Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Zone de munte cu potential turistic

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 09.01.2015
Ce zone de munte, cu potential(prezent sau viitor) turistic, recomandati?
Caut un teren intr-o zona turistica, care sa nu fie foarte scump, pe care, in viitor sa fac o mica pensiune.
Visez sa agonisesc pana cand o sa am suportul financiar sa fac asa ceva, sa vand casa in care locuiesc si sa ma mut la viitoarea pensiune pe care sa o si administrez.
O zona de acest fel este, dupa parerea mea, Rasnov si localitatile din apropierea Branului, adica turistii se pot relaxa la munte, dar au si ce vizita in zona.
Alte recomandari?
Daca aria este nepotrivita, rog sa se mute.

#2
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Dacă mă întrebi, Râșnov/Bran e cam saturat. Mai bine iei în ceva zonă defavorizată unde poți accesa fonduri Europene 90% nerambursabile. Așa riscul e mult mai mic.

#3
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 09.01.2015

 blotunga, on 09 septembrie 2018 - 10:28, said:

Dacă mă întrebi, Râșnov/Bran e cam saturat. Mai bine iei în ceva zonă defavorizată unde poți accesa fonduri Europene 90% nerambursabile. Așa riscul e mult mai mic.
De exemplu...
De acord, cu saturatia, dar in ultima minivacanta data de guvern, dupa vreo 7 telefoane am gasit 2 camere libere.

Edited by ph13xlv, 09 September 2018 - 10:33.


#4
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Cineva cunoscut a luat pe undeva prin Făgăraș teren și face pensiune cum zic. Acum nu cunosc multe detalii, sigur există listă cu zone defavorizate. Gen Valea Jiului etc.

 ph13xlv, on 09 septembrie 2018 - 10:31, said:


De exemplu...
De acord, cu saturatia, dar in ultima minivacanta data de guvern, dupa vreo 7 telefoane am gasit 2 camere libere.
Asta se întâmplă cam de 2-3 ori pe an. Crăciun, Revelion și eventual un pic din vară.

#5
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,006
  • Înscris: 29.09.2008
Mie imi place zona Arieseni, merg cu placere si vara si iarna. Te poti plimba vara, iarna se poate skia. Acum sunt destul de putine pensiuni confortabile, sau asta este parerea mea.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 25.01.2007
se gaseste mai greu cazare in zonele cu saline,

Edited by slai, 09 September 2018 - 10:47.


#7
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 09.01.2015

 slai, on 09 septembrie 2018 - 10:46, said:

se gaseste mai greu cazare in zonele cu saline,
Slanic Prahova ar fi o varianta, dar in afara de salina, un lac si o piscina cu apa sarata, mai nimic.
Stiu zona de aprox. 10ani- s-a dezvoltat foarte putin.

#8
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018
Muntii Rarau.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 25.01.2007
hai, man, in rarau in sat din trei case una are cazare. mai e un hotel facut de curand pe urcare, mai e sus cabana de la pietrele doamnei, e drept, scumpa de cand s-a renovat, plus alte doua cabane montane, la mao si pe giumalau. aglomeratie de cazare ca in zona aia, mai rar. plus ca rarau e mai mult turism de trecere, urci, faci poza la pietrele doamnei, mai stai cat sa postezi pe facebook, cobori si pleci mai departe.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
E plina zona Rasnov/Bran de pensiuni la vanzare, facute pe terenuri mici, din fonduri europene.

Trebuie sa te intrebi DE CE!?

1. Turistii fac mult pana acolo si vin in general in week-end si de sarbatori
2. Constructiile respective au fost facute destul de prost, mari, din bani europeni.
Intretinerea lor costa enorm, iar clientii stramba din nas peste 150 lei/zi, de preferinta all-inclusive,
3. Daca ma duc la munte, doresc conditii de cazare si de preferinta o curte mare (teren mult) sau servicii adaugate gen biciclete, excusii etc

Asta insemna MULTI bani, investitii etc.

De unde? Nu merge!

#11
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018

 slai, on 09 septembrie 2018 - 11:26, said:

hai, man, in rarau in sat din trei case una are cazare. mai e un hotel facut de curand pe urcare, mai e sus cabana de la pietrele doamnei, e drept, scumpa de cand s-a renovat, plus alte doua cabane montane, la mao si pe giumalau. aglomeratie de cazare ca in zona aia, mai rar. plus ca rarau e mai mult turism de trecere, urci, faci poza la pietrele doamnei, mai stai cat sa postezi pe facebook, cobori si pleci mai departe.
A spus cu potential de viitor.
Daca deschide partia iarna asta, nu o sa mai fie turism de trecere.
Uita-te la Vatra Dornei sau Humor.In fiecare iarna e plin.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 ph13xlv, on 09 septembrie 2018 - 10:23, said:

Ce zone de munte, cu potential(prezent sau viitor) turistic, recomandati?
Caut un teren intr-o zona turistica, care sa nu fie foarte scump, pe care, in viitor sa fac o mica pensiune.
Visez sa agonisesc pana cand o sa am suportul financiar sa fac asa ceva, sa vand casa in care locuiesc si sa ma mut la viitoarea pensiune pe care sa o si administrez.
O zona de acest fel este, dupa parerea mea, Rasnov si localitatile din apropierea Branului, adica turistii se pot relaxa la munte, dar au si ce vizita in zona.
Alte recomandari?
Daca aria este nepotrivita, rog sa se mute.
Treci in Ardeal. Campani, Vartop, .....

#13
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 carturarulobosit, on 09 septembrie 2018 - 11:40, said:


A spus cu potential de viitor.
Daca deschide partia iarna asta, nu o sa mai fie turism de trecere.
Uita-te la Vatra Dornei sau Humor.In fiecare iarna e plin.
Exact , lângă Vatra Dornei la aproape 20 de km , mai exact in Poiana Negrii.
Cauta turistii locuri de cazare la greu.
Chiar aproape de mine cineva a vândut apartamentul si a accesat in fond european si sa mutat cu totul aici.
Si zona e in dezvoltare .


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La mine. în Banatul de Munte.
Poiana Mărului, Caraș-Severin.

Să vezi explozie când finalizează Dunca pârtia de schi de pe Muntele Mic până în Poiană.Posted Image

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Initiator,fixeaza-ti clientul tinta.  Vrei mase de popor,azi e in voga,maine nu---- sau client de nisa care vine mereu,constant, preponderent de afara.? Si mai zi cam care ar fi arcul de timp- de viitor.  O sa radeti, daca ar fi sa am si mi-ar place as face ceva aproape de ultimul petec de padure virgina din Europa. Pe undeva prin s/v. Si cred ca e si zona defavorizata.

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007
Secaria-Valea Doftanei-Traisteni.

#17
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Bai, parca era vorba, pe alta arie, ca nu merge prea grozav (adica mai deloc) treaba cu turismul de pensiune!
Oricum, eu as lua ceva teren pe la Plaiul Foii (Piatra Craiului). Stiti voi, natura, peisaje superbe, infrastructura ciuciu deci nici cocalari.
N-am mai fost de vreo 2 ani pe acolo, sper ca nu s-a asfaltat drumul ala distrus si ca nu au tras nici curent electric.
Asta daca as vrea sa fac si ceva turism vreodata.
Alta zona, doar pentru pipota personala, ar fi intre manastirea Moldovita si manastirea Sucevita, daca stiti zona aia de serpentine de pe DN 17 A. Am stat candva, ca prostul, vreo 2 ore pe loc, ca sa belesc ochii la muntii aia din zare ... asa de plin mi-era sufletul de azuriul ala al cerului si de aerul ala ca din rai.

@mike, Semenicul nu prea-i munte dupa capul meu, dar ... de gustibus...
@crocodilul, la fel, nu prea e munte pe V.Doftanei si, doamne-dumnezeule, la inceput de iunie 2016 (mai precis, de Rusalii) am fugit de acolo val-vartej adupa doar 2 zile, din cauza caldurii insuportabile din valea aia. Ne coceam efectiv si in camera de la veveritza si afara, prin padure.

#18
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007

 grobianu, on 09 septembrie 2018 - 17:29, said:

nu prea e munte pe V.Doftanei
Evident, pe vale nu e munte Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate