Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Angajare in UK.

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostRalucaIsf, on 11 septembrie 2018 - 22:30, said:

Eu și dacă as pune 500 lire pe luna deoparte sunt mulțumită, pentru început.
Pe scurt:
Ai asa: salariu minim X 2 =~ 2300 lire (+/-).

Cheltuieli (rapid):
-chirie: 600
-curent+apa+gaz: 100-120
-internet: 30
-telefoane mobile: 2 X 20
-transport (abonament): 2 X 80 (cazuri fericite)
-mancare: 200-300 (gatit acasa)
-mancare servici: 2 X cam 5-10lire/zi (100-200/luna), daca nu te descurci cu mancarea de acasa
-council tax (taxa locala): 120
-"consumabile" lunare: 50-150 [aici incluzi de la cosmetice la tuns si la altele]

Deci, strict-strict, ai cam 1500/luna cheltuieli. Daca mai adaugi haine si altele (care nu mai sunt neaparat strict necesar), suma creste. Aia 500 de lire de pus deoparte deja incep sa scartaie...
Apoi, in prima faza vei avea cheltuieli aditionale - vesela, mobilat, electrocasnice, poate transport mobila/aditional, diverse acareturi blabla. Sa le iei si pe astea in calcul.

Eu zic sa va faceti calculele foarte bine: una e cand te muti de nebun singur/in cuplu, alta e cand imparti cheltuielile cu (multi) altii.

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdexterash, on 12 septembrie 2018 - 03:13, said:

Pe scurt:
Ai asa: salariu minim X 2 =~ 2300 lire (+/-).
Pe salariul minim, mai ales daca incepi de la zero, e cam dezastru oriunde (cu atat mai mult in UK sau in Tarile Nordice).

#39
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pai d'aia e minim! Altfel se chema altfel - nu stiu, "normal" sa zicem. Pe de alta parte, daca nu treci de la minim mai sus repede(3-6-9 luni, sa zicem), problema e in alta parte.

#40
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
1-locuim in s/e,Kent.  2-am venit amandoi odata.3-limba o stie perfect sotia,eu ma descurc.4-am venit cu cca 5000euri,cash.5- am stat 2 luni la un prieten,camaruta noastra(300/luna). 6-dupa asta intr-o luna am gasit amandoi de munca,fiind rezidenti si slujba+cont am gasit flat pe cont propriu.7-cateaua a ramas in Ro. pana acum,adusa cu TRANSPORTATORI AUTORIZATI DE PET.  La aducere in Uk parca numai B.Airw. poate si costa de plangi. La masina parca 220euro adusa.  Probleme Mari la inchiriat cu pet.,agentia ne-a facut probleme la modul ca plecam cu tot cu caine din casa!  Dupa juma de an proprietarul nestiind treaba asta a zis ca pe EL nu-l deranja,pe vecini la fel. Agentia cant!(cuvant extrem de naspha).Documentele normale pt. javra(numai eu pot sa-i zic asa)-carnet vac.+pasaport parca.   Cat timp pierzi la inceputfa-ti;Rezidenta,nino,schimbi documente/echivalezi cursuri. Pleaca cu un C.V. bun.Ia-ti laptopu cu tine.Cartela cu nr englez,fara ciudatenii roaming(nr. romanesc).Vezi sa ai net pe unde stai---e ff.important.   Si in Ro si in Uk cheltuiesti zilnic pe ceva-grabiti-va sa intrati in paine! Bafta!

Ce am uitat sa-ti zic:  cand am plecat din It>Ro am mutat o casa(acarete,chestii/socoteli)  Cand am luat flatul,am adus-o aici. Te ajuta enorm.  Pana si banala lingurita de cafea!

#41
_Claudiu__

_Claudiu__

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2018

View Postbusiness11, on 10 septembrie 2018 - 18:59, said:


daca stai cu masina peste 90 de zile in Anglia iei o amenda frumoasa.

View Postbusiness11, on 10 septembrie 2018 - 18:59, said:


daca stai cu masina peste 90 de zile in Anglia iei o amenda frumoasa.

14 zile ca si resident. 90 ca turist.

#42
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
^Nu e 6 luni?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate