Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Angajare in UK.

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Isi cumpara masina din UK cu 300-400 lire.

Un drum pana in UK cu masina o sa ajunga pe putin 700-800 lire sau mai mult (combustibil, taxe drum, feribot, hotel, mancare, vignete, autostrazi etc).

Edited by MembruAnonim, 10 September 2018 - 16:52.


#20
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Corect, nu mașina e un moft, ci adusul mașinii din RO în UK.

#21
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postbusiness11, on 10 septembrie 2018 - 13:46, said:

1. ce masina detii?
asta trebuie sa stii.
Ești sigur că aici

View Postbusiness11, on 10 septembrie 2018 - 13:46, said:

2. despre ce taxe vorbesti?
nu este "vorbeștii"?

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu munca nu stiu cat de usor se mai gaseste, mai ales ca s-au mai inchis fabrici si companii. La angajatori de-astia care-s pe jumatate sarlatani gasesti, dar trebuie sa decizi daca merita. Din experienta iti spun ca daca ajungi sa stai prea mult la munca de jos devine foarte greu sa mai scapi de acolo.

Cu catelusa nu vreau sa te descurajez, dar daca esti atat de atasata de prezenta ei ori faci un sacrificiu o vreme, ori risti sa nu gasesti chirie.
Ca sa iti inchiriezi ceva al tau vei avea nevoie de banii jos. Nu ai referinte, nu ai loc de munca stabil (proprietarul are dreptul sa ceara acestea), el ce garantie are ca tu, ca migranta, nu dispari dupa o luna si el nu are cum intra macar in apartament sa opreasca facturile. Pentru ca, o data ce te baga cu contract, ii trebuie hotarare de la judecator sa intre peste tine, daca tu nu-i acorzi permisiunea sa intre in spatiu. De aceea vor fi reticenti la inceput sa inchierieze cuiva venit din alta tara, ba si cu cainele dupa ea.
La comun nu prea stiu ce sanse sunt sa te primeasca cu animal de companie.

Iti spun doar ca sa stii la ce sa te astepti, si nu ca a te descurajez. Daca vii pe un job bunicel si cu banii de chirie jos macar pe 3 luni, atunci va fi mai usor.

Edited by MembruAnonim, 10 September 2018 - 17:11.


#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,844
  • Înscris: 13.07.2011

View PostTort, on 10 septembrie 2018 - 15:54, said:

Pai tot asigurare e si asta din Ro, e valabila si acolo. Asigurare acolo poti face doar daca inmatriculezi masina pe Anglia.

daca stai cu masina peste 90 de zile in Anglia iei o amenda frumoasa.

#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostRalucaIsf, on 10 septembrie 2018 - 15:45, said:

E cumparata anul trecut, la doua luni dupa ce mi-am luat permisul.
daca ai permis de putin timp, asigurarea este foarte scumpa

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Gasesti masina lejer in UK chiar buna cu pret in jur de 500 lire. Dar sunt taxe mari la asigurare, se face pe om si nu pe masina.
Job-uri sunt destule acum depinde ce stii sa faci.
Locuinte se gasesc dar chiriile sunt mari.

Cu Brexit-ul e o problema.  Cauta pe facebook "romani in uk"  !

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Vinde masina si lasa "catzaua" acasa
Scopul tau nu e sa conduci ca incepatoare toata Europa apoi sa conduci pe partea cealalta a drumului si sa ai de ce avea grijanie

Scopul. Atat.

Restul sa vina dupa aia.
Catelul il iei pe avion.
Anglia nu e Austria, te trezesti acolo ca trebuie s-o tii si-n carantina, mai dai si acolo o gramada de bani si scopul pentru care pleci se duce dracu.

Nu e vorba numai de un veterinar, trebuie mers si la Ilioara sa-i parafezi carnetul de sanatate (pasaportul) si sa-ti dea o hartie s-o scoata din evindetele din Romania cu 48 de ore inainte de iesirea din tara.
Acolo in Anglia trebuie sa ai actele traduse si contrasemnate.

Daca nu te duci la adresa sigura, lasi catelul acasa, el nu ti-a gresit cu nimic.

Te duci singurina, iti cauti de lucru fara grija catelului, fara grijania mancarii sau sa trebuiasca d-ne fereste sa fii nevoita sa o duci la urgente sa lasi 2-3,000 de lire.
Gasesti demunca, iti inchiriezi locuinta aproape de munca si apoi te gandesti daca mewrita sa o aduci acolo
Deocamdata nici nu stii daca ai unde s-o plimbi, nu stii daca te primeste in cladire cu ea etc.

Scopul. Nu uita nici o secunda SCOPUL pentru care pleci

#27
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Din experienta mea, daca esti in Londra si nu ai un job care isi schimba locatia des(valabil pentru cei ce lucreaza cu UTR si au lucrari pe termene scurte) atunci o masina e buna, dar daca nu, ai transportul in comun care e destul de eficient. Nu stiu cum sta treaba in Exeter. Cateaua poti sa o aduci dar sa ai vaccinurile facute si carnetelul ala. daca nu, ti-o opreste la granita si o primesti inapoi dupa 21 de zile.

#28
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostRalucaIsf, on 10 septembrie 2018 - 15:45, said:

Mai am si rate la ea
Deja te-ai bagat la rate? Posted Image

#29
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Cum a zis cineva mai sus masina e moft pentru ea , la fel si cainele.
Masina vinde-o ca nu ai ce face cu ea in uk, decat probleme poate (o perioada o sa trebuiasca sa iti amintesti de mersul pe jos sau autobuzul, care nu e asa ieftin nici ala.Asigurarea aia care iti zicea cineva mai sus de 40 lire pe luna e vis de primavara deoarece nu ai istoric aici , asa ca prima va fi undeva la 100 pe luna,minim pentru o conserva de masina.Apoi chirie sunt minime sansele sa gasesti cu caine.Ca sa nu mai zic ca la inceput e greu sa gasesti prin agentie si fara caine.De munca gasesti , insa pe minim adica ramai cu 1100-1200 (la 40 ore/saptamana) si o parte insemnata o vei da pe chirie (un apartament cu o camera si sufragerie e undeva la 700-750 cu facturi cu tot si nu e vreunu e lux, chiar deloc.Vezi ca exeteru e unul dintre orasele mai piperate din sud-vestul Angliei.Inarmeazate cu motivatie ca asa cum a zis un coleg mai sus nu umbla caini cu covrigi in coada.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRalucaIsf, on 10 septembrie 2018 - 13:27, said:

Angajare in UK
Pai nu ai spus in ce domeniu. Ce calificare si experienta de munca ai? Daca e vorba de un domeniu unde se castiga putin (minimul pe economie sau ceva peste) sansele sa razbesti sunt cam slabe...

#31
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Se poate. In schimb trebuie să țineți nasul un pic mai jos, să nu vă întindeți mai mult decât va este plapuma și cu puțin efort in maxim un an, dacă vă țineți de treabă, o sa va fie foarte bine.

Ce joburi sau pe ce meserii lucrați amândoi acum in Romania?

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostYourFan, on 11 septembrie 2018 - 08:28, said:

Deja te-ai bagat la rate? Posted Image

D-aia si trebuie vanduta.
Nu pleci la razboi cu datorii.
Acum depinde de scop, daca scopul este sa am masina aia, o cumpar, observ ca nu o pot plati si atunci gasesc salvarea in a ma sacrifica penru masina in alta tara pentru ca "am auzit eu", atunci, da, lupta pentru masina, daca nu, VINDE-O, recuperezi cat mai poti si nu te mai intinde cat nu te lasa plapuma.
Daca aveai chef de investitii o faceai in ceva care-si creste valoarea.
Ati cam inceput-o cu stangul in viata

#33
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Conteaza mult ceea ce munciti acum si ce asteptari aveti de la ceea ce veti munci in strainatate. Daca aveti meserii care se cauta si acolo fara sa necesite foarte multe calificari la fata locului (inginer, medic) cred ca sansele de reusita sunt mari. Dar si in cazul asta distanta dintre momentul plecarii si momentul angajarii (pe un job bun, cu toate actele in ordine) poate dura in strainatate cateva luni pentru ca oricat te-ai stradui de acasa nu poti afla toate detaliile care te privesc direct sau indirect decat atunci cand te lovesti de ele. S-ar putea sa iti mai trebuiasca anumite acte, sa dureze mult procesul de angajare (in Germania dureaza fara probleme 2 luni intre momentul intreviului si momentul in care incepi munca propriu zisa) sau cine stie ce mai poate sa apara.
In cazul in care mergeti cu gandul ca veti gasi ceva, orice, tot este esential sa cauti de acasa. Eu as cauta pe google sau chiar pe google maps sa vad ce firme sunt in Exeter, fiecare ce face, cu siguranta au majoritatea website-uri care sunt la zi cu joburile disponibile. Evident, la un service auto de cartier nu vei gasi informatii multe pe net, insa macar stii ca in locatia X se afla un service auto unde eventual poti intreba daca ai nevoie de ajutor. In situatia asta s-ar putea sa va loviti si de faptul ca veti da de persoane de alte nationalitati care nu lucreaza mereu legal si de care e bine sa te feresti.  

Legat de masina, te poti interesa exact care e procedura de asigurare a masinii tale (ma gandesc ca e nevoie de asa ceva, atata timp cat se conduce pe cealalta parte), gasesti probabil tot felul de info pe net.  Despre caine nu cred ca poate fi vorba, fara un istoric acolo s-ar putea sa nu fii primita in multe locuinte cu animale de companie si astfel sa ai mai multe probleme decat fara catel. In plus, inscrierea catelului e paote mai grea decat inscrierea ta la primarie.

In opinia mea, ai deschis un topic in care intrebi despre doua probleme minore: masina si cainele. Cred ca mult mai important e in situatia de fata sa iti gasesti o locuinta si un job ok acolo fara sa iti risti toate economiile prin actiunile tale. Masina si cainele pot fi niste elemente foarte costisitoare care te pot indeparta de la scopul final.

PS: Eu n-as vinde masina acum, as pastra-o pana vad cum merge treaba cu UK, in ideea in care daca m-as hotari sa ma intorc de tot acasa sa ma pot folosi in continuare de ea. Un an in plus sau minus nu inseamna chiar asa mult la pretul masinii daca nu-i extraordinar de noua.

Edited by giuliani, 11 September 2018 - 12:51.


#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgiuliani, on 11 septembrie 2018 - 12:49, said:

Daca aveti meserii care se cauta si acolo

Atunci plecau direct pe post.
Eu am fost in Birmingham in 2013.
Am discutat cu 2 firme de recriuitment
M-au vazut, m-au intrebat cam 20 de min ambele
Ambele interviuri s-au incheiat cu:
"Cand vii, si de cand vrei sa incepi, ca am cel putin 4 posturi acum!?"

#35
RalucaIsf

RalucaIsf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.09.2018
Buna seara,
Mama, câte mesaje! Va mulțumesc mult pentru răspunsuri. Ma ajuta mult părerea voastra chiar și dacă sunt împărțite pentru ca așa îmi formez o parere. Din pacate nu am mai avut timp sa va mai raspund pentru ca a trebuit sa plec cu niște probleme din București( a trebuit sa plec la Severin sa îl internez pe tatăl meu pentru o operație).
Nu o sa mai am cum sa va raspund la fiecare in parte, așadar, in mare sper sa acopăr fiecare răspuns de-al vostru.
In primul rand, sper sa nu va fi format o parere cum ca as pleca intr-o tara ( indiferent care este ea) fără sa știu toate datele problemei. Sa ma trezesc acolo, la sute km distanța de unde locuiesc ca întâmpin probleme și nu am soluții la ele. Sub nicio forma. De aceea ma și interesez in stânga in dreapta, la cunoscuți, la prieteni, la famile și, nu in ultimul rand la persoane pe care nu le cunosc ( de exemplu, voi).
In al doilea rand, sunt convinsa ca nu o sa îmi fie usor, ca o sa se schimbe stilul meu de viața la 180 de grade. Dar, in momentul in care m-am decis sa fac pasul acesta ( și a durat ceva, marea majoritate a familiei mele este plecată: o sora in Germania ( încă este la scoala + munca după scoala, dar nu muncește cu norma întreaga pentru ca trebuie sa își termine studiile.nu îmi spuneti sa ma duc acolo pentru ca nu știu nicio boaba de germana și nici nu cred ca as putea sa o învăț, deși, nu spun niciodată, niciodata. Oricum pe scurt, momentan nu e o varianta pliabilă pentru ce îmi doresc eu), mama muncește in Italia, are grija de o doamna, invarsta , nici aceasta nu e o varianta buna pentru ca la fel, nu știu italana și sigur nu as găsi un post in viitorul apropiat - ma refer in decursul a câtorva luni), mi-am asumat faptul ca o sa fac niște sacrificii, ca o sa îmi fie greu, ca o sa trebuiască sa ma acomodez. Spunea cineva ( scuze ca nu mai știu numele, nu mai stau sa caut��) ceva ce mi-a rămas in cap și m-a motivat și mai tare, și anume “nu uita scopul”. Așa este, orice s-ar intampla, oricât de greu mi-ar fi nu trebuie și nu o sa accept sa uit scopul pentu care am plecat. Iar dacă sub nicio forma nu ma încadrez in categoria persoanelor care și-au construit un viitor in străinătate sau măcar sa își “atingă scopul” pentru care au plecat, nu e nicio rusine, ma intorc și îmi continui viața. Dar, măcar am încercat, nu rămân cu regretul ca nu încerc, ca nu fac tot ce tine de mine sa reușesc.
Un lucru pe care l-am înțeles de la voi este ca o sa îmi fie foarte greu cu “cateaua” ( cum a spus cineva :)) hai maaaa, catelusaaaa suna mai drăguț sau Pufa :D, glumesc) și cu masina. Din ce am vorbit și cu prietenii mei, pana la urma o sa le las pe amandoua acasa ( deși o sa îmi fie greu, mai ales fără Pufa ( pe care o s-o iau ulterior după ce ma pun un pic pe piciare). Masina, după cum a spus “un coleg de forum” nu o s-o vând acum, deși chiar și o prietena m-a sfătuit sa fac asta, pentru ca vorba “altui coleg de chat” dacă nu ma acomodez, ma intorc la ea. O mai țin un an. Le las pe ele dar plec cu gândul “scopul, scopul, scopul”.
A spus cineva “deja ai rate?”. Mi s-a părut un pic răutăcios dar fiecare gândește cum vrea. Nu sunt o persoana cu un statut financiar ridicat, mi-au lipsit multe lucruri in viața asta, așa cum sunt convinsa ca și multora dintre voi. Pentru asta a trebuit sa muncesc, mult. Foarte mult, dacă ma întrebați pe mine. De la 14 ani muncesc, câte 16 ore pe zi. Am început ajutor ospătar, ospătar, ( așa sa acopăr întrebarea “ce meserii am avut”, supervizor la un pub și o cantina. Iar acum lucrez ca secretara in cadrul unei firme de avocati, pentru ca m-am saturat de sutele de ore in picioare, de faptul ca nu aveam sărbători, zile de la stat, weekenduri și multe altele dar, desigur pe mai putini bani. Bani care nu acoperă o chirie, o rata și necesitatile unei vieți decente). Nu vreau sa credeți ca ma plâng. Nu. Sub nicio forma. Fiecare doarme cum isi așterne. E o vorba mare. Uneori, fiecare doarme și cum îl mai duce viața, ce familie are, ce probleme sunt, etc ( asta-i alta discutie. Revenind la rate. Da, mi-am făcut rata la masina, și nu regret. As mai face-o o data dacă ar fi sa iau decizia asta pentru o prima masina. M-a ajutat mult masina și nu as fi avut posibilitatea sa îmi cumpar una fără rate.
Referitor la întrebarea “pe ce meserii te-ai duce” ( sau ceva de genul). Pentru început o sa ma duc ( mergem) pe salariu minim pe economie. ( daaa, știu, o sa gândiți ca de ce nu am învățat, ca de ce nu ai investit in tine informații, dar nu suntem aici sa ne judecam, cel puțin eu nu mi-am făcut contul acesta sa fiu judecată sau sa judec. Dar pot accepta și păreri contradictorii sau critici. Desigur dacă sunt constructive și benefice mie.)
Am vorbit cu Laur, cunoștiința din Exeter ca o sa închirieze el o casa cu 3, 4 camere ( pentru el, prietena lui, varul și unchiul prietenei) și o sa discute cu Mada, prietena lui, dacă mai iau o camera in plus pentru mine și Dan ( prietenul meu). Dacă s-ar intampla așa ar fi bine din pct. de vedere al chiriei. Am înțeles ca ar găsi in jur de 800, 900 lire. Împărățind la 6 iesim super bine pentru noi. Da, nu o sa mai avem intimitatea cu care ne-am obișnuit, știu lucrul acesta. Dar pentru început, câteva luni, un an ar fi bine sa începem așa. Astept sa ma anunțe. Dacă nu, ne luam noi doi o camera, modesta ( dar nici cu gândaci in ea :)) ), o sa ma ajute Laur sa îmi găsească, și aia e, plătim amandoi din doua salarii, ne organizam ce cheltuieli avem lunare și vedem câți bani putem pune deoparte. Eu și dacă as pune 500 lire pe luna deoparte sunt mulțumită, pentru început.
In legatura cu serviciul. Mi-a spus Laur ca in zona aceea se caută angajați. Desigur minim pe economie. Nu pe 5000 de lire. Iar pana ne punem un pic pe picioare, facem un curs acolo, ne chinuim puțin dar ne chinuim pe bani. Aici, in tara mea ma chinui, muncesc peste 40 de ore pe săptămâna, ca na...dacă nu stai peste program îți sare șeful in cap ( a spus cineva ceva de genul “muncești mult, 40 de ore pe săptămâna in Uk. Pai...fa un calcul 16 ore pe zi cu un liber, sau poate chiar și fără acel liber, depinde de evenimente, sa vedem dacă îți mai par 40 de ore pe săptămâna mult. ). Măcar acolo ma chinui pe bani. Iar eu sunt o persoana muncitoare. Îmi place sa ma implic in activitățile mele, mai ales dacă și îmi place. Nu ma dau la o parte, nu sunt genul doar cu tigara in gura și cu cafeaua. Muncesc pana cad. Deci, nu e problema de munca.
Nu ma bazez pe promisiunile nimănui. Fiecare are viața lui, problemele lui atât aici cât și oriunde ar munci. Dar dacă nu reușesc cu Laur, intreb pe altcineva. Pana obtin ceea ce mi-am propus.
Mama cât am scris. În încheiere, sunt optimista ca o sa fie bine, din pacate aici nu mai am nicio șansa sa obtin niște lucruri. Am o vorba, “mergem înainte” ��
O seara frumoasa, tuturor!

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Eu sunt si cu scopul si cu cataua.
Nu te plange de precla dar am si eu. Am o ciuoaie nascuta in Ungaria care a fost prin 31 de tari pana acum si maine face 9 ani.
Cand am plecat in Canada, am avut un ciobanesc german cu noi si nu am acceptat sub nici o forma despartirea.

Din ce ai scris tu, nu-mi place faptul ca scopul este sa pleci doar, nu nivelul de trai

Problemele care "scartaie"

1. Nu te lasa plapuma sa se intinda dar iti face rate pentru un fier. Foarte, foarte, foarte gresit.
Deja cand pleci si-l lasi in Romania pleci deja cu un pietroi de gat. RATELE. Scopul se imparte in a plati ratele pentru un fier si scopul de a avea o viata civilizata acolo

2. Pentru faptul ca nu vrei sa-ti vinzi masina nu te gandesti serios sa ramai acolo. Stiu si firul viitorului tau, dar prefer sa nu ti-l spun.

3. Pleci la aranjamente cu chiria impartita in 16. Daca 2-3 se supara si pleaca ce mai faci? iti cauci in alta parte in zonele rau famate?
Nu gandesti serios.

Asa cum scrii nu-ti dau mai mult de 26 de ani.

Ce-as face in locul tau?
As amana plecarea pentru inca 3-4 ani, timp in care faci o scoala sa zicem de asistente medicale si invati si engleza ca lumea si o alta limba
M-as CASATORI
As vinde masina si as trai la limita luandu-mi si un alt servici.

Asta daca scopul este sa traiesti mai bine intr-o tara civilizata.
Apoi, cand pleci, o faci CU SOTUL si sa STATI SINGURI ca O FAMILIE sa nu depindeti de aerele nimanui.
Altfel, nu te vad grozav si sinter din ce-ai scris aici ca muncesti de la 14 ani e mare pacat sa-ti bati joc.
Iti trebuie mai multa disciplina. Financiara in primul rand sa nu mai faci rate aiurea, apoi seriozitate in ceea ce priveste persoana ta.
Pentru ca stii ce se va intampla?
Esti o fata buna si altii mai jmekeri vor profita de bunatatea ta. E pacat sa te faci cadou gratis.
Eu te-am mirosit de la o posta. asa vor face si ei daca n-au facut-o inca.
Pleaca curata si cu lectiile facute,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate