.


#53
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015

View Postslai, on 13 septembrie 2018 - 22:48, said:

Nu-ți trebuia talonul în procesul de inmatriculare. Asa ca nu vad cu ce e el vinovat. Ca bănuiesc ca nu ai cumparat masina prin somn sa nu știi ce ai cumparat, si nici nu a ruginit în câteva zile.
Nu iti trebuie talonul in procesul de inmatriculare? Serios?!

View PostMembruAnonim, on 13 septembrie 2018 - 22:50, said:

Cred ca nimeni nu a citit atent, doar colegul dan1980.

Masina este dezmembrata deja.

Deci cade solutia "reparata si talonul inapoiat de catre RAR." Posted Image
O solutie ingenioasa. poti oferi?! Daca nu, de ce mai lasi comm?

#54
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,302
  • Înscris: 06.07.2007
Deci primul pas e sa afli unde e bagata masina la impozit. Banuiesc ca inca la fostul proprietar.
Apoi meegi la un birou de copiat acte si te rezolva aia cu tot ce trebuie pentru radierea definitiva.
Oricum,... va fi greu din moment ce toata treaba astabtrebuie sa o faca proprietarul din acte adica ala de la care ai luat masina. Probabil va fi de acord abia dupa ce platesti amenda de rovigneta. Altfel nu va merge si cineva va plati impozit la nesfarsit dupa masina aia.

Edited by dan1980_25, 13 September 2018 - 22:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate