Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Referendumul pentru "Familia tradițională"

* * - - - 23 votes
  • This topic is locked This topic is locked
17454 replies to this topic

Poll: Referendum (606 member(s) have cast votes)

Cum veți vota la referendum? Veți vota?

  1. Voi vota pentru modificarea constituției (160 votes [26.40%])

    Percentage of vote: 26.40%

  2. Voi vota împotriva modificării constituției (62 votes [10.23%])

    Percentage of vote: 10.23%

  3. Nu mă voi prezenta la vot (369 votes [60.89%])

    Percentage of vote: 60.89%

  4. Voi anula votul (15 votes [2.48%])

    Percentage of vote: 2.48%

Vote

#9217
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

View Postchristinne69, on 01 octombrie 2018 - 08:01, said:

Nu stiu ce a facut el, dar stiu sigur ca enoriasii aia majoritatea asistati social si cu IQ-ul cat furnica, n-au facut nimic. In afara faptului c-au tras-o in jos.

Tu ce ai facut pt tara?

Uite, eu platesc trimestrial impozite de zeci de mii de euro pentru ca enoriasii aia sa aiba pensii de asistat. Nu imi convine, dar asta e. E o contributie mai mult decat suficienta pe care inca mi-o asum, deocamdata.

Pai, nu ei au tras tara in jos, ci conducatorii lor iubiti care au fost alesi.  :lol:

View PostGRATEFUL, on 01 octombrie 2018 - 08:02, said:

da ma intereseaza, dar ce masuri s-au luat pana acum ca sa starpesca furatul din randurile celor care guverneaza?

In primul rand, s-a accentuat perdeau de fum incat sa nu mai treaca tot fraierul.  :)
Ti-am zis ca esti un mac dragut dar cam agresiv.  :P

#9218
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postbudlight, on 01 octombrie 2018 - 08:04, said:

Pai, nu ei au tras tara in jos, ci conducatorii lor iubiti care au fost alesi.  Posted Image

Deci tot ei, ca doar nu noi am votat jegul asta care se afla in fruntea tarii de ceva vreme si care se imprumuta de pe pietele externe 500 euro / minut punand in pericol viitorul tarii pentru a plati pensiile de asistat contra voturi.

Astia vor iesi masiv la vot, pe noi nu ne intereseaza cine cu cine si-o trage si unde, avem probleme serioase si reale.

View Posttipareth, on 01 octombrie 2018 - 08:03, said:

Apropos de Eminescu - in proza sa, a descris unele explorari erotice, Cezar/Cezara - fiinta hermafrodita, greu de definit, ba femeie, ba barbat.
Sexul cu o fiinta de genul asta...

Proza lui Eminescu e ciudatica rau de tot... Chiar si personajele masculine sunt conturate un pic ciudat, se intrevede un oarecare narcisism si o atractie homosexuala latenta.

Da, Eminescu era primul Queer din Romania Posted Image

Lasand gluma la o parte, am citit proza lui Eminescu prin liceu. Mi s-a parut foarte "dark", nu am putut suporta atmosfera aia ciudata, de o ciudatenie pe care nu am mai intalnit-o pana atunci, asa ca m-am oprit. Nici macar nu e vorba de tristele sau apasare la modul bacovian, proza lui transmite un fel de senzatie de disolutie..

Edited by christinne69, 01 October 2018 - 08:10.


#9219
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 17.04.2014

View PostGRATEFUL, on 01 octombrie 2018 - 08:02, said:

da ma intereseaza, dar ce masuri s-au luat pana acum ca sa starpesca furatul din randurile celor care guverneaza?

interesul cui este sa fie starpit furatul de la nivelul de conducere?
sau
ce credeti?
care este ratiunea pentru discrepanta enorma dintre valoarea salariilor bugetarilor si a celor care lucreaza in domeniul privat?
nu este si asta un fel de furt (mai legal)????

#9220
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

View Postchristinne69, on 01 octombrie 2018 - 08:07, said:

Deci tot ei, ca doar nu noi am votat jegul asta care se afla in fruntea tarii de ceva vreme si care se imprumuta de pe pietele externe 500 euro / minut punand in pericol viitorul tarii pentru a plati pensiile de asistat contra voturi.

Astia vor iesi masiv la vot, pe noi nu ne intereseaza cine cu cine si-o trage si unde, avem probleme serioase si reale.

Pai, la cate datorii externe are tara, copiii copiiilor nostri vor fi sclavi, dar asta nu intereseaza pe nimeni, ca nu e treaba lor.  LOL

View PostGRATEFUL, on 01 octombrie 2018 - 08:10, said:


interesul cui este sa fie starpit furatul de la nivelul de conducere?
sau
ce credeti?
care este ratiunea pentru discrepanta enorma dintre valoarea salariilor bugetarilor si a celor care lucreaza in domeniul privat?
nu este si asta un fel de furt (mai legal)????

e perfect legal.
Mai toate guvernele isi asigura voturile prin bugetari. Nimic nou sub soare.  ;)

#9221
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 17.04.2014

View Postbudlight, on 01 octombrie 2018 - 08:06, said:

Pai, nu ei au tras tara in jos, ci conducatorii lor iubiti care au fost alesi.  Posted Image
si cine i-a ales pe conducatorii de astazi? vrei sa spui ca doar prostimea ?
dar, aia mai destepti, de ex. progresistii, ce au pazit atunci? ce atitudine au luat ca sa fie alesi in functii de conducere oameni onesti si capabili, ca sa nu mai ajunga in pozitia ca sa-i critice pe actualii demnitari corupti sau mai rau, sa-i invinovateasca pe altii de existenta lor?

Edited by GRATEFUL, 01 October 2018 - 08:23.


#9222
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

View PostGRATEFUL, on 01 octombrie 2018 - 08:18, said:

si cine i-a ales pe conducatorii de astazi? vrei sa spui ca doar prostimea ?
dar, aia mai destepti, de ex. progresistii, ce au pazit atunci? ce atitudine au luat ca sa fie alesi in functii de conducere oameni onesti si capabili, ca sa nu mai ajunga in pozitia ca sa-i critice pe actualii demnitari corupti?

i-au ales si cei care au avut interese obscure.
Pai, poate ca au luat atitudine, dar fiind putini s-au conformat majoritatii.   Asta inseamna democratie !  Posted Image

Edited by budlight, 01 October 2018 - 08:22.


#9223
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postchristinne69, on 01 octombrie 2018 - 08:09, said:

Lasand gluma la o parte, am citit proza lui Eminescu prin liceu. Mi s-a parut foarte "dark", nu am putut suporta atmosfera aia ciudata, de o ciudatenie pe care nu am mai intalnit-o pana atunci, asa ca m-am oprit. Nici macar nu e vorba de tristele sau apasare la modul bacovian, proza lui transmite un fel de senzatie de disolutie..

Mie mi-a placut enorm. Dupa ce am devorat Eminescu, am dat de proza lui Poe.

Proza lui Poe am cumparat-o in vara anului 1989, din cartier, cu banii luati de pe sticle goale. A costat 35 de lei, adica o gramada pt mine.

Nu am uitat suma pt ca a fost nevoie de o gramada de sticle si borcane - a trebuit sa le spal, sa rad etichetele etc

Eminescu are niste traduceri ale prozei lui Poe - povestirea Morella. Si parca mai era una, nu imi mai aduc bine aminte...
Erau in carte traducerile duble - cele facute de traducatori, dar si cele ale lui Eminescu.

----

Dupa a venit revolutia si a aparut proza lui Eliade. M-am aruncat pe povestirile lui fantastice.

Ah si sa nu uit, Caragiale are niste povestiri fantastice incredibile.

Si apoi Cartarescu....

Avem mari creatori de povestiri fantastice...

Edited by tipareth, 01 October 2018 - 08:29.


#9224
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 17.04.2014

View Postbudlight, on 01 octombrie 2018 - 08:13, said:


e perfect legal.
Mai toate guvernele isi asigura voturile prin bugetari. Nimic nou sub soare.  Posted Image
atunci despre ce vorbim, daca "a fura" este perfect legal...putem noi, oameniii de rand sa schimbam regulile jocului?
....................
de ce il invinovatiti pe saracutul de dracnea sau pe altii asemenea  lui... intelegeti si voi si acceptati cu seninatatea lui budlight ca asta-i mersul lucrurilor...

View Posttipareth, on 01 octombrie 2018 - 08:25, said:


esti total pe langa subiect, dar poti sa te bagi pe aria cu literatura.
aici esti off

#9225
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

View PostGRATEFUL, on 01 octombrie 2018 - 08:30, said:

atunci despre ce vorbim, daca "a fura" este perfect legal...putem noi, oameniii de rand sa schimbam regulile jocului?
....................
de ce il invinovatiti pe saracutul de dracnea sau pe altii asemenea  lui... intelegeti si voi si acceptati cu seninatatea lui budlight ca asta-i mersul lucrurilor...


esti total pe langa subiect, dar poti sa te bagi pe aria cu literatura.
aici esti off

Asa, si ce vrei sa fac ? Riduri pentru ca unii sunt mai interesati de capra vecinului decat ce se petrece in propria lui curte ?
Sa ajung la balamuc deoarece multi nu pot privi dincolo de aparente ?
Crezi ca daca as tipa ca tine, as reusi sa schimb situatia ? Nu ! Te inseli amarnic.  Posted Image

Nici macar n-am apucat sa-mi termin cafeaua.  LOL

Edited by budlight, 01 October 2018 - 08:53.


#9226
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 17.04.2014
oricum, subiectul referendumului nu este despre ce masuri sa se ia pentru a mari nivelul de trai....ala ar trebui sa aibe alta tema... una economica.

#9227
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

View PostGRATEFUL, on 01 octombrie 2018 - 08:36, said:

oricum, subiectul referendumului nu este despre ce masuri sa se ia pentru a mari nivelul de trai....ala ar trebui sa aibe alta tema... una economica.

Da.
Si cine ai vrea sa se ocupe cu asta ? Vezi pe cineva interesat cu adevarat de starea natiunii, vezi pe cineva ajuns sus sa fie lasat sa faca ceva pentru tara ?  ;)

#9228
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostGRATEFUL, on 01 octombrie 2018 - 08:30, said:

esti total pe langa subiect, dar poti sa te bagi pe aria cu literatura.
aici esti off

Da mi-am dat seama acum, scuze. Multumesc ca mi-ai atras atentia.

Edited by tipareth, 01 October 2018 - 08:43.


#9229
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Posttipareth, on 01 octombrie 2018 - 08:25, said:

Eminescu are niste traduceri ale prozei lui Poe - povestirea Morella. Si parca mai era una, nu imi mai aduc bine aminte...
Erau in carte traducerile duble - cele facute de traducatori, dar si cele ale lui Eminescu.

Nu stiam, dar avand in vedere ca Eminescu a cochetat multa vreme cu ideea transmigratiei sufletului, nu avea cum sa nu ii placa Morella. De fapt ideea asta se intalneste in toata proza lui, ideea disolutiei identitatii precum si revenirea, dar cu pastrarea esentei.

Am citit operele lui Poe tot pe la 18 ani, mi-au placut, recunosc ca si eu am studiat mult referitor la treaba cu identitatea, dar abordarea mea a fost una mai stiintifica, vezi teoria eternei reintoarceri


View PostGRATEFUL, on 01 octombrie 2018 - 08:30, said:

esti total pe langa subiect, dar poti sa te bagi pe aria cu literatura.
aici esti off

Esti moderator cumva?

Nu e chiar off, are tangenta si cu identitatea de gen.

#9230
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Eu chiar vreau sa treaca referendumul asta
Si sa mai facem unu in care sa interzicem homosexualitatea. Apoi unu contra avortului, sa interzicem ONG-urile, vaccinurile, apoi bagam prezenta obligatorie la slujba,  si cand terminam de interzis tot ce ameninta poporul asta falnic, destept , curajos, muncitor si cu frica lui Dumnezeu sunt curios pe cine mai dati vina pentru toate relele...

Edited by Jammalan-the-Prophet, 01 October 2018 - 08:50.


#9231
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostJammalan-the-Prophet, on 01 octombrie 2018 - 08:49, said:

Eu chiar vreau sa treaca referendumul asta
Si sa mai facem unu in care sa interzicem homosexualitatea. Apoi unu contra avortului, sa interzicem ONG-urile, vaccinurile, apoi bagam prezenta obligatorie la slujba,  si cand terminam de interzis tot ce ameninta poporul asta falnic, destept , curajos, muncitor si cu frica lui Dumnezeu sunt curios pe cine mai dati vina pentru toate relele...

Vina se va da pe diavol.... Ala e de serviciu tot timpul.... Posted Image

Asta e "povestea fara sfarsit".




- sincer ma mir ca nu au propus direct interzicerea homosexualitatii. Macar faceam economie de banii pt un alt referendum, vorbesc serios.


Mai putin costisitor si mai putin stres.

Edited by tipareth, 01 October 2018 - 08:55.


#9232
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Posttipareth, on 01 octombrie 2018 - 08:52, said:


Vina se va da pe diavol.... Ala e de serviciu tot timpul.

Asta e "povestea fara sfarsit".

Atunci sa il ia naiba pe ala de l-a facut pe diavolul asta Posted Image

#9233
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostGRATEFUL, on 01 octombrie 2018 - 07:23, said:

nu mai traiti cu false frici, fiindca nu au logica!!!!!
Nu e nici o spaimă, e o certitudine!
Vorbim despre borfași!
Dacă vroiau să fie totul limpede modificau pur și simplu legea referendumului și formulau întrebarea clar!
Faptul că nu au făcut-o denotă că le convine ambiguitatea acesteia!
Sorry, dar cecuri în alb nu dau, chiar dacă sunt de acord cu referendumul și modificarea Constituției, prefer să pice mai degrabă decât să treacă alte "minunății" ascunse.
Mulțumește pesedeului pentru că susține indirect homosexualii! ;)

Edited by garett, 01 October 2018 - 08:54.


#9234
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJammalan-the-Prophet, on 01 octombrie 2018 - 08:53, said:

Atunci sa il ia naiba pe ala de l-a facut pe diavolul asta Posted Image

Aducă pe om să l ia naiba. :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate