Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Caz incurcat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGoldI, on 13 septembrie 2018 - 22:02, said:

Probabil eu eram la volan. nu mi-a trimis nici o instintare. Doar telefonic. iar depistata a fost cu cel putin 3 luni in urma sa ma anunte el. deoarece eu l-am anuntat la doua zile dupa ce mi-a luat talonul, iar eu nu m-am mai deplasat cu acea masina

Este vina ta sa stii. Iniante sa te urci la volan trebuia sa te interesezi daca esti in regula cu masina: rovinieta, rca etc.
Cat este amenda?

Edited by MembruAnonim, 13 September 2018 - 22:05.


#20
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015
Cum ai dedus tu ca am circulat fara talon?

View PostMembruAnonim, on 13 septembrie 2018 - 22:05, said:

Este vina ta sa stii. Iniante sa te urci la volan trebuia sa te interesezi daca esti in regula cu masina: rovinieta, rca etc.
Cat este amenda?
Nu am condamnat asta. Asta imi asum. Ceea ce nu-mi asum , este penalitatile amenzi, si lipsa interesului ,individului

#21
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Deci tu ai luat o masina.

Nu te-ai interesat sa vezi daca are vignieta valabila.

Nu ai inscris-o pe tine la primarie macar, nu sa treci la alte numere, prea mare costul pentru o masina de 200-300euro, nu?

Ai luat amenda, tu! si tot tu esti ala care nu vrea sa plateasca penalitati, pentru ca nu ai fost anuntat la timp. Pai daca tu nu ti-ai dat deloc interesul sa treci masina pe tine, cum ai pretentia sa te anunte cineva ceva? proprietarul vechi a luat de buna credinta caand ti-a vandut-o ca o treci pe tine, si nu si-a mai batut el capul.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cat este amenda?

Poate cel mai bine este sa o dai la remat. Cred ca scoti mai mult decat daca ai incerca sa o repari.

Edited by MembruAnonim, 13 September 2018 - 22:11.


#23
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
macar roti, are masina? Posted Image

#24
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015

View PostDeenman, on 13 septembrie 2018 - 22:09, said:

Deci tu ai luat o masina.

Nu te-ai interesat sa vezi daca are vignieta valabila.

Nu ai inscris-o pe tine la primarie macar, nu sa treci la alte numere, prea mare costul pentru o masina de 200-300euro, nu?

Ai luat amenda, tu! si tot tu esti ala care nu vrea sa plateasca penalitati, pentru ca nu ai fost anuntat la timp. Pai daca tu nu ti-ai dat deloc interesul sa treci masina pe tine, cum ai pretentia sa te anunte cineva ceva? proprietarul vechi a luat de buna credinta caand ti-a vandut-o ca o treci pe tine, si nu si-a mai batut el capul.
Talonul a fost luat la 2 zile dupa incheierea contractului. Ca atare fara talon eu nu am putut inmatricula masina respectiva, si sa o trec la proprietatii. Lucru care in opinia mea, era de tatoria individului sa o radieze de pe numele lui, si sa o scoata de la proprietati

Poate cineva sa ma contrazica?!

#25
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pentru ce ti-a luat politia talonul? ce scrie in procesul verbal pe care l-ai semnat.

#26
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015
Caroserie deteriorata, grade accentuat de rugina pe caroserie . Alte detalii in afara subiectului nu cred ca au importanta

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De curiozitate cat costa amenda? Asta ca sa ne dam seama daca mai merita sa faci ceva, reparatii etc.
Cat ai dat pe masina?

Edited by MembruAnonim, 13 September 2018 - 22:16.


#28
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Deci ca sa iei talonul inapoi, trebuie sa mergi la itp cu defectele de caroserie remediate.

Cum faci asta? o colantezi, o vopsesti la spray dupa ce dai cu kit. Daca ai probleme la aripi, cumpara doua din dezmembrari, poate gasesti la culoare. Dupa ce faci asta, mergi la ei, platesti constatarea care parca era 130 ron si apoi iti dau talonul inapoi. Dupa aia plateste-ti amenzile.

Ca sa radiezi o masina ai nevoie de talonul masinii. Deci eu nu vad cum vechiul proprietar poate radia masina.

#29
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

View PostGoldI, on 13 septembrie 2018 - 22:13, said:


Talonul a fost luat la 2 zile dupa incheierea contractului. Ca atare fara talon eu nu am putut inmatricula masina respectiva, si sa o trec la proprietatii. Lucru care in opinia mea, era de tatoria individului sa o radieze de pe numele lui, si sa o scoata de la proprietati
si fara rovinieta te-a prins fix in astea 2 zile? sau cand?

apoi, spui ca voiai s-o inmatriculezi, dar in alt post spui ca n-ai avut bani s-o repari ca s-o inmatriculezi. nu era de datoria lui s-o radieze, ci doar s-o scoata de la impozit. ceea ce probabil a si facut, ca nu tine nimeni la impozit o masina aiurea.

#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMembruAnonim, on 13 septembrie 2018 - 22:16, said:

De curiozitate cat costa amenda? Asta ca sa ne dam seama daca mai merita sa faci ceva, reparatii etc.
Cat ai dat pe masina?
Haide bre. O amenda de rovigneta e 250 de lei deci 125 in 48 de ore.
Masina nu se poate radia, se face doar transcriere. Trebuie fiscalul de la vanzator.
Radiere se face doar daca o dai la un centru de dezmembrari.

Edited by dan1980_25, 13 September 2018 - 22:20.


#31
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015
Masina este dezmembrata si probabil face parte pe caroseriile mai multor masini. nu isi au rostul alte detalii. interesul subiectului a fost de a gestiona vina mea, cat si vina individului , si consecintele in urma cuvintelor mentionate mai sus

View Postborn2lose, on 13 septembrie 2018 - 22:18, said:

si fara rovinieta te-a prins fix in astea 2 zile? sau cand?

apoi, spui ca voiai s-o inmatriculezi, dar in alt post spui ca n-ai avut bani s-o repari ca s-o inmatriculezi. nu era de datoria lui s-o radieze, ci doar s-o scoata de la impozit. ceea ce probabil a si facut, ca nu tine nimeni la impozit o masina aiurea.
Daca o facea, presupun ca amenda nu mai venea pe numele dansului. Cat despre rovinieta e posibil sa ma fi prins in perioada dovezi, de confiscare a talonului

Edited by GoldI, 13 September 2018 - 22:21.


#32
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Exemplu:

eu sunt proprietarul unei masini. Vand masina si fac contract tip de vanzare-cumparare.

noul proprietar nu trece masina la primarie pe el, din diverse motive.

imi vine amenda acasa, cu contractul de vanzare-cumparare ma duc la politie si fac o cerere ca toate amenzile sa mearga pe cumparatorul nou trecut in contract.  Asta face si vechiul proprietar, asa ca amenzile tot tie o sa-ti vina. Nu ai scapare, da masina la remat, sau repara-o si obtine talonul, daca ai neaparat nevoie de masina pentru servici.

#33
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@GoldI, eu sunt de-acord cu tine !
Adica tu ii spui fostului propietar sa radieze masina, el zice c-o va radia dar n-o face.
Iar trei luni mai tarziu te contacteaza ca a venit amenda + penalitati pe numele lui.

Pai daca radia masina in urma cu trei luni cand i-ai zis, nu-i mai venea amenda.
Cred ca orice judecator din lume ar da urmatoarea sentinta:
tu sa platesti amenda (poate intreaga) iar fostul propietar penalitatile.

Daca individu nu e de-acord cu solutia asta, nu stiu ce sa te sfatuiesc.
Il lasi sa-si rezolve singur problema creata tot de el ca nu si-a dat interesul despre masina timp de trei luni ?!
Sincer, nu cred ca are sanse de castig la un eventual proces.

#34
GoldI

GoldI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.12.2015

View Postdan1980_25, on 13 septembrie 2018 - 22:19, said:

Haide bre. O amenda de rovigneta e 250 de lei deci 125 in 48 de ore.
Masina nu se poate radia, se face doar transcriere. Trebuie fiscalul de la vanzator.
Radiere se face doar daca o dai la un centru de dezmembrari.
Poti detalia in ce consta transcrierea? Nu e vorba de suma ci de amenintarile dansului.

View Postsuper8, on 13 septembrie 2018 - 22:23, said:

@GoldI, eu sunt de-acord cu tine !
Adica tu ii spui fostului propietar sa radieze masina, el zice c-o va radia dar n-o face.
Iar trei luni mai tarziu te contacteaza ca a venit amenda + penalitati pe numele lui.

Pai daca radia masina in urma cu trei luni cand i-ai zis, nu-i mai venea amenda.
Cred ca orice judecator din lume ar da urmatoarea sentinta:
tu sa platesti amenda (poate intreaga) iar fostul propietar penalitatile.

Daca individu nu e de-acord cu solutia asta, nu stiu ce sa te sfatuiesc.
Il lasi sa-si rezolve singur problema creata tot de el ca nu si-a dat interesul despre masina timp de trei luni ?!
Sincer, nu cred ca are sanse de castig la un eventual proces.
Asta incerc si eu sa spun. Multumesc!

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum e cu martorii aia si suspendarea talonului? Am si eu martori la becurile de pozitie aprinsi. Poate imi iau astia talonu dreaq Posted Image
Nu mai zic ca frana aia de mana se aprinde mereu cu rosu!!! OMG!!!

Edited by MembruAnonim, 13 September 2018 - 22:28.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGoldI, on 13 septembrie 2018 - 22:20, said:

Masina este dezmembrata si probabil face parte pe caroseriile mai multor masini. nu isi au rostul alte detalii. interesul subiectului a fost de a gestiona vina mea, cat si vina individului , si consecintele in urma cuvintelor mentionate mai sus

Pai problema amenzii s-a lamurit. N-ai cum sa scapi.

In ceea ce proveste talonul. Daca vrei masina neaparat si crezi ca merita dpdv financiar sa mergi mai departe pt ea, repara usile sau ce spui ca este plin de rugina, mergi la RAR, platesti amenda, o inregistrezi pe numele tau si cu asta basta. Dar eu cred ca poate bagi mai multi bani in ea decat daca o dai la remat. In plus, cine stie ce alte probleme ascunse mai are, care pe viitor vor fi foarte costisitoare.

Zi-ne macar cat a costat masina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate